Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Premie. MAURITS VAN MOREELEN Leiden, 21 September. N°. 3464. Donderdag September. A°. 1887. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden,1.10, Franco per post.1.40. AfaonderlipiG Hommers.0.65. Den Abonné's wordt bericht dat het premie boekwerk DOOR JOHAN GRAM in het begin van de volgende week zal worden aangeboden. Deze roman is van denzelfden omvang als de reeds vroeger by hetLeidsch Dagblad als premie gegeven romans en zal tegen betaling van 50 cents verkrygbaar zyn. DE UITGEVER. Officieel© Kennisgevingen. De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 288tcn Juli 1887, ia vastgesteld de volgende Verordening VERORDENING houdende wijziging der verordening van den llden Novem ber 1880, regelende het getal, de jaarwedden, de benoeming en het ontslag der leeraressen en leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, te Loiden (Gemeenteblad No. 2 van 18811. gewijzigd bij de Verordening van den 25sten Augustus/C September 1881 (Gemeenteblad No. 13). De artt. 1 en 2 der verordoning van den llden November 1880, regelende het getal, de jaarwedden, do benoeming on het ontslag der leeraressen en leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, te Leiden (Gemeenteblad No. 2 van 1881), gewijzigd bij de Verordening van den 25«ten Augustua/6 September 1881 (Gemeenteblad No. 13), worden gewijzigd als volgt: Art. 1. De jaarwedden der leeraressen en leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes worden vastgesteld als volgt: a. enz. c. lo. voor eenleerares of leeraar in de "Wiskunde op/" 1400. Art. 2. De directrice enz. De onder. b. c, lo. d en e genoemde leeraressen of leeraren ontvangen tweemaal eeno verhooging van jaarwedde van ƒ100 om de 2 jaren. De eerste verliooging gaat in op den dag waarop zij een tweejarigen diensttijd, de tweedo ver liooging op den dag waarop zij een 4-jarigen diensttijd aan eene Hoogere Burgerschool voor Meisjes met 5-jarigen cursus volbracht hebben. De onder lett. c2o. genoemde leeraar geniet tweemaal oene verhooging van jaarwedde van ƒ100, om de 3 jaar. De eorste verhooging gaat in op den dag waarop hij een 3-jarigen diensttijd, de tweede verhooging op den dag waarop hij een 6-jarigen diensttijd aan eene Hoogere Burgerschool met 5» jarigón cursus of aan een Gymnasium volbracht heeft. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijne openbare vergadering van den 28sten Juli 1887. De Burgemeester DE KANTER. De Secretaris E. KIST. En ia hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 2l8ten September 1887. Burgemeester en "Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. In handen der commissie van financiën zyn go- steld de stukken betreffende het oprichten eener Schietbaan. Het voorstel van Burg. en "Weths. strekt om te besluiten op een aan de gemeente behoorend land in den Boschhuizerpolder op kosten der gemeente eene schietbaan te bouwen, waarvoor de kosten, geschat op ƒ8500, naar hot oordeel van Burg. en "Weths. zullen moeten worden gevonden uit buiten gewone ontvangsten. De commissie van financiën meent de aanneming van dit voorstel te moeten ontraden. Wel miskent zy niet dat do vermeerdering der gelegenheden om zich in het scherpschieten te oefenen, kan en ver moedelijk zal leiden tot verhooging der landsweer- baarheid en dat de bevordering der oprichting van schietbanen dus in het algemeen aanmoediging verdient; maar het komt der commissie voor dat het hier niet geldt een belang der gemeente, waar voor deze zich lasten zou hebben op to leggen. Wel is tot nog toe de schutterij gemeentelijk', §eze iQoarant wordt dagelijks, met uitzondering van for-. en feestdagen, uitgegeven. maar het Dagelyksch Bestuur merkt dit terecht op nu binnen Leiden geen terrein beschikbaar is, kan deze gemeente tot oprichting eener schiet baan niet verplicht geacht worden. En het zou der commissie van financiën dubbel bedenkelijk schjjnen daartoe te besluiten juist op dit oogenblik, nu eene herziening o. a. van Hoofdstuk VIII der Grondwet aanbangig i6, welke, krijgt zij haar beslag, onge twijfeld binnen betrekkelijk korten tijd zal leidon tot eene reorganisatie onzer strijdkrachten, waarbij de schutterij (of wat er voor in de plaats treedt) het gemeentelijk karakter verliest. De comm. van fin. geeft dus in overweging het voorstel te verwerpen. Mocht de Baad van oordeel zijn dat, met het oog op de tegenwoordige inrichting der schutterijen en op de mogelijke kortere of langere bestendiging biervan, eene verwerping van het voorstel niet wel te verantwoorden ware, zoo geeft de commissie in overweging, alvorens in deze oene eindbeslissing te nemen, aan de Regeering de gerezen bezwaren kenbaar te maken en bij haar hierop aan te dringen dat de toegezegde jaarlyksche bijdragen worden verhoogd, of daarenboven door het R(jk een deel der kosten van oprichting worde gedragen. Voor het geval dat noch de eene, noch de andere beslissing den Raad gewenscht mocht voorkomen, maar hy tot de oprichting der schietbaan op ge- meentekosten mocht willen besluiten, veroorlooft de comm. van fin. zich eene opmerking over de vraag, hoo de kosten van den bouw zouden worden gevonden. De commissie van financiën is eenstemmig van oordeel dat niet elke buitengewone uitgave tot het maken van een nieuw werk, enkel en alleen omdat zij buitengewoon is, uit buitenge wone inkomsten mag worden gedekt. Zij meent veeleer als regel to moeten aannemen dat elke uitgave, gewoon of buitengewoon, zoo mogelijk uit gewone inkomsten moet worden bestreden; dat tot uitgavon, weiko niot dan uit buitengewone inkomsten kunnen worden bekos tigd, alleen in geval van zeer dringende noodzake lijkheid mag worden besloten en dat leeningen hiervoor aangegaan zóó spoedig moeten worden afgelost, als de draagkracht der gemeente veroorlooft. Op grond dezer beginselen zou zij het dekken van de betrekkelijk geringe kosten van aanleg eener schietbaan door leening, ongeoorloofd achten, waren niet voor het gebruik hiervan jaarlijksche bijdragen toegezegd en beloofde dus niet de uitgave ten deeie rentegevend te zijn. Nu dit het geval is, acht zjj zich gerechtigd den Raad te adviseeren om, ingeval tot den bouw eener schietbaan wordt overgegaan, te besluiten dat de helft der kosten van aanleg zal worden gedekt uit gewone en de wederhelft uit buitengewone inkomsten. Het nieuwe gebouw op de Heerengracht van het Gereformeerd Minne- of Arme Oudo-Mannen en Vrouwenhuis is, ofschoon reeds eenigen tjjd in ge bruik genomen, eerst thans op plechtige wijze inge wijd. Architect van het fraaie bouwwerk was de heer "VV. C. Mulder en aannemer de heer H. Van Borselen voor de som van 48,000. In zjjne toespraak bracht de emeritus predikant dr. C. J. Van Ketwicli als president-regent van het gesticht in tegenwoor digheid van genoodigden, w. o. ook de wethouders dezer gemeente, hun hulde voor hunnen arbeid. Ro genten en oudjos zijn met het nieuwe gebouw bij zonder in hun schik. Laatstgenoemden werden daarom bij deze gelegenheid op bijzondere wijze onthaald, niet alleen door een uitgebreider mid dagmaal, maar des avonds ook met krentenbrood en bier en de mannen bovendien met sigaren. By beschikking van den minister van Staat minister van binnenlandsche zaken, is aan don lieer C. JI. Pleyte, op zijn verzoek, eervol ontslag ver- PBXJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere lettere neer plaateruimte. Voor het mcaa- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. leend als assistent by hot Rijks Ethnographisch Museum te Leiden. Tot deskundigen bjj de najaarsexamens in Zuid- Holland zjjn benoemd: voor Ned. taal de lieeren J. A. Van D(jk te Leiden, R. Leopold te Gouda, J. A. Habig te Oudetonge, M. Struyck te Voor schoten; voor rekenen en vormleer de hooren N. Brouwer te Leiden, S. C. Rademaker te Rotterdam, J. V. Disselkoen te Sliedrecbl, G. J. Van Hemert te Gorkum; voor aardrijkskunde, muziek en schrijven de hoeren J. Ph. Van Ouwerkerk te Gorkum, J. A. Koenraad te Dirkslandvoor geschiedenis de heeren H. C. Van der Heyden te Leiden, H. J. W. Huber te Gouda; voor natuurkennis de heeren P. Van Bochove te Katendrecht, D. H. Cocheret te Rotter dam; voor paodagogiek de heeren F. M. Mulders te Zwijndrecht en I. Schreuder te Rotterdam. De kapitein J. J. L. Bruinier, van het 4de regiment infanterie, is benoemd tot kapitein voor speciale diensten by het corps. De Koning heeft hedennamiddag om één uur ontvangen de commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal belast met de aanbieding der candidaten-lyst voor het voorzitterschap. Z. M. verklaarde aan de commissio, dat Hy zich onmid dellijk met eene keuze dacht bezig te houden. De deputatie werd met het gebruikolyk coremoniëel op het Paleis ontvangen. Het ontwerp-adres van antwoord der Eerste Kamer op de Troonrede luidt: SIRE! 1. Dankbaar waardeerde de Eerste Kamer der Staten-Generaal het voorrecht Uwe Majesteit we derom te middon der Vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk te zien, dat zich aan Uwe Ma jesteit en Haar doorluchtig Stamhuis innig verknocht gevoelt. 2. Uwe Majesteit vindt ons bereid tot nauwge zette overweging van de wetsontwerpen tot be krachtiging der veranderingen in de Grondwet. 3. De mededeelingen van Uwe Majesteit aangaande Hare zeer bevredigende betrekkingen met alle Mo gendheden en aangaande do zee- en landmacht, die Haar zoowel hier te lande als in de overzoesche bezittingen reden tot tevredenheid geven, werderr door ons met belangstelling vernomen. 4. Al kan do toestand van 's lands financiën in zoover voldoende worden genoemd, dat geene vlot tende schuld is in omloop gebracht en voor het volgende jaar geene buitengewone belasting behoeft te worden voorgesteld, schijnt hy daarom niet in mindere mate dan vroeger de aandacht der Regee ring te bljjven verdienen. 5. Van harte, Sire! vereenigen wy ons met den- wensch, dat de werkzaamheden, die ons in deze zitting wachten, onder Gods onmisbaren zegen strekken mogen tot welzijn van het Vaderland. De groothertog van SaksenAVoimar heoft gistermiddag van halftwee tot halfdrie een afscheids bezoek afgelegd by den Koning on do Koningin. De groothertog heeft den Sehoveningschen bad meester, den heer Hogervorst, oen paar fraaie gouden manchetknoopen geschonken en aan 't bad- personeel eene belangrijke gift doen toekomen. Een der badknechten wion de groothertog in de afge- loopen week vroeg, waarvoor h(j een medaille,, welke zijn borst versierde, had bekomen, en ten antwoord kreeg wegens het redden van een menschen- leven, reikte do groothertog de hand en schonk hem bovendien een gift. De Commissaris des Konings, mr. C. Fock, verlaat heden de residentie met een 14 daagsch verlof. De gewone audiëntie zal dus noch 24 Sept., noch 1 Oct. plaats hebben. Het oudste lid van Gedeputeerde Staten, mr. P. L. F. Blussé, fungeert gedurende dien tijd als Commissaris des Konings. Blykens een te 's-Hage ontvangen telegraphisch LEIDSCH DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1