Er bestaat goon reden voor eenigo bekommering, hoewel de keizer gisteren hot hardrydersfeest niet bq woonde. Volgens bericht uit Berlijn zijn er te Warschau in do laatste dagen 50 Christelijke en 25 Joodsche familitü, benevens 32 Israëlietischo jongelieden, allen Duitsche onderdanen, op hoog bevel verdreven en zullen er binnen weinige dagen nog velen volgen. Bulgarije. Op oen der pleinen van Sofia is Dinsdag eene vergadering der „nationale party" gehouden, waarin met groote geestdrift besloton word, vorst Ferdinand tot het uiterste te ondersteunen en goed en bloed voor hom over te hebben. De menigte toog naar hot poleis om den vorst eene'ovatie te brengen en hem "net genomen besluit kenbaar te maken. De vorst verscheen op het balkon en betuigde zyn dank in enkele welgekozen woordon. Door een en ander was de opgewondenheid zóó groot goworden, dat men besloot, den „verrader" Karaweloff, wiens naam en blad [de eergisteron door ons vermelde „Grondwet van Tirnova"] reeds in de volksvergadering met groote verontwaardiging ge noemd waren, eene tuchtiging te gaan toedienen. Eenige honderden bestormden zyn huis en sloegen daar alles kort en klein. De heer Karaweloff had de vlucht genomende politie trachtte zyne eigen- dommon te beschermen, maar hare krachten schoten to kort. Daarop gingen de „nationalen" naar de drukkerij van de „Grondwet van Tirnova", wierpen daar de vensterruiten in en rukten het uithangbord af onder don kreet: „AVeg met de verraders!" Ten slotte verzamelde men zich voor de woning van den minister president Stambuloff, die de heden tot huiswaarts koeren bewoog met do verklaring, dat „de zaak van Bulgarije niet verloren was, zoolang zjj nog zulke verdedigers vond." Naar nu uit Konstantinopel, d.d. 15 September, wordt gemeld, zal de Bulgaarsche quaestie weldra eene nieuwe phase intreden. De Porte toch beschouwt deze manifestatie, welko te Sofia plaats had, als van zeer ernstigon aard, en de houding van prins Fer dinand van Saksen-G'oburg in de tegenwoordige woelingen, komt onverklaarbaar voor. Duitschland schijnt thans besloten te zyn handelend op te treden het heeft den Sultan machtiging gevraagd tot het zenden eener afdeeling gepantserde schepen naar do Z: arte Zee. De Turksche regeering trekt troepon in M. odonië byoen. Rusland houdt zich volkomen op den achtergrond en laat aan Duitschland de zorg lot handelen over, daar die mogendheid het initiatief tot do militaire maatregelon wil nemen. Telcg rammen. KOPENHAGEN, 15 September. Door de Regee ring zyn gezondheidsmaatregelen voorgeschreven bij in voor van voortbrengselen uit Oost-Indië, Tonkin en Cochinchina. SOFIA, 15 Septembor. De Duitsche Regeering vroeg der Porte machtiging, om drie oorlogsschepen door do Dardanellen te zonden, ten einde aan Bulgarije vergooding te vragen voor de beleediging, den Duitschen consul te Roestsjoek aangedaan door oen in die stad uitgegeven dagblad. Inmiddels heeft de Bulgaarsche Regeoring het blad opgeheven en zal ze de redactie in rechten vervolgen. Van dit besluit is den heer Thielmann kennis gegeven. PARIJS, 15 Septembor ('s avonds). Uit Sofia meldt men aan de „Temps"In aanmerking ge; nomen dat vier personen gewond werden door het optreden der politie tydens de manifestatie van den i3den dezer, welke gericht was tegen den heer Karaweloff, heeft prins Ferdinand het verlangen uitgesproken dat zulke feiten niet meer zullen plaats vinden. De minister van oorlog is hedenmorgen ver trokken tot bijwoning der manoeuvres van het. 7de legercorps. De Fransche handel bedroeg gedurende de eerste acht maanden van dit jaar in invoer 2748 millioen (1886: -3704 millioen), in uitvoer 2095 millioen (1886: 2061 millioen franken). CHICAGO, 15 September. De ter dood veroordeelde anarchisten willen in hooger beroep komen by het hooggerechtshof dor Vereenigde Staten. LONDEN, 16 September. Aan de „Daily News" wordt uit Philadelphia gemeld, dat er een ongeluk is gebeurd tydens de feesten, welke te Philadelphia werden gevierd ter herdenking van het honderdjarig bestaan der Amerikaansche constitutie. Toen een optocht, welke den vooruitgang der nijverheid en der kunsten in dit honderdjarig tijdperk voorstelde, door Broadstreet trok, stortte de hoofdtribune onder het gewicht der buitengewoon talryte menigte toe schouwers ineon. Het ongeluk had echter gcene ernstige gevolgen, daar niemand gewond werd. ROME, 16 September. Volgons de „Tribuna" heb ben zich gisteren te Palermo voorgedaan 4 ziekte en 4 sterfgevallen aan cholera en te Castellamare 20 ziekte- en 6 sterfgevallen. To Messina werden 152 personen aangetast, waarvan 48 overleden. HAMBORG, 16 September. Graaf Kalnoky is gis teravond te Friodrichsruhe aangekomen. De Oosten- rijkscho minister werd te Rottenburg ontvangen door prins Von Bismarck en graaf Herbert Von Bismarck, die bem naar het kasteel geleidden, waar hy door prinses Von Bismarck werd verwelkomd. BOMBAY, 16 September. Uit Kabul wordt onder dagteekening van 12 dezer goseind, dat Ejub Khan (de Afghaansche kroonpretendent) zich op het oogen- blilc te Koyai-mani in Beludschistan bovindt. LEinEN, 16 September. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidwestelijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 12° Celsius 53.6° Fahrenheit; hedenmorgen om Buren 14° C. 57.2° F.'smidd. 12 uren 16° C. 60.8C F.; 's namiddags 4 uren 16° C. 60.8° F. Wij vernemen heden per telegraaf uit Den Haag dat mr. A. J. Roost te Rotterdam benoemd is tot burgemeester der residentie. De Koning en de Koningin zyn heden met Kroonprinses Wilhelmina van Soestdyk per Hol- landschen trein van 2 u. 50 min. in de hofstad teruggekeerd. Op het oogenblik dat het Vorstelijk Gezin den salonwagen verliet, ging er een luid hoezee uit de op het perron geschaarde menigte op, welke toejuichingen Z. M. met een handgroot beantwoordde. De Koning zag er bijzonder welvarend uit, in strijd mot de geruchten, welke in den laatsten tijd meermalen in omloop waren. Alleen moot Z. M. in de laatste dagen in lichten graad aan aangozichtspjjn geleden hebben. Aan het spoorweggebouw bevonden zich ter ver welkoming de groothertog van Saksen-AVoimar en de prinses, diens dochter. Ook volo militaire en burgerlijke autoriteiten waren ter begroeting aanwezig, alsmede de hof prediker dr. Van Koetsveld. Toon HH. MM. met het Prinsesje in een gereed- staanden gesloten borliner plaats namen, begroette de menigte, die zich op het stationsplein verdrong, de koninklijke familie wederom mot hare hoezee's. De koninklijke koets begaf zich paleiswaarts langs den van het station tot het Noordeinde met honderden belangstellenden bezaaiden weg. De groothertog en zjjne dochter volgden in open rijtuig en lieten zich mede naar het paleis brongen tot het afleggen van een bezoek aan HH. MM. Morgen, dos namiddags te één uur, zal in handen van Z. M. don Koning de beëediging plaats hebben van de leden dor Kamers van do Staten- Generaal. Zelden werd den artisten der opera by her opening van den Kon. Franschen Schouwburg te 's-Gravenhage zulk eene warme ontvangst bereid als gisteravond en zelden ook was die meer ver diend, want het ensemble, waarmede „La Traviata" werd uitgevoerd, was buitengomeen goed. Telkens werden de artisten teruggeroepen. Ook de orkest directeur werd b\j het optreden warm toegejuicht. Den directeur Desuiton heeft op aller lof aanspraak. Zy, die de eerste maal het gebouw wederom binnentraden, richtten hunne blikken het eerst naar do veranderingen, welko in den zomerrustt(jd bijna allerwegen in den schouwburg waren aange bracht tot beperking van het brandgevaar en het voorkomen van paniek. Die verbouwing maakte op velen een geruststellendon indruk. De koffiekamer, van rookzaal in een stommig gestoffeerden salon herschapen, heeft een recht ge zellig aanzien gekregen en biedt nu ook den dames eene welkome plaats van bijeenkomst gedurende pauzeeringen, hetzij 'n de groote zaal of in den aan- grenzenden foyer van den eersten rang, thans ineen loopend met het lokaal. De voor de benedenzaal in de plaats gekomen bovenzaaltjes voor heeren rookers vielen echter alles behalve in den smaak en staan dan ook wer kelijk nog beneden eene gewone gelagkamer, daar gelaten dat deze twee langwerpige vertrekjes veel te klein zullen blijken voor de behoefte. Prof. L. Drucker heeft bericht dat hy zich over de al of niet aanneming van het lidmaatschap der Tweede Kamer tot Zondag a. s. wensclit te beraden. Mr. AV. M. H. Boers, te Delft, heeft heden voor den Hoogen Raad den eed afgelegd als advo caat en procureur. De leden van den Raad van Toozicht op de Spoorwegdiensten maken heden per extra-trein eene inspectie-reis langs de lynen der Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappij van Amsterdam naar Rot terdam. Te Amsterdam is thans het twintigste Neder- landscli taal- en letterkundig congres, in het ge bouw „Felix Meritis", in vollen gang. Het wordt bijgewoond door tal van Noord- en Zuid Nederlan ders van naam. De rekening der gemeente Oegstgeest over het dienstjaar 1886, is door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd teruggezonden, bedra gende in ontvangsten ƒ16,621.88'/,, in uitgaven ƒ16,423.93'/, en alzoo sluitende met een batig saldo van ƒ197.95. Jan Brouwer, 26 jaren, geboren te AVapen- velde, gemeente Hoerde, boerenknecht, laatst wo nende te Wassenaar, wordt verdacht van diefstal te AArassenaar van een klein gouden c-ylinderhorloge, een gouden ketting, bestaande uit vier groote schalmen; een gouden medaillon, waarin blauw glas; een bankbiljet van ƒ60, een van 40, een van 25 en tien rijksdaalders. Tegon hem is door de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage, op 10 Sept. jl. rechtsingang met bevel van gevangenneming verleend. De Officier van Justitie te 's-Gravenhage vorzoekt opsporing, aanhouding en opzending. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken, waar van de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd. Amsterdam, 16 Sept. Beursbericht: De markt was heden over het algemeen flauw gestemdmee- rendeels was fonds ter markt, hetwelk moeielyk opname vond ten gevolge van de intredende Israe- lietische feestdagen. Amerikaansche Spoorwegwaarden, in navolging van Nieuw-A'ork en Londen, zeer flauw mot ver- koopers. Zoowel aandoelen als obligation, zeer aangeboden, sluitende op de laagste koersen. A'olgens particulier tolegram uit Batavia van heden wordt de gouvernements koffieoogst op Java niet hooger geschat dan 250,000 pikols. M ar-litlbevielitöi». Leider, 1G September. Ter n arkt werden beden aange voerd: Ossen stuks a Stieren 40 stuks 45.a ƒ210. Veulens 5 stuks 70.a 95. Kalfkoeien 26 stuks ƒ115.a ƒ222.Melkkoeien 225 stuks 110.a ƒ215.— Varekoeien 132 stuks ƒ90. a ƒ186.- Vette koeien 200 stuks ƒ116.a 230. Kalveren (vette) 49 stuks 28.a ƒ66.Kalveren magere) 15 stuks ƒ5.a 15.50. Graskalvcren 50 stuk; ƒ13.a ƒ31.Schapen (vette) 976 stuks 18.a f31.50 Hamels ivette) stuks a Schapen (magere) 1620 stuks 10.aƒ23.Paarden stuks a Lammeren (magere) stuks a Lammeren (vette, jarige)stuks a Varkens (magere) -18stuksfl5.aƒ34. Varkens (biggen) 452 stuks ƒ4.25 a ƒ12. Ter markt aangebracht: 679 runderen. 64 kalveren, 2596 schapen, lammeren, 5 paarden, 48 vai kens en 452 biggen. Ter wekelijksche Kaasmarkt aangevoerd 38 partijen. Besteed werd voor Goudsche kaas van 20 tot 29. Delft, 15 September. Hoewel er in <le prijzen geene ver andering was, kenmerkte onze Graanmarkt zich heden dooi meerdere levendigheid. Westlandschc Tarwe ƒ7.a ƒ8.Zeeuwsche 7.25 a ƒ8.50. Westl. Kogge ƒ5.a ƒ5.75, Zeeuwsche 5.25 a ƒ6.Chevalier Gerst 5.25 a ƒ5.75, Westl. Zomer- ƒ4.a 5.25. Korte Haver 3.75 a 4.50, Lange 2. a ƒ4.Duivenboonen ƒ7.a 7.50. Paarden- boonen ƒ6.a ƒ6.75. Bruineboonen 10.a 12.50. Groene Erwten ƒ9.a 10.50. Witte Erwten 6.25 a ƒ6.75. Koolzaad ƒ8.50 a 8.75. Aan dp stadswaag gewogen van 9 Sept. tot 15 Sept.: 730 achtsten en 82 zestienden vaten boter, wegende te zamen 15420 kilogrammen. Prijs 50 a ƒ66 het vierde, ƒ1.40 a 1.65 het kilogram. Hoofddorp (Haarlemmermeer), 15 September. Witte tarwe ƒ6.a f 7.05, Kogge 4.a 4.50, Chevaliergerst 6. Wintergerst 4.20 a 4.50, Zomergerst 3.40 a 4.10, Groene Erwten 5.85 a ƒ6. Op de Veemarkt waren aangevoerd: 4 koeien, 1 kalf, 2 geldevaarsen, 5 schapen en 7 biggen. Honda, 15 September. Kaas. Aangevoerd 68 partijen. Handel zeer vlug. lste qual. 27 a 29, 2de qual. 22 a 26, zwaardere hooger in prijs. Noord-Holl. 23 a 28. Woensdag 28 Sept. a. s. groote Kaasmarkt. Boter. Goede aanvoer. Handel vlug. Goe- 1.30 a 1.45» Wei- 1 a 1.20 per KG. Zaandam, 15 September. Kaas. Aangevoerd 24 stapels kleine, hoogste prijs 28. Hoorn,. 15 September. Kaas, Kleine 33.—, commissie 33.50, middelbare ƒ30. Edam, 15 September. Boter. Aangevoerd 281 stuks 55 a ƒ61. Londen, 16 September. Fricsche Boter 114 a 120 sb.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3