Beroepen is by de Ned.-Herv. gem. te O.- en N.-Wetering dr. W. Van de Beke Callonfels, te Biezelinge. De algemeene kerkoraad der Nederd.-Herv. ge- moente te Arnhem heoft do volgende alph. gestelde lijst opgemaakt van predikanten, die in aanmerking komen om te worden beroepon ter vervulling van de vacature-Vethake (thans doleerend)A. F. Adriani, te Renswoude; M. Güpner, te Gendringen; B. J. Swaan, te Gouda; A. Ulffers, te Oldemarkt; dr. J. Visser, te Almeloo, en A. Voorhoeve, te Katwijk aan Zee. Het stoomschip „Koningin Emma", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Fadang 13 Sept. de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Marseille 14 Sept; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, vertrok 13 September van Southampton. Men meldt uit Berlijn dat de keizer van Duitschland aan onzen minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. A. P. C. Van Karnobeok, de orde van den Rooden Adelaar, eerste klasse, heoft ge schonken. Z. M. heeft, met ingang van 1 October 1887, benoemd tot lid van hot college van curatoren der Rijks-universiteit: a. te Leiden, mr. J. G. Kist b. te Utrecht, jhr. mr. J. Röell; c. te Groningen, mr. B. Van Royenbenoemdby het wapen der inf. tot kapt., den eersten luit. G. Feenstra, van het wapen, thans op non-activiteit; bij het 1ste reg. inf., tot eersten luit., den tweeden luit. P. baron Van Lewe Van Middelstum, van het corps; bij het 4de rog. tot kapt., de oerste luits. A. Van Doveren en P. W. Van de Velde, onderscheidenlijk van hot 5de en het 1ste reg. inf.; bij het 5de reg., tot eersten luit., de tweede luits. M. A. N. baron Mulert tot de Leemcule, A. W. Bachmann on H. H. Von Santen, allen van het corps; bij het 6de reg., tot eersten luit., den tweeden luit. jhr. F. M. Van Spongier, van hot corps; J. N. Valkhoff, met in gang van 1 October 1887, benoemd tot schoolop ziener in het district Heerenveen, met gelijktijdige toekenning van eorvol ontslag als directeur der Rijks- hoogere burgerschool te Heerenveen en als schoolopziener in het arrondissement Heeronveen. De Gciuccn<c-bcgrootlng voor 188S. (Het hoofdstuk Onderwijs.) Als kosten voor het Gymnasium wordt noodig geacht voor de jaarwedden der leeraron eene som van ƒ24,800 togen ƒ24,350 voor het loopende jaar. Het totaal der jaarwedden van het doceerend por- soneel bedroeg ƒ21,600, terwijl ingevolge vastgo- stolde bepalingen voor het volgende jaar als ver hooging boven het bij do aanstelling vastgestelde traktoment wordt uitgetrokken voor den rector, den conrector, don leeraar in do geschiedenis en de aardrijkskunde, don leeraar in do oude talen, den leeraar in de wiskundo, den leeraar in do nat. historie en don leeraar in de Fransche taal ieder 400 en voor den anderen leeraar in de oude talen en den leeraar in de Ned. taal- en letterkunde ieder 200, hetgeen alzoo samen bodraagt ƒ3200. Ter bestrijding der kosten van schoolboekon en schoolbehoefton wordt evenals voor het loopende jaar ƒ900 uitgetrokkon, terwijl in verband met de raming van den rector voor vuur en licht benoodigd zal z(jn ƒ450 tegen 500 voor het loopende jaar. Voor het onderhoud der gobouwen, meubelen enz. is uitgetrokken ƒ940 tegen ƒ910 voor het jaar 1S87, terwijl de diverse uitgaven tot dit artikel be- hoorende onvorandord zijn gebleven op ƒ900. Voor 1887 werd uitgetrokken ten dienste der kosten van de middelbare scholen 44,525, waar van aan jaarwedden voor de leeraren der H.-Bur gerschool voor jongens besteed word 25,680; voor 1888 wordt eene som van 44,380 voldoende go- acht, terwijl alsnu volgens vastgestelde bepalingen uitgotrokkon wordt voor vorhoogingen boven do eerst vastgestelde jaarwedde eene som van 400 ieder, aan den directeur en zeven leeraren, eene van 200 ieder aan twee leeraren en eene van 100 aan één leeraar, samen dus ƒ3700. Verder wordt, evenals vroeger, op dezen post uitgetrokken eene som van ƒ100 voor het onderwijs in de gymnastiek aan leerlingen der hoogste klassen, zoodat wordt uitgetrokken ƒ29,480. Voor de jaarwedden van de directrice en de leera- ressen der H.-Burgorschool voor meisjes is noodig ƒ13,200, terwijl ƒ350 moet wordon uitgetrokken voor vrije woning of vergooding van het gemis daarvan aan de directrice. Tevens moeten ook hier verhoogingen der traktementen boven de oorspron kelijke plaats hebben en wel voor vijf leeraressen ieder ƒ200. Voor den leeraar dr. Bakhuis Rooze- boom, die mot 1 October 1887 een zesjarigen dienst tijd vervuld hoeft, wordt eene verhooging van 200 uitgetrokken en voor het onderwijs in het hand- toekenon ƒ150. Het totaal van dit artikel bedraagt alzoo 44,380, zoodat dat bedrag wordt uitgetrokken. Voor de kosten voor schoolboeken en schoolbe hoefton, onder welke posten die van examina en drukloonen behooren, alsmede die, welke vereischt worden tot het nemen van prooven voor natuur- en scheikunde en voor do verdere vakken van hot onder wijs, is voor 1888 uitgetrokkon 1950 tegen 2050 voor 1887, waarin de H.-Burgerschool voor jongens aandeel heeft voor ƒ1500 en die voor meisjes voor 450. Het bedrag van ƒ1100, het loopende jaar voor vuur en licht uitgetrokken, blijft voor 1888 het zelfde, hoewel voor de H.-Burgerschool voor meisjes ƒ50 meer noodig geacht wordt dan in 1887, op grond dat wegens verbouwing van het schoollokaal op de Broestraat eenige klassen tijdelijk naar de H.-Burgerschool wordon overgeplaatst. In verband met do uitgaven in 1886 kan evenwel hetzelfde bedrag als het loopende jaar worden geraamd. Het onderhoud der gobouwen, meubelen, enz. zal vereischen ƒ2705, tegen ƒ2530 voor dit jaar. Bij do aanneemsom voor dat onderhoud van 1300 is nog noodig: voor het onderhoud van kachels 450, voor de aanschaffing van verschillende bo- noodigdheden ƒ320, voor het veranderen van de zuurkast in het lokaal voor scheikunde en het maken van nieuwe ramen in de kamer voor de Nat. Historie van de H.-Burgerschool voor jongens ƒ175, voor het vernieuwen van do stoep voor die school ƒ200 en voor hot maken van eene nieuwe en grootere bergplaats van brandstoffen in die voor meisjes ƒ260. De diverse uitgaven tot dit artikel belioorendo zullen voor 1888 2200 beloopen, tegen ƒ2175 voor 1887. Het aandeel dat de H.-Burgerschool voor jongens daarin heeft, bedraagt 1525 en dat voor die van meisjes ƒ675. Gemengd Nieuws. Een jongen, die van middag om half- zes met een turfwagen de Yischbrug kwam afge reden, kon dat voortuig niet meer houden. Het ontsnapte aan zijne handen en reed nu met inhoud en al aan den Nieuwen Rijn te water. Do jongen bleef aldus op het droge, waar wagen en turf weldra ook weer werden gebracht. Door de LeidscheScherp schutter s- vereeniging is in Katwijks duinen een huishoudelijk concours gehouden. De prijzen werden behaald door de volgende heeren Personeel, afstand 100 meter: 1ste prijs M. P. Oudshoorn, 2do prijs A. J. J. Trans, 3de prijs B. G. Dufrenne. Personeel, afstand 150 meter: 1ste prijs W. C. Van Royen, 2de prijs J. Mulié, 3de prijs J. H. Miolée. Vrije baan, afstand 100 meter: 1ste prijs M. P. Oudshoorn, 2de prijs W. Ridderhof, 3de prijs B. G. Dufrenne. Vrije baan, afstand 150 motor, 3 schoten: 1ste prijs W. C. Van Royen, 2de prijs J. H. Miolée. Vrjjo baan, afstand 150 meter, 5 schoten1ste prjjs W. C. Van Royen, 2de prijs J. H. Miolée. Vrije baan, afstand 225 meter: 1ste pry's J. H. Miolée, 2de prijs J. Mulié, 3de prjjs W. C. Van Royen. De opbrengst van het personen vervoer dor Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maat schappij (Haarlem Leiden) bedroog in de maand Aug. 11. ƒ8282.03, het goederenvervoer 680.20 en aan diversen ƒ481.97, zijnde overliet totaal 10.08 per dagkilometer, tegen ƒ9.70 in Augustus 1886. In Mei dezes jaars werd in de om streken van Wassenaar herhaalde malen geklaagd over do vele diefstallen van bloembollen. By groote par'yen werden deze gewassen nu en dan vermist. Tusschen 21 en 22 Mei werden van eene buiten plaats onder Wassenaar aan den Leidschen Straat weg 1400 bloembollen en uit een tuin bjj Voorschoten 1940 stuks ontvreemd, welke allen nog wel eene maand in de aarde moesten gekweekt worden alvo rens te kunnen worden gerooid. Twee personen werdon kort na den diefstal in het bezit gevonden van aanzienlijke partijen bloem bollen en stonden heden als de vermoedelijke daders voor de Haagsche rechtbank terecht. De beklaagden trachtten do herkomst van den voorraad te verantwoorden door op te geven dat zjj do bollen van een onbekenden Rijnsburger gekocht haddon. Zy waren echter in gebreke gebleven aan te toonen wie de verkooper was, hoewel zy daartoe ter plaatse in de gelegenheid gesteld waren. Ter terechtzitting bleek o. m., dat de koop en verkoop op een vroeg uur van den nacht plaats vond, hetgeen een zeer vreemden indruk maakte, en dat do eerste bekl. voor geljjk feit onder 's-Gra- venzande gepleegd, nog onlangs door de Rotter- damsche rechtbank tot gevangenisstraf veroor deeld was. Het O. M. eischte voor ieder 4 maanden gevange nisstraf. Beiden hielden hardnekkig hunne on schuld vol. Te Hoogmade heerschen de mazelen in vele huisgezinnen en ook in dat van het hoofd der R.-C. school, zoodat deze tydelyk is gesloten geworden. Het gerechtshof te 's - Graven h age heeft heden bevestigd het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij eene werkvrouw tot 1 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld wegens diefstal van eene jas uit oen uitdragerswinkel. Volgens het „H. Dbl." is tegen den heer J. A. Do B. te 's-Hage proces-verbaal opge maakt wegens „poging tot moord." Ook wordt go- meld dat de man sedert lang in lijdenden toestand verkeerde en in een aanval van razernij de hande lingen pleegde, welke tot zyne arrestatie aanleiding gaven. Het „H. Dbl." geeft het volgende ver haal van het tweegevecht tusschen do Haagsche heeren M. en S., hetwelk onlangs op de Duitscho g: en zen heeft plaats gehad. Ten gevolge eener handtastelijke beleediging, door den heer S. aan den heer M. in het openbaar aangedaan, zou een treffen plaats hebbon op 21 Aug. jl., hetwelk evenwel op dien dag niet ge schiedde omdat, door een misverstand dat op reke ning zijner vroegere getuigen komt, de heer S. niet op het terrein aanwezig was. Geheel onverplicht heeft de heer M. zich intus- schen nogmaals beschikbaar gesteld, welko hoffe lijkheid door den heer S. in dank is erkend en aanvaard. Het duel heoft daarop den 4den September plaats gehad; niemand werd gewond; de getuigen ver klaarden dat aan de eer was voldaan, en tusschen beide heeren had eene volkomen verzoening plaats, eene handelwijze, waaruit de ongegrondheid van zekere geruchten omtrent de oorzaak der beleediging van zelve mag bljjken. Hoe sommige lieden aan den kost ko men is dikwijls curious. Herhaaldelijk leest men waar schuwingen tegen zoogenaamde kooplieden, straat venters en dergelykon. Nu weder is het een col porteur, zekere Do Meere, die zich bij voorkeur wendt tot dienstboden om in te teekenen op De Geschiedenis van het Protestantisme van Dr. J. A. Gerth Van Wyk. Hy vraagt ƒ0.90 of 1.20 voor 3 of 4 aflev., die liy belooft binnen 8 dagen te zullen bezorgen, maar laat niets van zich hooren. Niettegenstaande hij in Juni door de arrondisse- ments-rechtbank te 's-Hage tot 14 dagen gevan genisstraf is veroordeeld geweest voor dezelfde feiten, gaat hjj nu laatstelijk te Haarlem en te Rotterdam met deze oneerlijke praktijken voort. Een ieder zjj dus voor dezen persoon gewaar schuwd. Het hof te Amsterdam deed gisteren uitspraak in zake het geding tegen den socialist De Roos, beschuldigd van by het gebeurde in en voor „De Leeuw van "Waterloo" te Amsterdam een rechercheur van politie met een breekijzer geslagen te hebben. Hy werd wegens gebrek aan overtuigend bewys, ofschoon het w e 11 e ly k bewys bestond, vry gesproken. Gisteravond om ruim 10 uren brak door onbekende oorzaak een zware binnenbrand uit in het manufactuurmagazyn Nieuwendyk 117 te Amsterdam. Hoewel de brandweer met een zwaren, verstikkenden rook te kampen had, werd de brand in minder dan uur door 1 handspuit op eene brandkraan door haar gebluscht. Naar men meldt, zyn Maandagavond twee personen door de stoomtram Bergen-op-Zoom Antwerpen overreden en onmiddellyk gedood. Het eerste ongeluk had te Merxem, het tweede nabij Hoogerheide plaats. Men deelt aan het „Utr. Db 1." mede dat de heeren K. Grutterink, amanuensis voor natuurkunde aan de Ryks-Landbouwschool, en G. J.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2