N°. 8453. "WiydUig 3.<3 Septeiaiï>er A0. 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 15 September. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PEIJ8 DEZER COUBAOT: Voor Leiden per 8 nmnden1.10. Franco per poat1.40. Afzonderlijke Nommers.0.65. ftze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer/ 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor Jiet incaa- seeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Bij do in het hoofdkiesdistrict Leiden gehouden herstemming voor twee leden der Tweede Kamer werden van de 3234 kiezers in het geheel ingele verd 2469 stembiljetten, waarvan door het stem- bureel van onwaarde werden verklaard 24, zoodat het aantal geldige stemmen 2445 bedroeg. Van de geldige stemmen waren uitgebracht op do heeren: 0. baron v. Wassenacr v. Catwijck (a.-r.). 1415 st. J. H. Donner (a.-r.)1393 Mr. J. P. Smcele (r.-k.)1042 J. P. Th. Van Nunen (r.-k.)1029 Zoodat, als hebbende de meeste stemmen ver kregen, gekozen zjjn de heeren Baron VAN WAS- SENAER VAN CATWIJCK (oud-lid) en DONNER. Op verschillende personen waren 2 stemmen uitgebracht, t. w. mr. F. Was en H. J. Bool ieder eene stem. Bü de eerste stemming op 1 Sept. jl. waren in het geheel uitgebracht 2665 stemmen, waarvan 2655 geldig, aldus verdeeld: mr. J. P. Smeele (oud lid) 994, J. P. Th. Van Nunen 970, O. baron Van Wasseneer Van Catwijck (oud lid) 877, J. H. Donner 828, mr. F. Was (lib.) 810, H. J. Bool (lib.) 791 en op verschillende personen 15 stemmen. Bij de herstemming te Winschoten tusschen de twee liberale candidaten werden uitgebracht 1118 stemmen, waarvan van onwaarde werden verklaard 8 stemmen. Gekozen is prof. mr. H. L. Drucker met 606 stem men. Op dr. A. Winkler Prins waren er 504 uit gebracht. Bij de vorige stemming, toen 1284 geldige stem men waren uitgebracht, verkreeg de heer Drucker 475 en de heer Winkler Prins 329 stemmen. Ten gevolge van den brand van het Scheve- ningsche badhuis in den verleden nazomer, ging voor de Leidenaars tevens een kunstgenot van hooge waarde in vlammen op. Des heeren Manstadt's philharmonisch orkest, dat toen in genoemde badplaats zulk een enormen opgang maakte, zou zich, dank zjj de bemoeiingen van heeren commissarissen der Leidsche Maat schappij voor Toonkunst, ook hier ter stede doen hooren. Door de ramp zagen de leden zich echter genood zaakt onverwachts naar Berlijn terug te keeren. Uitstel is nochtans geen afstelen zoo zal ge noemd orkest, dat dezen zomer weder aller be wondering opwekte, zich binnenkort alhier op het eerste Toonkunst-concert doen hooren onder lei ding van den heer Gustav Kogel, die sedert kort prof. Manstadt heeft opgevolgd. Het programma, dat wij reeds konden inzien, bevat werken van Von Weber, Wagner, Beethoven, Mendelssohn, Sasarati, Schumann en Rubinstein, namen, welke het programma stempelen. Immers, de ouverture „Euryanthe", het voorspel en de slotscène uit „Tristan und Isolde", de Sym fonie No. 4 (b-dur) in haro onderdeelen, de ouver ture „Sommernachtstraum", eene fantaisie voor viool op motieven uit de opera „Faust", de ouverture „Tannhauser" enz. zijn toonscheppingen, welke de meesters in hun grootheid doen te voorschijn treden, te meer nu de uitvoering dezer werken zal go. schieden door een orkest als het genoemde. Het winter-concertseizoen stelt zich dus bijzonder goed in. - De aankondiging in onze advertentiën der te houden boekverkoopingen bjj de firma E. J. Brill alhier doet ons tevens een blik slaan in den cata logus van ruim 3000 nommers. De namen der hooggeleerde heeren, op den titel vermeld, doon iets belangrijks verwachten on inderdaad, zoowel Oostersche als Buitenlandsche en Nederlandsche Letterkunde zjjn rijk vertegenwoordigd, terwijl de burgerlijke en staatkundige geschiedenis, vooral die van onze Oost-Ind. Bezittingen en van ons Vader land, zich waardig daarbij aansluiten. Behalve het vele noemenswaardige, dat zich daarin bevindt, moeten wjj aanstippen de rijke collectio van bijna 100 Maleische, Javaansche en Madoeree- sche handschriften, de verzameling historische en letterkundige werken uit en over de Middeleeuwen in verschillende talen, waarbij veel zeldzaams, de vele zeldzame en curieuze boekjes bij de Nederl- letterkunde vermeld, zooals: liedeboekjes, werken over het tooneel er. tooneolpoëzie, eene aardige ver zameling der werken van Wolff on Deken, voorts eene wel niet groote, naar nette en zeer goede ver zameling theologische en philosophische werken enkele zeer gezochte werken bij de natuurlijke historie en geneeskunde, terwijl de catalogus be sloten wordt met eenigo noemenswaardige pracht- on plaatwerken, enkele schilderstukken, waarbij een kapitaal stuk van T. G. Van Os, en eindelijk eene kleine, doch aardige verzameling ethnographische voorwerpen, waarbij els zfler merkwaardig voorkomt het Afgodsbeeld van Bali Garuda die Vischnu, waarvan er slechts 2 exempl. in Europa bekend zjjneene fraaie kast van Amboinsch hout, enz. enz. Wij vertrouwen dan ook dat heeren liefhebbers het zich wel der moeite zul'en waardig achten den catalogus met aandacht in te zien en op de kijk dagen gaarne een bezoek bij bovengenoemde firma zullen brongen ten einde hunne boekverzamelingen met veel goeds en veol schoons te verrijken. Door den heer J. Th. Noord ijk, officier van gezondheid te 's-Gravenhage, is aan het Museum van Natuurlijke Historie bij de Rijks-Universiteit te Leiden ten geschenke aangeboden eene verza meling naturaliën, door hem in Suriname bijeenge bracht. De verzameling omvat: 4 zoogdieren, 2 vogels, 9 visschen, 39 slangen, 2 caecilia, 3 hagedissen, 11 kikvorschen, 1 spin en 73 insecten. Den schenker is daarvoor de dank der Regeering betuigd. Den 12den Augustus vertrok de heer J. F. E, Celliers, zoon van den redacteur der te Pretoria verschijnende „Volksstem", naar Nederland, om één of een paar jaar lang sterrenkunde of graadboog meting te leeren onder leiding van prof. dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen te Leiden en landmeet kunde onder prof. dr. Ch. M. Schols te Delft. Tot deskundigen voor de taxatie van de gas fabriek te Wormerveer zjjn benoemd: door B. en Ws. de heer Polet, te Middelburg; door de heeren Schretlen en Swaan de heer D. Van der Horst, te Leiden, en door beiden de heer J. J. Roelants, te Schiedam. Uit het Leidsche Dagblad is in vele dagbladen het bericht overgenomen dat te Leiden eene „nota riaat-school" zou worden opgericht, waar meer bijzonder ook de practische zijde van het vak zou worden onderwezen. Het is niet onmogelijk dat dit bericht hier en daar het denkbeeld gewekt heeft, als had men hier te doen met eene geheel nieuwe instelling van onderwijs, van gemeentewege op te richten en te onderhouden. Deze voorstelling nu zou onjuist zijn. De zooge naamdo „notariaat-school" zal, naar onze uit goede bron geputte inlichtingen, eenvoudig bestaan in een cursus ter voorbereiding voor het examen van candidaat-notaris, geheel voor eigen rekening te oponen door den heer H. M. -J. Wattel, candidaat- notaris te Leiden. Geheol gelijksoortige gelegenheden ter voorbe reiding voor genoemd examen bestaan reeds ge- ruimen tijd elders, met name te Amsterdam, waar mr. M. W, F. Treub, en te Utrecht, waar mr. A. T. B. Rijke, beiden als „privaat-docent" aan de uni versiteit hunner woonplaats, sinds eenige jaren geregeld onderwijs geven. Ook het onderwijs van deze heeren omvat alle vakken, waarin het examen van candidaat-notaris moet worden afgelegd, be paaldelijk ook de praktijk van het notariaat, d. i. het ontwerpen van notariëele akten. Vroeger gaf de heer L. Zegers Veeckens te Leiden zulk een cursus. (Hbl.) De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (15,345) 8267.04, bagage (25 ton) ƒ152.59, bestel-, (jl- en vrachtgoederen (1499 ton) ƒ1966.11, levende dieren en rijtuigen 41.83; diverse ontvangsten 35.72; totale op brengst ƒ10,463.29. Totale opbrengst van af 1 Mei 1887 40,478.21'/,. De jury voor de beoordeeling van de boter en kaas-inzendingen op de Amsterdamsche Voedings tentoonstelling heeft de volgende onderscheidingen toegekend Versche boter, minstens 10 kilo, licht gezouten, in fust: F. J. Los, te Leiden, gouden mod.; Ned. Maatschappij van Kaas- en Roomboterfabrieken te Bolsward, zilv. med.J. Van de Wal, te Witmarsurn, bronz. med.; Leidsche Melkinrichting, bronz. med. Stukken of kluiten versche boter, niet zwaarder dan 1.5 kilo (2 st.) J. Van do Wal, te Witmarsurn, bronz. med.Morin, te Parjjs (inzending van Issigny), bronz. med. Vette kaas, in Mei of Juni in Nederland ge maakt, Edammer vorm (5 st.)F. J. Los, te Leiden, zilv. med.A. Eriks, te Petten, zilv. med. (voor middelbare kaas). Als voren, Goudsche vorm, (2 st.): F. J. Los, te Leiden, zilv. med. (voor groote Goudsche kaas). Als voren, Derby-vorm, (2 st.): „Confederatie" te Delftshaven, zilv. med. Als voren, Limburgsche-vorm, (3 doosjes): „Con federatie" te Delftshaven, zilv. med. Als voren, niet genoemde soorten, (2 st.): P. Boo- kel Cz., te Wieringerwaard, zilv. med. Vette kaas, buiten Nederland gemaakt (2 5 st.): „Confederatie" te Delftshaven, zilv. med. Magere kaas, (komijn- of nagel) in Mei of Juni in Nederland gem. (2 st „Confederatie" te Delfts haven, zilv. med. Volledigste inzending van Ned. kaassoorten„Con federatie" te Delftshaven, eere diploma. Id. van buitenlandsche: Morin, te Parjjs, eere diploma. Parmesaansche kaas G. W. Van Heusden, te Am sterdam, zilv. med. Niet gevraagde buitenlandsche kaasPhilippe, te Parjjs, bronzen med. Den 5den October zullen de onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Woerden te Alfen bijeenkomen. Opening der vergadering door den arrond.-school opziener, den heer C. A. Zelvelder. Te behandelen onderwerpen lo. De kennis der natuur, in het bijzonder die- der levenlooze natuur, op de volksschool, door proeven opgehelderd (in te leiden door den heer Hölscher). 2o. „Hagar" van Da Costa (door den heer Hagen). 3o. In hoeverre zou er sprake kunnen zjjn van oen leerplan voor de zedelijke opvoeding in Je lagere school (in te leiden door den heer Maazen). 4o. Multatuli (in te leiden door den heer Van Bachum de Boer). Do heer P.. S. Van Franck, volontair ter secro- tarie te Leidschendam, is benoemd tot ambtenaar op de secretarie te 's-Gravenhago.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1