n. 8458. A°. 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Uitslag Verkiezing. Leiden, 14 September. Donclei'cl.<1:«2; 13 ®ei5t-ex2nl>e3r. PBJJ8 DiSZSB COUBANT: Voor Leiden por 3 maandea1.10. Franco per poet. 1.40. yifzonderl^Tco Nummer»0.05. <§tze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gen- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTTEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoati- seeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Evenals de vorige maal zal morgen we derom aan ons Bureel voor belangstellen den «le stand der verkiezing elk half uur worden aangegeven van ÏO uren af. Het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden heeft van den heer Gjjsbert Yan Dorssen, gezag voerder van het stoomschip „Bromo" der Neder- landsch Indische Stoomvaart-Mqatschappy, door tus- schonkomst van don heer M. A. D. Yan Dorssen te 's Gravenhage, een aantal voorwerpen uit N.-Guinea en andere plaatsen ten geschenke ont vangen, waarvan in de Staatscourant van heden eene nadere beschrijving voorkomt. Bij de aanbesteding voor het leveren van brand-tofïen voor de gebouwen, behoorende tot de rijks universiteit alhier, waren de laagste inschrij vingen: korte turf per 1000 ƒ5.35 en lange turf per 1000 ƒ4.35, beide door den heer J. J. Huy; machinaal geperste turf ƒ6.93 per 1000, door den heer A. Reimeringer; gesorteerde Now-Castle-kolen ƒ0.841/, per heet., ongesorteerde New-Castle-koion 0.80 per heet., ongesorteerde Ruhr-kolen ƒ0.53 per heet., gruis, Engelsche kolen, 0.62 per heet., allon door den heer K. T. Caron. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam ver- trekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uiterlijk Zaterdag ochtend om 7.56 bezorgd zijn. In den ZoOl. Bot. Tuin te 's-Hage zal a. s. Vrijdag 16 Septembor de heer Mann uit Leiden met z(jn gevierd corps de rjj der avond-concerten aldaar sluiten. Vad.) De jury ter beoordeeling van de inzendingen op de Voedingstentoonstelling te Amsterdam is gis teren geïnstalleerd en te vier uren op het stadhuis door het Dagelijksch Bestuur gerecipiëerd. De inzendingen op de derde boter-expositie bo dragen 18, waaronder de firma Uitorwyk te Zutfen, de Leidsche Melkinrichting en do firma Los te Leidon, voorts uit Delftshaven, Edam, Weesp, Sneek, Kopenhagen enz., alsmede 15 kaas-inzenders, waaronder 3 uit Parijs. Prins Von Wied begaf zich hedenochtend per Hollandschen spoortrein van 8 u. 35 min. van Den Haag naar Amsterdam, van waar hjj des avonds te 8 u. 40 min. in de residentie wordt terugverwacht. Het verblijf te Scheveningen van don hertog van Saksen-Weimar en H. Ds. dochter prinses van Meckienburg-Schwerin is verlengd tot 20 dezer. Men meldt uit ScheveningenHet tweede concert van den 9-jarigen Josef Hofmann in het Kurhaus had plaats mot opgeheven abonnement en verhoogden entróe-prys. Niettemin was het publiek talrijk. De kleine pianist speelde Beethoven's 1ste piano concert, Mendelssohn's „Rondo capriccioso", drie eigen com posities on eene transscriptie van Liszt. Zijn succes was zoo mogelijk nog grooter dan den eersten keer. Na elk nummer werd hij eenige malen teruggeroepen, en hjj ontving een paar geschenken. Donderdag treedt hjj voor het laatst hier op, om dan naar Engeland te gaan. Naar de „N. R. C." verneemt, zal de generaal- majoor J. C. C. Den Beer Poortugael in activiteit worden hersteld en worden belast met het bevel over de 3de divisie infanterie. De kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Utrecht heeft twee drietallen geformeerd voor de verkiezing van twee predikanten. Het eerste drietal bestaat uit de dds. A. Yoor- hoeve H.Czn., pred. te Katwijk aan Zee; J. M. Snothlage, pred. te Haarlem, en C. B. Oorthujjs, pred. te Katwijk aan Zee. Het tweede drietal bestaat uit de dds. P. S. Bart- stra, pred. te Wassonaar; A. J. Eykman J.Czn., pred. te Groningon, en C. P. N. Pikaar, pred. te Overschie. Uit deze drietallen zal de kerkeraad 26 dezer de beroepingen doen. Naar hot Haagsche Dagblad „tot zijne ver wondering" vorneomt, zou mr. A. J. Roest, officier van justitie te Rotterdam, door hot Kabinet zijn voorgedragen voor het ambt van burgemeester der residentie. De gewoyo audiëntie van den minister van staat, minister van binnonlandsche zaken, zal op 17 dezer niet plaats hebben. Hot stoomschip „Oranje-Nassau," van Suriname naar Amsterdam, vertrok 12 Sept. van Havre; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, passeerde St.-Vincent 13 Sept.; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden 13 Sept.; de „Prinses Wilhelmina", van Ba tavia naar Amstordam, arriveerde te Suez 13 Sept. Z. M. heeft, met ingang van 20 dezer, aan N. J. Van den Worm, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Hemelumer Oldophaort en Noord wolde; vorloend de volgende pensioenen, als aanJ. A. Eschauzier, ontvanger der directe belastingen en accijnzen, 1667; J. Rodenburg, kommies 1ste kl. b(j 's-Rjjksbolastingen, ƒ494 'sjaars; benoemd bij het personeel der militaire administratie, en wel bjj de kwartiermees ters, bij het 6de reg. inf. tot eersten luit.-kwartier- meestor, den tweeden luitenant-kwartiermeester C. Chivat, van het corpstot tweeden luitenant-kwar tiermeester, don sergeant D. C. Njjhoff, van het 3de reg. inf.benoemd bjj het personeel van don geneeskundigen dienst der landmacht, tot paarden arts 2de kl. don paardenarts 3de kl. P. C. Muyzert, van dat personeol; aan J. Do Kruyffv^ervol ontslagen hoofdingenieur 1ste kl. by 's Ryks'e fiter- staat te Maastricht, een ponsioen verleend"»van 3334 'sjaars; den heer B. H. J. Quant, ge wezen lsten gezaghebber op den yzeren stoombag- gormolen by het marine-établissement te Soerabaia, laatstelyk met verlof in Nederland, op zyn verzoek', eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De Ccmecnte-focgrooUng voor 1888. (Vervolg der uitgaven.) Ingevolge raadsbeluit van 22 April 1869 moet aan de armbesturen en godshuizen eene schade loosstelling verleend worden voor het verlies, dat zy door de ójpheffing der armbakkery zouden kunnen lijden, hetgeen hun daarby duurzaam uit de gemeentekas is gewaarborgd en jaarlyks niet meer kan beloopen dan voorhet R.-K. Weeshuis 244.07, het Evangelisch Luthersch weeshuis 143.17, het Waalsche weeshuis 77.09, het gereformeerd minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis ƒ190.25, de R.-K. armen ƒ1422.74, de Evangelisch-Luther- sche armen ƒ87.51, de Waalsche diaconie ƒ142.83 en de Oud-Katholieke armen 27.58, te zamen ƒ2335.24. Een bedrag van ƒ1800 wordt evenals het vorig jaar noodig geacht. Het hoofdstuk voor renten en aflossingen van geldleeningen, mitsgaders alle verdere opeischbare schulden der gemeente wyst een totaal cyfor aan van ƒ121,680, w. o.rente van gevestigde schuld 400, verschuldigd aan het St.-Anna-Aalraoeshuis alhier, wegens het bedrag van twee onlosbare ren ten, ieder groot ƒ200, aangegaan in de jaren 1613 en 1623, tegen 6'/4 pet. ingevolge resolutiën de groote vroedschap van den 16den Mei 1612 en 10 November 1622, verschijnende 22 Mei en 10 Novem ber; vorder rente van de tydelyke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld f 1875renten van de byzondore geldleeningen ter voorziening in buitengewone werken ƒ19,805; aflossing van da tydelyke geldleening ter voorziening in do behoefte aan kasgeld 75,000; aflossing van do geldleeningen ter voorziening in buitengewone werken ƒ10,000; pensioenen, ïyfrenten en wachtgelden 14,600 (tegen ƒ16,540 in 1887). Op hot artikel voor openbare vermakelykheden en feesten en voor het uitsteken van vlaggen wordt wederom 700 uitgetrokken in verband met de vie ring van den Derden October. Ten gevolge van de overdracht van het Delftsche trekpad aan de provincie Zuid-Holland met 1 Mei 1887 behoeft op het artikel voor kosten van gemoon- schappelyke zaken enz. thans alleen te worden uit getrokken het nadeelig saldo van het Haarlemsche trekpad, dat kan geraamd worden op ƒ1400. Yoor het loopende jaar bedraagt het artikel 6255. Krachtens de wet van 26 JuU 1885 vervalt het aandeel der gemeente .in de kwade posten wegens de directe belastingen voor zooveel de '/5 gedeelten van de opbrengst personeel botreft, zoodat op het artikel voor de uitkoering aan het Ryk alleen be hoeft te worden uitgetrokken het aandeel in da kwade posten wat betreft de opcenten op de grond belasting en het porsoneel. Het gemiddelde aandeel over de laatste 5 jaren bedroeg ƒ2648. De post kan dus nu op ƒ2650 worden uitgetrokken, togen ƒ8800 voor hof. loopende on tegen ƒ9149.22 voor verloden jaar. Voorgesteld wordt aan do eigenaars van den schouwburg weder eene toelage van ƒ1500 te ver- loenon. Tot aankoop van inschryvingen op het Grootboek dor Nat. Work. Schuld wordt 12,000 noodig ge acht, in plaats van ƒ9250 voor het loopende en niets voor verloden jaar.- Thans is ook voor nihil uitgetrokken de vroe gere post van 100 tot schadeloostelling van het gemis van vroeger genoten emolumenten, ten ge volge van het overlyden van den concierge van het Raadhuis. Als laatste post op de uitgaven komt voor een bedrag van ƒ1647 (tegen ƒ1315 voor het loopende jaar) voor uitgaven voortvloeiende uit het beheer der voormalige administratie der vereenigde Gast on Leprooshuizen, waartoe o. a. behoort oen bedrag van ƒ300 voor herstellingen aan de huisjes in de Dolhuissteeg. Gemengd Nlcuws. De Leidsche wielryders-club „de Albatros" zal een officiëelen clubtocht houden op Zondag 18 September a. s. Te negen uren ver- eeniging der leden by het Academie-gebouwafrit precies om halftien. Tocht naar hot „Huis den Deyl," alwaar oven zal worden halt gehouden ter vereeniging mot oen paar Haagsche wielryders. Daarna vereenigde tocht naar Scheveningen, alwaar zal worden koffiegodronken. Terugrit om twee uren via Voorburg, Veur en Voorschoten. Aankomst te Leiden tusschen halfvier en vier uren. Een wagen met cokes beladen en door eene vrouw voortgeduwd, geraakte, doordien het voertuig een wiel verloor, by het afrydon dor Rynstraatsbrug hedenmiddag te halféén met zyne zwarte vracht te water. De vrouw bleef gelukkig op het droge, doch was alleen natuurlijk niet in staat hot verongelukte voorwerp uit den Ryn te halon. Eenige welwillende personen namen dit werk evonwol voor hunne rekening met hot gunstige gevolg dat d? nu één-wielige wagen spoedig op den vasten grond gelegd kon worden. Van de lading zal echter wel niet veel terecht zyn gekomen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1