DAGBLAD. N'. 8457. "Woensdag 34 September. A°. 1887. Leiden, 13 September. PRUS DEZER COURAR7P: Voor Leidon per 3 maanden1.10. Frsnco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.65. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fort- en feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK AD "VERTEN TIEN Tan 1—0 regels/1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor bet inoae* eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. De kolonel "W. H. Doorman, commandant van het 4do reg. inf., heeft per regiments-order aan de bataljons zpne tevredenheid kenbaar gemaakt over de flinke houding der troepen by de plaats gehad hebbende manoeuvres. Naar wy vernemen, heeft de heer J. Henri Berkeljon, pianist alhier, op verzoek van den heer "W. Yan Iperen, directeur der Leidsche Zangver- eeniging, besloten, om ook dezen winter de repetitiën belangeloos te accompagneoren, 't geen zeker in dank door de leden zal worden aanvaard. De gisteravond in het lokaal Ephraïm gehou den vergadering der Leidsche Coöperatieve Winkel- vereeniging werd, omdat de voorzitter van het voor- loopig bestuur door bijzondere omstandigheden ver hinderd was tegenwoordig te zijn, geopend'door den vice-president, het welkom toeroepende aan de leden, die door hunne opkomst toonden belang in de zaak te stellen. Ofschoon deze bijeenkomst voornamelijk was be legd tot het kiezen van een definitief bestuur, wer den door den waarnemenden voorzitter toch eenige niet onbelangrijke modedeelingen gedaan omtrent do hier ter stede op te richten winkelvereeniging. Hoofdzakelijk had men deze inlichtingen te danken aan een tweetal leden van het voorloopig bestuur, die op hunne kosten een uitstapje hadden onder nomen naar Rotterdam en Delft, om zich daar op de hoogte te stellen van de in die steden reeds in bloei verkeerende dusdanige winkels. Ook kregen bedoelde leden volledige inlichtingen en inzage in do boeken. Daarna werd door den secretaris voorlezing gedaan van de door de commissie in den korten tijd ver richte werkzaamheden, waaronder het opmaken der grondbepalingen voor de statuten, welke na eenige gevraagde inüchtingen en korte discussion werden goedgekeurd. Uit de stemming tot het kiezen van een definitief bestuur bleek dat, met b(jna algemeene stemmen, de voorloopige commissarissen tot bestuursleden der vereeniging werden gekozen. Tevens deed de voorzitter nog de mededeeling dat binnenkort eone openbare vergadering zal ge houden worden, waarin alsdan een spreker zal op treden, die de belangen eoner coöperatieve vereeni ging in breede trekken zal uitleggen. Ten slotte zjj nog vermold dat zij, die lid wen- schen te worden, daartoe tot einde October gelegen heid hebben gratis toe te treden, daar na dien tijd, ingaande den lsten November a. s., het entrée- geld is bepaald op 25 cents per persoon, welk geld dient tot dekking voor de gemaakte en nog te maken kosten, waaronder in de eerste plaats behooren: het aanvragen van rechtspersoonlijkheid en het drukken van het reglement. Hoe moeilijk het ook schtjne tot de oprichting van oene zaak als deze over te gaan, toch ziet men er de eerste ontkieming van en men mag dan ook met vol vertrouwen verwachten dat de goede vruch ten niet zullen achterwege blijven. Het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam ving gisteravond aan met het vervullen van de aldaar bestaande predikants-vacaturen. Er moeten 10 predikanten, onder wie een Hoogduitsche, benoemd worden. Gisteravond werden drie drietallen geformeerd en wel: o. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Steinfort: de heeren predikanten E. A. G. Hoogerhuize te Dordrecht, J. H. Wiersma te Rede en dr. E. Barger te Haarlem. b. In de vacature ontstaan door het overlijden van ds. Yan Markende heeren predikanten A. Voorhoeve te Katwijk aan Zee, dr. E. Barger te Haarlem en TV. Vliegenthart te Groningen. c. In de vacature ontstaan door ontzetting uit hot ambt van ds. P. Van Son: de heeren predi kanten A. Loeff te Dordrecht, <L H. AViersma te Rede en S. H. J. De Wolff te Leiden. Na stemming is gisteren tot wethouder te Lisse benoemd de heer C. Langeveld (met volstrekte meerderheid van stemmen). De meening van den burgemeester dat niet de volstrekte meerderheid vereischt was, grondde zich op een artikel in een huishoudelijk reglement, ter wijl de Raad zich beriep op de Gemeentewet. Van de 73 sollicitanten naar de betrekking van hoofd der school No. 2 te Haarlemmermeer zjjn er jl. Zaterdag 50 tot het vergelijkend examen (schriftelijk gedeelte) opgekomen. Tot ons genoegen kunnen wjj mededeelen dat de toestand van onzen tooneelspeler W. Van Zuylen aanmerkelijk is verbeterd. Hij moet nog eenigen tijd rust houden, maar er is alle reden om te hopen dat hij dan geheel hersteld zal zijn. (E. N.) Morgen, Woensdag-avond, na de officiëele ver welkoming ten raadhuize te Amsterdam, zullen de leden van het Ned. taal- en letterkundig congres een bezoek brengen aan het marktplein der ten toonstelling van voedingsmiddelen, dat a giorno verlicht zal worden. Het Raadh'-ls ingericht tot bureel der journalisten zr."< goheel geïllumi neerd zijn. De „Gaulois", een der te Parijs verschijnende Bonapartistische organen, bevat weder eenige on gunstige berichten over den toestand van onzen Koning. Nu echter verzekerde het blad ze ontvangen te hebben van het ministerie van buitenlandsche zaken, want namens den heer Flourens werd aan de bladen medegedeeld, dat „op grond van de laatste tijdingen, uit Amsterdam ontvangen, de toestand van Koning Willem III zóó was verergerd, dat deze 's Konings omgeving de meeste ongerust heid inboezemt." En daarbij voegt de „Gaulois" er bjj ontvingen ook wj] particuliere berichten uit Nederland, welke de officiëolo mododoelingen volkomen bevestigen. Natuurlijk volgen dan weer de gewone beschou wingen over de troonsopvolging in Nederland en Luxemburg. Luxemburg komt aan een Duitschen prins en in Nederland wordt de Koning opgevolgd door eene jonge prinses onder voogdij harer moeder. Zal prins Bismarck dit dulden? Neen, want reeds in 1870 dreigde hjj Nederland te zullen annexeeren, doch toen verklaarde Koning Willem III zijnen cousin, le roi de Prusse: „Wanneer dit gebeurt, zijn er in Holland geen dijken meer". Liever dus het geheele land onder water zetten, dan Pruisisch te worden. Maar vraagt de „Gaulois" wat zal er van Nederland worden, indien deze verdediger van 'slands onafhankelijkheid komt te vallen? En wat zal België doen? Voorloopig zal niomand zeker iets doen, want de toestand geeft volstrekt geene aanleiding tot bijzondere ongerustheid. Trouwens, Reuter seinde terstond uit Parijs, dat de „Gaulois" zich ten on rechte op die officiëele bron had beroepen; de oorsprong was te zoeken in zeer vage geruchten, welke Zaterdag te Parijs liepen. Andere Fransche bladen hebben echter reeds ge- wazen op de ongeloofwaardigheid dier geruchten, juist nu gemeld is dat Z. M. als gewoonlijk op 19 dezer persoonlijk de zitting der Staten-Generaal zal openen. (HM.) Het stoomschip „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 12 Sept. Lizard; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, passeerde 12 Sept. Ouessant en kan 14 dezer te Rotterdam worden verwacht; de „W. A. Scholten" is 11 Sept. van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 12 Sept. te Southampton; de „Leerdam" vertrok 11 Sept. van Nieuw-York naar Rotterdamde „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 12 September. Z. M. heeft de heeren mr. A. M. D. baron SweertsDe Landas Wjjborgh en jhr. mr. R. De Marees Van Swinderen benoemd tot gezantschapsattaché benoemd tot notaris binnen het arr. Alraeloo, ter standplaats de gemeente Oldenzaal, H. J. H. Libou- rel, candidaat-notaris, thans burgemeester en secre taris der gemeente Duiven; den tjjdeljjken off. van gez. 2de kl. bjj de zeemacht dr. L. Steiner, ter zake van zjjn vierjarig dienstverband bjj de marine, met 16 dezer eervol uit den zeedienst ontslagen; met ingang van 1 October 1887 be noemd tot directeur van het postkantoor te Arn hem C. baron De Vos Van Steenwjjk, thans direc teur van het postkantoor te Deventer; te reke nen van 11 Juli 1887 aan J. G. Van den Bergh, eervol ontslagen minister van waterstaat, handel en nijverheid, een pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van ƒ4000 'sjaars. De Gemcente-begrooMng voor 1888. Vervolg der uitgaven.) Evenals voor het loopende jaar is voor kosten van toezicht en invordering dor plaatselijke directe be lastingen ƒ10,200 uitgetrokken, terwjjl de vergoe ding aan het Rijk van 21/, pet. van het onzuiver bedrag der opcenten ten behoeve der gemeente, ge heven op de grondbelasting en op de personeele belasting van ƒ2300 op 2350 is gebracht. Naar aanleiding van een vroeger raadsbesluit wordt de jaarwedde van den hoofdinspecteur van politie den heer W. Landzaat van ƒ1300 op ƒ1400 gebracht en dus met ƒ100 verhoogd, omdat hij met 1888 aanspraak heeft op de tweede trakte- mentsverhooging. Eveneens overeenkomstig een vroeger genomen besluit is thans uitgetrokken een bedrag van 150 voor de agenten, die in den loop van 1888 een 3- of 6-jarigon diensttijd hebben bekomen, ten gevolge waarvan het geheele artikel voor kosten der politie op 32,825 wordt uitgetrokken. Voor de kleeding en wapening er van is evenals voor dit jaar 3650 benoodigddoch voor het onder houd der wachthuizen, alsmede voor licht en brand stoffen wordt ƒ1110, d. i. ƒ140 minder, berekend. Het ondorhoud der lantarens en verdere kosten der straatverlichting komt weer op ƒ26,000 te staan. Daarentegen is de post voor het onderhoud der brandspuiten met 3570 verhoogd en dus op 5930 uitgetrokken, hoofdzakelijk door de volgende buiten gewone uitgavenlo. herstellingen aan het Bonhuis op de Langegracht ƒ1400, wolk werk bezwaarlijk kan worden uitgesteld aangezien het Bonhuis in zeer vervallen toestand verkeert2o. aanschaffing van slangen 2500, omdat bjj de laatste branden herhaaldelijk de onvoldoende toestand der slangen is geblekeneen behoorlijk stel reserveslangen be staat niet en de zoogenaamde goede slangen zijn reeds herhaaldelijk gerepareerdby de voorgestelde uitgave zal nu elk der spuiten twee stel slangen hebben, ieder van 200 meter, en 3o. aanschaffing van een slangenwagen met 300 meter slang voor de brandkranen 730. De post voor belooningen en premiën aan de brandspuitlieden '.en beambten is onveranderd op ƒ3650 gebleven. Overeenkomstig de begrooting van den Schutters raad worden de kosten der schutterij op ƒ8988 uitgetrokken, tegen ƒ9034 voor het loopende jaar. De toelage aan den plaatselijken adjudant be draagt ƒ100, de jaarwedde van den torenwachter ƒ330 en van dions adsistent 25. Voor het pare vaccinogène en de kostelooze vacci natie wordt, overeenkomstig het in het begin van

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1