liq de kleinen, maar ook by hen, die hunne taak als begeleidsters blijkbaar zoo nauwgezet mogelijk wenschten te vervullen en daarom bjj het intreden der schemering de rol van toeschouwsters buiten het plankier niet verantwoordelijk genoeg achtten, om eindelijk mede voor de verleidelijke tonen der muziek te zwichten en zich insgelijks in de armen van Terpsichore te werpen. Bljjkens eene in dit nommer voor- komende advertentie is hier ter stede een slager, die het rund- en het kalfsvleesch thans niet minder dan 20 cents per kilogram afslaat. Volgens ontvangen berichten zou even benoorden Noordwijk eene vischschuit onderst boven drijven, zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Genoemde bom is waarschijnlijk verongelukt toen ze visschende was en ligt nog aan de schrobnetten, waardoor er minder kans is dat ze spoedig aan het strand gedreven wordt. De schuit behoort waar schijnlijk te Egmond thuis; zij was gemerktwitte boord met oogen; de naast de schuit drijvende mast was aan het boven- en ondereinde blauw geverfd. De komst van Domela Nieuwenhuis te Rotterdam heeft gisteravond aanleiding gogeven tot ernstige wanordelijkheden. In het zoogenaamde Volkskoffiehuis aan do Ge dempte Binnen Rotte, waar gewoonlijk do sociaal democraten vergaderen, had men alles ingericht om den party-leider op feestelijke wjjze te ontvangen. Het lokaal was versierd en de roode vlag uitge hangen. Omstreeks halfnogen des avonds kwam Domela Nieuwenhuis, vergezeld van eonige partijmakkers, in twee rijtuigen vóór het Volkskoffiehuis aan. Op dat oogenblik had zich daar reeds eene zeer talrijke volksmenigte op de straat verzameld, met de ken nelijke bedoeling om den man eene minder aange name ontvangst te bereiden, dan hem daarbinnen wachtte. De politie, met eene talrijke macht aan wezig, had groote moeite om hem te beschermen. Zjj moest een sterk cordon rondom zijn rijtuig vor men, ten einde het hem mogelijk te maken uit hot rijtuig en in het gebouw te komen. Nauwelijks waren hij en zijn escorte het gebouw binnengegaan, toen de volksmonigte daarbuiten het huis met steenen begon te bombardeeren. Jaloezieën en ruiten werden verbrijzeld. De roode vlag werd afgerukt en later voor het politiebureel op de Kaas markt onder eon hoeraatje verbrand. Met gewold wilde het. volk het gebouw der socia listen binnendringen, en onophoudelijk moest do politie charges maken, ten einde dit te verhinderen en alzoo ernstiger ongelukken te voorkomen. De socialisten daarbinnen trachtten inmiddels do deur te barricadeeren, doch achtten het weldra meer ge raden hunne vergaderzaal te ontruimen. Onder be scherming van do politie gelukte het hun, het ge bouw aan de achtorzijde te ontkomen. Zjj waren een honderdtal mannen en vrouwen stork en voor het meerendeel van knuppels voor zien, welke hun echter door de politie afgenomen werden. Terwijl z\j door de achterdeur de vlucht namen, drong de volksmenigte aan de voorzijde het ge bouw binnen. Daar werd eene algemeene verwoes ting aangericht. De versieringen werden van de wanden gerukt, do vlaggen verscheurd, stoelen en tafels en al wat er zich verder in het gebouw bevond, stukgeslagen. Binnen een uur tjjds was alles tot eene ruïne gemaakt. De overblijfselen van het vernielde ameublement van het Volkskoffiehuis werden later door zin gende en joelende volkshoopen in triomf door de stad gedragen. Aan de politie in de bureelen op de Kaasmarkt en in de Pauwensteeg werden herhaaldelijk ovaties gebracht. „Leve de politie!" was een algemeene kreet, als volksprotest tegen de „socialen." Waar Domela Nieuwenhuis gebleven was, wist niemand te zeggen. De opgewonden volksmenigte deed al het mogelijke om hem in handen te krij gen, doch zocht hem tevergeefs. Hjj schijnt goede voorzorgen gebruikt te hebben om aan het hem dreigende gevaar te ontsnappen. Later op den avond werden bij een paar socia listen, in de Prinsenstraat en op do Delftschevaart, de ruiten stukgeslagen. Men zeide dat uit die woningen de versieringen waren gekomen, in de vergaderzaal der socialisten aangebracht, en dat daarom ook deze woningen tot mikpunten van de volkswToede waren gekozen. De stad bleef tot in den voornacht zeer woelig, want voortdurend bewogen de anti-socialisten zich in talrijke troepen en onder het zingen van de bekende, tegen Domela Nieuwenhuis en zijne aan hangers gerichte liederen door de straten. De politie lieoft eene zeer zware taak gehad om ernstiger wanordelijkheden, en vooral om geweld pleging aan de personen dor socialisten tegen te gaan. De stemming onder het volk gaf alle reden om het ergste te vreezen, wanneer Domela Nieu wenhuis of een der zijnen in 's volks handen mocht gevallen zyn. (N. E. C.) Tegen de vrouw te Rolde, die be schuldigd werd pogingen te hebben gedaan haai man te vergiftigen, is 15 jaar gevangenisstraf ge- eischt. Beklaagde heeft hare schuld bekend. Het stoomschip „Prins Hendri k", liggende te Aden in zwaar beschadigden toestand, is bij gebrek aan koopers in publieke veiling te Londen opgehouden en daarna uit de hand ver kocht aan do firma Wizram Ebraim on Co., te Bom bay, voor de som van 2100 pond sterling. Te Königsberg stortte gisterna- middag de zoldering in van het gebouw- voor ana tomie, waarop eene verdieping word gemaakt. Naar tot dusverre bekend is, bekwamen zeven personen ernstige kwetsuren, waaraan drie reeds zijn be zweken. In de haven van Fiume (Hongarije) is dezer dagen een haai van 4'/2 meter lengte ge vangen, wegende 1460 kilogr. In de maag vond men oen paar laarzen, waarin nog overblijfselen van menschelijke voeten waren. Te San- Francisco is zokere Stai- ronghi in hechtenis genomen, die tot een bedrag van 75,000 dollars aan valsche wissels had gemaakt op eene Australische Bank. Te Valentino, in Nebraska, is dezer dagen eon neger, Jerry White, die eene bejaarde blanke had vermoord, door een zestigtal gemasker- den, die de gevangenis, waarin h\j zich bevond, des nachts met geweld binnengedrongen, „gelyncht". Zij sleepten hem naar een telegraafpaal, gaven hem vijf minuten om te bekennen en een gebed te doen en hingen hem op. Vruchteloos had de sheriff ge tracht hem te ontzetten. In de omstreken van Dunn, Noord-Carolina, is oen neger wegens een dergelijk misdrijf door de verwanten en vrienden der mishandelde vrouw ver dronken. BUITENLAND. aldaar de oogst ten gevolge van do groote hitte zeer ongunstig is uitgevallen. Daarenboven zjjn de prijzen laag, zoodat de vooruitzichten voor den winter aller bedroevendst zyn. Spanje. Naar men zegt, is de regeering voornemens ge- heelo en volledige amnestie te verleenen aan hen, die wegens vergrijpen van staatkundigen aard in hechtenis zijn, of het land verlaten hebben. De „Dia" behelst een telegram uit Logrono, meldende dat Zondag ochtend de eigenaar van een wijnhuis, die als republikein bekend stond, met eenige anderen eene oproerige manifestatie heeft gehouden tegen den invoer van buitenlandschen alcohol. Men zag zich genoodzaakt de burgerwacht tusschenbeide te doen komon en de rustverstoor ders werden uiteengedreven. Verscheidenen hun- nor, ook ettelijke vrouwen, werden in hechtenis genomen. Volgens een ander bericht uit Logrono hebben de gewelddadigheden te Senutera zich aldus toe gedragen dat ze gericht waren tegen den burge meester en een aldaar gevestigd vreemdeling Ennerland geheeton, die beiden wijnhandelaren zijn en van wie vermoed werd dat ze kunstwijn verkochten. Een hoop volks trok naar de wijnkelders van beide personen, schreeuwende„Weg met den kunstwijn In de wijnkelders van Ennerland werden een aantal vaten, inhoudende 20,000 a 25,000 liter wijn, stuk geslagen, zoodat de inhoud geheel en al wegvloeide. Bjj do kelders van den burgemeester werd de volks menigte teruggedreven door de gendarmes, die, ten slotte ondersteund door inmiddels aangerukte sol daten, de rust herstelden. De Raad van San-Sebastian heeft besloten, van de hertogin De Bailon het paleis van Ayemte, waar de koningin thans vertoeft, voor f 240,000 aan te koopen en het H. M. ten geschenke aan te bieden. Amerika. Naar gemeld wordt, heeft de heer Adolf Sutno te San-Francisco aan die stad een reusachtig standbeeld der Vrijheid aangeboden, uit marmer gehouwen en met het voetstuk 40 voet hoog. Het zal de Vrijheid voorstellen, de Anarchie mot voeten tredende. Het beeld zal worden geplaatst op een van de twee heuvels aan het einde dor Marktstraat, welke de baai beheersehen. Deze heuvel is 960 voet hoog en het beeld zal eene fakkel met electrisch licht in do hand houden. Aan het departement van buitenlandsche zaken te Washington is bericht ontvangen omtrent de ongeregeldheden, onlangs te Havanna voorgevallen. In het desbetreffende verslag wordt gezegd dat die groote opgewondenhoid hobben veroorzaakt en to Havanna worden aangemerkt als kenteekenen van ingeworteld bederf in het fiscaal beheer, een hachelijken toestand op economisch gebied en verval van de materiëelo welvaart. President Cleveland wordt den 15den Sept. te Philadelphia verwacht, ten einde de feesten by te wonen ter herdenking van de onderteekening der Amerikaansche constitutie, hetgeen vóór honderd jaren, den 17den Sept. 1787, geschiedde. Laatstleden Maandag is te Washington door President Cleveland een internationaal Congres van goneeskundigen geopend. Vijfduizend geneeskundi gen waren tegenwoordig, waarvan 2000 uit andere landen, als Duitschland, Frankrijk, Italië, Rusland enz. Een der deelnemers was dr. Fanny Dickinson, uit Chicago, de eerste vrouw, die als gedelegeerde tot eene dergelijke samenkomst werd toegelaten. De Nederlandsche Regeering wordt vertegenwoordigd door den Leidschen hoogleeraar Mac Gillavry. Volgens een te Nieuw-York ontvangen tele gram uit Caracas, heeft de federale Raad het ontslag van Guzman Blanco als president van de republiek Venezuela aangenomen en in zyne plaats benoemd generaal Lepez. Telegrainiuen. Frankrijk. De „Andalucia" behelst een brief uit Tanger, volgens welken een Fransch artillerie-officier, Schmidt, aanvoerder der Fransche missie, welke do Marokkaansche expeditie naar Mequinez vergezelde, door Arabieren wreedaardig vormoord is. Naar het schynt, bleef hjj mot oen Arabisch officier op een korten afstand van do hoofdmacht achter, toen plot seling een troep Arabieren hen overviel, die den heer Schmidt aangrepen, worgden, met messen doorstaken en hem eindelijk het hoofd afsneden. De Arabische officier moet ontsnapt zyn. Het voorge vallene heeft onder de in Marokko gevestigde Fran- schen natuurlijk groote opschudding verwekt. Het aantal gerequireerde paarden bij de mobi lisatie-proefneming beloopt 17,000. Te Romans en te Bourg-du-Péage hebben de hoedenmakers, 1800 in getal, het werk gestaakt. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs is nog geen enkel stellig' bericht ont vangen over do afdanking van prins Ferdinand van Saksen-Coburg. Evenwel leiden enkelo inlichtingen tot de onderstelling, dat de prins Sofia zal verlaten, om zich naar zijne goederen in Hongarije te begeven. G root-Br itnnnië. Men vernoemt uit Teheran dat, volgens officieels berichten, Ejub Khan reeds eenige dagen geleden in Afghanistan was gekomen, maar onmiddellijk uit het land verjaagd werd. Ejub zou zich nu in het Perzische district Ghalen ophouden en h(j zou wel dra gevangengenomen worden. Het Hoogerhuis heeft gisteren bij tweede lezing het wetsontwerp aangenomen betreffende het bedrijfsreglemont in de steenkolenmijnen, en dat op het verkrijgen van kleino pachtgoederen dooi de boeren. In het Lagerhuis is de aandacht gevestigd op het feit, dat op 2 Sept. twee jongens van 10 jaren 's morgens tussclien 10 en 12 uren op school waren, terwijl zy sedert den vorigen middag geen voedsel hadden genoten. De rogoering beloofde de zaak voor den „School Board" te brengen. Uit de berichten uit Iorland blijkt dat ook PARIJS, 7 September. De minister van binnen- landsclie zaken heeft aan de verschillende prefecten nota's verzonden, „opdat zjj het van reactionaire zjjde verspreide gerucht als zou de mobilisatie-proef het voorspel zjjn van een ophanden zjjnden oorlog, voor ongegrond zullen verklaren." Het schema dei- manoeuvres voor de mobilisatie-proefneming is nog maals gewijzigd en zal eerst hedenavond definitief vastgesteld worden. Heden vertrekken nog spoor treinen met artillerie en munitie tot elf uren 's avonds van Toulouse. De werktuigkundige Wendling en de schrijn werker Wagner, die te Parijs werkten, zjjn, als

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2