DAGBLAD. N°. 8448. A0. 1887. Zaterdag 3 Sei>tein.l>ei*. •v PRIJS DEZER COURANT: T*w Leldan p«r 8 maandan..1.10. '4 Fnuaea p«r port1.4*. AAnnderiyko Hommers0.08. <$eze {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gpn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 5 Tui 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. I Grootere lettere naar plaateruimte. Toer het lnaas* 1 aeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. De zevende verjaardag van prinses Wilhelmina was ook voor Dordrecht een feestdag. Reeds te 10 uren trok de schooljeugd, getooid met oranjelinten en -strikken, door de met vlaggen versierde straten, in optocht naar de sociëteit „Kunst min", waar een feestelijk onthaal haar wachtte; muziek en zang wisselden hier elkander af. Te twee uren begaf men zich onder begeleiding van muziek naar den kinderspeeltuin, waar eenige volksspelen werden uitgevoerd. Te 5 uren werd op het stationsplein, onder begeleiding van het Dord- sche Fanfare-corps, eene kinder-cantate uitgevoerd, vervaardigd door de heeren C. Bouman en M. Van Santen. Des avonds was het Beursplein door gas en electrisch licht geïllumineerd, terwijl voor groot en klein in don tuin der sociëteit „Kunstmin" eene „kermesse d' été" georganiseerd was. Een schitterend vuurwerk werd vervolgens af gestoken, terwijl de avond met een bal-ehampêtre besloten werd. Gisteravond is te Kampen de 2 4-ja- rige A. Rook op treurige wjjze om het leven ge komen. Na afloop van de by Kampen op denIJsel gehouden wedstrijden maakte hjj met een viertal anderen een tochtje tot by het Kampereiland. Een hevige rukwind deed de boot kantelen. De vier passagiers werden spoedig gered, maar hjj verdronk. Zijn ljjk werd kort daarna opgevischt. Te Antwerpen wachtte eenponey, vóór een dogcart gespannen, aan een magazijn op den eigenaar. Die tijd werd door een dief te baat ge nomen om op de koetsiersplaats te gaan zitten, de tengels in handen te nemen en met het spannetje ijlings weg te rijden. Sedert heeft men niets meer van rijtuig en paard gezien. Deze brutale diefstal geschiedde op klaarlichten dag in eene zeer drukke straat. In het ziekenhuis te Praag kwam dezer dagen een patiënt aan, die verklaarde by ongeluk een horloge te hebben ingeslikt. Eerst geloofde men hem niet, doch het bleek waar te zijn. In een bierhuis te München zat hij met een paar kennissen en voordat zijn glas nog geheel ledig was, had een der anderen er een klein kin derhorloge, met ketting nog wel, ingeworpen, het geen hij niet bespeurde voordat hjj met een gulzigen slok het glas geheel geledigd en ook het speelgoed ingeslikt had. In het hospitaal te Miinchen slaagde de geneesheer er alleen in een groot gedeelte van den ketting en een stuk glas uit de keel te halen het horloge zelf met een deel van den ketting gleed echter in de maag af. Er is slechts zeer weinig kans op zijne genezing. Men zal zich herinneren, dat een jaar of tien geleden de oudste zoon van den Rus- sischen grootvorst Konstantjjn wegens zijne geldver- kwisting, welke hem tot het verduisteren van gelden verleid had, naar Orenburg verbannen werd. Toen czaar Alexander II overleden was, kwam de prins zonder verlof te St.-Petersburg, ten einde van den tegenwoordigen czaar de vergunning te erlangen, weder in de keizerlijke familie opgenomen te wor den. Dit werd hem niet toegestaan, en toen hy zich daarop met nihilistische woelingen inliet, werd h(j in eene vesting geïnterneerd. Thans verneemt men, dat die prins zich niet meer in hechtenis be vindt, maar werkzaam is by het civiel bestuur van Turkestan, zonder echter eenigen rang te beklee- den. Hy biyft nog vervallen van al zyne waardig heden, gelyk vóór 10 jaren, en de voor een groot vorst gebruikelijke eerbewijzen worden hem niet toegekend. Op de pier te Southend, inEngoland, week Maandag eene dame naar den verkeerden kant uit voor de tram; zy had daar geene vol doende plaats om te staan buiten het bereik van de tram. Hare dochter, die met haar was, wilde haar van daar weghalen, met hot ongelukkig ge volg, dat zy het slachtoffer diqr poging werd. De moeder verloor het levenzij werd verbrijzeld tus- schen de tram en den muurde dochter werd zeer zwaar gekwetst. Rechtspraak in de Transvaal (his torisch). Voor den landdrost te Pretoria, den ambtenaar, die ongeveer do functiën van onze kantonrechters uitoefent, werd onlangs aanhangig gemaakt eene zaak wegens diefstal van een paard. Als beschuldigde was aangewezen en verscheen een neef van den rechter. Na eenige vragen en antwoorden was de conclusie genomen en werd het neefje vrijgespro ken, maar omdat toch wel eenigszins aan diens onschuldigheid scheen getwijfeld te worden wer den de kosten te zynen laste gebracht. Hierop volgde ongeveer deze woordenwisseling Neef: „Ja, oome, maar dat is ja niet goe nie; jy zeg, ik die koste mot betaal en ik toch nies gedaan heb nie." Oom„Nou jy tegenspreekons laat ons nie koejeneer nienou jy betaal die koste en jy ook mot sit twee daag in die tronk (gevangenis). Ons zal jou wel leer." Erg biliyk KOLONIËN. BATAVIA, 25-29 Juli. De „Deli Crt." meldt: "Wy vernemen dat er zeer ernstig sprake is dat de concessie, welke thans in handen is der Ned.-Ind. stoomvaartmaatschappy by den afloop zou overgaan aan een consortium ten behoeve van een gecombineerden dienst door de stoomvaartmaatschappyen „Nederland" en „Rotter- damsclie Lloyd". In Holland zou voor dat plan, hetwelk ook op ondersteuning in Ned.-Indië mag rekenen, menigeen reeds gewonnen zyn en, naar beweerd wordt, zou de heer Cremer in het byzonder voor de zaak yveren. Als vertegenwoordiger der maatschappyen en chef in Indië hoort men den naam noemen van den heer Bogaardt. Men deelt aan het „Bat. Hbl." mede, dat binnenkort in de reëngagementspremiën van mindere militairen eene zeer nuttige en noodige verandering zal worden gebracht. Thans toch wordt aan elk Europeesch militair, die zich na expiratie van dienst andermaal voor zes jaren verbindt, een bedrag van ƒ000 uitgekeerd. Deze voor een soldaat bepaald aanzienlyke som wordt echter door de belanghebbenden byna nooit aangewend om na terugkeer in 't vaderland als een appeltje voor den dorst te dienen, doch, treurig genoeg, gewoonlyk tot don laatsten cent verbrast en verspild. Er zyn dan ook compagnies-comman danten, die een gereëngageerde ongevraagd vier dagen verlof schonken, met de uitdrukkelyko con ditie, dat de man zonder een cent in 't kwartier terugkeert, en zulks om te vermyden, dat met de uitbetaalde ƒ000 alle manschappen in do provoost terecht komen. Om aan dezen immoreolen toestand oen einde te maken, zal nu in don vervolge reüngagement aan Europeanen slechts ƒ300 worden geschonken, doch daarentegen aan ieder in Indië of te Harder- wyk gepasporteerd militair ƒ50 gegeven worden voor elk jaar, dat hy in kolonialen dienst heeft doorgebracht. Komt iemand derhalve na 12 jaren dionst in Holland terug, dan krygthy, belialvo zjjn jaariyksch gagement, ineens ƒ600 in handon en is hy der halve in staat om zich al dadelyk in de burger maatschappij vooruit te helpen. Z. E, de gouverneur-generaal is den 23sten dezer van zijne reis door Middel-Java te Tandjong Priok teruggekeerd. Den 31sten dezer wordt Z. E. voor ettelyke dagen hier verwacht. Tot dusver is niets uitgelekt van de resultaten der persoonlijke ontmoeting van den landvoogd met don keizer van Solo en den sultan van Djokja. Waarscliynlijk zal het eenigen tijd duren, alvo rens hiervan blykt. {Bal. Hbl.) Eene betere wending hebben de zaken in Boeton (gouvernement van Celebes en Onderhoorig- heden) genomen. Zonder dat gewapende tusschen- komst noodig geweest is, is het geschil met den Vorst op bevredigende wyze bijgelegd. (B. H.) Uit de Preanger schryft men dd. 29 Juli 11.: In de vorige week, omstreeks elf uren in den nacht, werden de ingezetenen van kampong Bodjong (Kademangan, district Jasinga), door brand-alarm uit hun slaap gewekt. Niet minder dan 76 meeren- deels bamboezen huizen en een vyftiental padi- schuren zyn afgebrand. Tegen den morgen was da verdere voortgang van het vuur door de yveriga samenwerking der kampongbewoners gestuit. Eena inlandsche vrouw, met nog vyf andere personen zyn, als van de brandstichting verdacht, in arrest genomen en naar Buitenzorg opgezonden. Dria dagen later vond men in eene nabijzynde rivier het lijk van een denkelyk vermoord inlandsch meisje, welk voorval met den brand in verband wordt gebracht. De 2de luit.-kwartiermeester Interna is j.U Dinsdag door eon Raad van onderzoek schuldig ver klaard aan hot hem ten Taste gelegde. (Bat. H.) Door de regeering is eene som van ƒ500 toe gestaan voor het bewerken van de houtmonsters uit den Nederlandsch Indischen Archipel, bestemd voor de Pary-sche tentoonstelling. Men is op dit oogenblik dan ook daarmedo druk bezig bij de afdeeling Boschwezen van het departe ment van Binnenl. bestuur. (Bat. H.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Iudiö zijn do volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan H. R. Pareira. Benoemd: Bij het binnenl. bestuur op Java en Madura tot contr. 1ste kl. J. C. Van Eb: tot contr. 2de kl. J. D. R. H. Pillard tot adsp.-contr. H. W. Kloos; tot bouwk. ambtenaar 2de kl. bij den dienst der Staatsspw. op Java Th. C. Colenbrander. Gesteld: Ter beschikking van den dir. der burg. op. werken, ten behoeve van den aanleg van den spoorweg ter Sumatra's Westkust P. Karsten, ingenieur lste kl.T. M. Sweep en R. P. O. D. Wijnmalen, ingenieurs 2de kl.; Th. C. Colenbrander, bouwk. ambtenaar 2de kl.L. E. Jacobs en F. K. A. v. Bijlevolt, W. Kloppert, G. Duyster, D. K. H. Mentel, A. Coester, tijdelijk, H. L. Leydio Melville, G. G. Wittenrood. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den kapt. der inf. G. C. Nieuwenhurjs. Overgeplaatst: De tot kapt. bevorderde lste luit.- adjudant van den commandant der inf. te Magelang F. 8. H. Roersch bij het 4de bat. inf. te Djokjokarta; de 2de luit.-kwartiermeester J. H. Stokman bij den raad van admi nistratie van het 5de bat. inf. bij liet afdeelings-kleeding- magazijn to Semarang; de 2de luit.-kwartiermc-eater G. J. H. Ferguson van het garnizoens-kleedingmagazijn, te Sema rang bjj den raad van administratie van het 5de bat. inf. te Semarang. Departement van Marine. Benoemd: Tot havenmeester, tevens fungeerend ontvanger der in- en uitvoerrechten en accijnzen te Tjilatjap (BanjoeraaBJ, H. Ter Poorten; tot havenmeester te Oleh-leh, P. Posthumus tot havonmeester, tevens fungeerend ontv. der in- en uitvoerr. en ace. te Pon- tianak, H. P. Bolt. Delft, 1 September. De Graanmarkt was, bij meerder aanvoer van het nieuwe gewas, heden tot genoteerde prijzen nogal levendig. Wcstlandsclie Tarwe ƒ7.— a 8.25, Zeeuwselie 7.75a ƒ9.25. Westl. Rogge ƒ5.a 5.50, Zeeuwselie 5.25 a ƒ6.Chevalier Gerat 5.60 a ƒ6.Westl. Zomer- 4.a ƒ5.25. Korte Haver ƒ3.75 a 4.25, Lange 2. a 3.75. Duivenboonen ƒ7.a 7.50. Paarden- boonen ƒ6.a ƒ6.90. - Bruiiieboonen 111.— a 12. Groene Erwten ƒ9.a 10.25. Witte Erwten 6.a ƒ6.50. Koolzaad ƒ8.50 a ƒ9. Aan de stadswaag gewogen van 26 Aug. tot 1 Sept.: 628 achtsten en 61 zestienden vaten boter, wegende te zamen 13170 kilogrammen. Prijs 50 a ƒ58 het vierde, 1.25 a ƒ1.45 bet kilogram.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5