Do veehouder v. D. te Achttien hoven, die by de laatst te Abkoude gehouden paarden markt een slag van een paard tegen het onderiyf kreeg, is aan de gevolgen overleden. Zaterdag aanstaande zal te A m- sterdam de luchtreiziger H. L. Verburght opnieuw opstygen, thans met een ballon, genaamd „Koningin Emma", welke 15,000,000 liter gas kan bevatten. Een t r e u r i g o n ge v a 1. De Dongen- sche muziekveroeniging „Musis Sacrum" had "Woens dag te Geertruidenberg een concert gegeven. Des avonds laat keerde het gezelschap per stoomtram huiswaarts. Toen de tram reeds in beweging was, sprong één der leden van 't gezelschap er af, daar hy zyn hoed, welke hem afgewaaid was, wilde op rapen. Hy viel onder de tram en met verbrijzeld hoofd werd hy opgenomen. De ongelukkige, die oumiddeliyk dood was, laat eene weduwe met negen kinderen achter. Naar men uit Cantazaro meldt, is onlangs een priester, Lorenzon Giovanelli genaamd, torwyi hy de Mis bediende, door zekeren Cerfag- nino met eene revolver doodgeschoten. Do moor denaar sloot zich voorts in een kamertje onder den klokketoren op en maakte met hetzelfde wapen een einde aan zyn eigen leven. Te Gedinne, in do provincie Namen, is verleden Maandag een meisje van twee jaar levend in haar bedje verbrand, hetwelk haar vier jarig broertje, spelende met lucifers, had aangestoken. Aan een Engelse h man in het Hotel National, te Genève, is 100,000 gd. ontstolen. By Detroit is eene fabriek afgebrand, die aan 400 mannen werk verschafte. De schade wordt op 250,000 dollars geschat, In eene voorstad van Warschau, Wolska, heeft een brand gewoed, waarby geheele straten in de asch zyn gelegd. De „T e m p s" maakt de volgende de- peche uit St.-Petersburg openbaar: Men meldt dat te Rostoff aan den Don tegenover de Turken on aangenaamheden hebben plaats gehad. De ongere geldheden duurden een halven dag en er werden schoten gewisseld, totdat de komst van een deta chement kozakken een eind maakte aandeplunde ring en een begin van brand bluschte. Dit ongeval werd veroorzaakt door eon gerucht, dat sprak van een moord, door Turken op Russen gepleegd. De ware aanleiding is echter dat een Turksche herbergier een zijner geloofsgenooten met een mes verwond heeft. William Wilton, die te Brighton in Juli zijne vrouw vermoordde, is in Lewesgaol op gehangen. Hy was zeer onverschillig, sliep den nacht vóór zyne executie zeer rustig, ontbeet smako lijk en gaf den geestelpke, die hem ter dood voor bereidde, geene de minste blyken van berouw. Door eene epidemie in een krankzin nigengesticht, in de buurt van Napels, zyn van de GO bewoners in een paar dagen 24 gestorven. De ontleding van het lichaam van Pranzini (die kort vóór zyn tocht naar het schavot natuurlyk tot den heer Taylor niet heeft gezegd dat de door dezen in de zaak gehaalde getuigen niet valsch waren, maar integendeel juist de valschheid dier getuigen volhield) heeft nog aan den dag ge bracht dat het hart 275 gram woog, de lever 1,400 gram, de hersens 1,280 gram. Dokter Brouardel heeft verklaard, na afloop van de ontleding, dat Pranzini een zeldzaam schoon lichaam liad. Men heeft evenwel een begin van longontsteking by hem ontdekt, waarover zijn sterk gestel echter heeft gezegevierd, en de spieren van den rechter arm, welke men heeft blootgelegd, met kleine tangetjes aangegrepen, waardoor eene byzondere samentrekking van het spierenweefsel ontstond, welke aan hot geheele ïyk eene lichte beweging mededeelde. De polsen droegen nog de kenteekenen van het koord, waarmede zijne handen waren ge bonden geweest, tenvijl de oogen buitengewoon strak stonden. Pranzini had geheel het uiterlyk van een Mulat, een half-neger, d. i. iemand, wiens moeder eene negerin en wiens vader een blanke is. Onder het hersenvlies bevonden zich eenige met lucht gevulde blaasjes, welke ongunstig op de hersenen hebben kunnen werken. Toen de executie was afgeloopen, wilde de menigte het schavot naderen, maar een cordon agenten verhinderde zulks. Op het oogenblik dat het ïyk door de Rue de Ia Roquette trok, riep eene kleine vrouw: „Moordenaar! Moordenaar 1" Pranzini is dus gedood zonder bekend te hebben. Op de vooraf gedane vraag, of hy eene hartster king wenschte to gebruiken, antwoordde hy uit de hoogte „neen". Yan verschillende kanten wordt er de aandacht op gevestigd, dat de beul, Deibier, die toch reeds vele jaren zyn ambt bekleedt, herhaaldelijk van aarzoling by het vervullen van zyne taak blyk gaf. Aangaande deze terechtstelling leost men nog in de „Francais": „Na de executie komen ellendelingen zakdoeken, potten, do mouwen hunner kloederen doopen in het over de steenen gespatte blood. Een straatjongen, verhaalt de „Indópendance", stak zyn van het bloed rooden vinger omhoog, op snaakschen toon uitroe pende „Heeren en dames, het bloed van een mis dadiger! Wie wil eens kyken?" en hy deed alsof hy de vrouwen er mede in het geblankette gelaat wilde smeren, die, al gillend of verschrikt, lachende wegliepen. Wy vragen met droefheid: „Wat schuilt er toch in deze onderste lagen van het Parysche volk? Zulke toonoelen zouden de wilde zwarten van Dahomey of van de slavenkust doen walgen." BUITENLAND. Frankrjjk. De mobilisatie van het 17de legercorps in Zuid- Frankrijk gaat tot dusver naar wensch. In grooten getale komen de reservisten van alle kanten te Toulouse en de andere garnizoensteden samen en worden in de gewone kazernen ingekwartierd. Te Bordeaux zijn reeds 110 waggons ter boschikking gesteld der troepen, die van daar naar Montauban worden vervoerd. Het geheele legercorps zal tot eene sterkte van 40,000 man worden gebracht. Ter erkenning van zyn moed, om by de zonsverduistering van 19 Aug. met een luchtballon op te stygen, heeft de „Académie d'aérostation météorologique de France" aan den Russischen geleerde Mendelieff eene vergulde medaille aange boden. Duitschland. De „Reichs-Anzeiger" meldt: De lyfarts van den kroonprins, prof. Wagner, verklaart in overeenstem ming met prof. Mackenzie, dat de gezondheidstoe stand van den kroonprins in den laatsten tyd goede vorderingen heeft gemaakt en over het algemeen voortreffelijk is. De stem is nog heesch, omdat op verschillende plaatsen van de keel, gelyk reeds sedert vele maanden, neiging tot bloedaandrang be staat. Sedert de laatste uitbranding heeft geene nieuwe zwelling plaats gehad, hoewel een terugkeer daarvan niet onwaarschijnlijk is. Daardoor zou do genezing wel is waar vertraagd worden, maar be denkelijk zou dit verschynsel op zichzelf niet zyn. Volkomen sparing der stem, vermijding van koudo cn vochtige lucht, zyn de voornaamste voorbehoed middelen in den naasten tyd. De Duitsche kroonprins zal een paar weken in Tirol vertoeven en dan naar Italië gaan. De „Katholiekendag" te Trier heeft in zyne tweede vergadering 's Pausen zegen ontvangen. Het telegram, waarin die werd uitgesproken, werd door de aanwezigen staande aangehoord. Het baart opzien dat bisschop Korum op dezen Katholiekendag, by het ontvangen van eene depu tatie uit den Elzas, onder welke vele priesters waren, deze aanraadde zich te onderwerpen aan de „door God gewilde regeling", volgens welke de Elzas by Duitschland kwam. Dit is de eerste ver klaring van dezen aard uit den mond eens bisschops. O root-Br itaniiië. In het Lagerhuis zeide Sir James Fergusson gisteravond dat geene overeenkomst met Egypte bestaat, tot vermindering der rechten, welke voor de verlichting van het Suez-kanaal geheven wor den, zoodra de ontvangsten de uitgaven voor de vuurtorens zouden overschrijden. De regeering wenscht thans de oprichting van een nieuwen vuur toren op het eiland Schadwan, in de Golf van Suez, doch gelooft niet dat het, by den stand der Egyp tische financiën, billjjk zou zyn, op onmiddellijke vermindering der bedoelde rechten aan te dringen. Sir Henry Holland verklaarde dat, voor zoover de regeering vernomen heeft, het bericht ongegrond is, als zou de regeering van New-South-Wales aan de zendelingen, die de taak der beschaving van in boorlingen op zich genomen hebben, groote stukken gronds hebben aangeboden. Lord John Manners zeide dat, aangezien de Duit sche regeering krachtige maatregelen neemt tegen de verbreiding van den Colorado kever, zoodat zyne verschijning zich tot twee kleine streken bepaalt, onmogelijk aan den üuitschen handel beperkingen kunnen worden opgelegd om de overbrenging te voorkomen. By het verdrijven van pachters in het graaf schap Limerick hebben weer ernstige wanordelyk- heden plaats gehad. Men wierp de konstabels met steenen en kokend water. Verscheidene personen werden gewond, o. a. het parlementslid Condon. By Killarney deden „Moonlighters" een aanval op het huis van den grondeigenaar Oppen; zy schoten herhaaldelyk, maar slaagden er in onge hinderd te vluchten. Spanje. De Kamers zullen den 15den November worden heropend zonder koninklijke boodschap. De regeering zal zich bereid verklaren, elke beraadslaging, welke door de oppositie wordt uitgelokt, onmiddellijk te beantwoorden. De stedelijke regoering van Barcelona heeft het bevel uitgevaardigd dat, met het oog op de daar te houden internationale tentoonstelling, hon derd en zestig politie-agenten Fransch moeten loeren, ton einde bezoekers, uit Frankrijk komende, van dienst te kunnen zyn. Telegrammen. MOSKOU, 1 September. Eenige Joden zijn op de jaarmarkt te Njjni mishandeld. De gouverneur-ge neraal ParanofT heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hy met strenge straf dengenen bedreigt, die de wet, welke alle onderdanen gelykelyk be schermt, overtreden. SEMLIN, 1 September. Men is van meening dat de Bulgaarsche uitgewekenen tegen den prins van Coburg eene beweging in hot schild voeren, waarby bovenal het leger moet betrokken zyn. BERLIJN, I September. NB. CRuslands regoering heeft heden in beslag genomen alle tele grammen van privaat-personen, welke betrekking hadden op de mogelijkheid eener ontmoeting der keizers te Stettin. Verscheidene mogendheden gaven Turkije ver trouwelijk den raad uit eigen beweging Ruslands voorstel af te slaan om te gelijk met een Turk- schen commissaris een Russischen generaal naar Bulgarije te laten afvaardigen. SOFIA, 1 September. De vorming van een minis- torie-Stambuloff is op het laatste oogenblik in duigen govallen. De heer Ziskoff is met de samenstelling van een nieuw kabinet belast. TEHERAN, 1 September. Men verzekert dat Ayoub-Khan zich nog altijd op Perzisch gebied op houdt, by de grens tusschen Perzië en Afghanistan, welke met zorg wordt bewaakt. ST.-PETERSBURG, 1 September. Door buiten- landsche bladen wordt men hier in kennis gesteld met het gerucht aangaande een moordaanslag op den czaar, welke by Krasnoje-Selo gepleegd of op het touw gezet zou zijn. Hiervan is natuurlijk geen woord waar. BERLIJN, 2 September. Gelyk de „National Zeitung" verneemt, moet de bijeenkomst tusschen keizer Wilhelm en den czaar, zoo deze plaats vindt, den lOden September op de reede van Swinemunde geschieden. LONDEN, 2 September. Lord Salisbury is gis teren vertrokken naar zyne bezittingen by Dieppe, waar hy tot het einde van den herfst zal blijven. OSTENDE, 2 September. Eene Engelsche vis- schersboot is de haven binnengeloopen en heeft onder bescherming der gendarmes haar visch aan wal gezet en verkocht, zonder dat daarby iets bij zonders voorviel. MarUtbcrichten. Lelden, 2 September. Ter markt werden beden aange voerd: Oasen etuks a Stieren 52 Btuka 42.a ƒ190. VonienB stuka a Kalf koeien 8 stuks ƒ110.a ƒ216.Melkkooien 60 BtukB 'ƒ105.a ƒ208.— Varekocicn 110 stuks ƒ100. a 195.Vette koeien 175 stuks ƒ112.a ƒ225.— Kalveren (vette) 68 stuks 28.a 70.—. Kalvereu 'magere; 38 stuks ƒ4.25 a ƒ10.Graskalveren 10 stuks 20.a ƒ41.Schapen (vette) 1336 stuks ƒ16.a ƒ28.Hamels (vette) stuks a Schapen (magere) 416 stuks 10.a 23.Paarden stuks a Lammeren (magere) stuks a Lammeren (vette, jarige) stuks a Varkens (magere) 34 etuks 14.a ƒ25. Varkens (biggen) 382 stuks ƒ3.50 a 10. Ter markt aangebracht: 415 runderen, 106 kalveren, 155fl schapen, lammeren, paarden, 34 varkens en 382 biggen. Ter wekelijksche Kaasmarkt aangevoerd 35 partijen. Besteed werd voor Goudsche kaas van 18 tot 27. Hoofddorp (Haarlemmermeer). 1 September. Witte tarwe ƒ6.80 a f 7.25, Kogge ƒ4.40 a ƒ4.60. Chevaliergerst 4.S0, Wintergerst ƒ4.30 a 4.50, Groene Erwten 5.50 a ƒ7.65, Karwijzaad 15.65. Londen, 2 September. Friesche Boter 104 a 112 sh.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2