0 U N\ 8447. "V ejp tennTb er. A0. 1887. i Of CJj Leiden, 1 September. T5'®"r3 ~V. v,, 6~j!> &s£J Xr ïj'/^V'7K PHIJS DESER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenX.10. Franco per post1.40. Afoondsrijjke Nomniers0.0Ö. <§eze iQonrant wordt dagelijks, mat uitzondering van i§[cn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTBNTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel raeer/0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoa-s- eeeren buiten de Btad wordt 0.10 berekend. Morgen zal aan ons Bureel de uit>lag der verkiezingen voor de Tweede Hamer wederom worden aangeplakt en wel on- middellijk nadat deze van ieder der ver schillende districten hekend zal zijn. Tevens zal ieder kwartier worden aan gegeven hoe (ïe stemming staat van het district Leiden. Otllcieele Kcanisgeviagen. Burgemeester en "Wethouders van Leiden; Gezien de adressen van P. VAN DER ROTTE en M. C. SCHOUTEN, wonende alhier, houdende verzoek om vergun ning tot het oprichten van eene smederij in het perceel Nieuwe Rijn No. 102, en P. P. SPEEL, wonende alhier, tot oprichting van eene spekslagerij en ro oker ij in het perceel Haarlemmerstraat No. 200; Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95j; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Woensdag den 14den Sept. aanBt., 'svoormiddags te elf uren, op het Raad huis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren togen die verzoeken in te brengen: Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 81 Aug. 1887. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 203, laatste alinea der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85) de be grooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1888 aan den Raad is aangeboden, op de Secre tarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden gelegd en in druk tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Aug. 1887. E. KIST, Secretaris. PATEXTBLADEK. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de inge vulde Patentbladen voor de wijken VII, VIII en IX, bene vens restanten, over het dienstjaar 1887/88, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel op Donderdag 1, Vrijdag 2, Zaterdag 3, Maandag 5, Dinsdag 6 en Woensdag 7 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent- bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur- waarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cent*, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 31 Aug. 1887. DE KANTER. Plaatselijke directe belasting. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen den belastingschuldigen in herinnering dat op heden drie termijnen zijn verstreken van de Inkomsten-belas ting, zoodat minstens drie zevende gedeelten van den geheelen aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen daarom de belanghebbenden uit om, ter voorkoming van ver- VOlgingskostOIi, het door hen verschuldigde zoo spoedig mogelijk ten kantore van den Gemeente-Ontvanger te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Aug. 1887. E. KIST, Secretaris. De lessen van het Gymnasium zyn heden geopend mot 113 leerlingen, over de klassen verdeeld als volgt: 1ste kl. 20, 2de kl. 24, 3de kl. 21, 4de kl. 14, 5de kl. 19 en 6de kl. 15. Onder de gisteren medegedeelde bevorderde leer lingen komt in de 3de en 6de klasse voor de naam Plak, dit moet zyn Plate. By de Leidsche Spaarbank werd in de maand Aug. ingelegd/-47,306.995, terugbetaald ƒ38,164.395, terwijl zijn afgegeven 123 nieuwe en geheel zijn afgelost 91 boekjes. Op 31 Aug. bedroeg het gezamenlijk tegoed der 8166 inleggers ƒ1,576,183.88. De dag van gisteren, de dag, waarop Prinses Wilhelmina haar geboortefeest vierde en welke voor vele kinderen in den lande eon zeer aangename dag was, ging ook niet onopgemerkt voorbij voor de kinderen van de militairen, alhier in garnizoen bij het detachement huzaren. Door de welwillendheid van den majoor van dat detachement werd dien kleinen een feestje bereid, waarbij hun„ onder de opwekkende tonon van een orgel eenige versnape ringen werden geschonken, al hetgeen eene onge kunstelde vreugde veroorzaakte. Met oen dankbaar hart verlieton de jonge foest- genooten dan ook die hoogst aangename bijeen komst, waarvan de herinnering nog langen tijd by hen levendig blijven zal. By goed weder zullen morgen de beide ba taljons infanterie, alhier in garnizoen, onder den Leidsehendam, eene groote manoeuvre houden tegen het 1ste bataljon, in garnizoen te Delft; een en ander onder toezicht van den kolonel W. H. Doorman, commandant van het 4de reg. infanterie. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Edam", van Amsterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om 10.2 bezorgd zyn. De verjaardag van het Prinsesje was dit jaar in de residentie tot een nationalen dag verheven. De guirlandes-verlichting in het Lange Voorhout slaagde bijzonder goed, waar de wind de lichtjes niet uitblies. Do muziektempel, waarin de staf van het 4de regiment infanterie uit Leiden met populaire stukjes de talrijke menigte in vroolyke stemming bracht, verrees statig in zyn lichthulsel en onder het dichte loof der boomon. Ook do sociüteitstent in het Haagscbe Bosch, waar de koninklijke kapel een concert gaf, was fraai geïllumineerd voor deze gelegenheid. Mej. A. Gestman, hoofd der school voor voor bereidend lager onderwijs te Egmond aan Zee, heeft tegen 1 Oct. ontslag aangevraagd, hetgeen haar door den gemeenteraad is verleend. De 1ste luit. M. A. E. J. Meyboom is over geplaatst van liet 5de naar het 4de reg. inf. De prins en prinses Von Wied hebben in het waarborgfonds der nationale tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kunstnijverheid, in 1888 in den Koekamp te 's-Gravenhage te houden, voor-een belangrijk bedrag deelgenomen. Op voorstel van den voorzitter werd, ter gelegenheid van den verjaardag der Prinses, ge durende de zitting van den gemeenteraad te Haar lem gistermiddag, een telegram van gelukwensching gezonden aan den Koning. In antwoord op dit telegram ontving hot ge meentebestuur te ruim 4 uren het volgende ant woord: „Burgemeester Haarlem. Zyne Majesteit, zeer gevoelig voor de aangeboden heilwenschen, laat u, den Raad en de burgerij H.deszelfs harte- lijkon dank betuigen. Adjudant Van Hogendorp". Naar men wil, zouden by de regeering ern stige plannen bestaan opnieuw het aantal hoven, in 1875 op vyf teruggebracht, te verminderen. Twee plannen zouden in overweging worden genomen; volgens het eerste zouden drie hoven overblijven en deze te 's Hertogenbosch, 's-Graven- hage en Zwolle gevestigd zyn; volgens het andere zouden slechts de hoven van 's-Hertogenbosch en 's-Gravenhage blijven bestaan. AC.) Dr. Mezger is te Amsterdam teruggekeerd, om heden zijne praktijk te hervatten. In bijvoegsels tot de Staatscourant van 1 Sopt. is opgenomen een verslag aan den Koning betreffende den dienst der Rijkspostspaarbank over 1886. De uitkomsten waren ook ditmaal zeer be vredigend. Het aantal in omloop zynde boekjes vermeerderde met 27,681 stuks, of 24.6 pCt., tegen 23.6 pCt. in 1885. De heer T. Wessel, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Tónsberg, is door de Noorsche regeering in die hoedanigheid erkend. De Nederl.-Vaticaansche tentoonstelling te Amsterdam ontving Dinsdag een bezoek van den minister Heemskerk, die de zalen met veel belang stelling doorwandelde en zich door de toezicht hou dende jonge dames omtrent de tentoongestelde voorwerpen liet inlichten en haar meermalen zijne tevredenheid betuigde. Het stoomschip „Batavia," van Rotterdam naar Java, vertrok 30 Aug. van Southampton; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 31 Aug.de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Aden 31 Aug.; de „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 1 Sept. Dover; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 31 Augustus. Gemengd Nieuws. Den ingezetenen wordt herinnerd art. 1 der wet van 5 Juni 1875, tot vaststelling van bepalingen by het voorkomen van hondsdol heid, waarin hun de verplichting wordt opgelegd om onverwijld aan de politie kennis te geven, wanneer zich by een hond of kat verschijnselen van dolheid voordoen. Bij het niet voldoen hieraan wordt met eene boete, waarvan het maximum 75 bedraagt, of gevangenisstraf van 3 tot 7 dagen bedreigd. In de infanterie-kazerne alhier heerschte hedenmorgen eene groote opschudding. Een artillerist, door drank verhit, moest in arrest worden gesteld, hetgeen met veel moeite gepaard ging. De woesteling verzette zich tegen zyne meer deren, die, grootere onaangenaamheden willende voorkomen, hem bestendig op zyde bleven. Door het inmiddels toeschieten der wacht, mocht men er in slagen, hem geboeid achter slot en grendel te brengen. Onder geleide van het hoofd der school, den heer N. Brouwer, en een tweetal mede onderwijzers, hebben gisteren 45 kinderen, bohoo- rende tot de twee hoogste klassen eener school voor minvermogenden een bezoek aan Amsterdam gebracht, om daar „Artis", het Panopticum en andere merkwaardigheden te bezichtigen. Tot het doen van dit uitstapje waren de kin deren in staat gesteld door de bespaarde centen, welke zy gedurende een jaar wekelijks aan den hoofd onderwijzer in bewaring hadden gegeven. De kat, welke volgens bericht van gisteren dol zou geweest zyn, was slechts lijdende aan eene gewone ongesteldheid. De eigonaar maakte echter uit vrees voor dolheid het beest af. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee, dd. 1 September: De heer C. Bleckmann, jur. student te Leiden, heeft gisteren, "Woensdag, zwemniendo een zeetochtje gemaakt van hier naar Noordwyk aan Zee. Genoemde heer had reeds voor een dag of zes zyn voornemen daartoe aan Koes, onzen badknecht, te kennen gegeven. Dezo had hom aangeraden te wachten, tot er een flinke zuidwestenwind zou waaien. En gisteren woei er een, byna te flink voor zulk eene onderneming. Ook had Kees den zeer verstandigen raad gege ven om niet te wachten tot het geheel vloed was, doch den tocht vóór dien tijd te doen afloopen, ten einde alzoo niet te veel water over het hoofd te krijgen, en tusschen de binnen- en buitenbank te kunnen doorzwemmen. Do zwemmer begaf zich nu om halfolf te water- Het dochtertje van Koes ging gelijktijdig met zyne kleoren strand langs naar Noordwyk. Hij was te ver in zee en de golven waren te hoog, dan dat zij hem met het oog had kunnen volgen. Zy ver telde dus het geval aan Piet, den badknecht aldaar, en vroeg of die heer misschien reeds aangekomen was. In weerwil van het onheilspellend antwoord, nl. dat ze daar niet op behoefde te wachten, kwam

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1