Het bestuursvoorstel der liberale kiesvereeni- ging „Nederland" te Delft, om ditmaal voor de Kamerverkiezingen geene candidaten te stellen, is in de gisteren gehouden ledenvergadering verworpen. Gesteld zyn als candidatenmr. H. Goeman Borgesius en mr. W. Van der Kaay. Kapitein Fabius, die wegens ontbinding der Tweede Kamer in actieven dienst is hersteld, hoeft dus wederom opgehouden lid van den Delftschen gemeenteraad te zyn. Door de liberale kiesvereeniging „Heldor" te Helder, zyn tot candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gesteld de heeren mr. TV. Van der Kaay en mr. .J. L. De Bruyn Kops. De R.-K. kiesvereeniging „Recht voor Allen", te Gouda, heeft mot algemeeno st. opnieuw candidaat gesteld behoudens de adhaesie in den Prov. Bond van katholieke kiesvereenigingen in Zuid- en Noord- Holland de heeren jhr. mr. K. A. Godin Do Beau fort en mr. U. H. Huber. De heeren F. Domela Nieuwenhuis, C. Croll en J. A. Fortuyn z(]n door de afd. Gorredyk (Fr.) van den Soc.-Dem. Bond candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, brengt ter algemeene kennis dat in de maand September of October a. s. gelegen heid zal worden gegeven tot het leveren van vol doende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappon, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878 (Stbl. No. 222). Zjj, die tot het leveren dier bewijzen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 10 September a. s. schriftelijk kennis geven aan den voorzitter der commissie, krachtens art. 5 van het koninklijk besluit van 12 Febr. (Stbl. No. 35) met het afnemen van het daartoe gevorderde examen belast, dr. D. De Loos, directeur van de hoogere burgerschool te Leiden. Dag en plaats van dit examen zullen nader wor den bekend gemaakt. De heer Bloem, minister van financiën, is met vorlof naar Ems vertrokken. De majoor van het O.-I. leger J. H. Van der Veen, niet lang geledon tot dien rang bevor derd, is te 's-Hage, waar hij zjjn verloftijd door bracht, overleden. Deze hoofdofficier verwierf den 19den Februari 1865 den officiersrang en ontsliep op 46 jarigen leeftijd. Hij was ridder 4de klasse van de Militaire Willemsorde en begiftigd met de eoresabel, wegens zijn moedig en beleidvol gedrag by verschillende veldtochten in de Koloniën, voor deelneming aan welke hem ook het „eoreteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen" met de kroon en andere Indische onderscheidingen waren toege kend. Het stoomschip „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said 23 Aug., vertrok den 24sten en werd in het Suezkanaal door het s. s. „Menelaus" licht beschadigd aan het dek de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said den 24 Augustus. Z. M. heeft lo. aan jhr. J. G. F. Van Spengler, ingevolge z(jn verzoek, eervol ontslag verleend als betaalmeester te 's-Gravenhage, onder dankbe tuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen en behoudens aan spraak op pensioen; 2o. benoemd tot betaalmeester te 's-Gravenhage 0. Hattinga Raven, thans betaal meester te Amsterdamaan J. Van Oeveren, gowezen cipier van het huis van bewaring te Does burg, verleend een pensioon ten laste van den Staat van f 50 'sjaars; aan mr. A. M. Sassen, met ingang van 10 September a. s., op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het district Tilburg. Gemengd Nieuws. De twee vermiste jongens zjjn gis teravond te acht uren in de ouderlijke woningen terug gekeerd. Ze hadden een tocht naar Rotterdam, via Den Haag en Delft, heen en terug te voet afgelegd, zonder iets in de 36 uren, welke ze vermist zyn geweest, te hebben gegeten. Ze waren al dien tyd op de beon gebleven. Een klein knaapje, dat met eenige andere jongetjes aan de Vischbrug aan het spelen was en op de leuning dier brug klom, had heden morgen het ongeluk daar af te vallen en in het I water te recht te komen. Eenigo schippers, wier j schuiten aan den wal gemeerd lagen, mochten den jongen, door middel van haken, nog bytyds redden. De kolossale engel, welke sedert eeni- gen t(jd op den toren van de Marekerk gemist werd, heeft heden, in zyne nieuw-vergulde gedaante, weer met zijne bazuin de hooge plaats ingenomen. In verband met zyn zwaarte en omvang kan men lichtelijk bevroeden met welk eene nauwkeurige zorg en inspanning de maatregelen daartoe moesten gepaard gaan. Ook het wapen op de spits van den stadhuis toren is, na de ondergane herstelling, weer verrezen. In aansluiting met het bericht om- trent twee hondsdolheidgevallen, wordt ons bericht dat de directeur der Ryks-veeartsenykundige School te Utrecht heeft doen weten dat uit het inwendige onderzoek van het cadaver gebleken is dat ook de tweede hond aan hondsdolheid lijdende is geweest. Door het Haagsche gerechtshof werd gisteren, in appèl, behandeld de zaak van een arbeider uit Leiden, door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf wegens diefstal van timmermansgereed schappen uit eene loods onder Leiden. Tegen dit vonnis was bekl. in appèl gekomen, omdat in de dagvaarding geene nauwkeurige op gave van het feit was gedaan. De verdediger, mr. J. H. Andries, de opgeworpen exceptie toelichtende, betoogde dat in deze alternatief was gedagvaard, daar gesproken werd van diefstal, althans helen. Voorts achtte hg de gronden, waarop het vonnis gewezen was, zeer zwak, en de door de getuigen afgelegde verklaringen zeer twijfelachtig. Hy con cludeerde tot nietigverklaring van het vonnis en vrijspraak van beklaagde. Deze bepaalde er zich eenvoudig toe, alle schuld te ontkennen. De adv.-gen. mr. Byleveld achtte het vonnis terecht gewezen en vroeg bevestiging daarvan. Het hof bevestigde hot. Twee paarden, voor een boeren- wigen gespannen, gingen te Hoofddorp in de Haar lemmermeer op hol. Al spoedig sloeg de wagen tegen een boom uit elkander, terwijl he paarden met het onderstel van den wagen op een erf liepen, alwaar ze spoedig tot staan kwamen, doordien het voertuig in eene greppel reed. Het bericht, voorkomende in som mige bladen, als zou er Zondag een ongeluk ge beurd zijn bij de stoomtram Den Haag Schevenin- gen van de H. IJ.-S.-M., berust op een misverstand. Wel is Zondag een polderwerker aan het verver- schingskanaal, die ziek geworden was, door genoemde tram vervoerd tot aan het station H. IJ.-S.-M., van waar de zieke verder door de politie per bran card naar het gasthuis is getransporteerd. Gisteren heeft men te Scheveningen weder een stuk in zee laten zinken (op twee na het laatste), dienende voor de uitwatering van het vorverschingskanaal. De toevloed van deskundigen en verdere belangstellenden was groot. De dader van den te Deventer ge- ploegden diefstal van horloges is ontdekt door het vinden van een zakdoek van een kolonist van Ommersehans, waarin de zeep was geweest, welke gediend heeft om de ingestooten glasruit te be strijken. De letters en cijfers kwamen namelijk op dien zakdoek voor, en deze werden naar Ommer sehans geseind. Twee jongens, van 10 en 6 jaren oud, hebben eene week geleden te (Weert de ouder lijke woning verlaten en zijn tot heden nog niet teruggekeerd. Namens de ouders wordt hunne op sporing, aanhouding en bericht verzocht. Het laatst zijn zij gezien tusschen Sittard en Beek. Uit de „Lutine" zijn op 2 3 Aug. opge- vischt de volgende waarden260 Spaansche matten, 1 halve dito, 5 goudstukken, 9 verschillende zilver stukjes, 7 koperstukken, 1 ballastbrood, benevens oenig lood, koper en roest. BUITENLAND. Belgpië. Het „Journal de Bruxelles" doet nogmaals met nadruk uitkomen, dat koning Leopold gedurende zg'n verblijf te Brugge zich herhaaldelijk, o. a. in zijn antwoord aan den burgemeester, heeft uitge laten ten gunste van het aanleggen van eene zee haven op de kust van Vlaanderen en van een ka naal, waardoor Brugge met die zeehaven verbonden zou zg'n. Er schijnt weer eenige hoop op herstel te zyn bij do ongelukkige keizerin Charlotte. I» den laat- sten tijd legt zjj toch groote belangstolling aan den dag voor de kinderen van den tuinman van liet kasteel, waar z(j wordt verpleegd. Zij speelt eiken morgen uren lang met do kleinen. Duitsf-bland. De keizer maakte Dinsdag te Babelsberg voor do eerste maal een rijtoer. Gisteren woonde hij don wedstrijd by in het arendschieten, door het officiers corps van het eerste garde-regiment in hetKatharine- bosch gehouden. Groot-tiriiannië. Krachtens de nieuwe crimes bill is do Regeering voornemens eene gerechtelijke vervolging in te stellen tegen don Ierschen afgevaardigde O'Brien, omdat hy in de meeting van 9 dezer de pachters op de landgoederen der gravin van Kingston heeft opgehitst, tegen de wet in verzet te komen. O'Brien zal op 9 Sept. voor den rechter te Mitchelstown moeten verschijnen. Spanje. De minister van 1 v mën zal weldra de ont- werp-begrooting voor C: ,a indienen. De verminde ring der inkomsten, welke hij er in aangebracht heeft, overschrijdt een bedrag van 2 millioen piasters. De minister verwijst in zjjn ontwerp ook naar een plan, dat by hem bestaat, tot verpachting der inkomende rechten. Bulgarije. Uit lvonstantinopel wordt gemeld, dat de Porto antwoord heeft ontvangen van alle mogendheden op haar rondschryven over Bulgarye. De mogendheden zyn in hare opvatting verdeokj Aan den eenen kant staan Oostenryk, Italië en Engeland, aan den anderen Frankryk, Rusland en Duitschland. Oostenryk antwoordde dat de handeling van prins Ferdinand van Saksen Coburg onwettig is. Het erkent don prins niet als vorst van Bulgarye. Het geeft overigens geenerlei middel aan de hand om uit de moeilykheid te geraken en wenscht met het gevoelen der overige mogendheden bekend te worden. De Italiaansche regeering laat zich in denzelfden geest uit, doch geeft de voorkeur aan eene vrede lievende oplossing, waarby aan de Bulgaren vol doening wordt geschonken. Lord Salisbury acht alleen eene militaire tus- schenkomst mogelykdoch by het hoogst gevaar- lyke van zulk eene oplossing, haast hy zich de Porte daarvan terug te houden, en haar den raad te geven, geduldig den loop van zaken af te wachten.i De Fransche minister van buitenlandsche zaketj de heer Flourens, raadt cfer Porte aan, prins dinand te verwyderen en in overleg met RusIai^B te handelen.J Telegrammen. POTSDAM, 24 Augustus. De keizer en zij no gel malin woonden hedennamiddag den wedstryd ia het arendschieten by, door het corps officieren val het eerste regiment der garde gehouden. DekeizellJ liep het front der schutters af en loste het eerstll schot, waarby hy den vogel trof. OSTENDE, 24 Augustus, ('s avonds.) Het is hia nog wel niet rustig, doch in de wyken der visscheil zyn de rondtrekkende troepen kleiner. Steeds dooa kruisen patrouilles de verschillende straten en mei hoopt dat de nacht kalmer zal voorby gaan, h M wel vooral de vrouwen nog zeer luidruchtig zya FALMOUTH, 24 Augustus. Het Duitsche scha „Mathilde" is hier aangekomen met zeven pas-l giers en zes man der equipage van de tot dusv» vermiste'reddingboot der „City of Montreal." y BRUSSEL, 25 Augustus. Volgens de „Chroniqul heeft generaal Brialmont zyn ontslag genomen al chef van den generalen staf, naar aanleiding vfl bevorderingen by den staf, in strijd met zyn ram De Koning gaf aan het verlangen van den generl gehoor, nam de aanvrage om ontslag aan en tl I kende een besluit, waarby generaal Boyaart tot cll van den staf wordt benoemd. ST.-3ETERSBURG, 25 Augustus. Het „Joura de St.-Pétersbourg" betoogt dat de terugroep i der consuls uit Sofia een onbeteekenende m; -' regel is, die volstrekt niet met herstel van i geschonden recht gelyk staat. De beste dienst, dien de prins van Coburg n Bulgaren kan bewijzen, is zoo spoedig mogelyk land weer te verlaten. TEHERAN, 25 Augustus. Ejub-Khan (de Afglu i sche kroonpretendent en tegenstander van den te( 1 woordigen Emir Abdurranman) is van hier ontsni Dit is eerst den 21sten Aug. ontdekt. De self V' heeft den bevelhebber van Kerman, Yesd en Mes

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2