N°. 8441. A0. 1887. Dit imsnmer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 25 Augustus. Trl':ln2; Lo-Eissittas. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT "Vcor Leiden por 3 maanden1.10. Franco per pout1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. <§eze jouraat wordt dagelijks, mot uitzondering ran fan- en feestdagen, aitgegsren. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incan- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Hot foest, door de afdeeling Leiden en om streken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde gisteravond op Zomerzorg aan geboden, was weer zulk een bloemenfeost als alleen maar deze afdeeling kan geven. Haar tienjarig bestaan word inderdaad op waar dige wijze gevierdallereerst met eene tentoonstel ling van vele en belangrijke door de vakleden inge zonden kamer- en andere planten in de groote zaal, welke daardoor van zessen tot lialfacht een groot aantal bezoekers, uitsluitend echter uit leden met hunne dames bestaande, telde. Niet het minst trok daarbij de aandacht een meloen, welke velen deed watertanden en niet minder dan 13 kilo woog. Dit monster-product was ingezonden door den heer Beekman, tuinbaas bij de dames Cock, van wien bovendien eene kostbare partij gloxinia en dubbele begonia's op de tafel prijkte. Voor do fraaiste verzameling kamerplanten werd de prijs toegekend aan den hoer A. J. Kors. Daarenboven was er naast deze, nog uitgeschreven eene tentoonstelling van kleine bouquetten, welke eveneens op tafeltjes waron geschikt en bestonden uit inzondingen van 100 stuks. De drie te bekronen inzendingen zouden door de bekroningen bet eigen dom der afdeeling worden en namens haar tijdens het feest den aanwezigen dames worden aange- bodon. Reeds dadelijk als men do zaal binnentrad, deed zich de aangename geur onderkennen en werd bij de beschouwingen het oog door de kleuren mengeling aangenaam gestreeld. In deze afdeeling werden bekroond de heeren A. C. Kriest met den lsten prjjs van ƒ15, JI. J. Van Laren met den 2den van ƒ10 en G. F. Hemerik met den 3den prijs van ƒ5. Deze tentoonstelling was slechts eene zéér tijde lijke, want nauwelijks had de schutterij kapel, onder leiding van den heer Van Leeuwen, om halfaclit hare eerste tonen met de uitvoering der volksliederen doen hooien, of eenige jonge dames maakten zich van de driehonderd bouquetjes meester, niet echter voor zichzelven, maar om ze, overeen komstig de belofte, rijkelijk onder de in den tuin bij hunne familieleden gezeten dames rond te deelen, welke aanbieding zeer op prijs werd ge steld, getuige het reikhalzend verlangen, waarmede telkens de komst der lieve aanbiedsters werd te gomoet gezien, als haar vorige voorraad was uit geput. Karig was men niet, want hier en daar zagen we zelfs dames met twee of drie bouquetten voor zich of al wandelende er mede in de hand. Het geheel in den tuin van Zomerzorg bood dan ook eon feestelijk aanzien, des te meer nog bjj het vallen van den avond, toen, behalve de gas verlichting, ook eeno ballonsgewijze illuminatie werd ontstoken en de tuin bij herhaling met veelkleurig bengaalsch vuur werd verlicht, terwijl het muziek corps een en ander door de verdienstelijke uitvoe ring van het programma bij afwisseling opluisterde. In eene der kleine (pauzen had bovendien nog eene eigenaardige plechtigheid plaats. Van den 2den tot den 5den April 11. werd nl. in de hoofd stad vanwege de Maatschappij zelve eene algemeene tentoonstelling gehouden, waarop zeven leden der Leidsche afdeeling bekroond waren geworden. Het was den voorzitter alhier, dr. H. Boursse Wils, aangenaam hun bij deze gelegenheid van harte geluk te wenschen met de door hen behaalde onderscheidingen, en te aangenamer was hem dit omdat onder de bekroonden zich er twee bevinden, die tot de oprichters der thans haar tienjarig bestaan vierende Leidsche afdeeling behooren, met name de heeren Mater en Clarion, terwijl de andere heeren op het gebied van den tuinbouw eene eervolle plaats vervullen. Aangezien reeds vroeger de toekenning der medailles zeiven heeft plaats gehad, geschiedde thans de uitreiking der daarbij behoorende fraai bewerkte diploma's, namens het hoofdbestuur, aan de volgende heeren: M. J. Van Laren van 1 gouden, 2 verg. zilveren en 1 bronzen medaille; de firma P. F. Von Siebold (Mater) van 1 gouden, 3 verg. zilv., 4 zilveren en 3 bronzen medailles; K. Wezelenburg van 3 verg. zilveren en 1 bronzen med.; A. J. Kors van 1 verg. zilv. en 1 zilveren med.; J. A. De Rooy van 1 bronzen med.; H. S. Clarion van 1 zilveren med. en G. C. Van dor Hoef mede van 1 zilveren medaille, te zamen dus van 2 gouden, 9 verg. zilv., 7 zilv. en 6 bronzen medailles, d. i. in het geheel 24. Ofschoon hij het hier de plaats niet achtte om eene feestrede te houden, meende de voorzitter vervolgens, nu de Afdeeling tien jaren bestaat, toch wel met enkele woorden te mogen herinneren hoe haar jeugdig karakter van vroeger tot manneiyken ernst is overgegaan; hoe veel nut zjj voor den tuinbouw heeft gesticht, hoe zjj de belangstelling op dit gebied ook bjj leeken meer en meer hoeft opgewekt, hoe hare vergaderingen geregeld worden gehouden en meestal getrouw bijgewoond, hoe hare tentoonstellingen steeds met warmte werden ont vangen, hoe alles getuigt dat zjj eene der eerste van de in den lande bestaande afdeelingen is, waarom alle aanwezigen dan ook luide met des voorzitters wensch konden instemmen: „dat zjj nog lang moge leven, groeien en bloeien 1" welke wensch onder de daverende toejuichingen tevens met her haalde fafares vergezeld ging. Het feest kenmerkte zich verder gedurende den ganschen avond, als steeds, door eene gezelligheid, welke op het geheel een eigenaardigen stempel drukte, nog bevorderd door de gelukkigen, wien de fortuin uit do door hot bestuur aangekochte kamerplanten en waarvoor de leden bjj het binnenkomen een gratis lot hadden ontvangen, nogmaals het oen of ander aandenken aan dezen feestavond had toebedeeld. Echter niet alleen bjj hen, maar zeer zeker bjj ieder zal dit bloemenfeest lang in aangename herinnering blijven. In de algemeene vergadering der „Neder landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde", te Leiden op 25 September 1886 gehouden, werd o. a. goedgevonden dat door het hoofdbestuur der Maatschappij eene commissie zou worden benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de wjjze, waarop een ondersteuningsfonds, ten behoeve van oude en gebrekkige tuinlieden, zou in het leven te roepen zjjn. De vergadering uitte toen tevens den wensch, dat bedoeld fonds in de eerste plaats zou strekken ton behoeve van leden der Maatschappij, die tot hare oprichting het initiatief namen. Het hoofdbestuur heeft aan de opdracht van de algemeene vergadering gevolg gegeven en tot de heeren jhr. mr. W. C. A. Alberda Van Ekenstein te Groningen, J. J. Jurissen te Kaarden en Armand Sassen te Amsterdam de uitnoodiging gericht, het lidmaatschap van de hiervoor aangeduide commissie wel te willen aanvaarden. Bjj het te Utrecht gehouden examen voor de Fransche taal (1. o.) is o. a. geslaagd mejuffrouw A. C. A. Van Ruyven, van Leiden. Mej. Th. De Jonge te Rotterdam is benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school te Leiden. Er bestaat gelogenheid tot verzonding der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om 10.23 bezorgd zijn. Door den kerkeraad der Evangelisch-Luther- sche gemeente te Vlissingen is voor de bestaande vacature hot volgende drietal opgemaaktde heeren C. A. Evelein, te Leiden; J. A. Helwich, te 's-Hage; C. A. De Meijers, te Schiedam. De luit. E. G. Staal, eervol ontheven van zjjne detacheering bij het kol. werfdepot en teruggeplaatst bjj het 4de reg. inf., wordt aldaar ingedeeld bij de lste comp. 3de bat. te Haarlem. De kapitein E. I. Aenmey, van het lste reg. infanterie, is overgeplaatst bjj hot 4do regiment van het wapen. De off. van gez. lste kl. dr. F. Daniëls, van het 2de reg. veld-artillerie, zal deelnemen aan de cavalerie-manoeuvres in Overijsel en Gelderland van 1 tot 9 Sept. a. s. Bij kon. besluit van 22 Aug. is de bjj besluit van 28 Februari 1880 benoemde staats commissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek ontbon den, onder betuiging van 'sKonings bjjzonderen dank en hooge tevredenheid aan den algemeenen voorzitter, mr. J. J. Van Meerbeke, raadsheer in den H. Raad der Nederl., den algem. secretaris mr. C. Asser, rechter in de arrond.-rochtbank te 's-Gra- venhage, en de verdere leden mrs. P. R. Feith, raadsh. in den H. Raad; R. T. PI. P. L. A. Van Boneval Faure, hoogl. bjj de Rijks-universiteit te Leiden; M. A. Van den Acker, raadsh. in den H. Raad; E. W. Guljé, rechter in de arrond.-rechtb. te Maastricht; A. P. Th. Eyssell, raadsh. in den H. Raad; W. A. Van Hoek, adv. en procur. te Mid delburg; T. Van Hottinga Tromp, adv. en procur. te Leeuwarden, J. C. De Vries, advocaat en procu reur te Amsterdam en B. J. Lintelo baron De Geer Van Jutphaas, hoogl. b(j de Rijks universiteit te Utrecht, voor den door hen volbrachten arbeid, en aan de beide secretarissen mrs. G. J. Ph. graaf Schimmelpenninck, substituut-officier van justitie by do arrond.-rechtbank te Amsterdam, on J. W. S. A. Versteeg, hoofdcommies by het departement van justitie, voor de door hen by dien arbeid be wezen diensten. Voorts is eene staats commissie ingesteld tot voortzetting der herziening van het Burgeriyk Wet boek en aan de nieuw ingestelde commissie is op gedragen aan den Koning tot dat einde in den vorm van wetten met daarby behoorende memoriën van toelichting, de noodigo voorstellen te doen in aan sluiting aan diegene, welke de eerstvermelde staats commissie reeds heeft ingediendbepaald, dat deze commissie, na voor de eerste maal door den Koning te zyn byeengeroepon, zal vergaderen te 's-Graven- hage, of, na van den Koning bekomen machtiging, ook elders, en zyn benoemd tot leden dezer com missie: mr. J. J. Van Meerbeke, raadsh. in den H. Raad, tevens voorzitter; mr. P. R. Feith, raadsh. in den H. Raad; mr. A. P. Th. Eyssell, raadsh.in den H. Raad; mr. H. J. Hamaker, hoogl. in de rechtsgeleerdheid aan de Ryks-universiteit te Utrecht; jhr. mr. D. G. Van Teylingen, raadsh. in het ge rechtshof te 's-Gravenhage, tevens secretaris. Aan de commissie is als adjunct-secretaris toegevoegd mr. R. J. H. Patyn, advoc. en procureur te 's-Gra- venbage. Voor de betrekking van hoofd der school No. 2 te Haarlemmermeer hebben zich 72 sollicitanten aangemeld. Het lste of schriftelyke gedeelte van het examen zal worden gehouden in de school te Hoofddorp op Zaterdag 10 September a. s., des morgens te halftien. Naar de „Goudsche Crt." verneemt, heeft men aan mr. J. G. Patyn, vrooger afgevaardigde voor het district Gouda, gevraagd of hy thans weder geneigd zou zyn de candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden en tot antwoord bekomen, dat er verschillende redenen zijn, welke hem op dit oogenblik weerhouden, eene candidatuur voor dat district aan te nemen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1