de bitterste teleurstelling uit. Hetzelfde lot trof de toeschouwers te Klin, dat 55 Eng. myien ten noord westen van Moskou is gelegen. Voor de eerste maal had men in Rusland een aantal pleiziertreinen laten loopen. De dienst was uitmuntend geregeld, en de reizigers genoten alle gemakken, welke anders alleen op de Russische hoofdlijnen te verkrijgen z'yn. Zelfs de grootvorst Konstantijn, die Twer tot zyn punt van waar neming had gekozen, reisde met zulk een pleizier- trein langs den Nicolaasspoorweg. Een driehonderd passagiers kwamen met den laatsten trein van St.-Petersburg en ongeveer een zeshonderd daarenboven van Mo3kou te Klin aan. De nacht, gedurende welken men onderweg was, was vochtig en de hemel bewolkt; maar de ver wachting was zóó gespannen, dat er geen quaestie van slapen wasieder scheurtje in de wolken werd langs den geheelen trein met één juichkreet be groet. Heel vroeg in den morgen deden kleine plekjes blauw eene bedrieglijke hoop ontstaan en de passagiers maakten hunne glazen en instru menten reeds gereed. Maar z(j hadden deze toebe reidselen gerust achterwege kunnen laten. Reus achtige telescopen werden haastig in alle richtingen in de nabijheid van het station op het veld opge steld, maar vruchteloosde hemel bleef betrokken en de wolken hingen laag neder. Het eenige wat overbleef, was al zijne aandacht op den ballon te vestigen, waarmede professor Mendelieff zou opstijgen. Ongelukkig kon de ballon niet geheel met gas gevuld worden men gebruikte waterstofgas ■omdat men in de berekening had gefaald en men in onzekerheid verkeerde, of de ballon wel twee per sonen kon dragen, nl. den luchtreiziger M. Mowanko en prof. Mendelieff. De toenemende duisternis toonde aan dat de éclips reeds eenige minuten was be gonnen, en nog waren de reizigers met den ballon niet gereed. Er was ergens een beletsel ontstaan. Eén minuut slechts vóór de geheele verduistering besloot de moedige professor een man van zestig jaren, die nooit te voren in een luchtballon was geweest alleen en zonder de minste hulp op te stijgen. De kloeke man liet den luchtreiziger van beroep op aarde achter en steeg, nadat hy zyn vrienden verzocht had zijn gebeente te ver zamelen, onder het handgeklap der menigte, zeer snel met zjjn luchtschip naar boven en verdween bjjna onmiddellijk in den dikken mist. Men denkt dat hij nauwelijks den tijd had de geheele ver duistering waar te nemen. Sedert heeft men ver nomen dat hjj veilig en wel niet ver van Moskou bjj een klooster is neergekomen. Te Twer heeft men slechts tweemaal een zweempje van de zon gezien en toen was deze reeds voor zeven achtste verduisterd. Te Spirovs, dat dichter b(j St.-Petersburg ligt, schijnt de geheele verduistering gedurende 20 secon den zichtbaar te zijn geweest. Te Twer ging ook, maar te laat, een ballon op. Ook te Weenen brachten op den morgen van den 19den vele duizenden personen hunne nachtrust aan hunne wetenschappelijke nieuwsgierigheid ten offer, ofschoon men wist dat de verduistering slechts gedeeltelijk te Weenen en dan nog enkel bjj heldere lucht zou waar te nemen zijn. Alle hoogten in de stad waren roods in den vroegen ochtend met nieuwsgierigen bezet. De astronomen van het observatorium te Döbling waren op hun post, maar een dicht wolkengordijn verborg de zon voor ieders blikken. Gedurende den geheelen duur der waarneming veranderde de omringende atmosfeer telkens van kleur en ging van lichtrood in geel en schitterend groen overde voorhangende wolken waren pikzwart. Te Parijs was de lucht tijdens de éclips even eens met wolken bezet. milTKWLAKD. Frankrijk. In de omstreken van Parjjs had Zaterdag een duel plaats tusschen de heeren George De La- bruyère, journalist, en Melville, officier, wegens een door den eerste geschreven artikel, hetgeen de laatste als beleedigend opvatte. De beide kampioenen zjjn zwaar gewond: de heer De Labruyère in de rechterborst door een ver woeden uitval van zijno tegenpartij, en deze door een onmiddellijk toegebrachten revanche-stoot van zijn tegenstander, in de linkerborst. Geheel doorstoken, zeide de heer De Labruyère: „Welnu, thans zullen de officieren niet meer zog gen dat journalisten niet duelleeren!" De minister van oorlog heeft voor het ver vaardigen van een nieuw zadel ten dienste der cavalerie prijzen uitgeloofd van 5000, 2000 en 1000 franken en vier prijzen van 500 franken. Alleen Fransche zadelmakers kunnen naar deze prijzen mededingen. De minister van onderwijs enz. heeft aan het Museum op het Trocadero eon leerstoel toegevoegd voor Fransche architectuur der Middeleeuwen en der Renaissance, en dat onderwijs voor de eerste maal opgedragen aan den heer De Baudot, lid dei- commissie voor de historische monumenten. Men deelt mede dat de minister van oorlog voor de proef van mobilisatie uitgekozen heeft het 17de legercorps, d. w. z. dat uit hot district van Toulouse. Op Zondag is de samenkomst bepaald. Duinachlaiid. De officiëele mededeelingen betreffende den ge zondheidstoestand des keizers blijven gunstig. De aanvallen van pyn doen zich zeldzamer voor en zijn minder heftig. De Berljjnsche correspondent van de „Times" meldt dat er te Engelberg, in het bezit van den burgemeester, twee nog onbekende liederen van Schubert zjjn ontdekt. De beeldhouwer Donndorf, to Stuttgart, heeft last ontvangen om voor rekening van het Pruisisch gouvernement eene kolossale buste van Bismarck te vervaardigen. BelgiS. Het Vlaamsche congres is gisteren te Brugge gehouden. Een twintigtal leden voerden het woord. Zy wenschten dat alle onderwys in Vlaamsch land in het Vlaamsch gegeven worde; dat onmiddellijk een cursus in het crimineels recht worde geopend in het Vlaamsch aan de universiteiten van Gent, Brussel en Leuven; dat by den administratieven dienst geen ambtenaren in Vlaamsch land worden benoemd, die niet mot de landstaal bekend zyn, en dat in de aanstaande zitting der wetgevende macht eon wetsontwerp worde aangenomen, waarby het onderwys in het Vlaamsch aan de militaire school wordt voorgeschreven. Alle redenaars vroegen herstelling der Vlaam sche grieven, terwyl allon overeenstemmend ge- eischt hebben dat ook op Vlaamsche feesten eveneens door de overheden de landstaal gesproken worde. Er heerschte veel geestdrift. Het Oudheidkundig Congres is denzelfden dag met luister geopend. De tweede ommegang van den historischen stoet had des namiddags plaats. De Vlamingen zyn overgelukkig: Zondagavond heeft prins Boudewyn in de tooneelzaal to Brugge reeds Vlaamsch gesproken! De gouverneur, ridder Ruzette, en de burgemeester, de heer Visart, verwel komden den prins in het Fransch. Do studenten hebben het rytuig van den prins willen ontspannen, waarvoor hy echter vriendelijk in het Vlaamsch bedankte. Bulgarjje. Toen prins Ferdinand van Saksen-Coburg te Philippopel aankwam, liet hy den sultan de ver zekering geven van zyne oprechte toewyding en van zyn voornemen om eerbiedig de verplichtingen jegens den sultan na te komen. De prins meldde tevens dat hy zich gelukkig zou achten persoonlyk den sultan die gevoelens te betuigen, zoodra deze het geschikte oogenblik daartoe gekomen zal achten. Prins Ferdinand bezocht te Philippopel tevens de legerafdeeling, van welke de officieren hem op de armen droegen, en maakte daarna eene wande ling in de omstreken der stad. Hy woonde ook de mis by in den Bulgaarschen dom en in de Katho lieke kerk, bezocht de Bulgaarsche en Grieksshe bedehuizen, de moskee en de gemeente der Maho- medanen. Evenals den eersten avond van zyne komst, bood de vorst ook den volgenden avond dm officieren, dor overheid en tevens eenigen bur gers een feestmaal aan. Telegrammen. SOFIA, 22 Augustus. De gedenkdag van het aftreden van vorst Alexander liep kalm en zonder manifestaties af. De burgemeester heeft door aan plakking het programma voor de aanstaande ont vangst alhier van vorst Ferdinand bekend laten makenhet bevat niets byzonders, maar is op de gebruikelyke wyze samengesteld. De vorst wordt ontvangen door de overheid en door gezantschappen zoowel van de Christelyke als van de Maho- medaansche en Joodsche geestelykheid en gaat dan naar de kerk. Vervolgens zal hy het gar nizoen laten defileeren en zich dan in den Konak begeven, waar hy tegen tien uren des avonds de hulde der inwoners zal ontvangen. De stad prijkt reeds met de Bulgaarsche kleuren en de straat, welke de vorst zal doortrokken, is met obelisken, eerebogen en groen rykelyk versierd. - De hier vertoevende Duitsche consul, baron Thielmann, is teruggeroepen en vertrekt nog heden naar Berlyn. BREMEN, 22 Augustus. Het reddingsstation Ro- sitten telegraplieertDen 21sten Augustus zyn van don hier op het strand geloopen Hollandschen schoe ner „Eendracht", kapitein De Grooth, 6 personen en de gezagvoerder gered door de reddingsboot van het station Rositten. ROME, 22 Augustus. Van 21 tot 22 Aug. deden zich te Messina voor 3 choleragevallen, waarvan 1 met doodelyken afloop. Te Catania overleden 4, te Brouce 6 en te Aderno 2 personen aan de ziekte. SOFIA, 23 Augustus. Prins Ferdinand heeft gis teren zyn intocht gehouden te Sofia. Door den burgemeester verwelkomd, antwoordde de prins o. a. „Ik heb de belofte, dat ik my aan Bulgarye zal wyden, welke ik te Ebenthal aflegde, gehouden. Hier ben ik. Ik zal trachten Bulgarye te maken tot een idealen en zeer sterken staat." WEENEN, 23 Augustus. In stryd mot de mede- deeling uit Varna van 21 Aug. schynt het dat de mogendheden het nog niet eens zyn geworden over het antwoord, dat zy op de nota der Porte zullen geven. In de politieke kringen hier gelooft men niet, dat deze besprekingen spoedig tot een uitkomst zullen leiden. Men beweert daar dat elk plan tot een interven tie is opgegeven en dat het als de beste oplossing der Bulgaarsche quaestie wordt beschouwd de Bul garen te laten toonen, dat zy in staat zyn een ge- regelden Staat te vormen. KOLONIËN. BATAVIA, 16-23 Juli. Uit hot officieel bericht in de „Jav. Courant" blykt dat by den laatsten brand te Batavia twee pakhuizen geheel zyn afgebrand, toebehoorende aan de Chineezen Ong Goan Soen en Lie Pohin, dat de schade aan handelsgoederen wordt geschat op ƒ62,500, en dat naar de nog onbekende oorzaak een streng onderzoek wordt ingesteld. Volgens een uit Soerabaia van den Gouverneur van Celebes door de Regeering ontvangen telegram, dd. 9 Juli, was de politieke toestand uitstekend, behalve dat er quaestie was met Boeton. De regent van Pasoeroean, Pangeran Ario Niti Adiningrat, Ridder der Orde van den Nederland- schen Leeuw, versierd met de gouden medaille voor burgerlyke verdiensten en begiftigd met den gelen Songsong, is den 20sten Juli op 71-jarigen leoftyd overleden. De begrafenis had den volgenden dag plaats. Aan elk der vier, door wylen den civielen en militairen bevelhebber in het gouvernement Atjeti en onderhoorigheden H. Demmenie, nagelaten kin deren is door de Regeering een onderstand van ƒ800 'sjaars toegekend. De zoon van den heer S., woonachtig te Meester-Cornelis, werkzaam by de Algemeene Re kenkamer, is door de stoomtram te Meester-Cornelis overreden. Eén der beenen was als het ware Ver- bryzeld. Door den gouvernenr-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Vorleond: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. meer dan 15 jaran onafgebroken dienBt in deze gewesten, aan den 2dcn commies op het res. kantoor te Batavia C. H. E. Burger; wegens ziekte, aau den ond. 2de kl. C. Prins; wegens meer dan 12 jaren onafgebroken dienBt in deze goweston, aan de onderwijzeres 2de klasse M. F. Der Kinderen. Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan do onder wijzeres 2de kl. M. A. W. Breijmann. Ontzet: Uit zijn ambt en ontslagen uit 's lands dienst, wegens wangedrag, do griffier van den Landraad te Si- dhoardjo (Soerabaia) J. Kuis. Benoemd: Bij bet op. laser ond. v.oor Europeanen en met dezen gclijkgeBtcldentot onderwijzer 2dc klasse J. Kaptijn; tot onderwijzeres 2de kl. L. Ch. Slot. Tot griffier van den Landraad to Sidboardjo, R. A. Scipio. Bjj den Waterstaat en 'e Lands Burg. Op. Werken; tot hoofdingenieur 2de kl. A. D. J. Groenemeijer; tot ing. 2do kl. J. Heken; tot ing. 3de kl. H. G. C. Van Dorp; tot opzichter 3de kl. F. J. 8. Mieola Van Fürstenrecbt. Tot onderwijzeres 2de kl. W. A. De Jong. Tot predikant bij de Protestantsche gemeente te Buiten zorg (Batavia), F. W. G. Kcmmann. Tot inspecteur lste kl. bij den post- en telegraafdienst, de insp. '2de kl. L. J. Santman. Tot directeur der Javasche Bank. voor den tijd van 5 jaren, gerekend van 1 Aug. 1887, mr. A. A. Buyskes, thans die betrekking bekleedende. Geplaatst: Ter hoofdplaats Pontianak, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst A. A. Fokker.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2