N°. 8439. "Woeiisdas»; 24 Auoiistus. A1 1837. Leiden, 23 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. FRUS DEZER COURANT: l Tm Lellen per 8 meenden7 1.10. Frenee per peet1.10. Aftonderlpke Nommera0.05. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran jZon- en feestdagen, uitgegeven. t PRIJS DER ADVERTENTTEN: Tmx 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer 0.174* Groot«re lettere near plaatsruimte. Voor het inoaa- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De officier van gezondheid 2de ki. J. J. Rinkel wordt tegen September gedetacheerd by het 4de reg. inf. te Leiden. Van hier is een extra-trein met bedevaart gangers naar Den Briel vertrokken. De trein be stond uit 8 rijtuigen 3de klasse. In verband met de eerstvolgende Kamer-ver kiezingen zal de Katholieke Noord-Zuid-Hollandsche Bond aanstaanden Donderdag hier ter stede komen vergaderen, tot bekrachtiging der keuze van de te stellen candidaten. By het te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Fransch (L. O.) is toegelaten mej. C. L. Ter Meer, van Leiden. Hedennamiddag ontvingen we per Franscbe mail do Indische bladen van 16 tot en met 23 Juli. Door don minister van oorlog is bepaald dat aan de oefeningen der 2de divisie infanterie door de 3de, de 4de, de 5de en de 6de battery van het lste regiment veld artillerie zal worden deelgeno men. Die batterjjen zullen bestaan uit4 vuur monden, 2 caissons en 1 bagagewagen. De dirigeerende officier van gezondheid der 2de kl. dr. J. H. Gentis is benoemd tot chef van den geneeskundigen dienst bjj de 2de divisie inf. Aan het examen voor onderofficior by het 4de reg. inf., zal door 14 adspiranten worden deel genomen, en wel: van het lste bataljon door 7, van hot 2de door 3, van het 3de door 1, van het 4de door 1 en van het 5de door 2. De heer Johan Schmier, eerste bas van de Hollandsche Opera te Amsterdam, deelt ons mede dat, ton gevolge der aangevangen repetities voor de opening van het winterseizoen, hy en zijne mede-leden het plan om Leiden nog een bezoek op Zomerzorg te brengen, tot hun spijt moeten opgeven. De oponing van het nieuwe opera-seizoen te Amsterdam vangt aan den 3den September met de „Troubadour." Naar uit het ons door den directeur, den heer J. G. De Groot, toegezonden prospectus blijkt, zullen er van dien datum af geregeld vier voorstellingen 's weeks in den Parkschouwburg gegeven worden, en wel des Zaterdags, Zondags, Woensdags en Donderdags. De meeste artisten, die in hot afgeloopen jaar den bijval van het publiek inoogstten, bljjven voor de volgende campagne verbonden. Nieuwe artisten zjjn ter versterking van het gezelschap, voor zoover dit door de noodzakelijkheid werd voorgeschreven, aangeworven. Ook de koren zijn met frissche krach- ton aanzienlijk versterkt. Om aan de verschillende kunstsmaken van het publiek te gemoet te komen, zullen in het nieuwe seizoen niet alleen toonwerken van de Fransche en de Duitsche, maar ook der Italiaansche school ter studie worden gelegd en is o. a. de keuze gevestigd op „Le Trouvère" en „La Traviata" van Verdi, „Mignon" en „Hamlet" van Thomas, „Freischiitz" van "Weber, Donizetti's „Favorite" en andere golief- koosde opera's, terwjjl ook noviteiten zullen worden aangeboden. Mochten ook, zegt de directeur, onze vaderland- sche componisten hun woord gestand doen en door 't scheppen van zuiver nationale toonwerken, waartoo zeer waarschijnlijk de uitgeschreven prijs vraag door de „Maatschappij tot bev. van Toonkunst" eene krachtige opwekking zal zijn, bijdragen willen tot de verheffing der „Hollandsche Opera", niets zal mjj aangenamer zijn, dan naast de vreemde scholen, aan onze eigene nationale muziek de eere plaats op mjjn te vormen repertoire in te ruimen. Het gezelschap is thans als volgt samengesteld Regio en Tooneel: J. G. De Groot, lste regisseur; E. Van der Ven, 2de regisseur en tooneelmeester; J. P. Brakkée, 2de tooneelmeester; Jac. Hessing, lste chef-machinist; H. Van der Vuurst, 2de idem B. Grootendorst, decorateur; J. N. Berkhout, costu mier; Van den Beugel Zoon, kappers; L. Zagewjjn, souffleur. Orkest: S. J. II. De la Fuonte, orkest- directeur, concertmeester; J. M Snoek, pianist on organist, tevens koor-repetiteur. Volledig orkest, bestaande uit 45 musici. ArtistenGroote opera, opera-comiquo en operette. Dames: Martha Van Ophemert Schwencke, Louise Culp Kiehl, ex-pensionnairo van Z. M. den Koning; A. Van Zant, Marguérite Jahn, Charlotte Van Reims, Marie De Clermont en Marie Verwoort. HoerenDésiré Pauwels, Eug. v. d. Kerckhoven, Louis Jahn Defossez, J. M. Orelio, S. Pons, Joh. Schmier, J. H. Albers, Felix Derickx, Th. Leeuwendal, C. Broekhuizen, D. Courtois. Koor- personeel: bestaande uit 24 dames en 24 heeren. De lste luit. Ten Raa, van het reg. gren. en jagers, en do 2do luits. Van Lockhorst, van het 4de, en jhr. Gevers Deynoot, van het 8ste reg. inf., zullen van 15 Nov. tot 31 Dec. een wapencursus aan 's Rjjks geweerwinkel te Delft, en van 1 Jan. 1888 tot 31 Maart daaraanvolgende den eersten cursus by do Normaal-schietschool te 's-Hage volgen. Luidens een telegram uit Parjjs, dd. 22 dezer, aan de „Köln. Ztg.", heeft de Koning der Neder landen, die in de zaak tusschen don sultan van Zanzibar en het Portugeesche ministerie door Enge land en Duitschland tot scheidsrechter was aan- gewezen, naar gemold wordt, deze opdracht niet aangenomen. De commissie, die zich gevormd had om aan dr. Mezger Amsterdams belangstelling te doen bljjken, heeft van den dokter de volgende verklaring ontvangen, welke op verlangen van dr. Mezger ter kennis van het publiek wordt gebracht: „Na alles nog eens goed overdacht en overwogen te hebben, kom ik nu tot de volgende conclusie, in tegenspraak met mjjn vroeger besluit, en daarom goed overwogen en goed overdacht. „Daar ik van Wiesbaden niets heb aangenomen, wensch ik zulks van Amsterdam evenmin te doen, want ik wil niet dat het den schjjn zou hebben, alsof ik ooit mjjn voordeel zou beoogd hebben. Zoo wil ik positief niet hebben, noch van Regeerings- wege, noch van het stadsbestuur, noch van parti culiere personen, een titel, eene waardigheid, eere- betoon, geschenken of ovatiën van welken aard of onder welke benaming ook zonder dit alles ben ik geworden wat ik ben. Dezelfde redenen om geen professoraat aan te nemen bestaan nog en nu nog klemmender dan vroeger. „Aan de commissie mijn hartelijke dank voor de genomon moeite; zjj gebruike haar veelvermogen- den invloed om te verkrijgen, dat de Stedemaagd beter toilet make en dat zj], die in Amsterdam vertoeven, zich niet hebben te beklagen over de baldadigheid der straatjeugd." De „Tjjd" verneemt dat binnenkort de be noeming kan verwacht worden van den heer Aristide Rinaldini, auditeur der nuntiatuur te Brussel, tot pauselijk internuntius te 's-Hage. Men deelt aan de „Arnh. Crt." mede dat door den minister van binnenlandsche zaken toezegging is gedaan, dat in verband met de verkiezingen op 1 September op de constitutioneele rechten der officieren, die aan de manoeuvres deelnemen, door de Regeering zal worden gelet. Het stoomschip „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 22 Augustus Wight; de „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, passeerde 22 Aug. Wight en wordt heden in den Nieuwen Waterweg verwacht; de „Gelderland", van Rotter, dam naar Java, passeerde 20 Augustus Sagresde „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 Aug. te Suez. Gemengd Nleawi. Aangezien in deze gemeente op nieuw een geval van hondsdolheid is voorgekomen, zullen nu van heden af (en dus niet van den vroe ger vastgestelden datum) gedurende vier maanden de hondem van een muilkorf voorzien moeten zjjn. De eerst vastgestelde termjjn is alzoo verlengd. Reeds is door officieren-commis sarissen van don Krijgsraad te 's-Hage een begin gemaakt met de instructie van de bekende Scheve- ningsche Seinpost-zaak. In het begin dor afge1oopen week is een werkman, die den gevel van het Hotel Zee- rust te Scheveningon hielp schoonmaken, van eene ladder tor aarde gestort. Aanvankelijk vertoonde zich als gevolg van den val slechts eene hoofdwonde, maar eenige dagen later is de man ten zjjnen huize overleden. Te Rotterdam ontstond brandaan den Zwaanshals, Geldelooze Pad, in don stal van den heer Stolk. Een paard kwam in de vlammen om; ook een paar wagens werden eene prooi van het vuur. Een Hagenaar kwam te Rotterdam kermis hou den, maar is in den nacht van Zaterdag op Zondag aan de Heul te water geraakt en verdronken. Een conducteur van de stoomtram van Rotterdam naar Schiedam, die de afgewaaide pet van een machinist wilde grijpen, is van do locomotief ge vallen en daaronder terecht gekomen, waardoor hom een been werd afgereden. In de Damstraat te Amsterdam is gisteravond weder een rondventer van „Recht voor Allen", die daarbij minder onschuldige toespraken hield en wat te veel nieuwsgierigen om zich kroeg, door de politie in bewaring genomen. (N. R. C.) Gisternacht ontstond, vermoedelijk door 't broeien van het hooi, brand op de boerderij „'t Kraayveld" van den heer Ilanedoes, aan de Ringvaart te Haarlemmermeer. Ongeveer 8000 KG. hooi verbrandden, voordat men er in slaagde het vuur te blusschen. Een aangehouden Duitscher, Carl Lobitz, verdacht van diefstal te Tilburg, heeft ge tracht uit de gevangenis te Breda te ontvluchten. Door middel van een spijker had hjj in don muur eene opening weten te maken, welke reeds zóó groot was, dat hij er zijn hoofd kon doorwerken, doch des morgens vond een dor bewaarders hom in bowusteloozen toestand, ten gevolge van een voortdurenden arbeid van drie nachten. De heer Ed. N., uit Venloo, had op 14 Aug. 11. bij den te Maastricht gehouden wieler wedstrijd het ongeluk van zijn rijwiel te vallen, en is Zondag 11. aan de gevolgon van dien val overleden. Gistermorgen had een treurig on geluk plaats aan het in aanbouw zijnde stedelijke krankzinnigengesticht bij de Prenzlauer laan te Berlijn. Een gedeelte van de lijst viel naar beneden, kwam terecht op den zich daaronder bevindenden steiger en nam deze mede in den val, waardoor zes werklieden gedood en drie zwaar gewond werden. Geiyk we gisteren meldden, heeft men, volgens ingekomen berichten, de zonsverduis tering van den 19den dezer, in Europeesch Rus and, wegens het ongunstige weer, ook niet kunnen waarnemen. Te Nowotscherkask alleen was het weer goed en ook in Siberië verkreeg men ondanks den eenigszins bewolkten hemel toch eenige weten schappelijke resultaten. Te Jekatorinenburg, Irbit en Tomsk was het weer zelfs zeer fraai. Te Moskou werd het natuurverschijnsel met groote belangstelling te gemoet gezien, maar deze liep op

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1