De berichten omtrent erwten en boonen luiden gunstig. Boomvruchten hebben veol geleden door de lang durige droogte. Do hooioogst liet in de Vyfheorenlanden en in de Alblassenvaard zeer veel te wenschen over. Overigens valt op te merken dat op Goedereede en Over- flakkeo van de klaver eene uitmuntende eerste snede best hooi werd binnengehaald, dat op Voorne en Putten mede oene goede quantiteit hooi werd verkregen, hetwelk puik gewonnen is, doch dat de grasvelden aldaar in het algemeen zeer weinig hooi leverden, hetwelk echter van uitmuntende qualiteit was. In het Westland gaven de weilanden in het voor jaar voldoende gras. Daaraan kwam echter later gebrek, zoodat sommige hooilanden moesten worden voorgoweid. Die hooilanden, waar dit niet werd vereischt, gaven voldoend beschot en best hooi, doch de opbrengst der voorgeweide stukken was gering. De gezondheidstoestand van het vee was vry algemeen gunstig. Eenige officieren der Haagsche huzaren, die op „Seinpost" te Sclieveningen ver leden week zich zoo ergerlijk misdroegen, of liever zoo schandalig huishielden en veel vernieldon, zullen vermoedelijk voor den krijgsraad mooten terecht, staan. Zoo althans oordeelt de auditeur-militair er over, in wiens handen do zaak gestold is. De heer Tengbergen, directeur van „Seinpost", zal eene ci viele actie instellen. Sedert de opening van het badseizoen kwamen te Scheveningen aan 4976 badgasten met 485 bedienden. Gisternacht is inbraak gepleegd bjj den herbergier Paling, aan het Voornscho kanaal te Hellevoetsluis, waarbij oene som van 700 ont vreemd is. Een onderzoek is ingesteld. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Jachtveroeniging „Nimrod" heeft bekend gemaakt, dat de Nationale Field-Trial in den Haarlemmermeer, wegens den stand van den oogst in dion polder, is uitgesteld tot Zaterdag 10 September, en volgens het bekend gemaakte programma gehouden zal worden in den Haarlemmermeerpolder achter Ben- nebroek (station Vogelenzang). Aan deheerenNiemöller(vaderen zoon), Schuppers, Alberts en Happel te Amsterdam is op de internationale bakkerij tentoonstelling te Dresden de kon. zilveren staatsmedaille ton deel gevallen. Verdor werd den hoeren Niemóller en Alberts, die in de afdeeling Hollandsche bakkerij te Dresden werkzaam waren, als eereprys een prachtige zilveren broodkorf ter hand gesteld, een geschenk van den prins-regent Luitpold van Beieron. De proef, welke men genomen heeft met eene nieuwe boheiing van de spanten der over kapping van het Centraalstation te Amsterdam, met langere palen, moet, naar men ons verzekerde, uit nemend gelukt zijn. Al de palen hebben, nadat zy ruim 25 meter in den grond geslagen waren, en daarna nog ruim een uur beheid werden, hardnek kig aan verdere zakking weerstand geboden; wel een bewijs dat ze zulk een harden ondergrond had den ontmoet, dat men ze eer zou stuk geslagen hebben dan ze dieper te krijgen. Plocht nu de betrokken minister zyne goedkeu ring aan de genomen proef, dan zal, zoo gauw als mogelijk is, do verdere beheiing worden voorbereid. "Want daar palen van die lengte als de genoemde en dan nog wel ruim duizend, in ons land niet te krijgen zijn, en ze vermoedelijk eerst geveld moeten worden, zullen ze niet dan in hot voorjaar van het volgend jaar hier kunnen wezen. Dan echter wordt de beheiing slechts eene quaestie van enkele maan den, en, daar men inmiddels met het afwerken van liqt inwendige van het station is voortgegaan, laat het zich aanzien, dat het in Mei 1889 in exploitatie zal kunnen worden gebracht. (IV. v. d. D.) Te Meors-Elsloo, pro v. Limburg, is oen driejarig zoontje van den landbouwer J. C. docr een slag va» een paard op de plaats gedood. Volgens de Noorsehe bladen hebben dezen zomer meer dan duizend toeristen de Noord kaap bezocht. De oppasser van luitenant Walter Rushmarsh, de 29-jarige Martin Cahill te Londen, is ten gevolge van een beet van een dollen hond overledon. Volgens de nu ook uit St.-Petersburg ontvangen berichten zyn de waarnemingen betref fende de plaats gehad hebbende zon-éclips wegens het ongunstige weder, zoo goed als mislukt. De in Twer in het werk gestelde poging om in een lucht ballon boven de wolkenlagen to komen, mislukte. Te Klin bij Moskou kon professor Mendelejen wol twee minuten vóór het begin der geheole verduis tering in een ballon opstijgen, doch het resultaat schjjnt met niets gelyk te staan. Do professor kwam behouden beneden te Kaliasin in het gouvernement Twer. Te Nowotscherkask was hot weder goed. Wat de Siberische luchtstreek aangaat, daar wor den te Krasznojarsk, ondanks den niet geheel on- bewolkten hemel, toch eenige wetenschappelijke resultaten verkregen. Te Jekaterinenburg, Irbit en Tomsk was het schoon wedor. De koningin van Zweden, die tot hiertoe den zomer op Ulriksdal heeft doorgebracht, om geheel stil te leven, is nu zoodanig aangesterkt, dat zjj Drottningsholm zal betrekken. Zy brengt het grootste gedeelte van den dag in do open lucht door maar nog steeds in een rolstoel. Haar gezondheidstoestand moet over het goheel aanmor- keiyk beter dan vroeger zijn. In oen der lokalen van een restau rant te Parys is onlangs een, gelukkig mislukte, aanslag gepleegd. Het was er recht gezellig, want een jong koopman, zekere Julien D.vierde zyne bruiloft. Tegen elf uren nam hot bal een aan vang, waaraan zoowel de gasten als do jonggehuw den deelnamen. Plotseling komt eene koopvrouw bin nen en biedt den dansenden rozen aan. Toen zy by de jonggehuwden kwam, haalde zy een fleschje uit haar mand met bloemen te voor- schyn en wierp don inhoud het paartje in het ge zicht. Smartkreten weerklonken dadelyk door de zaal, en terwyl eenige dor gaston het paartjo to hulp kwamen, maakten anderen zich van de koop vrouw, die trachtte te ontvluchten, meestor. De vader van de jonge vrouw wilde weten, waarom do koopvrouw dit gedaan had. Zy verklaarde zich te hebben willen wreken op Julion D. die drio jaren lang haar beminde was geweest, en dat zy hem daarom vitriool in het gelaat had geworpen. Een inmiddels ontboden geneosheer verklaarde, na ingesteld onderzoek, dat het water met een weinig zwavelzuur vermengd was goweest en dat hot geene nadeelige gevolgen voor de jonggehuwden zou hebben. De koopvrouw was geheel door deze mededeeling verslagen. Zy zeido het in een naburigen dro- gistonwinkel gekocht te hebben. Een agent werd naar den winkel gestuurd, waar men verklaarde dat inderdaad eene vrouw vitriool had gekocht, doch dat hare houding zóó vreemd was, dat men haar in plaats van vitriool slechts eene zwakke oplossing daarvan gegeven had. De koopvrouw is ter beschikking van de politie gesteld. Biykons ontvangen berichten, is het stoomschip „City of Montreal", van do Inman- lijn, op 10 dezer tusschen Newfoundland en Liverpool door brand vernield geworden. De brand ontstond in de lading katoen. Doordien bemanning en pas sagiers slechts 234 koppen bedroegen, konden allen in de booten geborgen worden. Slechts 13 schip breukelingen, die met hunne sloep afdwaalden, worden als verloren beschouwd. Al de overigen werden door eene Duitsche bark opgenomen. Te Leonforte, op hot eiland Sici 1 i4* heeft de cholera weer aanleiding gegoven tot ernstige ongoregeldhoden. De boeren vielen de gendarmen, die door de domme bevolking van het platteland voor „giftmengers" werden uitgemaakt, aan en doodden er twee. De carabiniers schoten te hulp en dreven de boeren met geweervuur op de vlucht. Meer dan 80 der oproermakers werden echter gevat. De brand in het Hertogen woud is volstrekt nog niet gebluscht. Wanneer men in den spoortrein zit naar Hockai, bemerkt men in de verte nog een dikken rook, welke uit de brandende turf- lagon opstygt. De genie-soldaton zyn nog steeds, onder toezicht van den kapitein Huet, druk bezig met het vellen van boomen. Velen hunner bekwamen brandwonden en kregen verzengde schoenen. Tal van manschappen zyn dan ook naar het burgerlijk hos pitaal te Verviers overgobraolit. De regen baat niets; de grond is nog zeer heet. Ook in Natal is in eene kerk gevocli- ten. Te Pietermaritzburg had de aartsdiaken, be werende dat eenige kerkvoogden onwettig verkozen waren, eene vergadering in de kerk byeengeroepen om nieuwe kerkvoogden te kiezen. De reeds ge kozenen hadden evenwel een verbod van de recht bank weten te krijgen. Een hoop volks drong in de kerk, de aartsdiaken en zyn aanhang verzetten zich, maar liy werd op den grond geworpen en gedwongen het verbod voor te lezen. Ï3 7JIT XC re LAK& JSVniAÏcrSjSs. Ongeveer 5000 Fransche protestante, uit d© Cevennes hebben, op den top van een der bergen, waar hunne voorouders des Zondags gew: .on waren byeen te komen, den honderdsten verjaardag van het Edict van tolératio gevierd, dat in 1787 door Lodewyk XVI werd geteekend. Een ooggetuige deelt mede dat do plechtigheid byzonder indrukwekkend was. Men had. een rustie- ken preekstoel opgoricht op den top van den woesten berg, welke daar een plateau vormt. Op de eerste ry, vlak vóór den preekstoel, zaten dertig predikanten in zwart zyden toga's en achter hen op eene verhevenheid bevond zich do gomeente. Er werd een gedenksteen onthuld en ds. Vigué uit Parys hield eene leerrede over godsdienstige verdraagzaamheid Door den maire van St.-Dié (in de l ogeezen) is de straatverkoop van generaal Boulanger's por tret verboden, omdat hy daarvan wanorde'ykheden duchtte. België. By de voortzetting der Breydelfeesten to Brugge hobben gisteren de huldebetooning ter gedachtenis van Conscience door de VJaamsche Maatschappij en de plechtige opening der bloementei toonstelling onder een grooten volkstoeloop plaats gehad. Aldus worden de feesten, welke de geheole week voortduurden, besloten met eene algemeens illumi natie en met de opvoering van een gelep ïdsstuk, getiteld: „1302", in den Vlaamschen uwburg. Prins Boudewyn, de zoon van den graaf a Vlaan deren, zou deze opvoering komen by wonen. Het te Bergen gehouden werkl: den-congres heeft, volgens mededeeling in eenige bladen, be sloten eene algemeens werkstaking te era niseeren. Binnen drie maanden zal in eene brochure, welke overal moot worden verspreid, de noodz kolykheid van dezen maatregel worden uiteengez terwijl, om aan de bezwaren te gemoet te komen, zooveel mogelijk coöperatieve vereenigingen zullen worden opgericht. De proclamatie van den onderkoning, waarbjj de „Iersche Nationale Liga" krachtens do onlangs af gekondigde Crimes-bill voor gevaarlyk v ordt ver klaard", heeft in Ierland grooten indruk gemaakt. In vele plaatsen hebben de nationalist©) vergade ringen belegd, ten einde te bespreken wat hun nu te doen staat. Te Dublin werd men niet door de proclamatie verrast, want men was d,- reeds op een dergelyken maatregel voorbereid. De leiders der liga maakten van deze waarschuw g gebruik, door alle stukken van waarde uit het ce tal-bureel der vereeniging in Sackville stroet we a nemen. Alle documenten, boeken en geldswaarden zijn uit het kantoor verdwenen, waar slechts - iiourpapier en eenigo waardelooze stukken zyn ad orgelaten. Mon verwacht dat de maatregel het "eerst zal wor den toegepast in Cork, Clare en Kerry, door het onderdrukken der onderafdeelingen der liga in deze graafschappen. Sommige Nationalisten troosten zich over dit besluit, door er op te wjjzen dat de Liga wel voor gevaarlyk wordt verklaard, maar dat het lidmaat schap nog niet tot een „misdryf" wordt aangere kend. Hiervoor is nog een afzonderlijk besluit van den onderkoning noodig. Evenwel heeft toch het besluit schrik verspreid onder de gehed.. party. De leiders zyn voornemens te Londen eene rooto pro test-meeting te beleggen en tevens in het Lagerhuis do zaak ter sprake te brengen. De afg ,'aardigden der regeeringsparty ontvingen daarom eene dringende uitnoodiging van den minister Smith, de laatste zittingen van dit jaar vooral getrouw by te wonen want indien er geen voldoende meerderheid is om de sluiting der discussies door te zetten, vree-st men dat de oppositie het grootste gedeelte van den nog beschikbaren tyd weer aan de Iersche aangelegenheden zal wyden. Naar aanleiding van het debat over de posten, welke op de begrooting van uitgaven voor de diplo matie zijn uitgetrokken, verklaarde sir James Fer- gusson in het Lagerhuis dat de regeering alleen die maatregelen neemt, welke de ontruiming van Egypte kunnen rechtvaardigen, namelijk: handha ving van wet en orde, verlichting der volkslasten en andere volstrekt noodige hervormingen. Te vreemdelingen worden thans meer dan vroeger in de belastingen betrokken; daardoor zullen de in komsten en uitgaven met meer zekerheid in even-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2