N». 84-38. JDiiiscIaa; S3 A0. 1887. Dit Bnimner bestaat git Twee Mes, Leiden, 22 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Year Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet7...... 1.40. A&onderlgke Nommers0.05. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoaa- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Zij, die zich nu abonnceren op hei Lcldsch Dagblad, ontvangen de lot 1 September verschijnende nummers gratis. Burgomeoster en wethouders dezer gemeente hebben, na bekomen machtiging van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, aan Comelis Johannes Coster, bierhandelaar te Leiden, vergun ning verleend tot verkoop van storken drank in het kloin in het perceel Steenstraat No. 8, op grond dat door het verleenen van deze vergunning het aantal verkoopplaatsen van sterken drank in het klein met éóno zal worden verminderd, aangezien de verzoeker twee vergunningen door aankoop hooft doen vervallen en deze zijn ingetrokken. Met 1 October a. s. zullen van de Kweekschool voor Zeevaart te Loiden een 65-tal jongens naar elk der opleidingsschepen „Anna Paulowna" en „Admiraal Van "Wassenaer" worden overgeplaatst. Hedenmorgen vertrokken de 1ste en 2de com pagnieën van het 2de bataljon van het 4de regiment infanterie uit Leiden naar Katwijk, ton einde aldaar een kamp te betrekken. De bij deze compagnieën ingedeelde officieren zijn de kapiteins A. P. J. Rut ten en G. L. Meischke, de 1ste luitenants J. L. Reeringh, S. P. Lindhout, J. M. Obreen en W. D. A. Ophorst, bonevens de 2de luitenant \V. F. Hartman. Door de liberale kiesvereniging „Hot Alge meen Belang" alhier, is in plaats van prof. mr. S. J. Fockema Andrex, die zitting heoft genomen, tot afgevaardigde ter „Liberale Unie" benoemd prof. mr. H. B. Greven. Verder is besloten, wegens de verwacht wordende splitsing van ons kiesdistrict on met het oog op het bijzonder karakter dor aanstaande verkiezingen, ditmaal geene candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Goneraal te stellen. Volgens de „N. R. C." bestaat de reden der ont houding ook inzonderheid in do overtuiging, dat mede-stemming een vruchteloos werk zal zjjn. De gemeente Leiden wordt, wat de verkiezingen voor de Tweede Kamer betreft, overstemd door de andere plaatsen in het kiesdistrict van dezen naam. By ver kiezingen voor den gemeenteraad worden bijna zonder uitzondering de candidaten van „Het Alge meen Belang" gekozen. Nooit echter by eene ver kiezing van leden voor de Tweede Kamer. De „Standaard" verneemt dat bij den heer O. baron Van Wassenaer Van Catwijck „neiging zou bestaan, om geen nieuw mandaat voor de Kamer aan te nemen. Gezondheidsredenen zouden daarvan oorzaak zijn". Toch heeft de anti-revolutionaire kiesveroeniging „Nederland en Oranje" alhier hem weer voor het district Leiden candidaat gesteld, alsmede den heer J. H. Donner, die vroeger reeds in de Tweede Kamer voor hetzelfde district zitting had, doch ver leden jaar voor den candidaat der roomsch katholie ken, mr. P. J. Smeele, z(jne plaats moest afstaan. In de te Delft gehouden vergadering van de anti-revolutionaire Centrale Kiesveroeniging in het hoofdkiesdistrict Delft, werden opnieuw tot candi daten voor de Tweede Kamer geproclameerd on voorwaardelijk de heer J. C. Fabius (anti-rev.l, voorwaardelijk mr. A. H. M. Van Berckel (katli.), wien gevraagd zal worden of hjj bij de stemming over de Grondwet eensgezind is met den heer Fabius; zoo neen, dan zal de kiesveroeniging hem niet steunen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 35, ƒ18, 3.70 en ƒ1.85. Examen Hoogduitsche taal te 's-Hage, lager onderwijs. Geslaagd de heer G. J. Klokman, te Voorschoten. Examen Fransch te Utrecht. Geslaagd de dames J. P. De Jongh, van Leiden, en M. P. H. Kuyl, van Leidschendam. By koninklijk besluit is de kapitein ter zee J. Lefèvre, commandant van hot Fransche schip „Coligny", benoemd tot ridder in de orde van don Noderlandschen Leeuw. Bjj kabinetsschrjjven van 18 dezer, heeft Z. M. de Koning den hoogloeraar J. A. Alberdingk Thjjm, te Amsterdam, opgedragen de Regeering to verte gonwoordigen op het 20ste Nederlandsch taal- en letterkundig Congres, dat van 14 17 Sept. a. s. to Amsterdam zal gehouden worden. Volgens telegrapliisch bericht is de inge nieurs-brigade voor den spoorweg in de Transvaal, bestaande uit de hoeren Groll, Van Ysondijk, Van Lennep, Steinmetz en Van der Meulen den 18den jl. te Kaapstad aangekomen. Uit Aalsmeer wordt dd. 20 Aug. gemeld: De gemeenteraad heeft weder eene schoolcommissie in 't leven geroepen. Door B. en Ws. waren daartoe aanbevolen: de burgem. Heydanus, de weth. W. Streefkerk en dr. Jaarsveld. De Raad benoemde nevens de aanbevolenen nog de heeren P. Ledeboer en P. De Vries. In het Hotel Kurzaal to Zandvoort hobben intrek genomen: prins en prinses Lobkovicz; de prinsessen Marie en Louise Schwarzenborgde graven Kunigsegg en Neipperg; de graaf Colloredo Mansfeld; de baron Gudonus en de gravin Marie Waldstein, allen met gevolg. De hertogin van Albany is mot het Engel- sche koninklijke jacht „Victoria and Albert" te Rot terdam aangekomen en hooft terstond de reis naar Baarn voortgezet. Te Utrecht om 6 u. 12 m. 's mid dags per Rjjnspoor met kinderen en gevolg aange komen, vertrok H. K. II. met 1s Konings rijtuigen vorder naar Soestdyk, waar eene talrijke menigte haar begroette. Jhr. D. J. A. A. Van Lawick van Pabst, burgemeester van Arnhem, is benoemd tot officier der Leopoldsorde. Van 30 Augustus tot en met 2 September zal de derde tijdelijke tentoonstelling van brood plaats hebben op het terrein der voedingstentoon stelling te Amsterdam. De gemeente ontvanger te Diepenheim, de heer G. H. Thijsen, is overleden. In zjjne plaats is tijdelijk benoemd de heer T. Rutgers Van der Loeff, to dier plaatse. Uit Amsterdam wordt aan de „N. R. C." ge meld dat de heer Tourniaire bij gelegenheid der voorstelling op 31 Augustus in Moser's blijspel „Ultimo" het tooneel weder betreden zal met do rol, welke hjj daarin ook vroeger vervulde. Door B. en Ws. van Delft is besloten de pacht van Stads-Doelen, voor vjjf achtereenvolgende jaren, te gunnen aan den hoer J. W. Visch, kaste lein in de Buiten-Sociëteit te Delft, voor do som van 2010 per jaar. De bisschop van Roermond hoeft benoemd tot professor aan het groot-seminarie aldaar den heer J. Drehmans, thans professor aan het college te Weert. De heer A. J. Reekers, vise-consul der Neder landen in algemeenen dienst, laatstelijk belast ge weest met de waarneming van het consulaat-ge neraal te Caïro, thans wederom werkzaam gesteld by het departement van buitenlandsche Zaken te 's-Hage is door den sultan van Turkije benoemd tot com mandeur der orde van Medjidié. Op den 3den cursus der artillerie-schietschool in de legerplaats bij Oldenbroek, zal de 1ste luit.- adjudant G. P. Cheriex, van hot 4de reg. infanterie, die van 1 Aug. jl. de oefeningen der beredon ar tillerie hoeft bijgewoond, nog tot 3 September a. s. de oefeningen der vestingartillerie bjjwonen. De „Haagsche Courant" deelt mede dat de toestand van den Heer Willem Van Zuylen nog al tijd verre van bevredigend is. Hoewel hij te Rot terdam is teruggekoord, kan er van herstel nog geen sprake zijn. Heden zou er te Rotterdam een consult plaats hebben met Prof. Pel uit Am sterdam. Moge dit eon gunstig resultaat opleveren voor den talentvollen en gevierden tooneelspeler Jhr. mr. O. J. Repelaer Van Molenaarsgraaf heeft eervol ontslag gevraagd als commies van Staat. Hjj en notaris De Bas hebben do benoeming tot lid van den Gemeenteraad te 's-Hago aangenomen. De officier van gez. 2de kl. M. Réthy, tijdelijk bjj het N.-I. leger benoemd, moet zich vóór of op 29 Oct. a. s. per Maatschappij Nederland of Rott. Lloyd naar Java inschepen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 21 Aug.; de „Leerdam," van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 22 Aug. Lizzard; de „Schiedam" is 20 Aug. van Nieuw-York naar Amsterdam ver trokken; de „Voorwaarts," van Batavia naar Am sterdam, passeorde Gibraltar 20 Aug.de „Prinses Wilhelmina" vertrok 20 Aug. van Batavia naar Amsterdam; de „Prins van Oranje," van Amster dam naar Batavia, arriveorde 20 Aug te Padang. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 25 dezer niet plaats hebben. Gemen Nieuws. Onze gemeente werd jl. Zaterdag avond bezocht door twee personen van het schoone geslacht. Blijkbaar schenen ze zich hier goed te amuseeren, daar zij, eenigszins verhit door het ge bruiken van spiritualia, naar een gids door Leidens straten begonnen te zoeken. Echter geheel in strijd mot het bekende woord, werd een hunner door eenige militairen uit den Maresingel gered en ter droging naar het politicbureel overgebracht, zondor den waren Abraham te hobben gevonden. Door de politie alhier is aange houden zekere G. J. B., wiens opsporing door den officier van justitie te Utrecht in het Algemeen Politieblad was verzocht. Door haar is proces-verbaal opgemaakt tegen een man van 68 jaar, die in het Plantsoon alhier is betrapt op ergerlijke handelingen met kinderen. Naar wjj vernemen, moeten de hon den, welko zich op den openbaren weg onder de gemeente Oegstgeost bevinden, wederom gemuil korfd zijn en blijft het daaromtrent afgegeven be velschrift tot den 7don November a. s. van kracht. Het verslag in de Staatscourant omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zuid-Holland, over 1887, luidt als volgt: De berichten omtrent do graansoorten zjjn algemeen gunstig. De medodeelingen omtrent haver kunnen mede als bevredigend worden aangemerkt. Ten gevolge van de langdurige droogte werden van de verbouwing van vlas middelmatige uitkom sten verkregen. Koolzaad staat op Voorne en Putten zeer weinig te velde; wat er is, is echtor zeer goed en be looft een flink beschot. Lage prjjzen zijn oorzaak dat het aldaar, alsmede in do overige gedeelten van dit gewest, thans weinig wordt verbouwd. In de Alblasserwaard staat de hennep uitstekend te velde, doch hij kan slechts uiterst lage prijzen opbrengen. Hoezeer weinig geteeld, staat hy ook in de Vyfheerenlanden zeer goed. Omtrent de aardappelen luiden de berichten niet zeer gunstig, wegens do langdurige droogte.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1