kampeeronde compagnieën, Vrijdag-morgen, in plaats van Zaterdag, van hun kampement zullen worden ontslagen. By do gehouden aanbesteding voor het afbre ken van het perceel aan den Nieuwen Ryn No. 68 en het daar ter plaatse bouwen van eene bergplaats met bovenwoning, onder beboer van den architect den heer Jacobus Van der Heyden, waren ingekomen 44 inschryvingsbiljetton. De verschillende vakken zyn gegund aan de heerenP. Hassolbach het met selwerk voor 1650, Chr. E. Verhaaff hot timmer werk voor 2100, D. Ossenvoord het steenhouwers- werk voor ƒ725, J. Kloos het smidswerk voor 170, J. Van der Kaay het stukadoorswerk voor 300, W. Van Heusden het verf- en glaswerk voor ƒ490, H. Du Pon het lood- en zinkwerk voor 347 en J. Van Bommel het behangerswerk voor ƒ110, te zamen ƒ5892. Het totaal bedrag der hoogste in- schryving bedroeg ƒ8454.75. Men meldt ons: In den gemeenteraad van Leiderdorp doet zich het eigenaardig geval voor, dat een der raadsleden, niettegenstaande hy in de vergadering van 3 Aug. j.l. voor de toelating van het nieuwgekozen lid den heer W. Demmendal had gestemd, toch nog een bezwaarschrift tot toelating by Ged. Staten heeft ingediend. De afdeeling "Wassenaar-Voorschoten der Hol- landsche Maatschappy van Landbouw besloot in hare gisteren gehouden vergadering de tentoonstel ling, welke op den 24sten en 25sten dezer te Voor schoten zou word;n gehouden, maar aldaar wegens onvoorziene omstandigheden niet kan plaats heb ben, met het oog op het groote aantal inzenders nog op denzelfden datum te doen plaats hebben te Wassenaar. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is aan de besturen der gemeenten Zevenhoven, Nieuwveen en Ter-Aar gezonden de concessie-aan vrage voor den aanlog van een spoorweg van Hil versum naar Leiden, op grond dat die weg door genoemde gemeenten zoude loopen, en met uit noodiging om hun gevoelen daaromtrent mee te deelen. Uit de byiagen schynt te blyken dat de eventueels exploitatie van bedoelden weg in overleg en met medewerking der Hollandsche IJzeren-Spoorweg- maatschappü zal geschieden, wat de bewoners van genoemde en omliggende gemeenten met eenigen grond zou doen hopen, dat genoemde aanvrage werkeiyk gemeend is, en hun alzoo eenig uitzicht is gogeven op het genot van eenmaal aangesloten te worden aan het gröote spoorwegnet. By de Ned.-Herv. gemeente te Schiedam is het ■volgende zestal opgemaakt ter beroeping van een predikantds. W. Klorcq, pred. te Koudekerkds. C. J. Lammerink, pred. te Woerdendr. P. J. Muller, pred. to Nymegen; dr. A. H. Roove, pred. te Woud send; ds. S. Ulfers, pred. te Oldemarkt en ds. H. Wildeboer, pred. te Bonthuizen. Ds. N. Jolles te Noordwykerhout is beroepen te Denekamp. Aan de diaconie te Boskoop is door wylen mej. M. E. Lander oen legaat van 1000 vermaakt, vry van rechten. De 2de luit. E. G. Staal, van het 4de reg. inf., thans gedetacheerd by het koloniaal werfdepot, is door zyne benoeming tot lsten luit. van die deta cheering ontheven en by laatstgenoemd corps vor- vangen door den 2den luit. I. R. Bydendyk, van het lste reg. inf. Naar wy vernemen, zullen prins Von Wied en familie tot het einde van September te Sche- veningen vertoeven. (Vad.) De bisschop van Haarlom heeft in de Kathe drale kerk van Haarlem het H. Subdiaconaat toe gediend aan de heeren C. F. A. Huilmand en C. W. Kortekaas, het H. Diaconaat aan den eorw. heer H. J. M. Pichot, en het H. Priesterschap aan de eorw. heerenTh. J. C. Engerfng, J. F. Eijzen- dooren, .T.Th. Beysens, J. J. Oudewater, M. A. Thompson, J. L. Wouters, J. H. Spee on A. J. Clarys. Uit Domburg wordt aan het „Hbl." bericht dat aldaar weder eene commissie uit Wiesbaden is gekomen om by dr. Mezger nogmaals de belangen van het aldaar op te richten Sanatorium te be pleiten. Door een 40-tal patiënten van de „Groninger Ge- neesgymnastiek-inrichting", directeur de heer H. Soeter, is gistermorgen aan dr. Mezger te Domburg een telegram verzonden, waarin zy hunne blydschap betuigen met het besluit, door dien heer genomen, om te Amsterdam te blyven. Het stoomschip „W. A. Scholten," van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 17 Aug. Scilly; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 17 Aug.de „Noord-Holland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 17 Augustus te Port-Said; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Perim 17 Augustus. Z. M. heeft A. Asselbergs, met ingang van 1 Sept. 1887, benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Helmond; den gepen- sionneerden kapitein der genie van het O.-I. leger J. W. C. Beelenkamp, met ingang van 1 Sept. 1887, andermaal voor den tyd van één jaar benoemd tot leeraar in de genie-wetenschappen aan de Kon. Militaire Academie te Breda. Mlaawc. De heer B. Blankenberg, boek-, kunst en muziekhandelaar alhier, heeft voor het beschil deren der voorpui van zyn winkel, iets geheel nieuws in toepassing laten brengen, dat door vele deskundigen met belangstelling is onderzocht en geroemd. De voorpui is nl. in antiek eikenhout gezet, met verschillende nuances, terwyl de paneelen met ornamenten zyn versierd, welke in eenige hout soorten zyn geschilderd, ingelegd hout voorstellende. De keuze van de ornamenten en de bewerking dier houtsoorten trekken zeer de aandacht en doen den bewerker, den heer L. J. Cohen, huis- en decoratieschilder, alle eer aan. Het geheel voldoet uitstekend en wy twyfelen niet of deze wyze van bewerking zal navolging vinden. Ook op hot gebied van plafond- en ander decoratie- werk gaf de heer Cohen reeds meermalen (o. a. in het „Café-Neuf" by den heer Frank) bewyzen van goeden smaak, gepaard aan degelykheid van uit voering. Hedenmorgen rukten de beide batal- )ns infanterie, alhier in garnizoen, uit, ten einde op het Schuttersveld eenige oefeningen uit de compagnies- en bataljonsschool te houden, een en ander onder leiding van den majoor G. Bloem, commandant van het 2de bataljon. Omstreeks 12 uren keerden de troepen doornat naar de kazerne terug. Aangaande het afbranden van een alleenstaanden hooiberg te Wassenaar kan nog gemeld worden dat de brand waarschynlyk aan kwaadwilligheid is te wyten en dat de vermoedelijk schuldige reeds gevankelijk naar de hofstad is overgebracht. Het kindje, dat Maandag te 's-Hage in een pot met kokende melk is gevallen, is gister morgen in het gasthuis aan de brandwonden be zweken. In de Haarlemmermeer is afgebrand do boerdery van A. Knibbe, Spaarnwouderweg C C No. 12. Ook de inboedel, de bouwgereedschappen en 81,000 kilogram hooi zyn verbrand. De oorzaak is onbekend. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Eéne spuit heeft gewerkt, eene tweede is halverwege te water geraakt en de voerman met groote moeite gered. In de Ringvaart van den PI aarlem- mermeerpolder is een meerval gevangen ter zwaarte van 20 kilo. De bakker V., te Hillegom, bemerkte gedurende byna eene week dat hem meel ont vreemd werd. In den nacht van 16 op 17 dezer ging hy zich schuilhouden, en 's morgens om kwart vóór vyven betrapte hy den dader, een huurder van een zyner huizen, op heetordaad. Reeds is de zaak in handen van de justitie. (N. R. C.) Do wedstryd voor de schoonste in het tuig loopende paarden, bespannen voor twee wielige rytuigen, en de harddravory door paarden van zessen klaar, beide uitgaande van de afdeeling Woerden en omstreken der Holl. Maatschappy van Landbouw, hadden gisteren plaats. Voor eerstge noemde waren opgekomen 18 deelnemers, en werd de prys (ƒ50) behaald door „De Deugd", van den heer B. W. Schippers te Charlois, de lste premie (ƒ40) door de „Sophia", van den hoer J. De Goei te Utrecht, en de 2de premie (ƒ25) door de „Jan", van den heer W. Spanhoven te Jutfaas. Het getal mededingers by de harddravory des namiddags bedroeg 10. De prys 200j viel ten deel aan de „Prins", bereden door den eigenaar, den hoer P. Van Santen te Rotterdam, en de premie (ƒ75) aan de „Vetlok", van den heer J. Mol te Ryswyk, pikeur A. C. Van den Akker. In de Rotterdamsche suikerraffina- dery had gisternacht een werkman het ongeluk, met de machine in aanraking te komen, waardoor de man zoodanig gekwetst werd dat hii spoedig daarna overleed. Hij was 20 jaren aan de suiker fabriek werkzaam en laat eeno vrouw en kinderen na. Gisteren kwam on twee spoortreinen aan het station te Lamothe, by Bordeaux, in bot sing; 15 personen werden gewond. Het aantal gevallen van krankzinnig heid te Parys neemt in den laatsten tijd plotseling toemen brengt dit in verband met de groote hitte. In Zwitserland hebben dezen zorrier reeds 23 reizigers een ongeluk gehad; 19 kwa men om. Sinds eenige dagen houdt geheel Berlyn zich bezig met de zonsverduistering, welke morgen, Vrydag, moet plaats hebben. Ook de direc- tiën der op Berlijn uitkomende spoorwegen hebben gemeend, van de aangekondigde astronomische ge beurtenis party te moeten trekken. Berlyn ligt nameiyk binnen de streek, waarin men de volle verduistering zal kunnen waarnemen, terwyl men byv. te Keulen slechts */i van de zon- noschyf zal kunnen zien verduisteren. Volgens de sterrenkundigen zal te Berlyn en in de omstreken des ochtends te 4 uren 50 minuten de groote ver duistering plaats hebben. Maar zy hebben er by gezegd, dat men aldaar, wegens de hooge huizen en de dampen, welke over zulk eene groote stad zweven, het verschynsel slechts gebrekkig zal kun nen zien. Men zal dus in de omstreken der stad zekere bepaalde punten moeten opzoeken, alwaar men in het open veld een vry uitzicht heeft. Daarom hebben de spoorwegbesturen ten gerieve der Ber- lyners „buitengewono treinen voor de zon-éoUps" aangekondigd, welke des ochtends te 3 uren zuilen beginnen te loopen, en reeds sinds gisterochtend zyn by de stations de plaatsbiljetten hiervoor ver- krygbaar gesteld. Naar een part. berichtgever der „N. R. C." opmerkt, zal dit eene heele volksverhuizing en ook overigens vry wat drukte geven. Reeds hebben verscheidene vereenigingen en groote gezelschappen, alsook ver schillende couranten, deskundige personen er op uitgezonden om vooraf in de omstreken der stad „by wyze van proef" de zon te zien opgaan, ten einde Vrydag de beste plaatsen ter waarneming te kunnen aanwyzen. De Borlyrasehe sterrenwacht gaat post vatten op een naburigen watertoren, ©e redactie van een der Berlynsche bladen is zelfs op het denkbeeld gekomen, zich uiit een luchtballen een verslag te doen toezenden. Een groot établis sement voor openbare vermakeïykheden in het oosten der stad en alwaar, nameiyk zooals het op de aanplakbiljetten te lezen staat; „derhalve de zon het eerst opkomt," hoeft een groot „verduïsïe- ringsfeest" georganiseerd, waarin alle aan hetêta blissemont verbonden artisten gekostumeerd zulten medewerken. Ten einde geen gevaar te loopen,van zich te verslapon, zoo luidt het verder in. het programma, zal men het feest reeds des avonds te voren beginnen en zullen de geëerde bezoekers dos morgens op het groot terras aan den tuin de zon kunnen zien opkomen en verduisteren. Men heeft te Berlyn menigmaal eene malle drukte by gewoond, maar nog nooit eene als deze. Betreffende den hevig en cycloon, welke in het zuiden van Frankryk heeft ge-woed, wordt nog gomeM dat in de gemeenten Hoanpa en Rédorte (Aude) groote verwoestingen zyn aangorinht. De storm duurd» twee uren, van negen tot elf nren des avonds, terwyl de hagel zóó hard neers'ioeg, dat de oogst byna geheel verwoest werd,.Som.mige hagelsteenen waren zoo groot als eendenf ,ieren. Huizen zyn vernield, daken iMggerukt, boom en ont worteld en gebroken. TTe-RMorte zyn. reels acht lyken van onder de puinhoopen weggehaald vyftien personen werden gekwetst. Zóó hevig: w:as hier de cycloon, dat hy hot water van de Aiade deed op stuiven en de schuiten aan splinters F.loeg tegen den wal. Een waggon met 10,000 KG-., steenkolen is vyftig meter van den weg getrokka; i. De cycloon bewoog zich van het zuidwesten na/ir het noord oosten. De verwoeste vlakte is 150 meter lang en 4 kilometer breed. Een spoorwegongeluk als in Illi nois, maar op zeer kleine schaal, is in Lancashire gebeurd. Eene yzeren spoorwegbrug, welke hersteld werd, bezweek, terwyl eene locomotief en een waggon met eenige werklieden er in, de brug passeerden. De wagen stortte naar beneden, met dit gevolg dat drie der werklieden terstond werden gedood en vyf werden gekwetst. Hunne kwetsuren waren echter zóó ernstig, dat drie van hen spoedig over leden en men ook aan het. "behoud der beide overi gen wanhoopt,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2