spraak, waarin hy o. a. zeide „dat de Bulgaren den Hemel moesten danken, nu prins Ferdinand, ondanks de bestaande moeielykheden, de Bulgaar- sche kroon had aangenomen." „Nu zeide Clement is do Bulgaarsche crisis voorby'. Voortaan zullen goen onschuldigon moor in den kerker worden geworpen en zal ieder weer vrijuit zyne meening kunnon verkondigen. Aan de alleenheerschappij van enkele personen zal nu een einde komen. Hoge de prins, die by hot vernemen zjjner verkiezing allereerst heeft gedacht aan Rus land, den bevrijder en beschermer der Bulgaren, niets verzuimen, ten eindo eene afdoende en gunstige oplossing der nog bestaande moeielykheden te ver krijgen!" Nadat de bisschop met het uitspreken van dezen wensch zijne rode had geëindigd, hield majoor Popotf, ter vervanging van den afwezigen minister van oorlog, eene wapenschouwing over het garnizoen en hield daarbij oen korte toespraak. „Nu prins Alexan der aldus liet de stadscommandant zich uit zeer beslist had geweigerd naar Bulgarije terug te keeren, moest, de regeering een anderen vorst kiezen. Haar keus viel op prins Ferdinand van Baksen- Coburg, een vorst met de besto bedoelingen jegens Bulgarije bezield, in wien ook het leger een voor treffelijk opperbevelhebber zou vinden." De bladen te Sofia zijn zeer ontstemd over de rode van den bisschop, die o. a ook door een ge deelte van het garnizoen werd bijgewoond. Zjj keuren het ten sterkste af dat de regeering duldt, dat „verraders" van Clements gehalte in het open baar gebeden mogen uitspreken voor Bulgarye's welvaart, terwyl bovendien ook de aartsbisschop is benoemd tot lid der commissie, welke don nieuwen vorst by zyne komst in de hoofdstad moet verwel komen. Aan de terugroeping van den Turkschen commissaris Riza-Bey hecht men te Sofia weinig gewicht. Men blijft algemeen gelooven dat de sultan eene welwillende houding jegens prins Ferdinand zal -v. in acht nemen. Het optreden van den aartsbisschop heeft de achterdocht der nationale party weer opgewekt, zoodat prins Ferdinand allo reden heeft om op zyne hoede te zyn. Men verdenkt ZankofFs aanhangers van het plan, den niouwen vorst in de oogen der Bulgaren onmogelijk te maken, door hem als een vriend van Rusland voor te stellen; want het wantrouwen der Bulgaren is spoedig opgewekt, wanneer zy iemand als bisschop Clement hooren spreken „van den goeden prins Ferdinand, die aan het tegenwoordige schrikbewind een einde komt maken." Intusschen is de minister van buitenlandsche zaken, Natchewitz, te Sofia teruggekeerd, ten einde de ontvangst van den vorst voor te bereiden. In diplomatieke kringen te Bucharest wordt ver haald dat de Bulgaarsche politie sporen heeft ont dekt van eene samenzwering te Roestsjoek. Ver schillende ontplofbare toestellen zouden aldaar ontdekt zijn. Ook moeten vele personen in hech tenis zijn genomen. Aan het „Journal des Dóbats" wordt uit Weenen gemeld dat aldaar eene verandering wordt opge merkt in de houding der Oostenrijksche bladen ten opzichte van prins Ferdinand van Saksen-Coburg. Zyne depeche aan den sultan wordt beschouwd als een handigen zet. Telegrammen. LONDEN, 14 Augustus. Eene Fransche vrouw, die voorgeeft eene Parysche modiste te zyn en Dupont te heeten, is gisteren te Cowes (eiland Wight) in hechtenis genomen. Zy werd in het bezit bevonden van ontplofbare stoffen, vermoede lijk dynamiet. Uit het ingesteld onderzoek bleek dat zij het laatst van Havre kwam. Men schrijft haar het voornemen toe van een aanslag op Osborne, de verblijfplaats der koningin, by Cowes. MADRID, 14 Augustus. Volgens de „Resumen" kanhnen het geschil, ontstaan door het afkeurend oordeel dat generaal Salamanca ten opzichte van het beleid van den minister van koloniën zou heb- ben uitgesproken, als geregeld beschouwen. PARIJS, 14 Augustus. Prinses Clémentine van Orleans, moeder v. ji den prins van Coburg, gaat voort met hare pogi igen om den czaar ten gunste van Ferdinands zaak te stemmen. Ja, zjj zou zelfs zóó ver zyn gegaan om het plan tot een huwelijk ki'ibaar te maken tusschen haar zoon en eene Russische groot-vorstin. De prinses laat 'oidden voor haren zoon in alle kloosters in Boven-Oostenrijk, waaraan zij prachtige geschenken zendt. Ook zal zij een pelgrimstocht aanvaarden. TIRNOVA, 14 Augustus. Tot heden is prins Fer dinand zeer voldaan over do ontvangst. Hjj ziet niet anders dan ovatios en banketten en hoort slechts de salvo's van het geschut. Overal waar hij door trekt hetzelfde onthaal der bevolking, die zich blykbaar gelukkig acht mot haar nieuwen vorst. Wel spijt het alle Bulgaren den prins van Batten- berg verloren te hebben, maar desniettemin zijn zy den prins van Coburg zeer genegen. Ook te Tirnova hebben do bewoners blyken willen geven van hunne vaderlandsliefde. Dat was do plicht van de oude Bulgaarsche hoofdstad. De huizen waren er oveneens bijna onzichtbaar door de versieringen en er werd druk geïllumineerd. ROESTSJOEK, 14 Augustus. Op het banket, door den gemeenteraad prins Ferdinand aangeboden, bracht Nikiforoff den volgenden toost uit: Ik ben noch diplomaat, noch redenaar; ik zie don vorst voor de eerste maal, maar toch verzeker ik dat het leger hem den eed van trouw aflegt en dat het zyn leven veil heeft voor hom en voor Bulgarye's onafhankelijkheid. Liever zal het leger den Balkan met de lijkon zjjner manschappen be dekken dan den vyand den weg open te laten tot het vorstendom." De prins dankte den majoor en dronk op het welzijn der garnizoenen te Sjoemla en te Roest sjoek. Toen namen de officieren den prins op hunne schouders en droegen hem in triomf door de zaal. KONSTANTINOPEL, 14 Augustus. Gisteren heeft de gezant voor Russische aangelegenheden der Porte mondeling eene depeche van den heer Von Giers medegedeeld, een protest behelzende togen de verkiezing van den prins van Saksen-Coburg als vorst van Bulgarije. De heer Von Giers hoopt dat Turkye zich bjj dit protest zal voegen. NARBONNE, 14 Augustus. Een cycloon woedde gisteravond boven La Redorte en een ander dorp in de nabijheid van Leuzignan. Vele huizen werden omvergeworpen, terwyl verscheidene personen don dood vonden of gewond werden. De autoriteiten zjjn naar de plaatsen des onheils vertrokken. De hagel bracht veel schade teweeg aan hot te veld staande. TIRNOVA, 15 Augustus. Prins Ferdinand van Saksen-Coburg is gisteren te Sistova op schitterende wjjze ontvangen. De inwoners der stad hadden gedaan, wat zij konden, om hun vreugde te kennen te geven, en versierden hunne huizen met groen, vlaggen en lampions. De officieren en ambtenaren en eene talrijke menigte der ingezetenen, in feest gewaad gekleed, verwelkomden den prins met luido toejuichingen. De prins, die in uniform was, werd door den heer Stambuloff voorgesteld aan de officieren en do autoriteiten. De prins wilde eene toespraak houden, maar de toejuichingen beletten dit. Op verschillende punten der stad hielden feest redenaars toespraken tot het volk, waarin zjj den prins hulde brachten. TIRNOVA, 15 Augustus. Hedenochtend heeft prins Ferdinand den eed afgelegd. De plechtigheid werd geopend met een Te Deum, dat werd gezon gen in de Kathedraal. De regenten en ministers wachtten den prins af, die, begeleid door een talrijk gevolg, zich per rytuig daarheen begaf. Eene dichte volksmenigte stond voor de kathedraal en begroette don prins met hoera's. Hedenavond wordt een groote feestmaaltijd go- houden en morgen zal de Sobranje weer bijeen komen, ten einde een ministerie samen te stellen. Overmorgen zal de prins naar Philippopel vertrekken. LEIDEN, 15 Augustus. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 14° Celsius 57.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8uren 12° C. 53.6' F.; 'smidd. 12 uren 173C. 62.6= F.; 's namiddags 4 uren 19° C. 66.2° F. Naar wy vernemen, zal de ontbinding der beide Kamers van de Staten-Generaal geschieden op den dag voor de sluiting bepaald, nl. 17 Augustus. De algemeeno verkiezingen voor de Tweede Kamer moeten bepaald zijn op Donderdag 1 September, die voor de Eerste Kamer op Donderdag 8 Sep tember, terwyl voor de opening der nieuwe zitting moet zjjn aangewezen Maandag 19 September, het gewone door de Grondwet voorgeschreven tijdstip. Naar wy vernemen, moet mr. J. G. Patyn in het verzoek, door den Ilaagschen gemeenteraad tot hem gericht, geen aanleiding hebben gevonden om op zyne aanvrage om ontslag als burgemeester der residentie terug te komen. Aan den Z.-G.-Bmtensingel te 's-Hago go- raakte Zaterdag-avond een meisje, dat water en vuur had gehaald, doordat haar jurkje met het vuur in aanraking kwam, in brand. Hoewel aan het arme kind spoedig hulp werd verleend, kon men niet voorkomen dat het in een oogwenk geheel in vlam stond. In do ouderlijke woning gevlucht, bleek het kind vrjj ernstige brandwonden te hebben bekomen. Op den Rjjswykschen weg tusschen Rijswyk en de Hoornbrug deed de stoomtram het paard schrikken, gespannen voor een dogcart, die bestuurd werd door den heer v. d. C. van 's-IIage en waarin eene dame en de koetsier op het achterbankje hadden plaats genomen. Het dier werd zóó schichtig dat de bestuurder het niet meester kon blijven. Het lichte voertuigje slingerde van den eeuen kant van den weg naar den anderen, waardoor eerst de heer v. d. C., latei- de koetsier en de dame er af vielen. Beide eerstgenoemden bezeerden zich aan het hoofd, terwyl de dame met den schrik vrjj kwam. Ten slotte geraakten paard en rytuig te water of liever in do modder van eene sloot; ze werden daaruit met veel moeite door inmiddels toegescho ten hulpvaardigen verwijderd. Bjj 't binnenryden van den trein uit Amster dam, die te 6.22 van Den Haag vertrekt, had Za terdag-avond eene botsing plaats met een op het perron van de Holl.-Spoorwegmaatschappij staanden, met goederen hoogbeladen transportwagen, zoodat verschillende goederen beschadigd en een ijzeren ledikant totaal verbrijzeld werden. Vrydag had te Nieuwerkerk aan den IJsel het volgende ongeluk plaats. Terwijl de ouders naar hun werk waren, wilde het 10-jarig dochtertje het vuur aanmaken met petroleum. Door do groote uitslaande vlammen geraakto hare kleeding in brand. Zy snelde naar buiten en weldra werden de vlammen door do buren gebluscht, doch het meisje was met zóó hevige brandwonden overdekt, dat het woldra aan de gevolgen overleed. Geveilde perceelen, Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 13 Aug., ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. CoeberghHet huis met bovenwoning aan het Levendaal, naby het Steenschuur No. 4, kooper L. P. Van der Zon, voor 2000; het huis en erf in de Vrouwensteeg naby het Levendaal No. 3, kooper P. J. Calkhoven voor 830; het huis daarnevens No. 5, kooper dezelfde, mede voor ƒ830; het huis en erf in de Pakhuisstraat hoek 3de Haver- straat No. 1, kooper B. Raumann qq., voor ƒ488; twee huizen en erven aan de Binnenvestgracht, nabij de Mare Nos. 6 en 7, gecombineerd, kooper J. T. Feekman qq. voor ƒ1959. Ten overstaan van den notaris L. J. C. A. Gordon Het woonhuis met erf en tuintje aan de Heeren straat buiten de voorm. Koepoort, onder de ge meente Zoeterwoude, gemerkt F, No. 72, kooper G. W. Huls voor 3250het huis met erf en tuintje aan het Haagsche en Dolftsche trekpad, naby de Wouterenbrug onder Zoeterwoude, gem. 144c, koo per D. Bouman voor ƒ850; vier huizen en erven met tuintjes en pakhuis aan het Haagsche en Delftsche trekpad, gem. F, Nos. 144s, 144', 1443, 144! en 144', gecombineerd, koopers C. Christiaanse c. s., voor ƒ3008. Programma's van Muziekuitvoeringen. Zomerzorg- Dinsdag IC Aug., des avonds te zeven uren, te geven door bet stafmuziekcorps van het 4de regi ment infanterie, directeurde heer J. G. H. Mann. Eerste afdceling: No. 1. „Einzug der Gaste auf der Wartburg" aua der Oper „Tannhiiuaer", It. Wagner; 2. üngariache Luat- apiel-Ouverture, Kéler-Béla; 3. Souvenir du „Domino Noir", Opéra d'Auber, F. Dunkier; 4. „O, achiint-r Mai!" Walzer, Job. Strauss; 5. Fantaisie sur „Guillaume Teil", Opéra do Iiossini, J. G. H. Mann. Tweede afdceling: No. C. Ouver ture „Zampa", (arr. Joh. Oostelaar.j F. Hérold; 7. „Fan taisie über vier Lieder" von R. Schuman, J. G. H. Mann 3. a- Cavatine aus „der Freischütz", C. M. v. Weber; 6. „L'Etourdissante Polka, Rc-nard; 9. Fantaisie sur des Motifs de l'Opéra „Faust" de Gounod, J. G. H. Mann. BURGERLIJKE STAM) VAN LEIDEN. Eerste huwelijks-afkondiging van 14 Aug. C. O. Dc Vroomen jm. 25 j. en C. H. M. Hazersloot jd. 27 j. P. Segaar wedr. 35 j. en C. Bennink jd. 34 j. j. Van Welzen jm. 26 j. en H. Kwik jd. 22 j. P. Ou<1h- lioorn jm. 26 j. en M. C. Van der Steen jd. 25 j. P. Kunst jm. 24 j. en J. Heiju jd. 20 j. D. J. Van Gelder jm. 33 j. en A. S. J. Hensterman jd. 32 j. M. Pet jm. 26 j. en H. Zandvliet jd. 25 j. P. G. Moesman jm. 27 j. en J. V. Clerks jd. 21 j.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3