Te 's-Hage hakte de dienstbode van den heer De S. op de Kalvermarkt zich bjj hét houthakken twee vingers af. Op het politiebureel Kieuwenhaven werd haar de noodige hulp vorleend. Door de heeren H. Van Waveren Co. te Hillegom is de eerste bezending bloembollen van dit jaar naar Amerika verzonden. Het 7-jarig meisje, ilat Woensdag middag in de Kruisstraat te Rotterdam door een tramwagen over het linkerbeen is gereden, is gis teren in het ziekenhuis overleden. De ballon „Prinses Wilhelmin a"> waarmede kapt. Louis Zaterdag middag om vier uren op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam is opgestogen, is omstreeks zes uren neergekomen in den Duivendrechtschen polder onder Ouderkerk. By het neerdalen trof den reiziger, die den tocht medemaakte, het ongeluk, dat hu, door te vroeg naar beneden te springen, uit de mand viel en zich vrij ernstig bezeerde. Naar eene boerderij in de nabijheid gebracht, word de patiënt daar onder zocht door dr. Kinderman uit Ouderkerk, die echter geene uitwendige kneuzingen kon constateeren, maar het toch raadzaam achtte, hem naar het gasthuis te Amsterdam te doen vervoeren. Kapt. Louis zelf heeft geen letsel bekomen. (HU.) Zaterdagochtond is de laatste paal der proefboheiing van een der steunpenanten dor overkapping van het Centraalstation te Amster dam in den bodem geslagen. Thans staan daarin 28 palen, op vier rijen van zeven palen, die ieder 25 a 26 meter lang zijn. Z(j z(jn, volgons de grond boringen, geslagen op het allerslechtste punt, op de plek, waar in vroegere eeuwen de Amstel in het IJ stroomde. Dit nieuwe systeem van boheiing hoeft tot nu toe de meest mogelijke voldoening opgeleverd; de wederstand van den grond op dit zeer slappe punt was nog zóó groot, dat er b(j de deskundigen, die dezen arbeid besturen, geen twijfel bestaat of de bouw van de overkapping zal op deze wijze tot stand kunnen komen. Nadat de belasting van het penant, volgens de plannen der ingenieurs, zalzjjn geschied, zal de beheiing van de geheele overkap ping volgens hetzelfde systeem worden voortgezet, en bestaat volgens de ons verstrekte mededee- lingen nagenoeg do zekerheid dat het nieuwe station binnen vrij korten tijd in gebruik zal kunnen worden gesteld. (Amst.) In eene verkoopplaats van petro- leum, Jonkerstraat 79 te Amsterdam, ontstond gisteravond een brand, welke door het onvoorzichtig omgaan met vuur was ontstaan en zich aanvan kelijk vrij ernstig liet aanzien, doch door de spoedig aangerukte brandwoor in korten tijd werd bedwongen. Te 's-Gravenland (bij Hilversum) had gisteren een treurig voorval plaats. Eenige jongens dreven een paard voort met zweepjes, zóó lang tot het dier, van verschillende kanten opgejaagd, achteruitsloeg en daarbij een der knapen zóó hevig raakte, dat een zijner ooren b(jna werd afgescheurd en h(j eene gapende wondo aan het achterhoofd bekwam. Terzelfder plaatse waar in Mei een hevige boschbrand woedde, is gisternamiddag weer brand ontstaan in een der dennebosschen van mr. Van Hall (te Utrecht). Ongeveer 60 aren bosch zijn verbrand. Politie en omwonende personen hebben den brand gestuit. Men bericht uit Arnhem, dd. 14 Aug.: Het Concours Hippique, dat heden op het „Sport en Tentoonstellingsterrein" van Klarenbeek nabij den Velperweg werd gehouden, is hier iets nieuws. De deelneming was buitengowoon groot en de tri bune was op alle rangen overvol bezet. Het feest werd door uitstekend weder begunstigd. Het con cours ging uit van de „Geldersche harddraverij-en renvereeniging", welke tot nog toe jaarlijks een of twee wedrennen te Nijmegen gaf, maar nu, daar zij er nog niet in geslaagd is, hier eene in alle op zichten geschikte baan voor wedrennen te vinden, door deze paardenschouwing althans van krachtig leven wilde getuigen. De heeren Bloem endaal Laan, te Wormerveer, hebben een fonds van f 80,000 inge steld om uit de rente daarvan hunne werklieden te kunnen ondersteunen. (IV. v. d. D.) Gisteren, ongeveer middernacht, ontstond brand in de Stoom-wollenstoffenfabriek van de heeren Gebr. Sala, in de Tuinstraat te Til burg. Het fabrieksgebouw is met den geheelen voorraad machinerieën, gefabriceerde en in bewer king zynde goederen, in de asch gelegd. Door de ■spoedig aangebrachto hulp is men er in geslaagd do in de nabijheid staande gebouwen voor do vlam men te behoeden. Naar men verneemt, is alles, doch tegen een niet voldoend bedrag, tegen brand schade verzekerd. De oorzaak van den brand is on bekend. In Thuringen, niet ver van Colleda, is dezer dagen eene inzakking van den grond voor gekomen over eene uitgestrektheid van 25 motor in doorsnede; een diepe plas is daar ontstaan met naar zwavel riekend water. Juist bevond zich op die plek een met rogge geladen wagen, welken een boer met zyn knecht en twee paarden huiswaarts wilden brengen. De buren hoorden hen om hulp roepen, kwamen aansnellen en zagen alles in den grond verdwijnen. Van redden kon geen sprake z(jn. Het spoorwegongeluk in Illinois. Betreffende het verschrikkelijk spoorwegongeluk in Illinois op do „Toledo-Peoria and "Warsaw-ljjn" ko men nadero berichten, waaruit meer en moer blijkt dat het aantal van hen, die daarbij het levon ver loren, werkelijk niet te hoog is opgogeven. De trein bevatte een duizendtal reizigers, waarvan de meesten inwoners van Peoria waren, en bestond uit 17 waggons, benevens een particulieren wagen, waarin do beambten van de spoorwegmaatschappij zaten. Wegens dezen zwaren last moest de trein worden voortbewogen door twee locomotieven, één voor en één achter den trein. De machinist zag wol het dreigende gevaar van de brandende brug, maar bet gelukte hem niet den trein bijtijds tot staan te brengen. Nauwelijks was ook de tweede loco motief op de brug, of het wrakke hout bezweek en alles stortte in de diepte. Toen de trein beneden lag, besloegen de 17 wag gons met de locomotieven slechts de lengte van 2 waggons, zóó hevig was de schok en zóó dicht waren de waggons ineengoduwd. Sommige waggons werden geheel ineengedrukt en andere volkomen verbrijzeld, zoodat in één waggon alle passagiers omkwamen en in een anderen er slechts één het leven afbracht. Tot overmaat van ramp geraakte de afbraak in brand, maar het vuur werd spoedig gedoofd en niemand verioor daardoor het leven. Onmiddellijk werd een tweede trein nagezonden met 24 geneesheeren en verdere hulp. De meeste slachtoffers zijn zóó verminkt, dat ze niet herkend kunnen worden. Tijdens het ongeluk heerschto natuurlijk groote ontsteltenis. Eén der reizigors, die gered werd, maar zyn vrouw en kind verloor, haalde te midden dor ontsteltenis eene revolver uit den zak en schoot zich onmiddellijk voor het hoofd. Bovendien wordt nog van andere verschrikkelijke tooneelen melding gemaakt. Het was tot dusver reeds zeker dat minstens 155 mensehen het leven hebben verloren. Vormoedelijk is echter het aantal slachtoffers nog aanzienlijker, daar alle lijken nog niet waren gevonden en den kelijk nog velen der ernstig gekwetsten zullen bezwijken. De Vermillion-rivier, waarin de trein neerstortte, is een stroompje, 10 voeten diep en 15 voeten breed. Het ongeluk gebeurde 's nachts om één uur, zoo dat de duisternis het reddingswerk belemmerdo. Het eenige licht kwam van den verbrijzelden trein, welke door de lampen in brand was gestoken, doch dit vuur werd weldra gedempt door een vjjftig personen, die er heelhuids waren afgekomen en de vlammen met zand uitdoofden. Eerst met het aanbreken van den dag kwam er hulp opdagen uit de omliggende dorpen, doch toen bleek het dat gedurende den nacht alle Ijken en de gewonden waren geplunderd en uitgeschud. Men dacht daarom aan misdadig opzet met het vooraf beraamde plan om de slachtoffers te berooven. Nadere, uitvoeriger berichten behelzen dat de ramp plaats had op eene korte brug, welke in brand zou zjjn geraakt ten gevolge van een prairie- brand. Van de 15 groote waggons, uit welke de trein bestond, zyn er 10 op elkander in de diepte gevallen. Die staande zyn gebleven, waren slaap wagens; daarin zijn ongeveer 250 passagiers onge deerd gebleven. Het aantal dooden wordt, volgons de laatste tel lingen, gesteld op 161dat der gewonden op 377, van wie echter een aantal in hopeloozen toestand verkeert. Zooals reeds gemeld is, z(jn verscheidone lyken van kostbaarheden beroofd, waartoe zelfs de vingers, welke met ringen versierd waren, zijn af gesneden. Eén dezer roovers is op de plaats dood geschoten; de anderen zpn ontvlucht. Als reden, waarom ad trein niet bijtijds geremd is kunnen worden, wordt opgegeven dat hy van geen Westinghou.se- of 'ander verbeterd remtoestel voorzien was, en dat de machinist eene vertraging wilde inhalen. De trein reed dus met de grootst mogelijke snolheid, 1500 metor in de minuut. In het eerste telegram uit Nieuw-York, dat van dit ongeluk bericht gaf, stond dat de trein in het water viel. Dit is onjuist. De brug lag over eene kloof, niet over water. Dit ontbrak zelfs geheel, en hierdoor werd het redden voel moeilijker. Drie goe derenwagons lagen in de kloof op elkander. Zes personenrijtuigen lagen boven deze, door, tegen en op elkander, drie in de ruimte van één samenge drongen. Van de menschen, die in hot eerste rijtuig zaten, bleven er maar vier in leven. De stukken van de brug bleven branden; de gloeiende kolen van de locomotief, welke onder in de kloof lag, staken de op deze gestapelde wagens in vlam. Die vlammen waren het eenige licht. Vier uren lang werd hard gewerkt. Aarde was het eenige middel om het vuur te bestrijden. Er was geene spade om mede te graven, geene mand om de aarde te vor- voeren. Alles moest met de handen worden gedaan. Toch gelukte het, na harden strijd, de vlammen te dooven. Men beweert dat de brug in brand is ge stoken, en wol door lieden, die in verstandhouding stonden met de roovers. Het uitstapje was druk geadverteerd, en de tijd, wanneer de trein over de brug zou ryden, kon berekend worden. De super intendent vond een welbekenden dief in het station, waarhoen het goed uit den trein werd gebracht. Er waren 600 menschen in den trein; 155 dooden zyn herkend. BUITENLAHa In de Zaterdag-avond door het Lagerhuis gehou den zitting is door den heer Hart Dyke de begroo- ting voor het openbaar onderwys ingediend. Zy bedraagt voor dit jaar 3,458,807 pd. st. Na een debat van zes uren, werd de verdere beraadslaging daarover tot eene volgende zitting verdaagd. De te Weenen verschijnende „Politisclie Cor- respondenz" verneemt dat de overeenkomst tusschen Engeland en Rusland betreffende Afghanistan eene bepaling behelst, volgens welke Engeland en Rus land Afghanistan op vriendschappelijke wijze onder elkander zullen verdoelen, wanneer de Emir sterven of den troon verliezen mocht. De begrooting voor onderwys werd by het Lagerhuis ingediend. Daaruit bljjkt weder vooruit gang. Op de registers zyn ingeschreven ruim 4'/2 millioen kinderen of 2.12 percent meer dan in 1885 on aanmerkelijk meer dan de vermeerdering der bevolking, welke geschat wordt op 1.35 percent. Vooral in de groote steden is nog steeds gebrek aan plaats op de scholen. Te Londen moeten, wegens de toenemende bo- volking, tien scholen, elk voor 1000 kinderen, per jaar worden gebouwd. Hoe grooter het aantal scho lieren wordt, des te hooger worden de kosten. In 1885 bedroegen deze 2,867,653 pd. st., in 1886 2,958,705 pd. st.zoodat elk scholier in het eerste jaar kostte 17 shilling, in het tweede 17 sh. 2'/2 d. of 1.22 percent meer. Spanje. Uit Madrid wordt aan de „Times" gemeld, dat op de maritieme tentoonstelling, die heden, 15 Augustus, te Gadix zal geopend worden, niet alleen de Britsche zeemacht zal vertegenwoordigd zyn, maar dat ook bijna al de Europeesche mogendheden, nadat Engeland voorgegaan was, oorlogsschepen derwaarts hebben gezonden. Bulgarije. Ter eere van de aankomst van prins Ferdinand van Saksen Coburg in Bulgarije werd Vrijdag in de kathedraal te Sofia een Te-deum gezongen. De dienst werd geleid door aartsbisschop Clement, een der bekende aanvoerders der Russische party, die, gelijk men zich zal herinneren, eene groote rol speelde bij de oplichting van prins Alexander en met Zankoff deel uitmaakte van het voorloopig bewind. De leider^ der tegenpartij konden zich toen slechts een pa;^ dagen staande houden en moesten weldra het v^H ruimen voor de bajonetten van kolonel Mutkuz I Oost-Rumeliërs. Karaveloff en eenige andere nemers aan de samenspanning werden toen i tenis genomen en gestraft, maar uit vr Rusland lieten de regenten Zankoff en i Clement ongemoeid. Met het oog op deze gebeurtenissen, die nog vergeten zijn te Sofia, heeft het optreden van I Russisch-gezinden aartsbisschop te Sofia eon slee nd'uk gemaakt. Nadat hij Ferdinand's proclar had voorgelezen, hield de aartsbisschop op

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2