N3. 8432. I>iii.scla,g>' 16 Augustus. A°. 1B87. Pit miimncr bestaat git Twee Bladen. Leiden, 15 Augustus. eeidsohéSSmgblad. r/' PRIJS DEZER COURANT: j Tht Leiden per 8 maanden1.10. France per poet1.40. JJfconderlgke Nommera0.06. feze jouraat wordt dagelijks, met aitzondenng ran gon- en feestdagen, atigegeren. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel moer 0.17$. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het in eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Zij,die zich nu ahonnccren op liet Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 September verschijnende nummers gratis. Mon leze het boeiende Feuilleton CON STANCE C1IOREEY, waarvan Zaterdag-avond het eerste gedeelte is geplaatst. Offioleele Kennisgevingen. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden bren gen vij deze ter algemeene kennis dat de passage langs de Haaflemmorstrjiftt, tusschen dc Bakker- en Koe stegen, wegens het dempen van liet Sint-Jansgrachtje, ge durende 14 dagen, aanvangende 10 AogastüS 8», VOOl* rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth., lo. Burg. 15 Aug. 1887. E. KIST, Secretaris. Hedenmiddag te 12 uren word, op het Schutters veld, door den kolonel W. H. Doorman op plech- tifje-vvyze, ten overstaan van het vaandel en de üéide alhier in garnizoen zynde bataljons van het 4de regiment infanterie, de eed afgenomen van de nieuw benoemde 2de luitenants H. if. J. Sark en W. H. C. Boellaard. Naar wy vernemen, heeft ook de reeds sedert lang bestaan hebbende Leidsche ondorofficiersver- eeniging der dd. schutterij „Pugno Pro Patria" zich bereid verklaard jaarlijks ƒ50 bjj te dragen voor de alhier op te richten schietbaan, waarvan in ons vorig nummer sprake was. Er zou dus niet medege- rekend eene eventueele bijdrage der officieren zeiven van de schutterij nog slechts een jaarlyksch tekort van ƒ150 zijn. Hedenmorgen vertrokken de 1ste en 2de com pagnie van het 4de bataljon van het 4de regiment infanterie, uit Leiden naar Katwijk, ten einde aldaar een kamp te betrekken. De by deze com pagnieën ingedeelde officieren zijn de kapiteins N. W. Hofstede en J. J. L. Bruinier, alsmede de lste luitenant A. Berends en de 2de luitenants H. J. Wonnink, A. Copes Van Hasselt en H. J. L. A. F. Steup. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat op 15 October a. s. en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van do practische examens van arts en tandmeester. Bij de heden gehouden openbareverkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 35, 3.70 en ƒ1.85. Van eene eigenaardige drukte, van eene voor velen blijkbaar hoogst aangename bezigheid kon men gisteravond te Zoeterwoude vóór en in de It.-IC. kerk en de daarbij behoorende pastorie ge tuige zjjn. Immers, tal van dorpelingen, leden der R.-K. gemeente, waren daar aan den arbeid om zoowel vóór als in het nette kerkgebouw eenige versieringen aan te brengen ter eere van den aan die kerk verbonden pastoor, die heden, 15 Augus- den dag herdenkt, waarop hjj vóór 25 jaren kan nio^terwijding ontving. Hoewel zijn eerw. nu oordeel dat langen tjjd te Zoeterwoude werkzaam het beleid v? de gemeenteleden toch dat zij dezen ben uitgesproken gewonen mochten beschouwen. PARIJS, 14n ook die toebereidselen, waaraan Orleans, moednstreeks acht uren de laatste hand voort met jd vandaar die groote eorepoort, vóór van Fercji-ie opgericht en op zjjn boog de woordon zóó ver/de: „Huldeaan onzen eerwaardigen pastoor"; kenbaar- de letters P. v. d. W., waarboven eene Russiscl<n aan welker zijden de jaartallen 1862 en De pinkende vóór den ingang der kerk, en van kloosters ib]e Nederlandsche en pauselijke vlaggen, benevens die guirlandes van frisch sparregroen met rozen. En niet alleen deze versiering van buiten, neen, ook het inwendige der kerk draagt het stempel van de achting en toegenegenheid, waarin de heer P, Van der Werff, deken en pastoor aldaar, zich van de zijde zijner gemeente mag verheugen. Het schip van het bedehuis is behangen met sierlijk golvende guirlandes van sparregroen, weder voorzien van rozen, terwijl langs de wanden en vóór het orgelfront schilden zjjn aangebracht, waarop in zilveren letters toepasselijke Latjjnsche opschrif ten schitteren. Verder ontwaart men eene me nigte wimpels en fraaie banieren, waarvan er twee, welke door hunne grootte uitmunten en ter weers zijden van het altaar zijn geplaatst, nogmaals in sprekende cijfers de voor den jubilaris zoo belang rijke jaartallen vermolden. Het geheel, hoewel niet van kostbare grondstof, voldoet uitstekend. De feestviering in de kerk zal tweeledig zjjn. Hedenmorgen te tien uren had eene buitengewone mis plaats en a. s. Woensdag zal weder eene hoog mis gehouden worden, welke alsdan zal worden bijgewoond door de geestelijkheid van andere ge meenten en door vrienden en kennissen van den jubilaris, die heden wegens den kerkdijken feestdag van Maria Hemolvaart daartoe verhinderd waren. In de dezer dagen gehouden raadsvergadering te Zwammerdam werden de geloofsbrieven onder zocht en goedgekeurd van de herbenoemde raads leden, de heeren F. J. Brouwer, P. Van Oosterom en J. Boer, en werd voorts tot hunne toelating besloten. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1886, bedragende in ontvangst 227.96'/,, in uit gaaf 4.65, alzoo mot een batig slot van 223.31'/,, werd goedgekeurd. De gemeente-begrooting voor 1888 werd aange boden, bedragende aan ontvangsten en aan uiteaven eene som van ƒ10406.11. Door Burg. en Weths. van 's-Gravenhage is thans een nader voorstel gedaan omtrent verande ringen in den Schouwburg ter meerdere voorzioning tegen brandgevaar. De kapiteins L. M. J. Wenniger, van het 4do, en T. C. C. Van Orsoy Voeren, van het 8ste reg. infanterie, worden weder overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. Men meldt uit Amsterdam dat, ofschoon dr. Mezger nog niet besliste en zijn besluit nog wel eenige dagen zal uitblijven, de pogingen om hem voor Amsterdam te behouden kans van slagen schijnen te hebben. Intusschen is dr. Mezger naar Wiesbaden ver trokken om de zaak haar beslag te geven. Naar het „Rott. Nbl." uit goede bron verneemt, zal zjjne jaarwedde 150,000 mark (ƒ90,000) be dragen, terwijl hem bijwijze van welkomstgroot eene pachtige villa zal worden aangebodon. De rondreis door ons land van den heer Van Siclen, secretaris der „Holland Society" te Nieuw- York, is door ongesteldheid van zjjn jongsten zoon plotseling gestaakt moeten worden. Het volgend jaar stelt de heer Van Siclen zich voor, de reis te hervatten en dan, als het kan, een honderd of meer leden van de Nederlandsche Club mede te brengen. Het stoomschip „Afrikaan," 14 Juli van Rot terdam naar Banana vertrokken, is 8 Aug. aldaar aangekomen; de „Prins Maurits" arriveerde 13 Aug. te H.ivre van Paramaribode „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, is 13 Aug. van Marseille vertrokken; de „Edam" vertrok 12 Aug. van Niouw- York naar Amsterdamde „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 12 Aug. St.- Vincent; do „Leerdam," van Nieuw-York naar Rot terdam, passeerde 12 Aug. Dover; de „Utrecht" vertrok 13 Aug. van Batavia naar Rotterdam; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw-York, pas seerde 15 Aug. Lizard. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag IS dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft mr. S. Gratama, privaat docent bij de Rpks-universiteit te Groningen, met ingang van 1 September 1887, benoemd tot archivaris in Drente. De Leidsche Wielrijders-Club j,De Albatros" hield gisteren haren eersten, door het be stuur uitgeschreven, maandeiykschen clubtocht. Om halfelf begonnen de leden zich b\j het academie gebouw te verzamelen, allen reeds voorzien van de nette clubpet in jockey-model, versierd voor de bestuursleden met gouden-, voor de gewone loden met zilveren band. Het bestuur voorzag nu ook al de leden van het fraaie zilveren insigne. Omstreeks elf uren ging men op weg en was men spoedig aan Voorschoten, dat netjes twee aan twee door gereden werd, voorafgegaan door den kapitein, die vroolijke hoornfanfares deed hooren. Evenzoo werd Wassenaar doorgetrokken. Van hier sloeg men den binnenweg in naar Katwijk, welke weg echter, hoe fraai ook anders, door de droogte voor een ge deelte onberydbaar was geworden. Te Katwijk aangekomen, ontmoette men een vpftal leden der RotterdamscheWielryders-Vereeniging, en na weder- zijdsche kennismaking, toog men verder naarKat- wyk aan Zee, waar de inwendige mensch een weinig werd versterkt. Na hier eenigen tyd vertoefd te hebben namen do Leidenaars afscheid en keerden over den fraaien weg via Rynsburg en Oegstgeest terug, om te half- drie weder in Leidon aan te komen. Allo leden waren even voldaan over dezen tocht en alle Leidsche wielryders, die zich nog niet by de Club aangeslo ten hebben, hadden getuigen kunnen zyn van de joviale en prettige wpze, waarop hij plaats had. Zij zouden zich geen oogenblik bedenken om zich als lid te laten voorstellen. Aan den Singel over den Vestwalis gistermiddag weer een vermoedelyk dolle hond afge maakt, en wel door verdrinking, worging en dood schieting. Het dier, dat, kort te voren met zyn baas wandelende, toen nog geenerlei verdacht teeken gaf, bleek door middel dezer drie toepassingen echt dood te zyn. De weduwe N, eene baker, had heden morgen hot ongeluk, vóór dat zy naar hare bo- trekking ging, in hare woning van de trap te vallen, met het gevolg dat zjj daardoor een arm brak. Van eene brug aan den Nieuwen Ryn viel Zaterdag-avond een vyfjarig knaapje in de Oranjegracht. Een man, die het reeds zinkende kind was nagesprongen, mocht wel het geluk heb ben den drenkeling te grppen, maar zou zelf in de diepte verdwenen zyn, daar hy niet zwemmen kon, zoo niet een paar mannen met een roeibootje waren komen aanvaren en hen beiden uit hun. benarden toestand verlost en op het droge ge bracht hadden. Onlangs kwam in ons blad eene advertentie voor, waarin voor een jongmensch kost en inwoning werd gevraagd. De keuze was niet gemakkelyk en zelfs zeer tydroovend! Niet minder toch dan 74, zegge vier en zeventig, brieven of aanbiedingen werden daarop ontvangen. Hedenochtend, ongeveer kwart vóór zessen, werden te Katwyk in noordwestelyke rich ting drie hoozen in zee gezien, eene groote en twee kleine, dicht by elkaar. Ze hieven geruimen tijd zichtbaar en hadden eene aanzieniyko lengte.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1