onderofficier der genie, wion het wachtwoord ont schoten was, kon dat dus niet geven, waarop do schildwacht hem den doortocht belette. De sergeant deed alsof hy wilde teruggaan, doch keerde plotse ling terug en zeide voorbjj te moeten. De schild wacht hield zich evenwel aan zyn voorschrift. Gaillard wilde hem slaan, doch hy bracht den ser geant een geweldigen stoot met de bajonet toe, waar door deze ernstig aan de borst werd gewond. De ongelukkige werd in deerniswaardigen toestand naar het hospitaal gebracht. De directeur van het postkantoor te New-Haven in de Vereenigde Staten heeft uit Ohio, in een anderen brief gesloten, een schrijven ontvangen, waarop als adres stond: „Verzoeke dezen brief, niet opengemaakt, ter hand te stellen aan het schoonste en verstandigste meisje, tusschen achttien en vier en twintig jaren, te New-Havon." De postdirecteur wil de rol van Paris liefst niot vervullen, maar heeft het besluit genomen dat, indien het schoonste en verstandigste meisje van bedoelden leeftyd den brief wil komen opeischen, het dien krjjgen zal. Het schynt dat de aan vankeiyke schatting, door den heer "Whiteley te Londen van het verlies, by den brand van Zaterdag 11. door hem geleden, nl. 500,000 pd. st. by nadere bere kening tamelyk juist door hem bevonden wordt. Naar gemeld wordt, krygt hy aan assurantie niet meer dan 10,000 pd. st. daarvan terug. Pranzini heeft zyn „meestor" ge vonden te Maqon, in den Staat Georgia. Zekere Woolfolk is met zyne vrouw, zeven kinderen, de tante zyner vrouw en een zoon uit Woolfolks eerste luiwoiyk vermoord. Men beweert dat de moordenaar zich het vermogen zyner slachtoffers wilde ver zekeren. Te Elton, by Limerick, in Ierland, heeft wederom een tamelyk hevig gevecht bij eone uitzetting van pachters plaats gehad. Drie mannen en twee vrouwen verdedigden een huis zóó hard nekkig dat, ofschoon vyftien politie-agenten met de bajonet stormliepen op een geopenden ingang, zy voor de hooivorken moesten afdeinzen en eerst door tusschenkomst van den geestelyke en na bedreiging van vuurgeven de tegenstand opgege ven werd. Te Knocklong en Currans wierp by het verdry- ven van insolvente pachters, het volk de deur waarders met kokend water; de politie moest ook hier de bajonetten gebruiken. Hot hooger beroep, door den Pary- sclien moordenaar Pranzini tegen zyne veroordeeling ingesteld, is door het hof van cassatie verworpen. Cholera. Van 5-9 Aug. te Napels 23 gevallen, 12 met doodelyken afloop; te Resina 50 en 37. Op Malta komen alleen gevallen voor onder den minderen stand; de gezondheid der troe pen laat niets te wenschen «ver. Uit Verona wordt bericht dat de bekende Noordpool-reiziger Bovo, die Nordenskjold vergezelde, zich met eene revolver heeft doodge schoten. Bove was sedert eenigen tyd lydend. Te Brussel is gisternacht omstreeks drie uren een zware brand uitgebroken in het „Palais du Midi." Do brand is ontstaan in het chemisch laboratorium, verbondon aan de njjver- heidsschool, welke onlangs eerst met vele kosten naar dit gebouw is overgebracht. De schade is op eon millioen te schatten. Verscheidene spuitgasten zyn, door rook bedwelmd, naar eene apotheek in de nabyheid gebracht; éón hunner is bovendien zwaar gewond. De nijverheidsschool is sedert vele jaren geves tigd geweest in de benedenverdieping van het schilderyen-museum, maar in het afgeloopen jaar naar het „Palais du Midi" overgebracht wegens het brandgevaar, waaraan de schilderyen daardoor bloot gesteld waren. Brussels schoonste gebouwen worden in den laatsten tyd wel door brand bezocht. Het gebouw, dat nu aan de beurt lag, was als het ware brandvrij gebouwd, dewyl voor het grootste deel slechts steen on ijzer gebezigd waren. Toch werd het eene prooi dor vlammen en werd ook veel van hot schoone en wetenswaardige, dat het bevatte, vernield. De brand werd het eerst bespeurd door een be woner van den boulevard du Hainaut, aan welke zyde de vlam zich het eerst vertoonde, en door een agent van politie. Men wekte onmiddeliyk den con cierge en andore personen, wier leven in gevaar vorkeerde, en telefoneerde naar alle richtingen om de brandweer. Het vuur nam echter spoedig in hevigheid toe en vrouwen en kinderen zag men nauweiyks gekleed de winkels ontvluchten, in de onmiddellijke nabyheid van het gebouw gelegen. De brandweer hield zich uitstekend, doch ver mocht niet veel tegen de woedende vlammen, welke den omtrek helder verlichtten. De schade is na tuurlijk groot, doch de bibliotheek der nyverheids school bleef gespaard. De politie had groote moeite om de nieuwsgierigen op eerbiedigen afstand van het verbrande perceel te houden. Wel de plaats, waar het ontstond, doch niet de juiste oorzaak van het onheil is bekend. Ook kan de schade nog niet in cijfers uitgedrukt worden. Het Hof van Londen heeft Woensdag uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak-Lang- worthy. Twee jaren gelodon vroeg de schatrijke Engelsche grondeigenaar Langworthy oen jong, schoon en ontwikkeld Iersch meisje van goede familie, maar zonder vermogen, ten huwelyk. Het hu welijk werd voltrokken te Antwerpen door een Ame- rikaansch geestolyke, Potts, daar Langworthy niet wilde, dat zyne moeder daarvan iets hoorde voordat de zaak was beklonken. Een jaar later liet hij zyne jonge vrouw met haar kind te Londen zondergeld achter. Het huwelijk, zoide hy, was niet wettig geweest en hy vestigde zich te Buenos-Ayres, op alle brieven van zyne vrouw slechts met beleedi- gingen antwoordende. Deze wendde zich tot de moeder van haar man, die haar de deur wees, alle brieven ongeopend terugzond en haar zoon hielp al zyn vermogen in Amerika te plaatsen, ten einde hem op die wyze te vrijwaren voor de eischen der verlaten echtgenoote. Mrs. Langworthy trachtte op alle mogelijke wyzen in haar onderhoud en dat van haar kind te voorzien en toen dat niet lukte, besloot zy zelfmoord te plegen. Toevallig echter kwam zij in aanraking met een redacteur van de „Pall Mali", die de zaak aan het licht en voor de justitie bracht. Door openbare inschrijvingen werd eene belangryko som bijeengebracht, om mrs. Langworthy tot het voeren van een proces togen haar man in staat te stellen. Hot gerechtshof van Londen veroordeelde Langworthy, hoewel het de onwettigheid van het te Antwerpen gesloten huwelyk toegaf, totuitkeo- ring van 20,000 pd. st. aan zyn slachtoffer en van eene lijfrente van 500 pd. aan het kind. Potts, de Amerikaansche geestelyke, had te Antwerpen nog moer huwelijken in den trant van dat van Lang worthy geslotendeze zullen nu bij besluit van het Lagerhuis wettig worden verklaard. BUITKNIJAK». Fraukrllk. De „Soir" deelt mede dat de oud-minister van oorlog, generaal Boulanger, weder aan het schrijven van brieven is geweest. Baron Mohrenheim, de Rus sische gezant by de Fransche regeering, heeft het noodig geoordeeld ter kennis van deze laatste te brengen, dat hy, in de badplaats Royat vertoevende, uit het naburige Clermont-Ferrand een brief ontving van den generaal (die daar het dertiende legercorps commandeert). De heer Boulanger had geschreven dat hot hem verheugde, den baron tot buurman te hebben, en de hoop uitgesproken, dat hy door dezen met een bezoek zou worden vereerd. De hoer Von Mohrenheim heeft zich vergenoegd met den generaal een kaartje toe te zenden. Het „Journal official" zal heden de benoeming bevatten van den heer Malivoire de Butet, werk zaam by de afdeeling handelszaken, tot consul ge neraal, belast met het consulaat van Frankryk te Rotterdam, in de plaats van den heer Schilbert, wien eervol ontslag wordt verleend. Aangezien de zweetziekte van zoo ernstigen aard wordt in de districten Poitiers, Civray, Bellac, Montmorillon en andere deelen van het westelyk- midden van Frankryk, zyn de daar wonende mili tairen, die by do aanstaande herfstoefeningen als reservisten moeten onder de wapenen komen, dit jaar vrijgesteld van dienst. Duitschlnnd. Uit Berlijn schrijft men, dd. 10 Augustus: De „Post" meent te weten dat het Fransche gouver nement eene circulaire in gereedheid brengt, ten einde die aan de mogendheden te zenden in ver band met de Parysche tentoonstelling in 1889. Dat blad verzekert dat Duitschland, welke ook de inhoud der circulaire moge zijn, geen deel zal kunnen nemen aan genoemde tentoonstelling wegens de vijandige taal der Fransche pers jegens alles wat Duitsch is, de anti-Duitsche maatregelen en handelwijzen van de zyde der Fransche regeering en de hatelijke gevoelens van het volk. De volgende roerende details deelt het „Berl. Tagebl." nog mede omtrent het afscheid van keizer "Wilhelm en keizer Frans Jozef te Gastein. Na herhaalde omarmingen en kussen waren beiden zóó geroerd, dat ze geen woord konden uitbrengen. Eindelijk sprak Frans Jozef met vochtige oogen en op innigen toon: „Gott schutze Dich", waarop Wilhelm met trillende stem zeide: „So Gott will, auf wiedersehon". Met warmte antwoordde toen Frans Jozef„Gewiss und sicher". Een nieuwe aanval van ontroering volgde; nogmaals omarmden de beide vor sten elkaar, de laatste afscheidskussen wisselend. Toen Wilhelm zyn gast nog tot aan de vestibule uitgeleide wilde doen, riep Frans Jozef: „Ich bitte Dich, Wilholm, bleibe" en „Mit Gott", en „Adieu" roepend, ging hy de trap af met beschreide oogen. Prins "Von Bismarck is gisteravond te Berlijn aangekomen. Öroot-Britannlï. In het Lagerhuis stelde do heer Labouchère gis teravond voor, de zitting van het Huis te verdagen, opdat de betrekkingen van Engeland met Turkjje en Egypte, zoomede met Rusland en Frankryk, onderzocht kunnen worden, voor zoover de laatst ontworpen overeenkomst betreffende Egypte aangaat. Sir James Fergusson verdedigde de houding der regeoring. Hy verklaarde dat elke verbintenis van Egypte moet nagekomen worden. De terugroeping der Engelsche troepen uit Egypte is onmogelijk zoolang do taak, welke Engeland zich gesteld heeft, niet is afgedaan. Eene vermindering van belastingen .s onmogelijk, indien Egypte zyne verplichtingen wil nakomen. Het is niet alleen Engelands plicht de taak, tegenover Egypte aanvaard, te vervullen, maar ook de veiligheid van het Suez-kanaal vol- -14» komen te verzekeren. De kanselier der schatkist, de heer Goschen, ver klaarde dat wel is waar eene renteverlaging der Egyptische staatsschuld wonschelyk is, maar zulk eon maatregel niet van Engeland alleen afhangt. Ook andere mogendheden, die het met de inzichten der fondsenhouders eens z(jn, moeten geraadpleegd wor den. „Wy zullen ons bost doen", zeide hij verder, „om tot eene bovredigende oplossing der finantiëele quaestie van Egypte te geraken, en den lust daartoe by andere mogendheden op te Wekken." De heer Labouchère trok daarop zjjn voorstel in. Naar aanleiding der beraadslaging over het amen dement in het Lagerhuis ten opzichte van de wet op het grondbezit in Ierland, verklaarde lord Salisbury in het Hoogerhuis dat de regeering de voorkeur zou gegeven hebben aan de oorspronkelijke redactie. Doch het zou zeer ongewenscht geweest zyn, het wetsontwerp te moeten intrekken. Zulk een maat regel als de intrekking zou wat vroeger of latera allicht tot eene parlemontsontbinding geleid hebben,( De goedgezinde kiezers van Ulster zouden zich heb ben kunnen scharen aan eene zyde, welke de regeering gevaarlijk acht voor het bestaan vanhetRijk. De premier, lord Salisbury, heeft ook het woord gevoerd bij het feestmaal op Mansion-House. Hy zeide onder anderen dat de schikking betreffende Afghanistan van billykor aard is dan men mocht verwachten, omdat geen der wederzydsche betrok kenen zich eenige opoffering behoeft te getroosten. De schikking is een bewijs van de zucht der beide mogendheden om den vrede te handhaven. Verder verklaarde hy dat het gevaar voor verstoring van den vrede in Europa niet meer bestaat, en de regeoring de handhaving van een ongestoorden vrede verwacht. Dulgnrjie. Een telegram uit Orsova, dd. 11 Aug., meldt het volgende: Prins Ferdinand is incognito te Orsova aangekomen. De minister Natchewitsch ontving hem aan het station. De prins begaf zich toen met eenige personen, die tot zyn gevolg behoorden, naar de vertrekken, welke vooruit voor hem in gereedheid waren gebracht. Tegen vyf uren in den ochtend voer de prins mot een klein bootje naar Giurgewo op Rumeensch grondgebied. Daar bevond zich eene stoomboot van de Donau stoomvaartmaatschappy, welke voor deze omstandigheden gereed was gehouden. In den loop van den dag moest deze stoomboot het stoomjacht ontmoeten der Bulgaarsche regeering, waarop de ministers en regenten den prins te gomoet voeren. By zyne aankomst te Widdin zal de prins eene proclamatie uitvaardigen, waarin hy den toestand verklaart en h«t standpunt, waarop hy zich plaatst, mededeelt. In deze proclamatie zal worden gezegd dat geen der mogendheden eenig bezwaar heeft geopperd tegen zyn persoon, maar alleen tegen de wyze, waar hy werd gekozen door de nu bestaande

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2