EÏDITEKLANO. JTs-e.2iicrt{li- De Fransche minister Flourons heoft don Engel- schen zaakgelastigde medegedeeld, dat hy geen antwoord kon geven ten opzichte van het vraagstuk over de Nieuwe Hebriden, zoolang de Engelsche rogeering haar gevoelen niet heeft doen kennon over de andere vraagstukken, waarbjj Frankrijk belang heeft, zooals over de Egyptische quaestio en de onzijdigverklaring van het Suez-kanaal. De Fransche gezant te Stokholm, baron Billing, die eenige vrienden in den Elzas bezocht, kreeg last dat land te verlaten. Het Hof van Grenoble hoeft Naquet vrijgespro ken van met voorbedachten rade te hebben gehan deld, maar hom wegens verwonding van zijne tegen partij, die zich niet kon verweren, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en 200 fr. boete. De bekende Franscho tooneelschrijvor Alfrod Hennequin is overleden. Luxemburg. De „Kóln. Z." bevat „van welonderrichte zijde" de mededeeling, dat tusschen de mogendheden vol komen overeenstemming bestaat omtrent de erfop volging in Luxemburg. Hertog Adolf van Nassau zal algemeen als rechthebbende worden erkend, omdat zijn recht als onaantastbaar wordt beschouwd. De meeste mogendheden gelooven dat geen moeilijk heden zullen rijzenmaar mochten van eenige zjjde bezwaren komen, dan kan hertog Adolf met zeker heid op den steun der mogendheden van Middel- Europa (Centralmachte) rekenen. fihroot-Brltnanli. Bjj de firma Power, schilders te Dublin, werden verleden week een aantal kisten bezorgd, o. a. eeno, die, naar men meende, verf en borstels bevatte. Er werd tamelijk losweg mede omgesprongen; na verloop van een paar dagen wend zij eerst geopend Toen bleek het, dat ze vol buskruit was. Had bp het openen van de kist eene onkele vonk, door een hamer uit een spijker geslagen, het kruit ge troffen, dan waren het geheele gebouw en ettelijke belendende huizen in de lucht gevlogen. De kist scheen verkeerd bezorgd te zyn, maar aan wiens adres zij gericht was, kan men niet ontdekken. In het Lagerhuis zeide sir James Fergusson gisteravond dat Engeland geenszins bewilligd heeft in het uitstellen der terugtrekking van Fransche troepen uit de Nieuwe Hebriden, totdat eene ver standhouding over de onzijdigverklaring van het Suez-kanaal zal bereikt zijn. Engeland dringt aan op het sluiten der onderhandelingen over de Nieuwe Hebriden, omdat Engeland en Frankrijk het in be ginsel over dit vraagstuk volkomen eens zijn. Sedert November van het vorige jaar zijn geen Franscho recidivisten naar Nieuw-Caledonië gezonden, doch voortdurend worden kolonisten uit Frankrijk naar de Nieuwe Hebriden gericht. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp betreffende de boter-surrogaten by derde lezing aangenomen. Lord Denman stelde de benaming „butterine" in stede van „margarine" voor, hetgeen het Huis verwierp met 29 tegen 9 stemmen. Spanje. Indien uit de aan generaal Salamanca gevraagde inlichtingen blijkt dat hij werkelijk de woorden heeft gesproken, welke hem ten opzichte van Cuba worden toegeschreven, zal hij ontslagen worden. De ministers zijn van oordeel dat bij dit incident de verantwoordelijkheid van het geheele kabinet is be trokken. Inmiddels heeft de generaal bevel ontvangen on middellijk naar Madrid terug te keeren, ten einde de bevelen dor regeering te vernemen. Gelijk men weet, is de bekende generaal Sala manca tot gouverneur van Cuba benoemd. Dezer dagen liet de generaal, die nog niet is vertrokken, zich in een der bladen zóó ongunstig uit over het beheer in deze kolonie, dat de minister van kolonie n onmiddellijk zijn ontslag indiende. De Fransche ministerraad heeft besloten het pantserschip „l'Océan" naar San Sebastian te zenden om er de koningin-regentes van Spanje, die eerst daags aldaar verwacht wordt, te begroeten. Volgens sommigen is de bedoeling hiervan, de schandelijke bejegening, welke wjjlen koning Al- phonsus vier jaar geleden te Parijs ondervond, goed te maken. Bulgarije. De Bulgaarscho minister Natchewitch met een talijjk gevolg, dat bestemd is voor den prins van Coburg, is gisteren van AVeenen naar Bulgarije vertrokken. De prins zal zich binnen twee of drie dagen by hen voegen. Hot vorstelijk stoomjacht zal den prins te Orsova aan boord nomen. Do prins zal op zijne reis ophouden to Widdin, Lompalanka, Nicopolis, Sistowa en Rutscheck. Het besluit des prinsen trekt in diplomatieke kringen te Weenon zeer de aandacht. Prinses Clémentine van Orloans, moeder van den prins van Coburg, is te Weenen aangekomen om aan de toebereidselen voor de reis de laatste hand te leggen. Depeches uit Weenen melden dat er te Turn- Severin een toeleg is ontdekt om met bommen een aanslag te doen op het leven van prins Ferdinand van Sakson-Coburg. Daarom moet de prins later oen anderen weg hebben voorgenomen. Prins Ferdinand en zijne begeleiders zijn op verzoek uit den Hongaar- schen legordienst ontslagen geworden. Telcgrammeii. BUCHAREST, 9 Augustus. Prins Ferdinand van Saksen-Coburg en zjjn gevolg zullen te Turn-Severin de Oostenrjjksche vaartuigen verlaten, om aan boord te gaan van het vorstelijk stoomjacht. SOFIA, 9 Augustus. Do regonten zijn van Roest- sjoek naar Turn-Severin vertrokken, tor ontmoeting van prins Ferdinand van Saksen-Coburg, die heden avond Weenen verlaat. MALTA, 9 Augustus. Sedert gisteren zijn hier 14 gevallen van cholera aangegeven, waarvan 6 met doodelijkon afloop. De epidemie woedt vooral onder de arme klasso. ROME, 9 Augustus. Te Catania sterven gemid deld 6 personen per dag aan de cholera. To Aderno zjjn dagelijks 55 a 60 gevallen, waarvan 30 mot doodelijken afloop, en te Resina 20 gevallen, waar van 6 met den dood eindigden. GASTEIN, 9 Augustus. Keizer Wilhelm eindigt heden zjjne kuur; hij zal deze plaats morgen in den namiddag verlaten; daarom legde Z. M. gisteren eenige afscheidsbezoeken af. Hij is opgewekter en welvarender dan ooit, ja, verklaarde zelf niet ge dacht te hebben dat hjj zich zóó wel zou bevinden. BERLIJN, 9 Augustus. Dokter Mackenzie heeft, in strjjd met alle ongunstige tijdingen, welke in omloop zjjn, alhier doen weten dat de kroonprins hersteld en elke operatie onnoodig is. WEENEN, 9 Augustus. Naar de „Neue Freio Presse" uit Belgrado meldt, is ook de districts prefect van Pozarevatz wegens deelneming aan den moord op den radicaal Milivojevic in hech tenis genomen. HAGEN, 9 Augustus. Do papierfabriek van Bra- selmann Vorster te Stennert, by Hagen, is heden morgen te vior uren geheel afgebrand. Do machines zjjn vernield, doch het woonhuis, het ketelhuis en de werkplaatsen bleven gespaard. BERLIJN, 9 Augustus. (N. B. C.) Naar van ver trouwbare zijde verzekerd wordt, is hertog Adolf van Nassau reeds sedert lang er van verwittigd geworden, dat de mogendheden zijne erfelijke aan spraken op Luxemburg erkennen. Waarschijnlijk echter zou hy aan zijn zoon de troonopvolging overlaten. Daardoor zouden de beweerde wenschen van België gedwarsboomd worden. LONDEN, 9 Augustus. Do resultaten, welke tot heden zjjn verkregen door het officieel onderzoek betreffende den brand by Whiteley, zijn deze, dat men het ontstaan van den brand meent te kunnen toeschrijven aan dynamiet of aan de eene of andere ontplofbare stof, welke in de gebouwen verborgen of geworpen was. ROME, 10 Augustus. Eenige gevallen van cholera hebben zich voorgedaan in het oostelijk deel van Sicilië. De epidemie schijnt af te nomen en is te Rotella roods verdwenen. Te Napels heeft de epide mie zich nog niet vertoond. WEENEN, 10 Augustus. De meeste bladen be spreken het vertrek van den prins van Saksen-Coburg naar Bulgarije, zonder dat zij in staat zjjn het juiste uur van zjjn vertrek op te geven en doen byna eenstemmig uitkomen dat de prins do reis volkomen op eigen verantwoording heeft onder nomen. Het „Fremdenblatt" noemt het vertrek van den prins naar Bulgarije een „avontuur." SOFIA, 10 Augustus. Prins Ferdinand van Sak sen-Coburg vertrekt den llden Aug. naar Tirnova. De Sobranje is tegen 13 Augustus te Tirnova bij eengeroepen. MADRID, 10 Augustus. De minister president Sagasta ontving bericht van generaal Salamanca, waarin deze verklaart dat hem uitdrukkingen zijn toegeschreven, welke hij niet heeft gebezigd, want door hem is geen woord gesproken dat kwetsend kan zijn voor den minister van koloniën. Daarentegen houdt het blad „Resumen' in heftige bewoordingen vol, dat het gesprek door een zijner redacteurs met generaal Salamanca gehouden, vol komen juist is weergegeven. WEENEN, 10 Augustus. Prins Ferdinand van Saksen Coburg is hedenochtend om halftien uit Marchegg (een stadje ton oosten van Weenen) naar Turn-Severin vertrokken. NIEUAV-YORK, 10 Augustus. Door boschbranden is groote schade aangericht in enkele streken van Michigan, AVisconsin en Indiana en vooral in de landbouwdistricten. De stad Sandersky, de hoofdstad van het district Samlac, is vernield. KOLONIËN. BATAVIA, 2-9 Juli. De Gouverneur-Generaal is nog op reis en de leiding der dagel(jksche zaken rust in de handen van den vice-president van den Raad van Indië: van gewichtige regeeringsmaatregelen kan dus geen sprake zjjn. Uit de officiöele berichten over Troemon is ge- bloken dat een ondergeschikt hoofd aldaar, dat eene veete had tegen den Radja, met open armen Atjehsche benden had ontvangen en dat andere lieden, in de hoop van buit te behalen, zich daarbij haddon aangesloten, zoodat de radja door ons moest worden gesteund en de weersparmigon ge tuchtigd. Uit den Oosthoek kwam het verbiedend bericht dat oen suikerfabrikant, de heer Jut, te Modjo- agong, riet had geplant, van Borneo fkomstig, dat 250 picols suiker per bouw zou opleveren of tweemaal zooveel als tot nog toe ouder uiterst gunstige omstandigheden het geval was. Blijkt het dat dit resultaat in het groot en zonder buitenge wone uitgaven te bereiken is, dan is de suiker industrie op Java gered. (Jav.-B.) Prof. dr. C. A. Pekelharing heeft het verzoek gedaan om hem en dr. Winkler met ingang van 6 Aug. a. s. te ontheffen van de opdracht tot het instellen van een onderzoek naar don aard en de oorzaak van de berri-berri, en hunne bezoldiging gedurende de terugreis naar Nederland te regelen. Bg de ophanging in den morgen van 5 Juli van den Chineeschen moordenaar van den spoel- pachter Jo A Kiong, zjjn twee piekeniers en een ander inlander Hauw gevallen, die weggedragen moesten worden. Door dit incident ontstond eenig gedrang en ge schreeuw, waardoor een oogenblik aan amok gedacht werd; een gewoon verschijnsel by dergelijke too- neelen. De doodstrijd van den veroordeelde moet twaalf minuten geduurd hebben. Hjj scheen zich voor de doodstraf niet erg benauwd te hebben gemaakt. Althans de man was zoo kalm, als ging hy een beter leven te gemoet. Als laatste gunst had hjj het verzoek gedaan om vóór zijn dood nog eens eene lekkere opiumpijp te mogen rookon(Bat. Ml.) Door troepen van het garnizoe te Padang is den lsten dezer de expeditie naar Troemon ondernomen. De colonne bestaat uit: Infanterie: Kapt. A. J. Visser, 1ste luits. Pitlo en Sonneveldt, 2de luit. Leynen 150 onderofficieren en manschappen. Art.1ste luit. Doyer en 16 minderen. Genie: 1 sergeant en 4 soldaten-worklieden. Geneesk. dienst: Off. van gez. Spiogler en 12 minderen. Topogr. dienst: Adj.-onderoff.-opnemer Severjjns. Mil. admin.Luit.-kwartierm. Hoehocr en 1 sergt.- schrijver, 30 dwangarbeiders en 8 vrouwen. De 150 man infanterie van het 17de bataljon. De bewapening der art. bestaat uit 2 kanons br. getr. 8 cM. berg, benevens 2 mortieren br. 12 cil. Coehoorn. Indien de operation slagen, zal op een geschikt punt, zoo mogelijk aan de monding der Troemon- rivier, eone versterking worden opgericht. (Sum. Crt.) Naar wij vernemen, zal de luitenant-kolonel der infanterie H. H. G. Franssen spoedig 's lands dienst verlaten. (B. H.) Naar men verneemt, heeft de 1ste luit. der inf, J. P. Gontil verzocht bij het wapen der cava lerie te worden gedetacheerd. De 1ste luitenant-kwartiermeester H. P. M. Van Altena heeft wegens meer dan 12 jaron on-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2