M°. 8423. X>oiicIèiBcI&<£ 11 -A_"o.g"ei.stiis. A°. 1837. Dit rammer bestaat sit Twee Bladen. Leiden, 10 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afaonderijjke Nommers0.65. feze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DES. ADVERTENTTEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel moer/0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inca»- aeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Hedenmiddag ontvingen we per Franselie mail de Indische bladen van 2 tot en met 9 Juli. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om 10.2 bezorgd zijn. Men verneemt dat het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaken der levering van eene hoeveelheid steenkolen aan het departement van marine, verre beneden het aangenomen gewicht, geen termen heeft opgeleverd tot het instellen van eene straf vervolging. De zaak is tegenover dengeen, die in deze van wege het departement van marine toezicht had te houden op de brandstoffen, langs administratieven weg afgedaan. In de zalen van het voormalige Museum Van der Hoop, thans universiteitsgebouw te Amsterdam, wordt eene geheel eigenaardige tentoonstelling voorbereid, welke van 26 Augustus tot 18 Septem ber geopend zal zijn, onder den naam van „Neder- landsch Vaticaansche tentoonstelling". Al wat in Nederland op zeer verschillend gebied vervaardigd is geworden als hulde bij het gouden priester-jubilé van Paus Leo XIII wordt hier bijeengebracht. Tal loos zijn de stukken naaldwerk van het eenvoudigste linnengoed tot de rijkste prachtstukken, als pries tergewaden, de kant- en borduurwerken door nijvere vróuwenhanden in en buiten kloosters uitgevoerd. Kunstenaars op alle gebied zullen daar hunne bijdragen leveren. Naast den beelhouwer en schilder zal de kunstdrijver, drukker, boekbinder en minia turist elk zijn schoonste werk leveren. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden koffie veiling was de afloop over het geheel beneden of ongeveer overeenkomstig de taxatie. Gisteren werd te Amsterdam de algemeene jaarvergadering van „Patrimonium" gehouden. Het telt circa 6100 leden. De aftredende bestuursleden, de heeron Buitenhuis te IJselmonde en Smedes te Assen werden herkozen. Onzen vroegeron landgenoot den heer G. P. Blaaubeen, thans te Antwerpen, viel de onder scheiding te beurt van door het vereenigde consis torie der Duitsche en Hollandsche Evangelische gemeenten te Antwerpen te worden benoemd tot hoofdorganist. Te Keulen volgen zeven jongelieden uit ons land de lessen aan het conservatorium. Onder den titel „De Electriciteit in het Maat schappelijk Leven", zal de heer Brinkman te Amster dam uitgeven een aantal werken betrekking heb bende op de toepassingen der electriciteit, in den trant van Hartleben's „Electro-technische Biblio theek" over dynamo-electrische machines, electrisch licht, telegraphie, telefoon, galvanoplastiek, electri- sche klokken, de electriciteit in de geneeskunst en in den oorlog, electrischo spoorwegen, enz. Een groot aantal illustraties zal den tekst verduidelijken. De druk van de ons toegezonden proefafievering is goed en de onderneming van den heer Brinkman ver dient te worden gesteund. De tot 2den luitenant benoemde cadets van de Kon. Mil. Academie zullen den léden dezer maand bij de corpsen, waar zp zijn ingedeeld, in hunnen rang moeten worden erkend en beëedigd. De tot 2den luit. dor genie benoemde cadets J. E. Roorda en C. Nobel zullen den léden dezer in de legerplaats aankomen, beëedigd en in dienst gesteld worden. Genoemde officieren blijven tot nader orde bjj het corps genietroepen dienst doen. Volgens by het departement van marine ont vangen bericht, is Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Koningin Emma der Nederlanden" den 6den dezer van Curasao vertrokken, met bestemming naar Nieuw-York. Door den aartsbisschop msgr. Snickers is een prachtig hoofdaltaar gewijd on in dienst gesteld in de St.-Catharina-kerk te Utrecht. Het is een ge schenk van het kapittel en verdere geestelijken van dit aartsbisdom en gewijd aan de nagedachtenis van de aartsbisschoppen Swijzen en Schaepman. Het is een uit wit zandsteen gehouwen zoogenaamd baldakjjn-altaar, rustende op vier marmeren kolom men en versierd met de beelden van Christus, Andreas en Johannes, dat door artistieke uitvoering en rijke ornamenteering den ontwerper en kunste naar, den heer Mengelberg te Utrecht, alle eer aandoet. Naar men weet, is door Engeland aan de mogendheden voorgesteld eene bijeenkomst te hou den over de beetwortelsuiker en de bonification op den uitvoer. Wp vernemen dat onze Regeering besloten heeft aan deze byeenkomst deel te no men, ofschoon daarvan niet veel resultaat wordt verwacht. (N. R. C.) Aan de diaconie der Doopsgezinde gemeente te Arnhem is door wylen mevr. de wed M. Van Heukelom een legaat besproken groot ƒ2000, én aan de Doopsgezinde gemeente aldaar de eigendom van een pand in de Willemstraat te Arnhem. De consul-generaal der Nederlanden te Napels heeft eene kennisgeving ontvangen van de Kamer van Koophandel aldaar, waarby deze verklaart vol komen onbekend te zijn met zekere „agence com- merciale de Naples", onder directie van den heer Giovanni Ranalli, die zich in eene vooral in het bui tenland verspreide circulaire op haar beroept. (St.-C.) Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 9 Aug. te Suez; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 9 Aug. van Southampton; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 Aug. van Padang. Z. M. heeft aan A. Th. Haagsma, op zpn verzoek, met ingang van 11 dezer, eervol ontslag verleend als notaris te Leeuwardenaan M. De Mol, eervol ontslagen hoofd eener openbare lagere school te Vere, een pensioen ten laste van den Staat verleend van 722, met intrekking van het hem vroeger toegekend pensioen van 67 7 's jaars pensioen verleend aan: J. J. Marjée, meesterknecht der drukkers ter Algemeene Landsdrukkery, ƒ346; H. Kok, portier in het ziekenhuis der Eyks-universiteit te Leiden, ƒ122 (met instandhouding van het militair pensioen van ƒ180, verleend by koninklyk besluit van 28 Juni 1872). Gemengd Nieuw» Dinsdag-nacht ontstond te Harder- wpk brand in een huis in de Vpestraat. Het duurde niet lang of ook een daarnaast liggend pand, behoorende aan oen logementhouder, werd aan getast. Juist toen men den brand in de aangetaste perceelen meester was, ontstond er in eene daar tegenover liggende woning brand, waarschpnlyk door den daarover vliegenden vonkenregen veroor zaakt. De huizen zpn bpna geheel uitgebrand. Te Schalkhaar, gem. Diepenveen, is, vermoe delijk door het spelen met vuur door eenige kin deren, brand ontstaan bjj den landbouwer F. Voort man. Eene schuur en een hooiberg werden in de asch gelegd. Hot woonhuis bleef gespaard. Zondag-avond brak een felle brand uit ten huize van II. De Vaan, te Viymen. Terwpl deze woning afbrandde, sloegen de vlammen over den Heidyk en tastten daar nog twee andore woningen aan. Middelerwpl was de brandweer op do plaats dos onheils gekomen en wist men de belendende go- bouwen te bewaren. Veel hooi en de oogst, pas binnengehaald, zijn verbrand. Alleen de woning, waarin de brand is ontstaan, was verzekerd, zoo dat de bewoners der overige perceelen veel schade hebben geleden. Omtrent de oorzaak kan met zeker heid niets gemeld worden. Het „Utr. Dbl." maakt melding van een 74 jarigen werkman, die vóór eenige dagen nog een nieuwen natuuriyken tand gekregen heeft. Op het landgoed „Ons Genoegen" to Drempt zal op 24 Aug. eene inrichting geopend worden voor zonuwiyders. Te Leeuwarden zp twee Spanjaar- den aangekomen, met het doel om Frieseh fokvee te koopen. De feesten bij het huwelpk van den- keizer van China zullen ruim 20 millioen gulden kosten. De familie van Katkoff honoreerde den Franschen dokter Potain met 20,000 fr. Te Nar bonne kregen twee mannen, Jean Caulet en Armand Gineste, sedert lang met elkander op slechten voet, dezer dagen hevig twist. Gineste bracht met eon knuppel den ander een hovigen slag toe. Caulet had nog kracht genoeg om tweemaal zpne revolver af te schieten, waar door Gineste in de zpde en in de dy gewond werd, hetgeen hem niet vorhindorde, zpn vpand mot den knuppel dood te slaan, waarop hij zelf, uitgeput van bloedverlies, neerviel. Men dacht niet dat hij zpne wonden zou kunnen overleven. Te Digne, in Frankrpk, hobben over stroomingen eene schade berokkend van 600,000 fr. Al de dpken zpn doorgebroken en hot schouw spel der overstroomde eigendommen is hartver scheurend. Het heeft in Duitschland zeer de aandacht getrokken dat de Fransche regeering onlangs bevolen hoeft, eene poppenfabriek te Ernber- ménfi, toebehoorende aan een Duitscher, den heer Weisbach, te sluiten. Een telegram uit Straatsburg meldt dat zy van dat besluit is teruggekomen. Volgens de te Nancy verschonende „Dépêche" had de heer Weisbach drie dergelpke fabrieken te Mainz, zyne geboorteplaats, en te Straatsburg. Hy had grooten afzet in Frankrijk, totdat de invoerrechten op Duitsch speelgoed werden ingesteld. Daarop be sloot hy de grens over te gaan en stichtlo hy bovenbedoelde fabriek, vlak bij het fort Manonviller. Al de werklieden, honderd in getal, zpn Duitscbers en de grondstoffen kwamen ook uit Duitschland. De heer Weisbach schynt den minister Von Putt- kamer en den Duitschen ambassadeur te Parys tegen den maatregel, die hem trof, in den arm te hebben genomen. Volgens den berichtgever der „Indépendance" is de intrekking van den maatregel slechts tpdelijk en zal de fabriek over drie maanden voorgoed moeten gesloten worden. De bekende Molinari te Parys stelt voor een of- en defensief verbond tusschen Enge land, Holland, België, Denemarken en Zwitserland, die geen oorlogen hebben te voeren en het meest door oorlogen lyden zouden zp zouden in oorlogstijd te zamen over 1,095,000 man kunnen beschikken. De Londensche „Standard" verneemt uit Napels dat daar ontegenzeglpk verscheidene gevallen van cholera voorkomen, en dat dit niet te verwonderen is, daar de vluchtelingen, dio by s roomen Sicilië verlaten, er worden toegelaten na eene hoogst opporvlakkigo inspectie. Nieuwsgierig. Een Engelschman kwam in Amerika en ging onder anderen ook don waterval van Niagara zien. „Hm", sprak lip tot zpn Yankee-vriend, „niet onaardig! En loopt dat ding nu 's nachts ook zoo maar door?"

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1