ninklyk veto en het oordooi van den Raad van State, maar betoogde ook dat de vryheid van onderwijs onafscheidelijk is van de voorwaarden van toezicht en de oischen van bekwaamheid der onderwijzers. Do minister verdedigde de houding der Regeering en betoogde, dat deze zich tegenover het door den heer Schaepman genomen initiatief moeiiyk kon doen golden. Hare meening omtrent het voorstel had zy niet verzwegende aanneming er van had zp zelfs bepaald ontraden. Tot stemming overgaande, werd het voorstel- Schaepman verworpen met 27 tegen 11 stemmen. Vóór het voorstel stemden de hoerenSmitz, Pyls, Regout, Schimmelpenninck Van der Oye, Smits Van Oyen, Hengst, Pynappel, Magnée, Eiout Van Soeterwoude, De Bruyn en Verheyen. Het debat over de additioneele artikelen is daarcp aangevangen. De heer Pynappel bestreed het voorloopig kies reglement en de toepassing, daar gegeven aan de uitbreiding van het kiesrecht.. Hy betoogde dat het kiesrecht een recht is, dat gogovon wordt in het belang van den Staat, een recht dat men niet aan enkelen geven moet, aan wien men hot gaarne geven wil, terwyi men het aan honderdon onthoudt. '1 gaf de vrees te kermen, dat by de voorgestelde ,xffrL eiding van het kiesrecht de onverschilligheid nog zo u toenemen en de party stryd vermeerderen. Helen voort2:0tting. Alsdan ook is de interpella tie van <k n heer Fransen Van de Putte ovor de koffie aan: de .orde' Het voonoomu"1 ««taat de verkiezingen voor de Tweede Kamer, na de entbinding, te doen plaats hebben op Dingdag 13 September a. s. In Den Haag loopen allerlei geruchten over da vervulling van het ambt van burgemeester aldaar. Terwyl velen beweren dat de heer Paty'u wel terug zal komen op zyne aanvrage om ontslag, weten anderen te verhalen dat de hoor Roöll, lid der Eerste Kamer, of de. oud-wethouder Van der Kemp in aanmerking komen. Zelfs wordt van een „mouvement municipal" gewaagd, waarby do heer Van Tionhoven naar 's-Gravenhage, de hoerPatyn naar Rotterdam en de heer Vening Meinesz naar Am-sterdam worden verplaatst. Aan dergeiyke geruchten kan natuuriyk hoege naamd geen gewicht worden gehecht. Volgens te 's-Hage uit Indie ontvangen parti- -culior bericht, is mr. Gallois, eerste gouvernements- secretaris, benoemd tot algemeen secretaris. (Fad.) Naar men verneemt, heeft mr. C. G. L. De Balbian Van Doorn ontslag gevraagd als kanton rechter te Utrecht. Het stoomschip „Edam" arriveerde 6 Aug. van Amsterdam te Nieuw Yorkde „Noord-Holland", van Rotterdam naar Java, passeerde 6 Aug. Sagres; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 8 Aug. Lizard. Gemeugd Nienwfc Dezer dagen worden de miliciens der lichting 1884 weer aan hunno verplichtingen ten aanzien der nationale militie herinnerd. Aan de groote bedryvigheid, welke er hedenmorgen in de infanterie-kazerne alhier heerschte, kon men opmerken dat men hunne komst met ongeduld verbeidde. Het was werkelyk aardig de groote vaardigheid waar te nemen, welke aldaar werd aan den dag ge legd met het vullen der stroozakken en het in elkander schroeven der yzeren kribben. De kapitein der artillerie Vitali, van het Italiaansche leger, die dezer dagon ook Leiden bezocht, meldde zich aldaar aan de kazerne- wacht aan en gaf in het Fransch zynen wensch te konnon den kolonel te spreken. Men kan zich de verbazing van den kapitein vorboelden, toen de sergeant der wacht hem in vloeiond Italiaansch mededeelde dat de kolonel afwezig was en de oefeningen in de nabijheid van Katwyk bywoonde. Deze sergeant is van vadorszydo van Italiaansche afkomst. (N. R. C.) Men zendt ons het volgende ter plaatsing: Als eene byzonderheid kan gemeld wor den dat te Katwijk aan den Ryn, door den zandhaas v. L., eonigen tyd geleden de eieren uit eon nest van een spreeuw van tusschen de dakpannen zyner woning zyn weggenomen geworden, en dat hij daarvoor in de plaats had gelegd eene ei van een kip, om te zien of de vogel dit zou uitbroeden. Ofschoon v. L. den vogel nu en dan zich in de vrije lucht zag bewegen, bemerkte hy bij onderzoek dat het ei toch warm was. Op een zekeren dag (de datum van het neder- leggen is hem ontgaan) zag v. L. de spreeuw wild en schreeuwende in het vrye zwerk zich bewegen; tegelykertyd hoorde hy een gopiep als van een kuiken. Toen v. L. ging zien, bevond hy dat de spreeuw het ei had uitgebroed en dat het kuiken, na door v. L. wat gekoesterd te zyn geworden, nu flink bij de andere kuikens rondloopt. Nu dient v. L. het geluk, dat het eene hen zal zyn. Zondag-namiddag ontstond brand in een hooiberg even buiten de kom dor gemeente Wassenaar, en vóór dat de brandspuit in werking was, stond hy in volle vlam. Toen de brand ge- bluscht was, bloek het dat die niet door broe ing, maar waarschpniyk door het spelen met lucifers door kinderen veroorzaakt was. Als eene b ij zonderheid meldt men ons dat by den landbouwer D. Van Rijn te Hoog- made eene zeug jl. Zaterdag twee en twintig big gen heeft goworpon, waarvan er hog zestien, in leven zpn. Zaterdagnacht heeft te Haarlem een polderwerker na eon twist by hot verlaten van eer.e tapperij eon hoornblazer by de infanterie vyf steken met' een mes toegebracht. De polderwerker is ge arresteerd, de hoornblazer naar de infirmerie over gebracht. Zaterdag 27 dezer worden nationale wedrennen gehouden op het terrein achter het Ryks-museum te Amsterdam onder de reglementen der Ned. Harddravery- en Renvereeniging. Onder de vj)f nummers is een poney-wedstryd. Met een pleiziertrein uit Duitseh- land kwamen Zaterdag 496 personen te Amsterdam aan, die allen marktplein en tentoonstelling be zochten. In de Gerard Doustraat te Amster dam, vóór de zaal van het „Leger des Heils", wier pen Zondag-avond een aantal jongens met steenen. Eén dier jongens, dien de politie in bewaring wilde nemen, werd door hot publiek ontzet, waarop het met steenen werpen nog harder begon. Nadat de beschikbare agenten van het hulpbureel Ferdinand Bolstraat ter adsistentie waren aangekomen en eenigen van hun wapenstok hadden gebruik gemaakt, werd de rust hersteld. By den brand hoek Von Zesen- en Pontanus- straat, heeft een man, wonende Zeeburgerdyk, uit die woning eene vrouw gered, die in zwangeren toestand te bed lag. Ten einde toegang tot de woning te verkrijgen moest de redder eene glas ruit inslaan om een der ramen open te schuiven, waardoor hy zich ernstig aan de hand verwondde. In de Buiten-Bantammerstraat •ïyn twee per sonen vechtende geweest, waarby dó een den ander niet eene bijl eene verwonding aan het been heeft toegebracht, De „N e d. Bell Tele f.-M y." heeft langs den Rijksstraatweg over Haarlem eene telefonische verbinding tot stand gebracht tusschen de Duin waterleiding-reservoirs te Leiduin by Vogelenzang on het hoofdkantoor te Amsterdam. Dit werk ver richtte zy in drie weken tyds. Op de hoogte van den Kadyk te A m- sterdam viel hodenmorgen, door wellicht misstap pen der trap, van 2 verdiepingen eene vrouw, met gevolg dat zy dood naar Jiet Gasthuis werd vervoerd. Vermoedelyk door hot onbedacht zaam wegwerpen van een lucifer in een hooiberg ontstond te Nieuw-Loosdrecht brand. De huizen, bewoond door de wed. Timmerman en P. Barreveld, werden in een oogenblik door het vuur geheel vernield. Twee andere huizen, die ook door de vlammen werden aangetast, bleven door het krachtig optre- don van de brandweer bohouden. Het meerendeel van de inboedels, welke byna gelieel verbrandden, was verzekerd. Op den spoorweg tusschen Tilburg en Oosterwyk is gisternacht het lijk gevonden van een man, die hoogst waarschijnlijk door een der a-ondtreinen van den vorigen dag was overreden. Plet lyk werd in het gasthuis te Tilburg opgeno men. Later is gebleken dat het was de voorslager in de centrale werkplaats der Staatsspoorwegen aldaar, P. Van Rooy. Uit R o s s e m wordt van 7 Aug. ge meld Heden werd in den ochtendstond bij den predikant ingebroken. Er werden zilver, geld en een gouden horloge ontvreemd. Nadat de dieven eene flescli wijn uitgedronken hadden, zyn zij, door dien er gerucht gemaakt werd, op de vlucht ge dreven. Op het geheels eiland Cyprus werd den 7den Augustus to 1 u. 25 m. des namiddags een hevige schok van aardbeving gevoeld. Een groot gedeelte der groote book- drukkery te Parijs is door de vlammen vernield. Drie spuitgasten werden half gestikt uit het bran dende gebouw te voorschijn gehaald, en herkregen eerst na verloop van een uur hun bewustzijn. De „Nation" is niet kunnen verschijnen. Het blad „Paris" werd gedrukt ter drukkerij van de „Soleil". De „Franco" kwam op het gewone uur niet uit. Uit de te Rome ontvangen berich- ten omtrent de cholera in de provincie Napels blijkt, dat te Napels op 5 en 6 Augustus zyn aangegeven 7 gevallen, waarvan 4 met doodelyken afloop, en te Regina 12, waarvan 8 sterfgevallen. De vrouw van een Berljjirsch amb tenaar verloor op één dag 5 kinderen. Zy was met hare 5 kleinen, van 1 tot 9 jaren oud,.naar een dorpje by Küstrin gegaan om daar zomerverblijf'" te houden. Het oudste dér dno kinderen kreeg er diphtheritis; 3 anderen werden enkele uren daarna ook aangetast, zy stierven alle 4 zeer spoedig en toen de van smart waanzinnige vro,uw met het jongste kind naar Berlijn terugkeerde werd dit onderweg aangetast en was overleden eer zy te huis aankwam. Het Belgische Hertogenwoud, een groot bosch tusschen Verviers en de Duitscho grens, is gisteren over verscheidene kilometers afgebrand. Dit woud stond bekend wegens zyn rijkdom aan wild en daarom was het het jachtterrein, dat menigmaal uitgekozen werd door den graaf van Vlaanderen. Zaterdag-avond vertoonde het vuur zich op het gebied van Membach, aan do grens van het bosch, en weldra nam het in hevigheid toe. De eerste pogingen tot blusschen werden aan gewend door de boschwachters, door de gendarmes van Verviers en door vyftig bewoners van Membach. t Die hulp was echter niet in staat het vuur stuiten en toen heeft men, naar het schynt, naar Luik om hulp gezonden. De plaatsen, welke door vele toeristen worden bewonderd,hebben veel geleden. Ook op twee andere plaatsen van Membach staan veenachtige terreinen in brand. Aangaande den brand in de mode- magazynen van den heer "Whiteley te Londen, wordt nog het volgende gemeldTot 3 uren in den nacht was het westelijk deel van Londen zóó helder verlicht alsof hot dag ware, door de vlammen, welke uit de gebouwen opstegen, waarvan de oostwaarts gelegene volkomen zyn vernield. Aan spuiten en water ontbrak het niet, maar door de licht ont vlambare stoffen werd het vuur op ontzettende wyze aangewakkerd. Daarbij werd de brandweer in hare bewegingen niet weinig belemmerd door de menschenmassa, welke een ondoordringbaren muur vormde; het was Zaterdag-avond toen de J brand uitbarstte, en dan zijn allyd meer mensehen dan gewoonlijk op de been. Drie der bedienden zyn in de vlammen omgekomen en drie andere perso nen werden door het invallen van een muur gedood, terwyl verschillende spuitgasten of andere personen min of meer ernstig zyn gewond en in het St.- Mary's gasthuis opgenomen. Het is de vyfde maal in de laatste vyf jaren dat de magazynen van "Whiteley door brand ver nield worden, en telken? bedroeg de schade ruim 100,000 pd. st.; ditmaal echter zou, volgens eene verklaring van Whiteley zeiven aan den reporter van een der Londensche bladen,, de schade niet minder dan 525,000,pd. st. beloopen. Ongelukkig schynt het zich te bevestigen, dat sedert den brand van Juni 18S5 geene maatschappij het waagde de gebouwen en goederen tegen brandschade te ver zekeren, zoodat. het verlies van Whiteley zoo goed als ongedekt is. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschro- ven, doch mot zekerheid is dienaangaande niets bekend. By het begin van den brand hoorde een arbeider een knal als van ontplofbare stoffen volgens de Londensche bladen is die knal echter door eene gasontploffing ontstaan. Het huis Whiteley, bekend als de „Bon Marchó" of,„lo Louvre" van Londen, deed vedl schade aan den kleinhandel en had zich hierdoor veel vijanden gemaakt. Yan de uitgobreidheid dezer zaak kan men zich een denkbeeld maken wanneer inen weet, dat de gebouwen veertien acres grond beslaan, dat 5000 personen er werkzaam zyn en 300 paarden voor vervoer gebruikt worden.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2