DAGBLAD. 8427 'TVoensscla.s; 4.0 .Ajus'a.ijstus. A0. 1887. Dit mirnmer bestaat Hit Twee Bladea. Leiden, 9 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1*40. Afzonderlijke Nommera0.D5. feze iQourant wordt dagelijks, net uitzondering van &on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel moer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aqri de door B. en Ws. in den gemeenteraad aangeboden rekening en verantwoording wegens de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1886 is nog het volgende ontleend, wat 'do uitgaven "betreft aangaande het hoofdstuk onder wijs en de bevordering van kunsten en weten schappon. Kost n voor de Latjjnsche scholenjaarwedden der onderwijzers ƒ24,342.50; kosten van school boeken en schoolbehoeften 878.42'/,, vuur en licht in de scholen ƒ296.21, onderhoud der ge bouwen. meubelen enz. 843.79'/,, diverse uitga ven tot dit art. behoorende ƒ960.44. Kosten voor de middelbare scholenjaarwedden der onderwijzers 43,705, kosten van schoolboeken en schoolbehoeften ƒ1873.04, vuur en licht in de scholen ƒ747.16, onderhoud der gebouwen, meu belen, enz. ƒ3048.801/!, diverse uitgaven 2135.79, kosten der parallelklasson ƒ366.67. Koston van het plaatselijk toezicht op het mid delbaar onderwijs 50. Kosten van het lager onderwijsjaarwedden der onderwijzers ƒ115,182.401/,, vergoeding aan onder wijzers, aan het hoofd van scholen staande, wegens gemis van vrije woning ƒ2800, toelagen en bij dragen tot opleiding van onderwijzers ƒ7795.82, kosten van het herhalingsonderwijs 1050.44'/,. Kosfon van het instandhouden van schoollokalen en ondorwjjzerswoningen ƒ3773.48. Huur van school lokalen en onderwijzerswoningon 1200. Kosten van bot aanschaffen en onderhouden van school- meube'en ƒ3410.89'/,van het aanschaffen en onder houden der schoolboeken, leermiddelen en school- behoof'en 6226.89'/,; van verlichting en verwar ming en van het schoonhouden der schoollokalen ƒ5259.071/,; van het plaatselijk schooltoezicht 173.75; van de vergelijkende examens 341.19; van advortentiön ƒ199.39'/,; van de schoolbiblio theken 134.03'/,. Koston voor het onderwijs in kunsten en weten schappen 3375. Kosten der bewaarscholen ƒ14,973.99'/,; der kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen ƒ14,724.61; van de inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren 9572.97'/,; voor het middelbaar onderwijs (Burgeravondschool) 6900. Terugbetaling van schoolgelden (lager onderwijs) ƒ86.83. Totaal van het werkelijk uitgegevene van dit Hoofdstuk ƒ276,428.63. De Leidsche afdeeling der vereeniging „Het metalen Kruis" hield gisteravond in het lokaal en den tuin van „Zomerlust" aan den Stationsweg hare jaarlijksche feestvergadering. Eene talrijke schare, zoowel van dames als heeren, was daartoe naar de in feestdos gehulde zaal opgekomen. Aan de wanden bevonden zich groote en kleinere vlaggentropeeön, op vroegere wapenfeiten betrekking hebbende, alsmede eone hulde aan do oud-strjjders, terwijl het orkest achter kwistig aangebracht groen met de bustes van Neerlands drie Koningen was verborgen. Het geheel maakte een aangenamen indruk. Do feestviering werd ingeleid door eenige muzikale voordrachten door leden van het stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie, waarmede den aanwezigen blijkbaar veel genoegen werd verschaft, want het loffelijke spel, ook der solo's, vond een dankbaar gehoor. Daarna riep de heer Van Ingen Schenau, als president der vereeniging, zjjn kameraden, den heeren donateurs en eereleden, benevens allen aan wezigen een hartelijk welkom toe. Hij achtte het overbodig eene beschrijving te geven van het doel dezer feestviering, daar dit allen ongetwijfeld bekend was; hij zou dus volstaan met eene korte schets. Spreker bracht in herinnering hoe de harten der oude soldaten, wien het feest 'gftlft; met trots, maar tevens ook met dankbaarheid zijn vervuld, dier soldaten, wier haardos óf geheel is verdwenen óf waarvan nog slechts eene eriüele spierwitte 'lok over is. En toch, ondanks die bewijzen van ouder dom, blakon zij nog van liefde voor Koning en Vaderland, en, gesteund door vele mannen van eer, zjjn zij nog bezield met jeugdig vuur om den 8sten Augustus feestelijk te herdenken, den dag, waarop zij vóór 56 jaren, na eene roemrijke overwinning te hebben behaald, zich vermoeid nederlegden voor de poorten van Hasselt. Hun aantal, zeide spreker, is wel niet groot meer; niet velen ziet men meor met het eerme taal op de borst; niet velen meer dragen den naam van „ridders van het metalen kruis", want telkens worden eenigen hunner ons door den dood ontnomen. Zoo ook in het afgeloopen jaar, toen de heeren Van Galen, Grobbe, De Vogel en Hoseman van onze zjjde werden weggerukt. Den weinigen, die zijn overgebleven, moet het evonwel eene aangename eer zijn, te mogen feest vieren, omringd door tal van jeugdige krijgslieden van alle wapenen, door de schutterij, ja, door land en zeemacht, en, wat ook niet zonder beteekenis is, door zoovele dames en hoeren, die zeer zeker don mannen van '30 en '31 groote achting toe dragen. Vervolgens wekte de heer Van Ingen Schenau allen op tot eene aangename feestviering, de gulden spreuk onzer vaderen en ook nog thans die van alle Nederlanders, in herinnering brengende, wijzende op de spreuk der banier„Eendracht maakt Macht", waarmede hij de feestelijke samenkomst opende. Met een paar, staande aangeheven coupletten van het Nederlandsche Volkslied, gevolgd door het Wil helmus, werd deze hartelijke toespraak beantwoord, alsmede met eenige van vaderlandsliefde en van waardeering voor de oud-strijders getuigende woor den des heoren De Boer (van de onderofficiers- vereoniging der infanterie), die op wolsprokendo w(jze deed uitkomen hoe trotsch men is op het bezit van nog enkelen der verdedigers van den room van onzen geboortegrond, die rnet feiten toonden goed en bloed daarvoor veil te hebben. Ook wanneer geen hunner er meer is, zal hun voorbeeld in dank bare herinnering bljjven en, mocht het Vaderland in nood komen, opnieuw navolging vinden. Maar niet den strijders van '30 en '31 alleen werd hier hulde gebracht; onder hen bevond er zich nog één, die van de roemrijke jaren van 1813 en '15 dagteekende, de zilveren kruisridder P. J. Wubbe, die, niettegenstaande z(jn hoogon leeftijd, niet in gebreke was gebleven op dezen feesteljjken stond tegenwoordig te zijn, evenmin als de leden en be langstellenden van buiten. Door de jongeren was veel in het werk gesteld om dezen avond luister bij te zetten. Eereleden en andere genoodigden leverden daartoe en niet zonder succes hunne bijdragon. Reeds bjj het binnenkomen werd den bezoekers oen boekje over handigd, bevattende den tekst van een aantal zang- nommors, hetzij voor solo of koor alleen, hetzij voor boido te gelijk; welke nommors op verdien stelijke wjjze worden gezongen door onderofficieren en andere gegradueerden der zeomacht, met mede werking van een paar dames en heeren, onder leiding van den heer Jan Hogenkampterwijl dooi de leden der vereeniging „Pugno Pro Patria" den leden van het Metalen Kruis als verrassing een oor spronkelijke en schoone feestzang werd opgedra- gon, waarvan de muziek was geleverd door den heer Joh. Oostelaar, die zelf bovendien de solo partij vervulde. Èn voor zijne fraaie compositie én voor de uitvoering mocht hij, evenals de leden, veel bijval inoogsten. Dit was ook het geval o. a. mot het declamatorium „De zieke Jongeling", met instrumentale begeleiding. Verder werd'èn er nog tal van toespraken gehou den en voordrachten ten beste gegeven, afgewisseld door verschillende dansenwant dat ook daarvoor oen ruime plaats werd ingeruimd, spreekt vanzelf, al waren de oudjes alleen in staat slechts aan de polonaise mee te doen. Er heerschte steeds eene uitstekende harmonie, eene opgewekte feestvreugde, waaraan pas een einde kwam toen de zon haar gulden stralen weer aan den oostertrans deed verrijzen. Bjj het te Utrecht gehouden examen ter ver krijging van de akte voor Fransch (1. o.) is toe gelaten de heer J. J. Wissenburgh, van Leiden. Bij het examen ter vorkrjjging van de akte voor Engelsch (I. o.) is toegelaten mej. A. Ch. De Ridder, van Hillegom. Mej. A. Verhoef geb. Clique is benoemd tot gemeente-vroedvrouw te Oegstgeest. De bisschop van Haarlem heeft laatstleden Zondag in de kapel van het seminarie Warmond de tonsuur en do mindere orden toegediend aai» de heerenC. W. Kortekaas, Th. F. Ebbinkhuysen, A. F. Suidgeest, W. J. Van Turnhout, J. W. J. Thompson, J. J. De Graaf en C. H. Schneiders. Onder voorzitting van den heer C. Rozenraad, van Berlijn, werd gisteren in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te 's-Gravonhage eone alge meens vergadering gehouden van aandeelhouders irt de IJselstoomtram-maatschappij. In deze vergadering werd uitgebracht het verslag van commissarissen aan de aandeelhouders, zoomede mededeeling gedaan van de balans over 1886, waaruit bleek dat de toe stand der maatschappij bevredigend kan worden genoemd. Commissarissen en directie werden bjj groote meerderheid van stemmen door do vergade ring gedechargeerd. In de plaats van don heer F. baron Van Hogen- dorp, die als directeur der Maatschappij was afge treden, werd tot directeur benoemd de secretaris, de heer H. W. Knottenbelt. De vergadering verleende hare goedkeuring aan het voorstel van het bestuur om de heeren baron Van Hogendorp, jhr. Hora Siccama en Gübel als leden van den raad van commissarissen te doen optreden. Voorts werd aan dien raad machtiging verleend tot het aangaan eener geldloening van 200,000, ter consolideering van de vlottende schuld der Maatschappij. Aan de orde was eindelijk de wijziging der sta tuten, doch, wogens het vergevorderde uur en de onvoltalligheid der vergadering, werd daartoe thans niet overgegaan. Alleen werd in behandeling gonomen een voorstel van een aandeelhouder, om te bepalen dat ieder aandeelhouder niet meer dan 12 stemmen zal kunnen uitbrengen, welk voorstel echter niet word goedgekeurd. De vergadering werd hierop gesloten. Gelijk men weet, heeft de Eerste Kamer gis- toren het voorstel-Schaepman tot wijziging van artikel 194 der Grondwet verworpen. Het vond in den heer Elout Van Soeterwoude een warm voor stander, doch werd nog bestreden door de heeren Roëll, Huydecoper Van Maarsseveen, Van Naamen Van Eemnes en Van Pallant Van Koppel, die er allen een gemis in zagen van de grondwettige waar borgen voor de vrijheid van het onderwijs'. De heer Regout verdedigde het voorstel, dat aan de grieven dor voorstanders van bijzonder onderwijs zou kunnen te gemoet komen. De minister Heemskerk onthield zich ook nu van een bepaald oordeel, met het oog op het ko-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1