BCITSNL.AKD. Fra nlcrilk. Bjj Katkoffs teraardebestelling, welke op hedon bepaald is, zal de Parysche pers zich niet laten vertegenwoordigen. Men besloot wel een krans te zenden met eene betuiging van rouwbeklag en hoog achting voor den overleden journalist. De vergadering der journalisten, waar dit besluit werd genomen, werd bügewoond door een Rus, Michail Akinasi. Deze Rus hield eene toespraak, waarin hy KatkofT zeor vorheerlykte, maar tevens zyne verwondering te kennen gaf, dat de Franscho pers zooveel belang stelde in KatkofT, want Katkoff liet zich meermalon zeer ongunstig uit over de Fransche journalistiek en dreef den spot met Victor Hugo, die indertyd den Czaar genade verzocht voor eenige veroordeelde nihilisten. Dn „Liguo des Patriotes" heeft haar gewezen voorzitter, den heor Paul Déroulède, naar Moskou afgevaardigd. De heer Déroulède heeft echter beloofd dat hy zich zou matigen in de rede, welke hy op Katkoffs graf zou houden. Déroulède is een der hoofdlieden van de revanchepartij. Zyne keuze zal ongetwyfeld door velen beschouwd worden als eene nieuwe uitdaging ten opzichte van Duitschland. Ook Boulanger heeft een telegram van rouw beklag naar Moskou gezonden. Het duel tusschen generaal Boulanger en den heer Ferry trekt te Parus nog steeds in hooge mate de aandacht. Do openbare meening, met uit zondering van eenige radicale bladen, is gunstig voor den heer Ferry en acht Boulanger's voorwaar den onaannemoiyk. Zelfs Ferry's tegenstander, de heer Clémenceau, heeft verklaard dat hy evenmin -op deze voorwaarden een duel zou aannemen. Men verwacht nu, dat eenige scheidsrechters zullen aangewezen worden, ten einde de voorwaar- den voor den strijd vast te stellen. Omtrent dit duel schryft een berichtgever dar „Kólnische Zeitung" het volgende, waarin deze zaak vry juist schynt te worden beoordeeld „Welke sympathie of afkeer men voor het ovefige moge koesteren, in deze zaak moet men de zyde van generaal Boulanger kiezen. Het zou te begry- pen en te verdedigen geweest zyn, als de heer Ferry onvoorwaardeiyk het duel had afgewezen maar nu hy het eenmaal in beginsel had aange nomen, moest hy zich aan de waarlyk zeer ge matigde voorwaarden van Boulanger onderwerpen „éénmaal vuren naar goedvinden op oen afstand van 20 schreden"; voorwaarden dus, die mennau- weiyks meer ernstig gemoond kan noemen. Ferry's secondanten daarentegen -willen niet meer dan één maal gevuurd hebben, en wel op commando en op een afstand van 25 schreden, en omdat dit gewei gerd wordt breken zij de onderhandelingen af. Dat is louter komediespel en daarvoor had Ferry zy'ne secondanten niet uit de afgelegenste oorden des lands behoeven te ontbieden. Hy had waardiger en in zün belang in hot algemeen verstandiger gehan- deld met het geheele duel te weigeren. Wat hy nu gedaan heeft zal hem ontzaglyk benadeelen en aan den anderen kant Boulanger's aanzien verhoogen. Zyn de Fransche duels in don regel lachwekkend, de afloop van deze „eerezaak" maakt een waarlyk jammerlyken indruk." ItalK). Het kleine station te Stradella was letterlyk volgepropt met treinen, en de reizigers, die meest ■den geheelen of den ganschen nacht onderweg waren geweest, mochten zich gelukkig achten, in dien zy te midden van het gedrang iets van den stoet, welke den overleden minister Depetris ten grave droeg, konden in het oog krygen. Het keil* hof te bereiken was voor verreweg de meesten eene gansch onmogelyke zaak, eene buitensporige hersenschim. Tegen twee uren nam de familie het stoffelyk overschot voor het laatst in oogenschouw, waarna het door veteranen der vryheidsoorlogen naar de in eene „chappelle ardente" liersGhapen studeerka mer van den overledene werd overgebracht. Het lyk, op eene hellende estrade tentoongelegd, was in het zwart gekleed, met de Italiaansche Orde- teekenen op de borst. Het gelaat was zeer weinig veranderd. Eene ontzaglyke menigte maakte van de vergunning om het lyk te zien gebruik. De koning had een prachtigen bronzen krans gezonden. Reods te 7 uren worden de straten dooi de troepen afgezet. Te 8 uren kwam de trein aan, die de ministers, den gemeenteraad van Rome en nog een aantal ledon dor Kamer aanbracht. Eenigo oogenblikkon later trok prins Amedeus met de minis ters de stad door. Van alle kanten daagden dcpu tatiën op met banieren en muziekcorpsen. In den schier eindeloozen lijkstoet waren al de staatslichamen vertegenwoordigd. De militaire eer werd bewezen door eene geheele divisie, aangevoerd door een generaal. Op de kist lagen de uniform on de ridderorden des overledenen. De door zes paarden getrokken lykwagen was geheel bedekt onder bloemen en kransen. De slippen van het lyk- kleed werden gedragen door den burgemeester van Rome, den voorzitter van den Raad van State, den minister van binnenlandsche zaken, Crispi, de voor zitters der beide Kamers, den burgemeester van Stradella en 's konings vertegenwoordiger, prins Amedeus zoo telegrapheert althans de berichtgever der Belgische „Indépendance." De stoet was een kilometer lang. Men zag er zeventig banieren dor veteranen. Uit vele vensters strooide men bloemen op den lijkwagen en de muziek deed toepasselyke stukken hooren. De begraafplaats ligt buiten de stad, op een met wingerden begroeiden heuvel. Er is geenerlei toe spraak gehouden omdat prins Amadeus tegenwoordig was, en alles was te elf uren in de beste orde af- geloopen. Het geheel maakte een diepen, verhef- fenden indruk. Uit Brussel wordt bericht dat een consortium van voorname finamtiëele krachten, waaronder de „Société générale", aan de regeering een plan tot oprichting van eene door den staat gegarandeerde Grondkrediet-Bank zou hebben overgelegd. De re geering verklaarde in principe met de oprichting in te stemmen en by de Kamer van Afgevaardig den een daarop betrekking hebbend voorstel te zullen indienen. raat-BHtaaaHL Het Hoogorhuis heeft gisteren met 52 tegen 14 st. besloten, in het wetsontwerp betreffende de boter- surrogaten de benaming „margarine" te behouden» Sir James Fergusson verklaarde in bet Lager huis dat aan Zeber-pacha de terugkeer naar Egypte is toegestaan, nadat hy zich schriftelyk verbonden had: lo. de plaats, door de Egyptische regeering aangewezen, niet te zullen verlaten; 2o. zieh onder het toezicht van genoemde regeering te stollen; 3o. zich niet te zullen bemoeien met staatkundige of militaire vraagstukken betreffende Soedan, of andere aangologenheden. Nogal opzien baart het verhaal van een visscher, op wiens vaartuig op 13 Mei 11. dooreen Dnitschen kruiser gevuurd werd, op welk vuren volgde dat hu de manschap van den kruiser aan boord kreeg en als gevangene naar Wilhelmshaven en van daar naar de gevangenis te Flensburg gebracht werd. Zeven weken bleef hy daar gevangen. Ten slotte sprak de rechtbank hem vry en kreeg hy 50 shillings als schadevergoeding. Hij beweert meer dan 500 pd. st. schade te hebben. De „Central News" deelt mede dat de heer Hemeage de regeering in het Lagerhuis over deze zaak zal interpelleeren. De speciale commissie uit het Engelsche Lager huis voor den postarbeid op Zondag, zal aanraden, wanneer twee derden van den gemeenteraad eeneT stad zich togen het bezorgen van brieven op Zondag vorklaren, die bezorging te staken; op het platte land zouden zich twee derden der belastingbetaler den daartegen moeten verklaren. Transvaal. De Volksraad heeft by de behandeling der be grooting president Kruger oen geschenk van 12,000 toegestaan. Dit besluit werd met eene geringe meerderheid genomen en daarom achtte de president zich genoopt er voor te bedanken. De voorzitter van den Raad deelde toon echter mede dat alle leden den president de 1000 pd. st. wilden geven. Hierover bestond geen verschil vaa gevoelen, maar wel over de wyze, waarop het geld zou wordon gegeven. Vandaar dat eenige leden stemden tegen het aangenomen voorstel. De heer Kruger was met deze verklaring tevreden en aan vaardde het geschenk. Tevens werd een besluit genomen over den staatsprocureur. Do Raad besloot, zoodra de over eenkomst met den heer Leyds was geëindigd, hem ƒ12,000 uit te keeren, het contract dan te ver nietigen en den heer Leyds onder de gewone be palingen der landswetten weer tot staatsprocureur te benoemen. Evenwel werd de regeering gemach tigd, indien zy dit beter mocht vinden, het contract te hernieuwen, maar dan do lOOOpd. st. natuurlyk niet uit te koeren. In geen geval mag de staats procureur particulieren van advies dienen. Uit de Nieuwe Bóeren-Republiek wordt aan „De Zuid-Afrikaan" geschreven: „Men is hier druk bezig eene vereoniging met de Transvaal tot stand te brengon, indien mogeiyk. My dunkt dit is het beste wat zu doen kunnen. Men kan daar niet zelfstandig bly'ven. De lasten zullen voor de burgers te zwaar worden. Er zu'n te veel aasvogels en het hoofd is te zwak. Aan de Transvaal gehecht, zal Paul Kruger spoedig alles in orde hebben. De Zoeloes zy'n biykbaar rustig, doch in hoeverre zy te vertrouwen zyn staat nog te bezien. Voor openlyken opstand is geen gevaar, doch het schynt wel dat zy aan sluipmoorden beginnen te doen. Eenigen tyd geleden word een boer in de Nieuwe Republiek door een Zoeloe vermoord. En niet lang daarna werd een Duitscher op de grens van de Transvaal doodgeschoten. De laatste in zyn huis, terwyl hy met zyne familie aan tafel zat. De eerste werd een eind van zyn huis gelokt en daar doodgeschoten. Geen van beide moordenaars is gepakt. Er zullen meer dergeiyke moorden, vrees ik, plaats vinden, daar het zeer gemakkeiyk is voor de daders naar den eenen of anderen kant te ontkomen. Dit maakt dat de menschen huiverig wordon hunne plaatsen op de grenzen te bewonen. Het ïydt geen twyfel dat de Zoeloes opmakers en leermeesters hebben. Swazie- land is weer rustig." Amerika. De ineenstorting van de San-Francisco tarwe- corner is door haar eigen succes veroorzaakt.De prys had de abnormale hoogte bereikt van twee dollars zeventien cents por cental, ten gevolge waarvan den haussiers in den laatsten tyd tien duizend tons per dag werd geleverd, waardoor hunne middelen uitgeput raakten. Toen dit bekend werd, werd de beurs gesloten om eene minneiyke schikking mogelyk te maken en eene paniek te voorkomen. Men schat bet daarby betrokken kapitaal op een bedrag van twintig millioen dollars. Br wordt berekend dat de hausse-party een kwart millioen ton graan in Liverpool had, 200;f)00 tons onderweg en nog contracten had loopen voor 100,000 tons, hetgeen met den voorraad een totaal van 580,000 tons maakt. De voornaamste speculant, William Dresbacli, heeft een akkoord aangeboden, dat is aangenomen. De Nevada Bank spreekt het gerucht tegen dat zy in moeiiykheöen verkeert. De regeering van Brazilië heeft eene telling doen houden van alle slaven, die aich nog in dat uitgestrekte Rijk bevinden. Dank zy haren maat regelen tot geleidelyke afschaffing van de slaverny t is volgens den uitslag dezer telliog het aantal dier ongelukkigen, dat in 1882 meer dan een millioen bedroeg, in de jo-ngste vyf jaren met de helft, dus vyf maal honderdduizend, verminderd. Het H-uis van Volksvertegenwoordigers in Georgië heeft bet gezaraeniyk opvoeden van blanken en kleurlingen met 122 tegen 2 stemmen straf baar verklaard. De tegenstemmers waren zelf kleurlingen. Gedurende eene verkiezing te Manchester, een stadje in het zuidoosten van Kentucky, heeft een woest gevecht plaats gehad tusschen een twintigtal met pistolen en messen gewapende mannen. Zes hunner sneuvelden en verscheidenen worden ge kwetst. Wat aanleiding heeft gegeven tot dezen stryd, is niet bekend. lichtsterkte:. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfalrnek. WEEK van 24 tot 30 Juli. Datum. Uur. Aantal. Gemiddelde Eng. StandkaarBcn. 24 Juli 7.30 9.15 7 17.7 25 7.30 9.30 7 17.8 26 7.30 9.80 8 17.7 27 7.30 9.15 7 17.4 28 7.30 9.15 8 17.7 29 7.30 9.15 8 17.4 30 7.30 9.30 8 17.4 Dit beteekent: Wanneer men 5 cubic feet. 141.6 liters per uur Tan zulk gas verbrandt in een Sugg's London- Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 17.7, 17.8 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. Kostelooze Inenting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeeno kennis dat alsnog op Dinsdag 2 en Dinsdag 3 Augustus C. li., tusschen twee en dlie uren des namid dags, zitting zal worden gehouden in het Elisabethshof aan de Oude Vest, tot bet verrichten van kosteloozc inenting.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 10