Do burgemeester dood echter ten hunnen bate een beroep op de ingezetenen en oogstte 155.80 in, waar mede twee huisgezinnen, een dienstmeisje en oen bakkersknecht gelukkig werden gemaakt. Voor de schoo1jougd te Ya 1kenburg was het gisteren feest. Do gomoenteraad besloot in Februari van dit jaar, dat op 's Konings geboor- todag o. a. aan de kindoren oen prettige dag zou worden bereid. Dit kon echter niet geschieden we gens het hoersclien der mazelen, waardoor de school voor een goed deel was ontvolkt. Daarom had do feestviering nu eerst plaats. Met de oranjekleur getooid hielden knapen en meisjes een optocht door hot dorp, zongen voor het Raadhuis hunne vaderlandsche lioderen, en wa ren vroolijk en bljj. Dat oen mild onthaal hun in het schoolgebouw ten deel viel, behoeft wel geen betoog, zoodat allen dan ook weltevreden huis waarts koerden. Er zal hedenavond, den 3den dezer, eene gedeeltelijke maan-oclips plaats hebben, die hier te lande in haar geheel zichtbaar zal zijn. Do maan, die in liet sterrenbeeld „de Steenbok'' .staat, komt op te 7 uren 37 min. Het begin dor -eclips is te 7 uren 56 min. 2; het oindo te 10 uren 22 min. 6 middelb. tijd te Utrecht. De verduistering bedraagt niet moer dan 0.42 van do middellijn, aan do zuidzijde. Aldus luidt eeno mededeoling van prof. J. A. C. Oudemans in hot „Utr. Dbl." Uit Gouda wordt gemeld: In den nacht van Zaterdag op Zondag was hier een bui tengewoon hooge waterstand op te merkon, zonder dat de aanleiding daartoe bekend was. Deze was zelfs van dien aard, dat vole huizen onderliepen en de bewoners tot hun grooton schrik in hunne nachtrust gestoord werden. De schrik was te grooter, daar men by gèon mogelijkheid kon nagaan wat de reden daarvan was. By onderzoek bleek dat de persoon, belast mot den dienst op Rijnlands stoom gemaal, verzuimd had de man was in slaap ge vallen de rinketton tjjdig te sluiten, waardoor het water vry kon doorstroomen. Behalveden schrik, hadden sommige personen nogal schade. Vooral bjj minvermogende gezinnen, waar de kinderen veelal op den grond slapen, was de ondervonden last groot. Aan hot station Heler, aveen had de remmer Cauman te Venloo gistermorgen het onge luk tussclien de buffers te geraken van den goederen trein, welke om halfelf het statiën Venloo- moest binnonloopen. Zeer zwaar gekwetst is hy te tien uren met don personontrein vervoerd en naar he's R.-K. gasthuis te Venloo overgebracht. Te Maastricht heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag eene zware verwonding plaats gohad. Zekere W., pakjesdrager, heeft by oen twist den werkman Dirix met een mes eene diepe snede door den rug tot in de longen toege bracht, waardoor diens lovon in govaar verkeert. Do dader, die aanvankelijk was gevlucht, heeft -zich later vrijwillig bij de justitie aangemeld. Te Deventer had Maandag -avond in do woning van M. X, eene hevige vechtpartij plaats, waarby de onverlaten H. E. en E. D. hem en zyne vrouw gevaarlijke hoofdwonden toebrachten. Do buren hadden de hulp der politie ingeroepen. 'Zij vond do vrouw geheel bewusteloos, als het ware badende in haar bloed op don vloer en den ■man met een lievig bebloed gelaat in hunne woning. Beiden werden modegenomen naar het bureol, alwaar de hulp van dr. Bylsma, arts, werd inge roepen. Nadat de wondon waren dichtgenaaid en verbondon, word van een en ander procos verbaal opgemaakt. Men schrijft uit Tilburg, d.d. 2 Aug.: Sodort eenige dagen is hier een liodje in omloop gebracht op een ouden vader en drie dochters. Dat liodje werd gisteravond aan het huis van die fa milie, voor het meerondoel door fabrieksjongons, gezongen, hetgeon eene samenscholing vanduizen- don menschen teweegbracht. Zoodra zich ongere geldheden voordeden, trad de poltio handolend op en nam een persoon in verzokerdo bewaring, doch hierop wordon uit de menigte stoenen geworpon, waarby één der politie agenten vry erg aan het hoofd werd gewond. Ton gevolge van de flinke houding der politie ging do menigte eindelijk uiteen. Uit Borne wordt omtrent den giste- ren vermelden brand nader bericht: Omstreeks kwartier vóór zevenen, even na het uitgaan der fabriek, brak er brand uit in de oude spinnerij van de firma S. J. Spanjaard alhier. Aan redden van dat gebouw viel niet moer te denken. De vlammen sloegen gelijktijdig uit alle vensters. De hitte was verschrikkelijk. In den tjjd van 2 uron was het geheole gebouw uitgebrand. Met de grootste krachtsinspanning is de weverij, die aan do spin nerij verbonden is, behouden. Do machinekamer, die reeds vlam had gevat, is mede met de grootste moeite gespaard gebleven. Een blok huizen, bestaande uit vier woningen, tegenover de fabriek gelogen, is mede verbrand. Van de daarin aanwozige inboedels is niets gered kunnen worden. De schade is zeer aanzienlijk. Het is gelukkig by do oude spinnerij en de daar tegenover gelegen vier arbeiderswoningen gebleven. Den ganschen nacht heeft men echter druk mot de spuiten moeten werken. Het terrein van den brand is een groote puinhoop geworden. Niets dan de kale muren van de spinnerij zjjn bljven staan. Van binnen is alles schoon uitgebrand. Het mag een wonder genoemd wordon dat de weverij, die slechts door eene zeer nauwe gang van de spinnerij gescheiden was, behouden is gebleven. Dit is te dankon aan do meer dan gewone krachtsinspanning van het personeel bjj de verschillende spuiten. Door dezen brand zyn ongeveer 40 arbeiders van hun gewone werk beroofd. Ware de wevory er bjj afgebrand, dan ware de ramp voor de arbeidende klasse schrikkelijk geweest. De oorzaak van den brand is onbekend. BU4ÏENLAKE». Fraukrffk. Hot hof der gezworenen van Corsica heeft de gebroeders Leandri, die in het einde van Februari in Sartena een biljet met een oproerig opschrift verspreidden en daarvoor aangeklaagd werden, vrij gesproken. De beschuldigden verklaarden dat het in het geheel hunne bedoeling niet was tot den burgeroorlog aan te sporen, maar slechts te wjjzen op de misbruiken en slechte toestanden, welke bjj de Corsicaansche rechtspleging en overheid bestaan. Do vrjjgesprokenen werden deer de bevolking luide toegejuicht. De heer Larar richt een nieuwen brief tot de „France". Hy bevestigt daarin dat de neder lagen van den heer Delafosse vcertvloeie» uit diens eigene bevestigingen-. Hij eindigt zijn brief met de volgende regelen „De Cassagnac weigort my de voldoening, welke ik hem vroeg, met de wapenen t» geven. Nu ver volg ik hem 'voor de rechtbanken en machtig ik hem zyne schandelijke aantijgingen waar temaken, ovenals ik zulks zal bewijzen van hetgeen ik met betrekking hiertoe heb beweerd." De- getnigen van generaal Beulanger en den heer Ferry hielden gisterochtend wederom eene byeenkwnst, welke geruimen tyi duw&>. Men gelooft niet dat er een duel zal plaats vinden, daar da- getuigen het ditmaal niet eens- konden worden over de voorwaarden van den strijd. [Zie vei'der èe telegrammen Italië. Do stad Stradella heeft besloten eene insrhryving te openen voor een monument voer den overleden minister Depretis en heeft 10,000 fr. daarvoor be schikbaar gesteld. In, den gevel van het huis van Depretis zal een gedenksteen worden geplaatst. De stadsvlag zal zes maanden in rouwfloers zjjn gehuld. De ministers zullen zich heden naar Pavia en Stradella begeven. Na de begrafenisplechtigheid van Depretis zullen zy naar Monza vertrekken om met den koning te beraadslagen. De „Riforma" zegt dat de politiek der regeering door den dood van Depretis, zoo wat het binnen- als het buitenland betreft, geene verandering zal ondergaan. „We zien met ingenomenheid dat niemand noch in, noch buiten Italië hieraan twijfelt-, altijd afgezien van de gewone uitzonderingen, waarmede geene reke ning is te houden. Alle Staten weten dat Italié's politiek eene vreedzame is." BelgiB. De Belgische regeering hoeft bjj do Kamer een krediet aangevraagd van 1,000,000 franken tot verbetering van de haven to Ostende. Hierdoor hoopt de regeering de exploitatie der postdiensten te bovorderen. Het geheele bedrag der werken zal bedragen 3,000,000 fr., maar voorloopig is een krediet van 1,000,000 fr. voldoende. Tevens wordt 1,300,000 fr. gevraagd tot aankoop van eene nieuwe snelvarende stoomboot voor het vervoer van reizigers en goederen tusschen Ostende en Dover. Volgens do Belgische bladen zou de Nationale Bank te Brussel waarschijnlijk eerstdaags zich go- noodzaakt zien haar disconto woder met 1/2 pet. te verhoogen. Oroot-BritanolS. In het Hoogerhuis deelde lord Salisbury gister avond mode dat Duitschland, Spanje on België onder zekere voorwaarden aan de internationale conferentie over de suikorpromie zullen deelnemen. Aangaande Frankrjjks voornomen kan nog niets met zekerheid gezegd worden. Bjj derde lezing is het wetsontwerp tot bescher ming der fabrieksmerken aangenomen. Hot Hoogerhuis besloot tevens met 50 tegen 15 stemmen over te gaan tot de behandeling in comité-generaal van de wetsvoordracht betreffende do botorsurrogaten. Lord Wemyss voerde oppo sitie namens de butterine-partij, omdat de uitslag van hot getuigenverhoor in het Lagerhuis, ofschoon gedrukt, nog slechts aan zeer weinige leden van het Hoogerhuis toegekomen was, zoodat de meer derheid onbekwaam was daarover te oordeelen. Lord Roseberry dreef den spot met het der'-beeld van wetgeving zonder kennis van zaken, S wenschte uitstel van het debat, aangezien het Huis thans nog onvoorbereid was. Andere Pairs echter vonden verder uitstel onnoodig, daar iedereen voldoende ingelicht was omtrent de margarine-quaestie. Lord Egerton verklaarde dat hy niets nieuws ontdekken kon in de getuigenissen voor de commissie uit het Lagerhuis. De voorzitter van den Board of Trade zeido dat, naar hot hem voorkwam, do naamquaestie de éénig overgeblevene belangrijke moeilijkheid was. Men zou die kunnen reserveereu, en tevens alvast voortgang maken met het wetsontwerp. Daartoe besloot feitelijk het Hoogerhuis. De naam quaestie, alsmede eenige ingediende amendementen, worden Vrjjdag behandeld en vermoedelijk beslist. De voornaamste butterine-mannen gelooven dat de aanneming der wet3voordracht vaststaat, met be houd van den naam „margarine." De bovenstaande stemverdeeling schijnt inderdaad den stand der par- ïjjen aan te geven. De „London Gazette" bevat hot besluit, waarby het gebied in Zuid-Afrika, bekend onder den naam van Bode-Vallei, by de Kaapkolonie wordt ingelijfd. Gisteren is te Briggeton (eeno afdeeling van Gïasgow) tot Parlementslid gekozen sir George Trevelyan (Gladstoniaan) met 4654 stemmen, tegen 3253, welke werden uitgebracht op den heer Evelyn Ashley, candidaat der conservatieven, Eene groote laag van goudhoudend kwarts is ontdekt in de Kulu-Vallei in de Penjab (Engelsch- Indië). Bnoland. Des heeron Katkoffs ziekte, het gevolg van eene dertigjarige, zeer sterke inspanning ep het gebied der journalistiek, scheen in de laatste dagen nog eene- gunstige wending te zullen noraon. De lijder was in staat het bed te verlaten en den dag in een leuningstoel door te brengen; h(j had ook begeerte naar voedsel, zoodat men reeds begon te hopen dat hij aan de beterende hand zou zyn. Den 23sten Juli, dus drie dagen vóór zyn dood, ontving Katkoff een voor hom zeer aangenaam telegram van deti C'zaar, dat een verzoenenden glans wierp op de laatste oogenblikken van hot leven dos Russischen vaderlanders, wiens sterke antipathie voor Duitsch land den czaar toch wel wat al te ver gegaan was. Al de bladen te Berlijn bevatten lange hoofd artikelen over wijlen Katkoffalleen prins Von Bis marck's „NorddeutscheZtg." en de officiëele „Reichs- anzeiger" bewaren het stilzwijgen. Volgens do „Kreuzzeitung" bestond Katkoffs invloed op den czaar hierin, dat hy korte beschou wingen over politieke vraagstukken voor den czaar uitwerkte. By do zeldzame persoonlijke audiënties, welke hy by gewichtige gelegonheden wist te verkrijgen, werd Katkoff door den czaar, naar diens gewoonte, moestal zwijgend aangeboord. Of hy zjjn pleit ge wonnen of verloren had, bleek hem eerst later. Ook slechts den schijn van een rechtstreokschen invloed zou Alexander nooit hebben geduld, en Katkoff was veel te slim om dit niet steods in het oog te houden. Zyne macht over den czaar sproot hoofdzakelijk voort uit eene innerlijke sympathy - -hieruit, dat de vorst in liefde en in haat alle besóuuuwingon deelde, welke deze journalist hem van zyno eerste jeugd af voorgepredikt, had. Hieruit nu komt de „Kreuz zeitung", evenals alle andere Berlijnsche bladen, tot de slotsom, dat Katkoffs dood geene verandering I zal teweegbrengen in Ruslandsanti-Duitschepolitiek Po officieuze Berlijnsche „Poliüsche Nacwïchten'I

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2