N9. 3422 A0. 1887. Leiden, 3 Augustus. Doïiderd et. <r -"1- PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.95. feze {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gen- en feestdagen, uitgegeven. FKIJS DEB. ADVEBTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het inca*- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gelijk te verwachten was, ging de dag van heden voor onzen geachten stadgonoot, den heer J. A. I.ongepee, geenszins onopgemerkt voorbjj. Naar aa .leiding van het feit, dat h(j hedon hier ter stede 4l) jaren als chirurg gevestigd ifips, mocht hy veli .en velerlei' zoowol stoffelijke'Sis anüère blijken an belangstelling ontvangen. Verschillende corporaties waarmede hjj in betrokking staat, colle ga's en tal van patiënten en vrienden maakten óf bij hem hu me opwachting óf boden hem op andere wjjze hunno hartelijke gelukwenschen aan. Ook de af- deeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst bleef niet achterwege. Namens haar voerde de president, de heer P. K. J. Pabst, off. van gez., hot woord. Met hen en met ons zullen bovendien allen, die den waardigen man kennen, zich van heelerharte vereeni; en met den zoo welgomoonden wonsch dat het hem gegeven zjj nog een reeks van jaren tot heil dvr menscbheid en tot sieraad van de stad onzer inwoning werkzaam te zijn. Door den kolonel W. H. Doorman, comman dant van het 4de regiment infanterie, is bopaald dat, met het schijfschieten gedurende de zomer maanden, per sectie van iedere compagnie, slechts één ransel naar Katwijk zal worden medegenomen. Do officier van gezondheid der 2de kl. dr. K. M. Van Steenbergen, die alhier tjjdeljjk is gedeta cheerd geweest, is thans van zjjne dotacheering onthevi-n en naar zjjn garnizoen te Delft teruggo- keerd. Het verslag, uitgebracht in de 71st-e jaar- lyksche algemeene vergadering van hot Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewaperi- den dienst in de Nederlanden, bovat o. a. de mede- deeling dat het Invalidenhuis te Leiden in goeden staat verkeert. Tegen afstand van hun pensioon en hunne gratificatie genoten verleden jaar G1 deel gerechtigden van het fonds daarin doelmatige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht bo- liepen f 20,058.22. Het Rjjk gaf eene subsidie van f 5000. Gedurende het afgeloopen jaar werden 62 nieuwe deolgerechtigdon in hot Fonds opgenomen, als 16 verminkten uit Oost-Indiö en 46 infirmon. Hot getal sollicitanten bedraagt 1369. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord Amerika, door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uitorljjk Zaterdag morgen om 9.38 bezorgd z(jn. Ds. I. Eringa te Gaast en Terwoudo hoeft voor het beroep naar do Herv. gemeente te Val kenburg bedankt. Bjj herstemming is tot lid van don gemeente raad van Valkenburg gekozen de heer H. Schutte Hz. met 13 stemmen; op den hoor Joh. Van der Nagel waren 10 stemmen uitgebracht. Te Alfen is gekozen de hoer N. D. Komink mot 97 stemmen. De heer J. W. Huber verkreeg er 80. In het geheel waren uitgobracht 178 stommen. Één biljet was in blanco. Bij de herstemming te Katwijk aan Zee tusschen de keeren D. Ouwehand Az. en B. Parlevliet werd gekozen «t-^eer D. Ouwehand Az., met 58 stem men. De heer l'arToviiet verkreeg 21 stemmen. Hierbij moet vooral nioTuuS^t oog verloren worden dat de heer Parlevliet reeds de eerste stommlng had te kennen gegeven niet mef^,,n aanmerking te willen komen, en, ware hjj gekc^en' toch be donjft zou hebben. v j Het laatste, maar daarom niet lie. m'nsb '"kende nummer van het programma ^er V feestelijkheden op het vierdaagscho turnersfeost te 's-Gravenliage word op Koningin Emma's verjaardag afgespoeld; 2500 meisjes en jongens van openbare scholen en scholen van meer uitgebroid lager onder wijs bezetten het gedempte gedeelte van de Prinsen gracht en werden daar, onder leiding van hunne onderwijzers en onder algemeono leiding van den heer C. D. Doeleman, opgesteld. In de Maliebaan aangekomen, hadden duizenden reeds daar op de tribune en de zijterroinon plaats genomen en werden de kinderen, die in afdeelingon, jongens en meisjes afzonderlijk, het veld binnen- rukton, begroet door de toeschouwers. Daarop namen de oefeningen een aanvang. Do dogelijk ingestu deerde bewogingen werden met oene kracht en eene eenheid uitgevoerd, welke den „grooten" turners niet tot oneer zouden strekken. Hadden de kleinen niet eene belooning verdiend? Deze wachtto hen dan ook. Twee karrenladingen kogelflesschen limonade en een ontelbaar aantal doozen met allerlei versnaperingen stonden gereed en, dank zij het flink optreden der commissie voor de consumptie, kreeg elk der 2560 kinderen daarvan zijn rechtmatig deel. Tal van autoriteiten waren op het terrein aan wezig; ook een groot deel van het corps diploma tique, o. a. de Fransche gezant, de heer Legrand, de Spaanscho gezant, do heer Almadovar, en zjjn secretaris, met hunno dames, woonden de oefenin gen bjj De muziek der schutterjj verhoogde do feest vreugde. Friscli, maar droog weder begunstigde het avond- foest, dat gisteren de viering van den verjaardag der Koningin in do residentie besloot. Duizenden wandelaars vulden dan ook de lanen van het Haag- sche Bosch, waar do verlichting uitstekend slaagde. Do fraai geïllumineerde sociëtoitstent en het Chi- neesclio tempolfront in den grooten vjjver vormden de middelpunten. Als altoos maakte de weerkaat sing der tallooze lichten in hot water een keurig effect. De gasilluminatie vóór de departementsge bouwen in do stad schitterde luisterrijker dan ooit. Mgr. Buttemanne, bisschop van Haarlem, was wegens ongesteldheid verhinderd gisteren te Rot terdam te komen, ten einde de pontificale Mis te celebreeren, welke opgedragen werd ter gelegen beid van het eeuwfeest van den H. Alphonsu.s de Liguori. Do „Naasb." heeft echter gelukkig grond voor do hoop, dat do ziekte niet van ernstigen aard is. Mgr. hooft in de vorige week eene koude govat on daardoor de rheumatische aandoeningen gekre gen, waaraan hij ook voor vele jaren hoeft gelodon Zjjne ziekte is dus, naar genoemd blad uit goede bron mocht vernemen, geen gevolg van de laatste, waarmede Z. D. H. bezocht werd. In de provinciën Noord- en Zuid-Holland en Utrecht is do opening der jacht bepaald op 3 Sep tember, en die der fazanten op 1 Oct. a. s., onder de gewone bepalingen van uitzondering en verbod. Het stoomschip „Prins Froderik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 2 Aug.; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 2 Aug.de „Noord-Holland", van Rot terdam naar Batavia, vertrok van Southampton 2 Aug.; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, passeerde Gibraltar 2 Aug.de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 2 Aug. De gewone audiëntie van den minister van Staat, minister van binnenlar.dsche zaken, zal op 6 dezer niet plaats hebbon. Z. M. heeft den met verlof hier te lande aan wezigen kapitein-kwartiermeester van het leger in Ned.-Indiü L. Maurer, wegens lichaamsgebreken, met ingang van 1 Augustus 1887, eervol uit den militairen dionst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuw». Het onlangs door zoovele bladen besproken voorbeeld van den beleefden gemeente ontvanger van Zooterwoude vindt navolging. Te dezer stede namelijk waren den 31sten Juli 11. twee termijnen verstreken van de inkomsten-be lasting, zoodat op dien tjjd minstens twee zevende gedeelten van den goheelen aanslag moesten vol daan zijn. De nalatigen ontvangen dezen keer van den gemeente ontvanger geen waarschuwing om te zorgen dat binnen dien of dien tijd het geld er is; maar burgemeester en wethouders noodigen door middel der dagbladen belanghebbenden uit het door hen verschuldigde zoo spoedig mogelijk ten kantore van den gemeente-ontvanger te voldoen. Goed voorgaan doe nu ook goed volgen Afgaande op eene in dit blad voor komende advertentie wordt ook, evenals op zooveel ander gebied van levensmiddelen, meel vervalscht. Gemakkelijk is het nu door genoemde aankondi ging te zien aan welke vervalsching eene maat schappij, met name genoemd, zich schuldig heeft gemaakt, waardoor in stede van do gezondheid te bevorderen, zij ten zeerste benadeeld wordt. Nu het alzoo wederom vast staat dat het volksvoed- sol door gewetenlooze fabrikanten wordt bedorven, schjjnt het dringend noodig dat van overheidswege schorper toezicht worde gehouden op de qualiteit der levensmiddelen. Hot was oen aardig schouwspel hedenmorgen om zevon uren de Zondagsschool bezoekers twee aan twee, en by iedere afdeeling een vrooljjk wapperend vlaggetje, aantoonende tot welke sectie zjj behoorden, van uit het gebouw der Jongelingsvereeniging in de Janvossensteeg naar de Oude Yest te zien marcheeren, waar de met lal van vlaggen versierde stoomboot, in het midden waarvan een prachtig satjjn vaandel prijkte, waarop met zilveren lotters: „Laat de kindorkons tot mij komen", beschenen door de gulden zonnestralen, en waardoor hot geheel oen schitterend effect maak te, goroed lag om hen van hier te vorvoeren. Opge wekt zagon de gezichtjes der kleinen er uit en ook niet minder van de zoovelen, die hen uitgeleide deden. Toen het toekon tot afvaren werd gegeven en de boot zich in beweging zette, werd door do feestelingen, begeleid door de muziek, het versje: „Lieve Jezus, vriend van kindren" enz., aangeheven. Eene eigenaardige manier van varen word liedennamiddag omstreeks halftwee, op het Kort Galgewater alhier, in toepassing gebracht. Twee personen, in oen schuitje gezeten, moesten door roeien het doel van hun tocht bereiken, wat hun echter door de brandende zonnestralen wel wat moeielijk viel. Zjj zochten daartegen dus een middel te vinden, hetgeen door één hunner gevonden werd. Hjj trok nl. zjjne schoenen uit, ontblootte zjjne beenon en wist door korte, doch krachtige slagen in hot water, onder luid gelach dor tooschouwers, het vaartuig in eene vrjj snelle beweging te brengen. Dat dit varen voor hom een dubbel voordeel was, behoeft zeker niet te worden vermeld. Bjj het 4de regiment infanterie a 1- hier worden proeven genomen met patroonbande liers, ingericht volgens de denkbeelden van kolonel Doorman, commandant van genoemd regiment. Volgens veronderstelling kan men bij eonige oefening daarmede 13 patronen per minuut ver schieten, terwjjl thans als gemiddeld getal 9 staat aangegeven. Bjj den brand, welke den 21sten Juli te Leiderdorp plaats had, leden oenige personen, die hunne goederen niet verzekerd hadden, eene schade, welke zij moeilijk te boven konden komen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1