föt gnmmer bestaat git Twee Blades. Leiden, 2 Augustus. PBIJS DEZEB COUBANT: Voor Leidon por 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommera0.05. <§eze Courant wordt dagelijks, met uttzondering ran tgou- en feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB. ADVERTENTEEN Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hot incas- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Olllcïeele Kennisgeyinjfeiu Directe Belastingen. Do Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algc- meene konnis dat op lieden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn ter hand gesteld het primitief kohier der peraonecle belasting, dienst 1887/88, van wijk 8, en een suppletoir kohier wegens de personeele belasting over het zelfde dienstjaar, beide executoir verklaard den 30sten Juli 11., en herinnert den belanghebbenden aan lmnne verplich ting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 1 Aug. 1887. DE RANTER. Plaatselijke directe belasting. Burgemeester cn Wethouders der gemeente Leiden bren gen den belastingschuldigen in herinnering dat op 31 Juli jl. twee termijnen zijn verstreken van do Inkomsten-belas ting, zoodat op dien tijd minstens tweo zevende gedeelten van den geheelen aanslag moesten zijn voldaan. Zij noodigen daarom belanghebbenden uit liet door lien verschuldigde zoo spoedig mogelijk ten kantore van den Gemeente-ontvanger to voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Aug. 1887. E. KIST, Secretaris. Inenting tegen betaling. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis dat op Donderdag 4 Aug. a. des namiddags tusscben 2 en 3 uren, in bet Ëlisabetllshof aan de Oude Vest, gelegenheid wordt gegeven om te worden ingeënt met animale vaccinestof, tegen betaling van flper persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Aug. 1887. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen by deze ter algemeeno kennis dat door hen op lieden vergunning is verleend aan G. W. VAN DER DRIFT cn rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene rook er ij in het perceel Klarenstceg No. 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Aug. 1887. E. KIST, Secretaris. PATEXTBLADEX. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter konnis van de belanghebbenden, dat do Patentbladen voor de gcpatentcerden, woonachtig in wijk Y, over het dienstjaar 1887/83, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, ver krijgbaar zijn op Woensdag 3, Donderdag 4, Yrijdair 5 en Zaterdag 6 Angnstus e. k., telkens des namid dags tusscben den en drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tion cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Aug. 1887. DE KANTER. Aan den 29sten verjaardag van Koningin Emma werd heden alhier op de gebruikelyke wyze gedacht. Van de openbare en van vele particuliere gebouwen was de vaderlandsche driekleur ontplooid. Bovendien was de besteigering om den stadhuistoren in feestdos gestoken, want niet minder dan acht nationale vlaggen, met eene oranjevlag in het midden, ver kondigden, op hunne aanzienlijke verhevenhoid vroolyk wapperende, zelfs ver in den omtrek het heuglijke feit van den dag. Des middags om twaalf urenhielden de drie hier in garnizoen lig- gende wapens op hot Schuttersveld eene langdurige parade, welke ook werd bygewoond door den majoor-commandant der dd. schuttery met zyne officieren en enkele onderofficieren, alsmede door eenigo in het Invalidenhuis alhier verpleegd wordende oud militairen. Eene aanzienlijke schare was in den omtrek, zoowel op Singel en Aloelaan, als op Zomerzorg on Zomerlust, mede insgelijks van het militaire schouwspel. Naar uit in dit nummer geplaatste advertentiën biykt, zal de bekende vereoniging „Kennis is Macht" den nieuwen cursus met September a. s. weder openen. Het ondorwijs, dat door die vereeniging gegeven wordt, heeft ten doel het onderhouden der Neder- landsche en het doen aanleeren en onderhouden der drie moderne talen, wat betreft de voorberei dende school der vereeniging. Zy, die van dit voor bereidend onderwys gebruik willen maken, moeten na hun twaalfde, doch vóór hun zestiende jaar de school verlaten hebben. Evenwel bostaat ook do gelegenheid lid der nut tige vereeniging te worden en wel voor personen van zestien tot acht en twintig jaar. De voordeelen, aan dat lidmaatschap verbonden, zijn in waarheid niot gering te schatten, aangezien men dan tevens, behalve in het Nederlandsch en in de drie moderne talen, nog onderricht kan ontvangen in het zooveel vereischt wordende dubbel- of Italiaansch boekhou den, bonovens in de handelscorrespondentie in meergenoemde talen. In bijna elke betrekking heeft men iets noodig van hetgeen door middel dezer vereeniging wordt geleerd en het kan gezegd worden, zelfs degelijk, grondig wordt onderwezen. Met het oog dus op deze voordeelen in verband met de geringe onderwyskosten kan het wel niet anders of velen zullen hunne aandacht schenken aan de bekendmakingen, welke „Kennis is Macht" doet, en zich aanmelden op de daarvoor vastge stelde dagen en uren in het lokaal der werkmans- vereeniging „Nut en Genoegen" in de Lange Schoolsteeg. Als laatste voorstelling by gelegenheid der Leidsche kermis werd gisteravond in den Schouw burg alhier opgevoerd het tooneolspel in vier be dreven „Platyn en Co.," een meesterwerk van onzen Rosier Faassen. Werd dit tooneelspel reeds menigmaal en ook hier ter stede door de vereenigde Rotterdamsche tooneelisten met het grootsto succes opgevoerd, ook nu mocht het, dank zy de uitstekende wyze, waai op dit thans plaats had, don bijval inoogston van het publiek. Aangezien de inhoud velen ongetwyfeld bekend is, daar die vroeger reeds door ons in breode trek ken werd medegedeeld, is hot zeker overbodig dit opnieuw te doen. Het spel der actrices en acteurs is echter in tegenstelling met don inhoud van eon stuk niet altyd geheel geiykvormig en daarom dient daarop met een enkel woord gewezen te worden. Nu, de indruk daarvan kan niet anders dan gunstig genoemd worden. Do beide houthandelaars Simon en Arend Platijn, de broeders, die wel eens in conflict geraakten, maar toch steeds weer beste maatjes werden, men kon ze duidelyk aanschouwen in de heeren Rosier Faassen en D. Haspels, terwyl de „niet officieele" baron Van Bingeren Van Bingum en diens meer degelyke zoon Henri, die Engel, de dochter van Simon Platyn, met inbegrip van haars vaders bezitting, vurig beminde, meesterlyk werden vertoond door de heeren A. J. Le Gras en F. Tartaud. En dat de lieve Engel een goed figuur maakte, behoeft geen betoog als men weet dat hare rol op de schouders rustte van mej. Marie Vink. Ook de rol der beide welgedane Noord-Holland- sche houtkoopersvrouwen, op hun verzoek volstrekt geen „mevrouwen", was in goede handen, nl. van mevr. Burlage-Verwoert en mevr. Faassen Van Velzen. De heer Victor Faassen vertoonde als Willem, pleegzoon van Arend, een echten „schoolmeester", en do heeren Keerwolf en Poolman als boekhouder en werkman, speelden uitstekend. Het stuk, met de daarin voorkomende aardige, grappige, enkele malen ook ernstige tooneeltjes, zal, wordt het op zoo waardige wyze voor het voet licht gebracht als gisteravond, wel steeds een lie velingsstuk blyven en den auteur, den heer Rosier Faassen, steeds tot eer blyven strokkon. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Juli ingelegd ƒ56,782.75, terugbetaald ƒ41,805.62, terwyl zyn afgegeven 91 nieuwe en geheel zyn afgelost 89 boekjes. Op 31 Juli bedroeg hot gezamenlyk tegoed der 8134 inloggers ƒ1,567,041.28. Tot leeraar in de wiskunde en wiskundige aardrykskunde aan het Gymnasium te Sneek is door den gemeenteraad benoemd dr. P. C. F. Frowein te Amsterdam met S van de 14 stemmen; de heer H. C. Los, doctorandus in de wiskunde te Leiden, verkreeg 6 stemmen. Het „Tydschrift voor Geneeskunde" bevat het rapport der commissie voor de choiera-therapie, uitgebracht aan de Maatscliappy voor geneeskunde. Tot het gewenschte doel het verkrygen eener subsidie van de regeering voor proefnemingen met behandeling van cholera-lyders in oververwarmde lucht is de commissie nog niet geraakt, maar' toch is de zaak een eind verder gebracht. Uit de overgelegde correspondentie blykt dat door don minister liet advies der Kon. Acad, van Wetenschappen is ingewonnen, die het rapport van de heeren Stokvis, Forster en Ruysch stelde in handen der heeren Mac Gillavry, Zaayer en Zeeman, welke commissie een zeer gunstig rapport daarover uitbracht. De heer Donders wees er daarby op, by de be handeling van het rapport in de Academie, hoe de ophthalmoloog A. v. Groefo, tydens ééne cholera- epidemie te Berlyn, de verwarming der cholera- lyders in warme lucht met goed gevolg had toegepast. Nadat de afdeeling der Academie van Wetenschap pen zich met het voorstel der commissie had ver- eenigd, verzocht de minister van binnenlandscho zaken, nadere toelichting der technische byzonder- heden. Teneinde daaraan te voldoen, werd door de com missie de hulp van den heer Strüve, ingeniour van het stoomwezen in Noord-Holland, ingeroepen en een plan voor eene barak ontworpen, waarvan de teekening aan het rapport is toegevoegd. Dit werd in Februari den minister toegezonden, die dienten gevolge zyne aandacht liet vallen op de by het academisch ziekenhuis te Leiden opgerichte zieken barakken, welke wellicht voor de gewenschte proe ven ingericht zullen worden. By het gisteren te Utrecht gehouden examen in het Fransch zyn geëxamineerd 16 m. en 9 vr. cand. Geslaagd is o. a. de heer P. J. Gysman, uit Leiden. De gomeenteraad van Don Haag hield gister middag eene zeer korte vergadering, waarin echter de meeste leden niet ontbraken. Het treurig ongo- val met de Delftsehe stoomtram naby Delft, dat een beambte het leven kostte, had de Tramwegmaat- schappy het Haagsclie gemeentebestuur doen wyzen op het gelyksoortig gevaar dat 9 boomen opleveren by de Hoornbrug. Terstond hadden B. en Ws. den Raad byeengeroepen om machtiging te vragen die boomen te doen rooien. De Raad bleek den ijver in deze van het gemeente stuur op prys te stellen en machtigde B. en Ws. niet enkel om de bedoelde hoornen te doen rooien, maar desvereischt, indien andere voorziening onmogelyk bleek, ook 26 boomen aan het begin van den Ryswykschen weg voorby de tramwegstallen, waarop de heer Huygons de aandacht vestigde als rakelings langs de tramlijn staande. Tevens verklaarde de burgemeester aan den lieer Polak Daniels dat twee gaslantaarns op den Schenk- weg, welke deze govaarlyk vond by aankomst van de Ilselstoomtram, zouden worden verplaatst. De Prins en de Prinses Von Wied worden 8 Aug. te Scheveningen verwacht.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1