DAGBLAD. X>iii©dLair f2 -A."a^2;"a."istïi®. A°. 1887. Leiden, 1 Augustus. '~t\ 8420. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomraera0.05. feze tQoarant wordt degelijks, met nitzondering van fx- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor hot incaa- eec-ren buiten de etad wordt 0.10 berekend. J)oor Burgemeester en Wethouders dezer gomeente is het maken en plaatsen van twee yzeren ophaal bruggen met bykomende worken, in twee perceelen, waarvan de gunning was aangehouden, thans toe gewezen aan don laagsten inschrijver, den heer A. Emmerich, fabrikant te Stadskanaal, gemeente Wilder'ank, voor ƒ7680 te zamen. De overige inschrijvingen bedroogen voor beide perceelon ƒ12,269, 9114, 8972, ƒ8500 en 8267. Op het Schuttersveld alhier zal morgenmid dag te 12 uren, ter gelegenheid van don verjaardag der Koningin, door de troepen van het garnizoen eene gioote parade worden gehouden, onder leiding van den luit.-kol. H. H. J. baron Van Haersolte Van den Doorn, der 2de afd. van het 2do reg. veld artillerie. Naar wij vernemen, zal het a. s. Woensdag veertig jaren geleden zijn dat onze algemoen ge achte stadgenoot de heer J. A. Longepee, zich alhier als chirurg vestigde, in welke hoedanigheid hy het vertrouwen van ieder, die met hem in aanrak ng kwam, mocht verwerven, zoodat het den jubilaris zeker niet aan biyken van belang stelling op den 3den Augustus zal ontbreken. Hoeft de heer B. Blankenberg voor oenigen tyd liefhebbers van wandelingen een goeden dienst bewezen door de uitgave van zyne „Wan- delkaavt van Vogelenzang tot Scheveningen", hen, die de zeilsport beoefenen, heeft hy nu aan zich verplicht door het uitgeven van eene „Zeilkaart". Het b!ijkt bp nauwkeurige beschouwing dat alle waterwegen zeer juist er op voorkomen en dat de kaart dus niet alleen voor liefhebbers van zeilen, maar voor iedereen, die zich op de wateren rondom onze stad wil begeven, van groot nut zyn kan. De leden der vereeniging „Het Metalen Kruis" alhier zullen a. s. Maandag avond, S Augustus, in het Café „Zomerlust" aan den Stationsweg, hunne jaarlijksche feestvergadering houden, tot bewoning waarvan ook enkele stadgenooten worden uitge- noodigd. Naar men verneemt, zullen by het 2de en 4de bataljon van het 4de regiment infanterie, alhier in garnizoen, van 10 Augustus tot 13 September a. s. 258 man der lichting 1883 onder de wapenen komen, ten eindo aan de najaarsoefeningen deel te nemen^. Hewn ochtend vertrokken de 3de en 4docomp. van het 2de bataljon van het 4de reg. infanterie onder bevel van kapitein L. P. A. Winckel uit Leiden naar Katwyk, ten einde aldaar het kamp te betrekken. De by deze compagnieën ingedeelde officieren zyn: kapitein H. A. Calkoen, de 1ste luitenants J. G. A. Frommann, F. A. T. Sommer, H. G. Van Meurs en de 2de luitenant J. G. Kist. Ze zyn in het geheel ten getale van 10 officieren en 240 minderen en vertrokken om 7 uren per extra- on gewone stoomtrams naar de zeeplaats, ter vervanging van de 3de en 4de comp. van het 4de bataljon. Dat de zorgen van den kolonel zich ook tot daar uitstrekken, bleek o. a. verleden week, toen hy nog 's avonds om 11 uren het kamp bezocht. Sommige officieren beklagen zich er over, dat zy de gewone toelage voor kampements-verblyf evenwel niet ontvangen. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de pryzen 35, 18, 3.70 en ƒ1.85. De graven der HH. Martelaren van Gorkum te Brielle, zyn verleden Maandag bezocht door 350 pelgrims uil Leiden, Dinsdag door -550 pelgrims uit Zoeterwoude, Woensdag door 460 pelgrims uit het Westland en Donderdag door 750 pelgrims uit Schiedam. De hoer D. A. Van Hasolen, pred. bij de Ned.-Herv. gem. to Zoeterwoude, heeft een beroep ontvangen naar Varik by Tiel. Benoemd is tot hoofd der Christelyke school te Oude Wetering de heer G. J. B. Bontje, van Dordrecht. De commissie van enquête uit de Tweede Kamer maakt bekend dat zy van hare verrichtingen een verslag heeft opgemaakt, hetwelk binnen zeer enkele dagen in druk vorscliynen zal. Voor college ambtenaren, vereonigingen en particulieren, die bouwstoffen tot de enquête hebben geleverd, is dat verslag kosteloos verkrygbaar, mits daartoe door hen vóór 15 Aug. a. s. aanvrago gedaan worde. Die aanvrage moet geschieden onder het adres: „Tweede Kamer der Staten-Goneraal, Commissie van Enquête, te 's-Gravenhage", en eene nauw keurige opgave bevatten van het adres, waaraan men het verlangde exemplaar wenscht te hebben gezonden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bij eengeroepen tegen Woensdag 3 Augustus, des avonds te acht uren. Het stoomschip „Zeeland", van Batavia naar Botterdam, vertrok 30 Juli van Marseille; de „Leerdam" vertrok 30 Juli van Nieuw-York naar Rotterdamde „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, passeerde St.-Vincent 30 Juli; de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 31 Juli Dover. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 4 Aug. a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd Chr. M. Van der Hoyden tot burgemeester der gemeente Hunselaan den officier van gez. 2de kl. dr. J. A. L. Coenen, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zyn verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en hem benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2de kl. by de land macht den met verlof hier te liflide aanwezigen officier van gez. 2de kl. van do landmacht in Suri name R. J. Coronol, wegens lichaamsgebreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; mr. J. H. Bergsma, thans algemeen secretaris van hot gouvernement van Nederlandsch-Indië, benoomd tot lid in den Raad van Ned.-Indië. Gemeugü Nieuw». Begonnen met een zacht regentje, werd de Leidsche kermis besloten met eene gewi 1- dige stortbui, welke onder do kermishouders heel wat verwarring teweegbracht. Dezen zochten een goed onderkomen, terwyl genen zich voorgoed naar huis spoedden, want nadat de bui opnieuw had ge toond hoeveel sterker zij is dan de beste politie in het schoonvegen der straton, bleek hot buiten gewone gewoel van den vooravond vordwenen. Wel keerde de drukte langzamerhand eeniger- mate terug, maar het was niet die, waardoor zich gewoonlyk de laatste kermisnacht kenmerkt. De hossende, zingende, ovoral zich baanbrekende troep jes waren niet zoo talryk. Ze onderscheidden zich in hun „gezang" ditmaal echter meer door het uitstorten hunner vaderland- sche gevoelens, door het meevoeren van nationale vlaggen en vlaggetjes, alsmede door in die kleuren uitgedoste voorwerpen, sommige zelfs voorzien van een hooggehouden „vryheidshoed." Toch duurde de eenmaal per jaar terugkeerende kermisvreugde tot de morgenstond reeds lang was aangebrokon, om des avonds, toen enkele tenten en kramen weer open waren, er slechts eene zeer flauwe herinnering van weerom to vinden. Ook de komedie-voorstellingen raken hedenavond ten einde. Terwyl Zaterdag avond de schouwburg op de Oude Vest gesloton was, werd in de tent van den heer Van Lier opgevoerd „Paardryders", een blyspel van het genre dor kermisstukken en bevattende eene logische handeling, welke door aar dige coupletten wordt afgewisseld. Het was voor hen, die de voorstelling bijwoonden, een amusante avond, met een door de vertooners behaald volko men succes, ovenals dit gisteravond het geval was met het beroemde én bekende drama „Nelly" van Charlotto Birch-Pfeiffer, al had het verdienstelyke spel eene betere opkomst verdiend. In den Schouwburg was het publiek eveneens niet in zulke grooto mate opgekomen als de vorige avonden. Het spel der vereenigde Rotterdamsche tooneolisten was er daarom, gelyk men vanouds weet, niet minder om. Angely's blyspel „De leelyk- ste van do zeven", waarin nota bene de om liaar lief uiterlyk en innemende, beschaafde spraak alge meen gevierde mej. Marie Vink de titelrol vervulde (wat moeten de andoren zes dan wel pronkjuwee- len van de zwakke kunne zyn geweestverschafte den tooneelliefhobbers dan ook zulk een genoegen, dat de zaal onophoudelyk daverde van het lachen niet alleen, maar, naast genoemde Marie Vink en hen die ondergeschikte rollen vervulden, vooral den hoofd personen als do heeren Faassen en Tartaud, warme toejuichingen by herhaling ten deel vielen. Een droevig ongeluk had gister- morgen in oene woning aan de Kaisersfcraat alhier plaats, waarvan het einde, na verloop van eenige uren, nog droevigor werd. Een zeer jeugdig meisje nl. van zekeren B. had het ongeluk, doordien haar broertje hot hekje, hetwelk boven aan de trap was bevestigd, oven had laten oponstaan, van boven neer te vallen, met het gevolg dat het kind be wusteloos werd opgenomen. Daar het kind kort daarna ongesteld werd, hetgeen men beschouwde als een teeken van hersenschudding, werd terstond geneeskundige hulp ingeroepen. Op raad van den dokter werd het hoofd nog met ys verkoeld, doch er bestond weinig hoop het kind in het leven te behouden. Des avonds is het dan ook, na een vree- selyk lyden, aan de gevolgen overleden. De toestand der ouders is hartverscheurend. Precies te kwart over tienen stoomde gistoren de stoomboot „Merwedo II" van de firma Fop Smit Co. van Rotterdam naar den Hoek van Holland, met eon groot getal pleizierreizigers, „die zich reeds lang haddon voorgenomen „eens naar Scheveningen toe te stoomen!" Liet het weer zich niet gunstig aanzien, ééno enkele bui slechts kwam de feestvreugde storen. De interessante vaart langs Vlaardingen en Maassluis was weldra volbracht, waarna do passagiers werden overgebracht op de sleepboot „Wodan", waarmede de reis naar Scheveningen werd voortgezet. De wind scheen den reizenden goed gezind, de deining was niet noemenswaardtoch gevoelden zich eenigen niet fiksch en toen het merkwaardige oogonblik kwam dat één der passagiers tol moest betalen, daverde de boot van een luid hoezee en deed de muziek fanfares hooren. Zulke feiten verhoogden natuurlyk de feestvreugde en in do aangenaamste stemming kwam men tot vlak vóór Scheveningen, waar duidelyk het gewoel aan het strand kon ge zien worden. De boot trok nog moer de opmerk zaamheid, toen twee saluutschoten do lucht deden trillen. Weldra werd de terugreis aanvaard en te vyf uren waren de reizigers zeer voldaan te Rot terdam terug. Onder de passagiers waren ook eenige bewoners en ééne bewoonster onzer Sleutelstad; waarschynlyk zal dit goede voorbeeld goed doen volgen enzy, die dezen tocht ondernomen, zullen zich, wy zyn er zeker van, best amuseoren. Voor aan staanden Zondag wordt waarschynlyk een tochtje naar Hellevoetsluis aangekondigd.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1