schap, verdienstelijk vervuld. De talrjjke bijvalsbe tuigingen waren daarvan de bewijzen en deze als maatstaf aannemende, waren het vooral de heeren Bigot als Robbedans, de kleermaker, Lageman in de rol van Hartje en Ruys als Jan, de zoon van den majoor Vrijhof, die bijzonder voldeden, terwijl van de actrices vooral uitmuntten mevr. Albregt- Engelman als vrouw van Robbedans, mej. Ev. Kapper als Jetje, het pleegkind van don kleermaker en zijne vrouw en ook nu weder mej. F. Van Biene, die wederom dezen avond toonde eene uitmuntende actrice te zijn en die als Louise eene hoogst bevre digende figuur maakte. De aanwezigen waren dan ook over het spel zeer voldaan, evenals over het orkest, doch menigeen vond dat dit nu en dan wel eenigszins te veel op den voorgrond trad en de voordrachten der tooneeliston overstemde. Het zingen van eenige coupletten viol echter zeer in den smaak en de heer Van Lier kan met voldoening terugzien op hetgeen door zijn gezelschap werd aangeboden. Hedenmorgen maakten vier eska drons van het 3de regiment huzaren, in garnizoen te 's-Hage, een militairen marsch naar Leiden. Om streeks halfelf door het muziekcorps van het 4de regiment infanterie afgehaald, keerden zjj —naeen paar uur rustens en na eerst nog een tocht door deze stad gemaakt te hebben, met hunne muziek voorop weder naar hun garnizoen terug. Hedenmorgen heeft te Katwijk, door de 2 aldaar gekampeerde compagnieën van het 4de bat. 4de reg. inf., het gevechtsehieten plaats gehad, op in zee geplaatste schijven, een en ander onder bevel van den kapitein J. H. Bachiene, van ge noemd corps. Bij den landbouwer J. Kaptijn te Haarlemmermeer, IJweg, Sectie B, nabij Halfweg, worden sedert 23 dezer vermist 30 eenden, de meeste vaalbont. Aan de rechterzijde van den snavel gemerkt door uitsnijding van eene streep. Het programma voor den te Deven ter op aanstaanden Zondag te houden roeiwedstrjjd bestaat uitlo. een match in sculling-outriggers, geroeid door de heeren G. Vissering te Leiden, A. L. Couvée te Delft en mr. C. Vermeer te Deventer; 2o. een wedstrijd in 4 riemsgieken, ge roeid door de leden van de gymnasiale roeiver- oeniging „Daventria", en 3o. een wedstrijd van geldprijzen in sjouwermansbooten. Ten slotte zullen verschillende volksvermakelijkheden plaats hobben. Men deelt mede dat de opening van den dienst der stoomtram Delft 's Hage, van de Haagsche Tramwegmaatschappij, zal plaatshebben op Zondag a. s. J. Van H., voormalig agent van de Verzekeringsbank „De Nederlanden" te Rotterdam, beschuldigd van 8 valschhoden in geschriften, is gisteren door de arr.-rechtbank te Breda veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf en in de kosten. Gisteren liet te Utrecht eene vrouw, die het met eene andere zóó bijzonder druk had aan den Singolkant dat zij de zorg voor een met kinderen bezet wagentje geheel vergat, dit wagentje glippen, dat dadelijk met zjjne teere vracht de steilte afliep en in 't water terecht kwam. Gelukkig be vond zich een plantsoenwachter dichtbij, die met hulp van anderen de kleinen op 't droge en daarop naar de ouderlijke woning bracht. Te Groningen hebben twee dienst boden een winkelier voor ruim f 100 aan manu facturen afhandig gemaakt. De politie heeft het gestolene in beslag genomen en de dieveggen ge arresteerd. Aangaande de heidebranden, welke 26 dezer op eenigen afstand van Tilburg woedden, verneemt men nog dat de eene plaats had aan de scheiding van Tilburg op Udenhout, waarbij circa oen hectare heide, toebehoorende aan den landbou wer Piggen te Enschot, is verbrand, en de andere onder de gemeente Berkeloo, waarbjj circa 2 hec taren heide, aan verschillende eigenaren behoorende, zijn vernield. Oorzaak onbekend. Door een ongelukkig toeval geraakte te Sprang een anderhalfjarig meisje onder het rad van eene zwaar beladen kar, waardoor het hoofdje werd ingedrukt. Het kind was oogenblikkeljjk dood. Een offerblok, geplaatst aan een kruisbeeld, op den openbaren weg te Meyel, is Woensdagnacht door oen onbekenden dief ver broken en bestolen. Met de dame uit Bokstel, die, eenige weken geleden, de echtelijke woning in stilte ver liet en zich mot een huisvriend naar Amerika begaf, haren man ontlastende van de zorg voor één der drie kinderen en tevens van de bewaring eener som van f 60,000 aan effecten, is het daar ginds niet gunstig afgeloapen. De Nederlandsche justitie gaf terstond per tele gram aan die in Amerika van het feit kennis. Toen nu mijnheer en mevrouw aan wal stapten, stond de Amerikaansche politie gereed hen te ont vangen. Dadelijk werd beslag gelegd op alle gel den en goederen, die zij by zich hadden, en werden zjj beiden, in afwachting van den uitslag van een nader onderzoek, onder toezicht der politie gesteld. Inmiddels was de wettige man, vergezeld van den advocaat B uit 's-Bosch, de vluchtelin gen nagereisd. Zoodra zjj in Amerika aankwamen, werd op vertoon van de vereischte stukken het kind aan den vader teruggegeven, benevens de effecten, die door de vrouw wederrechtelijk aan de huwelijksgemeenschap waren onttrokken. De man heeft, vergezeld van zjjn kind, de terugreis naar Nederland reeds weder aangenomen. Do rechtbank t e Midde1burg heeft den ex-president-kerkvoogd J. L. De T., te Arne muiden, schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten (vervalsching van stembiljetten bij eene kerkelijke verkiezing) en hem veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De Nederlanders onderscheiden zich in den vreemde. Bij den internationalen scherp schutterswedstrijd te Genève zjjn in den persoon lijken wedstrijd de meeste punten geschoten door den heer Van Mons, voorzitter der scherpschutters- vereeniging te Rotterdam. De heer Van Mens werd dan ook als grand vainqueur uitgeroepen. Op de Academie voor Middeleeuw- sche bouwkunst St.-Lucas, te Gent in België, is door den heer W. Te Riele Gz. te Deventer de eerste prjjs (gouden medaille) behaald voor een ontwerp van een kerkgebouw. Tegen één uur gisternamiddag brak brand uit in eene schuur, welke opgevuld was met eene massa hooi en stroo in Bickendorf bij Keulen. De vlammen grepen snel om zich heen. Een werk man, die op het hooi was gaan liggen slapen, kwam om. Eene depeche, te Lissabon uit Saint- Thomé ontvangen, meldt dat het gerucht van Stan ley's moord door bewoners aan de boorden der Arroni-rivier by Banana ontvangen is door den heer Avrelino Fernarice. Dit gerucht is ongetwijfeld van hetzelfde gehalte als dat, wat te Londen werd ont vangen en dat door geen enkele depeche is be vestigd. Te Klei n-H oubach zjjn drie broeders van 20, 18 en 14 jaar, zonen van een piano-fabri kant, bjj het baden in den Main verdronken. Een werkman, die toegesneld was, wist den jongste nog te grijpen, maar alle drie klemden zich zóó krampachtig aan elkander vast, dat de redder ge noodzaakt was hem los te laten. Zondag-avond ging oen gezelschap van zeven man in Stokes Bay, in Engeland, in een bootje, dat eigenlijk slechts vier man behoorlijk bergen kon, om eene torpedo-boot van nabij t0 bezien. Daaronder waren drie van de bemanning der torpedo-booten, die aan hunne vrienden er eene wilde laten bekijken. Toen zjj een eindweegs in zee waren, kantelde bjj eene verwisseling van plaats der opvarenden het bootje, met het onge lukkig gevolg dat drie hunner verdronken. Toen Sarah Bernhardt onlangs naar Londen wilde komen, telegraplieerde zij naar een hotel om kamers. De hotelhouder, er van gehoord hebbende dat de tijger, die zjj by zich heeft, in Amerika twee kellners verscheurd had, antwoordde dat hjj gaarne (te beroemde tooneelspeelster en haar gevolg zou herbergen, maar niet den tijger. Hij kreeg echter een telegram terug, dat die tijger eenvoudig eene gevlekte Afrikaansche kat was, die niemand kwaad deed. De hotelhouder tele- grapheerde terug, dat hy voor de kat wel plaats zou vinden. Zoo vertoeft de ty'ger nu als „gevlekte Afrikaansche kat" in hare vertrekken. Te Nancy en omstreken heeft men dezer dagen, kort vóór een hevigen storm, een urenlang aanhoudenden regen van mieren gehad, gevleugelde en ongevleugelde. De straten en plei nen waren met hot gedierte bezaaid. Te Dover zijn opnieuw twee kanon- neerbooten in botsing gekomen. De gezagvoerder van de „Devastation", die tegen de „Ajax" liep, is afgezet. De Turksche staatsinkomsten wijzen thans reeds een tekort van twee millioen pond aan. In Kloin-Azië teisteren droogte en hongersnood de bevolking. Er is een buitengewone ministerraad bijeengeroepen om over den treurigen toestand der landbouw en de bevolking te beraad slagen. In eene spoorwegtunnel bjj de Ita- liaansche stad Chiesi, moet een koopman uit Pieve, Marco Bruno genaamd, zjjne 26-jarige vrouw uit den waggon hebben geworpen. Men vond haar later met verbrijzelde ledematen liggen en zy werd ster vend naar het gasthuis gebracht. De man, die zjjne vrouw voortdurend slecht behandelde, ontkent alle schuld. Hjj beweert dat zjjne vrouw zelfmoord heeft gepleegd. Te Perugia heeft een door de loterjj rijk geworden muziekonderwijzer 250,000 fr. nage laten aan de gemeente voor een gesticht voor oude en gebrekkige toonkunstenaars. Eene verschrikkelijke misdaad is eergisteren te Mechelen aan het licht gekomen. Een echtpaar had vier kinderen, waarvan drie sedert maanden niet meer gezien waren. Dit leidde tot kwade vermoedens en de politie deed onverwachts eene huiszoeking. Op den zolder bood zich een vreeselyk schouwspel aan. De drie kinderen, slechts met eenige vodden bedekt, lagen op verrot stroo en geleken meer op geraamten dan op levende wezens. Zjj konden geen van allen meer spreken. Eén gaf geen teeken van leven meer. Nauwelijks was dit afschuwelijk feit bekend ge worden of het verontwaardigde volk wilde zich op de ontaarde ouders wreken en de politie had veel moeite de misdadigers heelhuids achter slot en gren del te krijgen. „Le Figaro" vestigt de aandacht der Regeering op de slordigheid, waarmede de Fransclie telegrafisten van beider kunne sofntijds de aange boden depeches lezen en overschrijven. Het blad geeft dezen wenk naar aanleiding van de volgende noodlottige vergissing. Een journalist te Saint-Malo ontving een telegram, luidende aldus: Uw zwager is overleden. (Votre beau frére est dfcêdé.) Zjjne vrouw, die aan den vooravond harer bevalling was, opende het tele gram, viel in onmacht, beviel van een kind, dat spoedig overleed, en zweefde een paar dagen tus- schen leven en dood. Later bleek het, dat de tele grafist déce'dé in plaats van décoré (gedecoreerd) ge seind had. Uit Pest schrjjft men: De oudste man in Hongarije en wellicht in geheel Europa, is Frans Nagy, die, in het jaar 1757 geboren, nu 131 jaren telt. Hjj mag zich, zjjn hoogen leeftjjd in aanmerking genomen, verheugen in eene goede gezondheid en is daarbjj ook nog in het volle bezit zijner geestelijke vermogens. Zijne ouders waren lijfeigenen. Tot zyn twintigste jaar bracht hij zijn leven als herder door, werd toen soldaat en nam als huzaar deel aan den grooten veldslag te Leipzig in 1813. Thans leeft hjj van de weldaden, welke hem bewezen worden door de bewoners zijner geboorte plaats Csokna. Nagy herinnert zich niet, ooit ziek te zjjn geweest. Tot 1824 rookte hjj, maar toen gaf hij uit zuinigheid deze liefhebberij °P- Zjjn zeer dik hoofd- en baardhaar is geelachtig wit en hjj bezit nog eenige tanden in de onderkaak. Het linkeroog heeft hem reeds lang den dienst ont zegd en sedert eenigen tjjd begint ook het rechteroog pijn te doen. Zjjn gang is nog licht, zjjne spraak kalm. Hy eet slechts eenmaal daags en leeft hoogst matig. Nagy heeft de echtelijke vreugde nooit mogen smaken en, naar hjj zegt, er ook nooit naar verlangd eene vrouw te bezitten. Twee kinderen Féral, opeen veld bjj het gehucht Truel, kanton Naucelle (Frankrijk) door den regen overvallen, vluchtten verleden Woensdag onder don ingang eener schuur en wer den er door den bliksem doodgeslagen. Op het zelfde oogenblik wedervoer zekeren Albinet in de nabijheid hetzelfde lot en werden verscheidene per sonen ter aarde geworpen of min of meer gekwetst en verscheidene beesten in de stallen gedood. BUITENLAND. Fraukrllk. De heer Pasteur heeft bij het aanvaarden der betrekking van secretaris der Fransche Academie van Wetenschappen eene korte rede gehouden, waarin hjj o. a. het volgende zeide: „Ik wensch de jaren, welke rnjj nog gegund zijn te leven, te wijden aan een tweeledig doel. Het eerste is het onderzoek aan te moedigen en leerlingen te vormen, der Fransche wetenschap

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2