Vyclag; Juli. A*. 1887. Leiden, 28 Juli. K°. 8417. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mt-auden1.10. Franco per port1.40. Afftonderl$fce Kommen0.C6. §tzt iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van gen- en feestdagen, nltgcgeren. PRIJS DER ADVEKTENTTEN: Van 16 regel® 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letten naai plaateruimte. V«x>r het inca»- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Konnisfferinff' PATENTBLADEW. l)e Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ^Tatentbladen. voor de gepatenteerden, woneade inwyk IV, over het dienstjaar 1887/88, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zyn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel op Woens dag 27, Donderdag 28, Vrijdag 29 en Zaterdag 80 .lüti e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, dio voor hunne moeite mogen eisclicn tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 26 Juli 1887. DE KANTER. Kosteloozc Inenting. Burgemeester eu Wethouders van Leiden brengen ter algemoenc kennis dat alsnog op Dingdag 2 en Dinsdag 9 Aognstus e. k., tusschen twee en drie urc-n des namid dags, zitting zal worden gehouden in het Elisabethsliof aan de Oude Vest, tot het verrichten van kostcloozc inenting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Juli 1887. E. KIST, Secretaris. Mej. S. J. Muller alhier is benoemd tot onder wijzeres in de Duitsche taal aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes te Kampen. De „Series lectionum" der Leidsche univer siteit voor den cursus 1887/88 is verschenen. Het onderwijs zal gegeven worden door 47 hoogleeraren en 0 lectoren, over de verschillende faculteiten aldus verdeeld: fac. van letteren en wijsbegeerte 15 professoren en 4 lectorenfac. van godgeleerdheid 5 professorenfac. van rechten 8 professorenfac. van geneeskunde 8 professoren; fac. van wis- en en natuurkunde 11 professoren en 2 lectoren. Voorts komen op do „Series" 3 rustende en 3 kerkelijke hoogleeraren voor, van welke laatston 1 tevens aan de hoogeschool verbonden is. In vergelijking met de vorige series vallen deze veranderingen op te merkenIn de fac. van let teren en wijsbegeerte zal dr. C. Snouck Hurgronje, lector in Moslimsche instellingen, onderwijs geven in Moslimsch recht en den Mohammedaanschen gods dienst. De leerstoel in obstetrie en gynaecologie, door den dood van prof. Simon Thomas openge vallen, is ingenomen door prof. H. Treub. In de fac. van wis- en natuurkunde is dr. R. Sissingh als lector in de proefondervindelijke natuurkunde opgetreden. In do reeks vreemde talen, waarin aan de Leid sche universiteit les wordt gegeven, is nu ook het Assyrisch opgenomen (prof. C. P. Tiele). Gedurende de eerste helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekendheid der geadres seerden, niet besteld konden worden: Mevr. Uding, K. Mcrkus, AmsterdamHassel- man, DelftshavenP. Van Houten, mej. G. Leget, A. Maaskant, Vermaas, 's-Gravenhagewed. Van Rijn, HaarlemBonestaff, 's-HertogenboschH. De Jong, Leeuwarden; T. C. Verkley, Leiden; J. L. Van der Kaay, Oude-Weteringmr. A. P. L. Nelissen, Roermond; 0. Smitz, Rotterdam; Rood, J. Burggraitfs, A. Luchjesbroers, niet vermeld. Briefkaarten: K. Fuik, Aarlanderveenwed. Meyer, mej. M. "Wieiing, mej. Verschoor, Amsterdam; A. Duyn, Berg en Dal; mej. S. Van Ipenburg, F. De Roode, F. Van Ewijk, R. Van Meerseloo, 's-Gravenhage; mej. E- De Jongh, Zaandam. Brieven verzonden geweest naar Amerika: B. Looies, Willmar. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om 10.2 bezorgd zijn. De Staatscourant van heden bevat den uitslag van de examens in 1887, bedoeld in artt. 11 en 12 der wet op het hooger onderwijs, ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan eene universiteit. Het aantal candidaten bedroeg in het geheel 337 (346 in 1886), van wie 11 zich terugtrokken. Getuigschriften werden uitgereikt: voor alle facul teiten aan 17, voor godgeleerdheid, rechtsgeleerd heid, letteren en wijsbegeerte aan 182; voor ge neeskunde, wis- en natuurkunde aan 77, totaal 276 (290 in 1886). In het geheel afgewezen50, tegen 47 in 1886. Het aantal uitgereikte getuigschriften voor de faculteiten der godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid en letteren en wijsbegeerte verminderde met 11.2 pet., doch bleef voor de faculteit der geneeskunde en der wis- en natuurkunde hetzelfde. Bij de leerlingen der gymnasia steeg het percentage der geslaagden van 87.7 tot 92 pet.; by niet-leerlingen der gym nasia, die zich aan een der examens onderwierpen, daalde het percentage van 75 tot 60.4 pet. Vermits de brieven en andere stukken voor Paramaribo bij verzending met het op 12 Augustus vertrekkende stoomschip van den „Koninklijk West- Indischen maildienst" niet later ter bestemming aankomen dan bij verzending op 10 Augustus a. s. langs den weg van Southampton en met de Britsche paketbooten, zal van laatstgenoemden verzendings- wog alsdan alleen worden gebruik gemaakt voor de verzending der aangeteekende stukken, waarvan de afzenders dit verlangen. Ter besproking ontvingen ook wij van den- uitgever, den heer W. J. Thieme te Zutfen, een exemplaar van „De Geschiedenis van een ondeu- genden jongen". Met den inhoud van dit werkje hebben we kennis gemaakt en na de lezing verwon derde het ook ons niet, dat er in Amerika en Enge land millioenen en millioenen exemplaren van het oorspronkelijke zijn verkocht. Waar de schrijver al die dingen, welke h|j vertelt, vandaan haalt, begrij pen we inderdaad niet, en we bewonderen de groote verscheidenheid van gebeurtenissen evenzeer als de wijze van voorstelling en de zeer naïeve gedachten, die zij b\j den kleinen George opwekken. Dat dit boekje tot navolging van de streken zou leiden, zal wel niemand vreezen. Daarvoor liggen ze te ver buiten het bereik van onze jongens. De fantasie vervult er eene te groote rol in. Het is eene uit- spanningslectuur die aal doen lachen, maar zeer zeker onze jongens niet bederven zal. Zoo hiervoor vrees bestond, zou de uitgever niet tot de vertaling hebben besloten en de vertaler, de heer Gerard Keller, zyne taak niet hebben aanvaard. Wederom vormde zich eene commissie uit abonnenten der Zwemschool a/d. Westerdoksdyk te Amsterdam, ten einde een gekostumeerd huis houdelijk zwemfeest te organiseeren. Zjj wenscht, in vier nummers van het programma, de liefhebbers uit geheel Nederland uit te noodigen om aan dien strijd mede deel te nemen. Het feest is bepaald op 14 Aug. a. s.,De inschry- vingen worden gesloten op 10 Aug., ten einde tijdig het definitieve programma te laten drukken. Voor nadere bijzonderheden of tot inschrijving kan men zich wenden tot den directeur der Zwem school, Westerdoksdyk. Naar de „Köln. Zeitung", dd. 26 dezer, uit Wiesbaden meldt, zal eene vereeniging van kapita listen te dier plaatse een Sanatorium op grooten voet oprichten, waarvan de hoofdleiding is opge dragen aan en aangenomen door den beroemden Amsterdamschen geneesheer dr. Metzger. De onder handelingen met hem, welke reeds van geruimen tyd dagteekenen, zouden laatstleden Zondag met gowenschten uitslag ten einde gebracht zyn. De vereeniging „Het Geuldal", die reeds zoo veel heeft gedaan, en met zoo goed gevolg, om „Nederlandsch Zwitserland" bekend en bezocht te maken, heeft weer een nieuwen dienst aan de be zoekers van Valkenburg en omstreken bewezen door het uitgeven van een gids, die een volledige wegwyzer voor den vreemdeling is. Wie dus van plan is Valkenburg to bezoeken, zal wèl doen zich dezen „Beknopten Gids voor het Geuldal" aan te schaffen, bevattende de noodige inlichtingen by een bezoek aan Valkenburg en zyne omstreken, alsmede opgave van de bezienswaardigheden, aanwyzingon voor wandelingen, rijtoeren, uitstapjes enz.bene vens een aantal platen, een wandel- en een spoor wegkaartje. Door ds. W. R. Poolman te Haarlem, prof. B. H. Pekelharing te Delft, mr. G. Baggerman te Amsterdam en 20 anderen is aan Z. M. den Koning het verzoek gericht, aan F. Domela Nieuwenhuis kwytschelding van zyn verderen straftyd te ver- leenen, op grond dat de opgelegde straf volgens de meer en meer veldwinnende overtuiging veel te zwaar is voor het door den rechter als bewezen aangenomen misdryf. De heer C. Coenen te Utrecht zal de eor hebben met zyn orkest op 2 Augustus a. s., Hr. Ms. verjaardag, een concert te geven op het ko- ninklyk paleis te Soestdyk voor HH. MM. den Ko ning en de Koningin. Door de erven van wylen mej. M. E. Völckor, in leven ambaehtsvrouwe van de gemeente Zoelen, is eene som van ƒ10,000 geschonken aan de dia conie armen dier gemeente. De heer Frans Jansen, hoofd inspecteur der expeditie-onderneming Van Gend Loos, is te Arnhem overleden. Het 20ste Nederl. Taal- en Letterkundig Con gres zal van 14 17 September a. s. te Amsterdam plaats hebben. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 27 Juli; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rot terdam, passeerde 28 Juli Lizard. Z. M. heeft den luit.-ter-zee 2de kl. H. M. Van Haften, op zyn verzoek, eervol uit den zee dienst ontslagen met den laatsten der maand, waarin dat besluit te zyner kennis zal zyn ge bracht. Gemengd Nl««wa> In de luchtige schouwburgtent van liet Grand Theatre Van Lier werd gisteravond het blyspel „Geluk by Vrouwen" gegeven. Dat er voor mannen veel geluk by vrouwen te vinden is, bleek wel op verschillende wyzen in den loop van het stuk, doch dan is het ook noodzakelijk dat beide partyen elkander goed verstaan. Dat dit maar al te dikwyls niet goed begrepen wordt en het gelukzonnetje in het huwelyk daardoor maar al te zeer wordt verduisterd, dat zyn tafereeltjes, welke het blyspel bij overvloed geeft. Het jonggehuwde echtpaar, George Valk en Livia Scholier, is de dupe van een bemoeizuchtigen schoon papa, die aan zyne kinderen, elk afzonderlyk, ver keerden raad geeft en daardoor de grootste oneenig- heid in het huishouden brengt. Een vriend, Bona, een echte bon-vivant, is onwillekeurig de oorzaak, dat de verwydering tusschen man en vrouw nog groeter wordt, terwyl eene tuinmansdochter aan Livia, naar hare meening en door jaloerschhcid gedreven, de duidelykste bewyzen der ontrouw van haren echtgenoot geeft. Toch is het weer de vader,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1