door het spelon van kinderen mot lucifers, welke brand in zóó hevige mato toenam dat niet allcin die woning, maar ook do daar tegenover staande bouwmanswoning „Hanover" spoedig oene prooi dor vlammen worden. Door den sterkon wind brandden aan de overzijde van den Rijn ook twee bouwmanswoningen af. Naar men vernoemt, waren er van de inboedels slechts twee verzekerd. Door het broeien van hooi is te Nieuw- Schoemda de boerenbehuizing van H. Nieborg af gebrand. Van den inboedel word weinig gerod. 2 kalveren en oen 12-tal biggen verbrandden. Alles was vorzekerd. Gisteren is oen persoon, die naar Kampen was goweest, ter hoogte van Pampus, in de Zuiderzee verdronken. Hjj laat eone vrouw met vier jeugdige kinderen na. De ballon „Prinses TVi 1 helmina," Za- tordag van het terroin der Amsterdamscho Voe- dingstentoonstolling opgestegen, is in goede orde nedergekomen te Oudekerk a/d Amstel. Do grootste hoogte, welke de ballon bereikte, was 1200 meter. Door eene onbekende oorzaak zijn de huizen van do landbouwors P. Lankes en C. Hoedemakers te Bolfeld (Limburg), mot al wat daar in was, door brand vernield. Alios was verzekerd. Bij het on weder, dat gisteravond omstreeks zeven uren boven Roermond en omstre ken woedde, is de bliksem geslagen in 3 huizen to Bussering onder Beosel, en zijn deze met al het huisraad totaal in de asch gelegd. Zoowel do drio hui zen als het huisraad waren verzekerd. Te Roggel, nabij Roermond, zijn twee boerenar beiders, in hot open veld aan het werk, door den bliksem getroffen en gedood. Een jong boerenmeisje uit oen dorp in de nabijheid van Budapest bracht zich zelf en hiar jeugdig kind in de vorige week op vreeselyke wjjze om hot leven. Z(j ging naar een naburig bosch, richtte daar van stukken hout oen brand stapel op, begoot dien met petroleum en stak hem aan. Ten slotte sprong do ongelukkige, met haar kind in de armen, in do vlammen. Toen mon te hulp trachtte te komen, waren beiden reeds ver koolde lijken. Uit Cremona wordt gemeld dat Dins dag avond een gedeelte van het arrondissomont Castol Maggiore door een hagelstorm is geteisterd. Op vele plaatsen vielon do hagelsteenen mot zulk eene kracht, dat allo planton werden vernield. De velden zien er treurig uit. Do hagelkorrels haddon de grootte van noton. Schokken van aardbeving z(jn gevoeld to Sarento en in do omstreken dier plaats. Ten govolge van de warmte. Te Indianapolis lag eone grooto hoeveelheid eieren in een magazijn. Dezer dagen hoorde men vreemde geluiden daaruit komen en het bleok dat deze worden voortgebracht door 15 kuikentjes. Pio Patria. Tot ontvangst van de prijzen, uitgeloofd in Pro Patria's schietwedstrijd van 13 tot. 16 Juni jl. waren gistermiddag in het feostlokaal in de Willem straat te 's-Hage, op uitnoodiging van het bestuur der Leidsche Studentenvereeniging, bijeengekomen de officieren, onderofficieren en verderen van schut terij, weerbaarheid, land- en zeemacht, die de keur bende van do overwinnaars in dit concours vormden. De ontvangst ook der overwinnaars in dit uur was even gastvrij als die in de kampplaats op Hollands duin. De bekroondon werden door de vroolijke tonen van een muziekkorps bogroet in de voor deze gelegenheid met groen en vlaggen ver sierde groote zaal. De kostbare verzameling kunstvoorwerpen, be stemd ter uitreiking aan de rechthebbenden, prijkten, smaakvol gerangschikt op hoefijzervormige tafels, bodekt. met eene draperiestof in kleuren. De étalago had het voorkomen van eone groote tombola, met dit onderscheid evenwel dat ditmaal niet het lot, doch het geweer of een ander vuur wapen den prijs aanwees. Het spelen van het Io vivat lokte telkenmale levendige toejuichingen uit ter eere van do stu denten, loden van „Pro Patria", die methetcorps- vaandol, omhangen met de zegoteekenen, in schiet wedstrijden behaald, achter zich, tegenover hunne gasten hadden plaats genomen. Vóór de afkondiging van den uitslag der wed strijden, getuigde de president van F. P."s bestuur, jilt", Roëll, in een kort pn hartelijk woord van de aangeuamo herinneringen, die hot afgoloopen feest by Fro Patria's leden had achtergelaten, en van hunne waardeering der blijken van sympathie en medewerking, zoo veelzijdig ondervonden. Bestond aanvankelijk het plan om voor do pryzon- uitroiking een feestavond in de maand October a. s. te bestemmen, men had daarvan afgezien, in het vooruitzicht ook van eon grooter feost, dat „Pro Patria" over 5 jaren bij de viering van haar 25 jarig bestaan hoopte aan te bieden. Dadelijk hierop vertolkte majoor Waldeck, comm. der rust. schutterij van Loosduinen, don dank dir deelnemers voor Pro Patria's onbekrompen en jo viale gastvrijheid on geloofde hij, namens allen te mogen verzekeren dat de dagen van 13 tot 16 Juni jl. bij hon de beste herinneringen achtorlioten. Hij meende aan „Pro Patria" den lof te mogen toe zwaaien, dat hare leden den alouden roem der Loidsche studenten, die, zoo noodig, steeds uittrok ken tot {verdediging des vaderlands, in eere hou den en hoopte, met de beste wenschen voor haren bloei, dat F. P. tot versterking van 's lands weer baarheid mocht bijdragen. Vooral op deze warme toespraak paste het stu dentenlied, dat het orkest nogmaals liooren liet, voortreffelijk. Gedurende de uitreiking der prijzen werd icderen overwinnaar van corps- en eerste prijzen de ver schuldigde eer bewezen met fanfares en bjjvals- teokenen. De Rotterdamsche schutterij en do weerbaarheids- corpsen uit Amsterdam, wier vertegenwoordigers met het leeuwen aandeel huiswaarts keerden, werden daverend toegejuicht en de overhandiging van den „champion-prys", waarbij een prachtig gecalligra- feerd diploma gevoegd was, ging gepaard met eene bijzondere hulde. JL? ITriliilirJjte. De ministerraad hield Zaterdag-ochtend eene bij eenkomst op het Elysée, onder voorzitterschap van president Grévy. Op voorstel van den minister vooropenbaro werken, don heer Herodia, besloot do raad, dat do onderzoe kingen betreffende den spoorweg om de stad Parijs onmiddellijk zullen hervat worden. Daarvoor zal de minister Heredia eeno bijzondere commissie be- noemon. Het dagblad „La France" stolde pogingen in het werk om eene meeting bjjeen te roepen tegen de verwerping van genoomden stadsspoorweg. Uit Grenoble wordt van den 22sten Juli ge meld dat de procureur der republiek bij de rechtbank van eerste instantie aldaar het verzoek heoft afge wezen van den hoer Naquet, die zich in voorloopigo gevangenschap bevindt, om onder borgtocht vrij gesteld te worden en hetgeen in twee brioven werd gevraagd, waarvan do een gericht was aan den procureur der republiek en de ander aan den rechter van instructie. «S-r-oot-Hrittt naf 8. In het tweede kwartaal van 1SS7 was het aantal agrarische misdrijven in Ierland 229, waar van 31 brandstichtingen, 83 dreigbrieven, 32 ge vallen van schade, aan eigendom toegebracht, 15 van verminking van voe, 1 moord, 1 manslag. Hot feest aan de kinderen in Hyde-Park gogoven hoeft 6536 pd. st. gekost. Er was 7326 pd. st. by- eongebracht, zoodat 790 pd. st. overblijft. De helft hiervan zal gebruikt worden voor eene uitbreiding van het kinderziekenhuis in Great Ormondstreet en do andere helft zal vordeeld worden over eenige vereenigingon, die arme Londensche kinderen op hot land uitbosteden. Spanje. De alcade van het district Madrid heeft een onderzoek ingesteld in alle winkels, welke ver- bruiksartikolen verkoopen, en gelast dat beslag zal worden gelegd op alle artikelen, waarbij Duitsche alcohol gebruikt wordt, als schadelyk voor de gezondheid. Uit Madrid wordt dd. 23 Juli gemeld: Een hevige orkaan vernielde den goheeion oogst en vele huizen te Albatera (Alicante). In de provincie Biscaye zjjn verwoestingen aangericht door overstroomingen. Bulga rij e. Volgens eene depeche uit Roestsjoek zou het regentschap ontslag hebben genomen, eensdeels wegens de weigering van den prins van Coburg om de kroon te aanvaarden, anderdoels uit aan merking van de ontvangst, welke de verkiezing van den prins bij de mogendheden heoft gevonden. De regenten zouden ook voornemens zijn do can- didatuur te stellen van don hertog van Alen^on, tweeden zoon van den hertog van Nemours, en dus evenals Ferdinand van Coburg een kleinzoon van wijlen koning Lodewijk Philips. KOLONIËN. BATAVIA, 13-17 Juni. Er gaat tegenwoordig één roep over de geluk kige vorzamoling uiterst bekwame militaire doc toren, die thans in het groot militair hospitaal alhier wordt aangetroffen. Moest allen bestaande uit menschen, in de nieuwste school gevormd, wordt de wetenschap doorloopond tot en met den dag bijgehoudon, doordien telkenmale pas gepro moveerde en voor don Indischon dienst bestemde hoeren uit Holland aankomende, by de genees kundige inrichting alhier worden ingedeeld en dan hunne collega's van do nieuwste nieuwigheden op de hoogte helpen. Komt men dan ook tegenwoordig met oene of andore weinig voorkomende kwaal in het hospitaal, dan is er fluks oen geneesheer gevonden, die zyne studie van die zaak gemaakt heeft en u onmid dellijk volgens de rogols van de kunst kan helpen. Ook gebeurt het niet zelden dat do patiënt, na nauwkeurig onderzocht te zyn, even met een veel- beteekenenden wenk a part geroepen, op eone daartoe ingerichte legerstede uitgestrekt wordt en dan, vóór hy hot zelf goed weet, eene mot goedo instru menten en vaste hand uitgevoerde operatie onder gaan hooft, welke de kwaal in haar voortgang stuit of wel geheel uitroeit. (Bat. Ilbl.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departemont. Verleend: Een 2-jarig verlof m Europa aan den ambtenaar, voor do beoefening van Indische talen, mr. L. W. C. Van den Berg; idem aan den inspec teur van financiën J. C. Boumanaan het lid in den raad van justitie te Batavia mr. J. G. Brillenburg. Ontslagen: Eervol, de commies D. Van den Berg; eervol, de ambtenaar H. Young, 1ste commies te Soerabaia. Benoemd: Tot dir. van fin. E. A. Rovers; tot commies to Madioen, D. Th. Van Oort; tot ads.-rcs.: vanKooningnn J. M. Esclie; van Limbangan, jlir. J. G. O. S. Schmidt auf Altenstadt; tot lid in den Raad van Justitie te Batavia, mr. C. L. Brevet; tot commies op het res.-kantoor tc Peka- longan, A. Van Zuijlen. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. Overgeplaatst: Van Cheribon naar Batavia, do veri ficateur 4de kl. W. F. Dirksen; van Batavia naar Cheribon de verificateur 5de kl. G. Ardcsch. Geplaatst; Te Semarang do verificateur lsle lé. Pli. M. Lcidelmeijerte Soerabaia, de verificateur 2do kl. J. C. Van Zuijlento Cheribon, de als ontvanger werkzaam ge stelde verificateur 2de kl. A. G. P. Van Raemsdonck; te Palembang de als outvanger werkzaam gestelde verificateur 3de kl. K. G. Paulus; te Batavia, de tijdelijke verificateur 5de II. F. A. Nelis8en. Bepaald, dat blijven geplaatst: Te Batavia, de boekhouder 3de kl. R. B. De Bruin; te Soerabaiaverifica teur 4de kl. W. H. Van Capelle; de als boekhouder der 5de kl. werkzaam gestelde verificateur der 5de kl. W. C. F. Fritz, en de als verificateur der 5do kl. werkzaam gestelde ambtenaar J. A. D. C. Stumpf. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. 12 jaren onafgebroken dienst, aan den lsten luit. der inf. B. E. Dc Vries; een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den kapitein-kwartiermeester bij de mil. adm. B. N. Tninenburg. Ontslagen: Op verzoek, eervol w. volbrachten dienst tijd, met belioud van recht op pensioen: met ingang van 2 Juli, dc kapt. der inf. W. Van Santen Kolffmet ingang van 5 Juli do magazijnmeester lsto UI. der art. D. H. Pluim Mentz. Bevorderd: hij de inf. tot majoor do kapts. H. J. G. Fcrzenaar en G. C. A. De Witt; tot kapt. dc lsto luits. W. T. Van der Mijll Dekker, M. C. De Vos, J. Van Hartings- veld, G. A. Hansen, D. Le Fober. J. H. J. Rcicho en H. C. Vernier? Van der Loc-ff; tot lsten luit. de luits. V. A. E. Godin, J. II. M. R. Kólilor, J. Van Swieten, A. A. A. Gaij- mans, J. M. Tuminers, II. C. Hoedt, K. Van der Maaten en J. P. Michielsentot off. van gez. 1ste kl. de officieren van gez. 2de kl. dr. W. Pauw en J. Kleinenliammans. Telegrammen. LUZERN, 24 Juli. Een hevig onweder barstte gisteren los boven een groot deel van het kanton van Luzern. Er vielen hagelsteenen ter grootte van noton, zoodat de holft van den oogst is vernield. Groote schade is dan ook aangericht en de rivieren zyn buiten hare oevers getreden. WEENEN, 24 Juli. Sedert te voorzien is dat de prins van Coburg nimmer naar Sofia zal gaan, kan men ernstige gebeurtenissen in Buigarye te gemoet zien, daar de partijen meer verdeeld z(jn dan ooit. MONT-SOUS-VAUDREY, 24 Juni. De president der republiek is heden te 6 uren hier aangekomen. Hy zeide tot den burgemeester, die hem welkom had geheeton, dat hij, evenals iedereen, de wankel baarheid der ministeriën betreurde, en dat hy steeds alles zou aanwenden wat in zyn vermogen was, tot bevordering van de belangen des lands. KONSTANTfNOPEL, 24 Juli. De grootvizier en dd minister van buitenlandsche zaken hebben hun

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2