PRIJS DEZER COURANT: Tsm Leiden per 8 mnandon1.10. Fnaoe por pest1.40. iizondorlijke Nommera0.06. Gemengd Do lieoi De Gaay Fortman, vroeger adjudant-onderofficier bij de dd. schutterij alhier, heeft in eon oogenbhk van drift onmiddellijk zijn ontslag uit die betrokking genomen. Naar men ons van bevoegde zijde verzoekt mede te deelen, zijn de geruchten, deswege in omloop, schandelijke lasteringen. Daar de ruimte in de infanterie- kazerne te Leiden, met het oog op don gezond heidstoestand, te gering wordt geacht voor het behoorlijk onder dak brengen van twee en eene halve lichting, zal door oen gedeelte der bataljons van het 4de regiment op het schietterrein te Kat wijk van 25 Juli tot 27 Augustus een kamp wor den betrokken. In de nieuwe zweminrichting aan de Maasbrug te Rotterdam had gistornamiddag een treurig ongeluk plaats. Een der zwemmers, een 25-jarig jonkman, die met zjjn vader on broe der in liet diepe bassin was, werd vermist, en eerst na anderhalf uur zookens mocht hot gelukken zijn lijk, dat door den stroom onder do trap ge dreven was, te vinden. Zeer waarschijnlijk is hot dat den verongelukte in het water een toeval overkomen is. Zijn vader en broeder zelfs hadden niets van zijn verdwjjnon bemerkt, vóór het te laat was. Het toezicht leek voldoende; doch er zwommen op dat oogenblik in hot bassin een zestigtal personen, en iedor, die oenige ervaring heoft, weet hoe moeilijk hot is, zelfs bij hot zorg vuldigst toezicht, op zóó velen in het water ge stadig hot oog te houden. Intusschon zal de directie, ter geruststolling van het publiek, onver wijld nog voor versterking van het toeziende por- soneol in de zwemsehool zorg dragen. (IV. R. C.) Te Loosdrecht is gisteravond om- streeks halftwaalf een koopman uit ICuinre, gehuwd en vader, vermoedelijk door de duisternis misleid, nabij de Loenderveensche sluis met paard en tilbury te water geraakt, met het treurig gevolg dat hij levenloos werd opgehaald. Het blijkt al meer en meer datde poging tot moord op oen 17-jarig meisje te Leeuwar den jaloerschheid tot oorzaak had. Reeds vier weken geleden nl., op oen tijdstip dat de dader met zijn meisje in onmin leefde en hij haar met een militair zag loopen, zou lijj zijn voornemen hebben te kennen gegeven, haar, als het kermis was, te dooden. Te Zevenborgen hadden gisteren ongeregeldheden plaats, die zich aanvankelijk ernstig lieten aanzien. Woensdag-avond, toen het corps pontonniers uit Dordrecht wegens de manoeuvres te Zevenborgen ingekwartierd was, werd een dezer manschappen ernstig mishandeld door zekeren Zeeuws, vroeger arbeider, thans koloniaal en te Zevenbergen woonachtig. Toen nu het corps giste ren van do manoeuvres uit Klundert te Zevenber gen terugkwam, trokken de pontonniors naar de woning van Zeeuws en bestormden die. Tot zjjn geluk was Zeeuws afwezig. Een kapitein wist ten slotte den troep tot bedaren te brengen. Hot „Maandblad" van dr. Van Hamel Roos bevatte dezer dagen het een en ander omtrent „limonades gazeuses." De redacteur van het „Pharm. Weekbl.", de heer Opwyrda, maakt naar aanleiding van dit artikel enkele opmerkingen. Met den schrij ver keurt hij hot af, indien de fabrikant in plaats van fratnbozensap voor „frambozenlimonade" eon met fuchsine gekleurd vocht aflevert, hetwelk nooit met frambozen in aanraking geweest is. Omtrent citroenlimonade is de heer Opwyrda echter van eene andere meening dan het „Maandbl.", hetwelk wonscht dat deze moet bereid worden uit citroensap, suiker en water. Volgens hom levert het geen bezwaar op in plaats van citroen- fëszs tfjosrant wordt dagelijks, mei uitzondering van &pn- en ficesidigen, uitgegeven. sap, hot hoofdbestanddeel daarvan, het citroenzuur, in zuiveren staat te gebruiken en verder bijv. door middel van over citroenschillen gedistilleerden spiritus den citroongour aan te brengen. Citroensap is moeilijk zuiver te bewaren; er komen al lich telijk by het staan vezels in en dit is ook bjj limonade uit citroensap het geval. Li do pharmacio wordt voor citroensap oeno kunstmatigo oplossing van citroenzuur gebruikt. Nog doet de heer Opwyrda opmerken, dat, indien hot gebruik van do vruchtenessoncos schadelijk voor do gezondheid is, men zich het eerst tot de suikerbakkers zal moeten wenden om die essences te verdrijven, want daar vindt men vele soorten van „drops", daarmede bereid, welke, ook al met- citroenzuur aangenaam van smaak gemaakt, vaak door genooskundigen aan hunne zieken als ver- frisschingsmiddelen aangeraden worden. Do zweotziokte, welke thans in oen klein gedoelto van Frankrijk heerscht, hoeft in hot begin der zestiende oeuw geduronde korten tijd ook eenigo* stroken van ons vaderland ge teisterd. Blijkens Ter Gouws „Geschiedenis van Amster dam", noemden do geneeskundigen haar destijds „morbus anglicus", torwjjl hot volk van het „En- gelsche zweet" sprak. Engeland word voor het vaderland dier ziekte gehouden, want daar had zij reeds meermalen gowoed, ook wel eens op de Franscho kusten, doch nooit vóór of na dien tijd in do Nederlanden. In Mei 1529 was zjj weder in Engeland uitge broken en maakte er ontelbare slachtoffers. Tus schen gezondheid en dood verhopen nauwelijks zes uren. In Juli had een schip de ziekto uit Engeland naar Hamburg overgebracht. Yan daar verspreidde zij zich over Duitschland. Bjj namo is sprake van Dantzig tot Keulen en Straatsburg. Door Overjjsol drong zij ons land binnen en be zocht Gelderland, Utrecht, Holland en Brabant, bjj voorkeur, evenals elders, jonge, krachtige gestellen aantastend. Ook te Antwerpen maakte zij zeer vele slachtoffers. Te Amsterdam hoorschte z\j slechts tien dagen, gelukkig slechts weinige offers eischendo; want van de tweeduizend menschen tusschen de twintig en veertig jaren, die zjj aangreep, bezweken nog geen honderd. In Den Haag werd het getal Ijjders op zestienhonderd geschat; dat der bezwekenen beliep nog geen twintigste deel. Een Amsterdamsche kroniekschrijver deelt be treffende do behandeling mede dat de lijder, zoo lang het zwoeton duurde, doodstil moest liggen en vooral niet mocht slapen. De wakers moesten hem, al duurden de verschijnselen ook twintig uren, „mit crachte wacker houden." Vervolgens word de ljjder bij een sterk vuur geplaatst en gaf men hem warm bier en brood. In de eerste acht dagon mocht hij niet in do lucht komen. In Den Haag gaf men den ljjder, behalve „lauw bier uit eeno pijpkan", kandij i" den mond om de keel vochtig to houden. Van overheidswege werden bidstonden en plech tige ommegangen uitgeschreven. Do kermis, de jaarmarkt, welke juist inviel, werd intusschon niet uitgesteld. Het jaarlijksch feest der kerkwijding of kerekmisse moest gevierd worden; dat was een plicht, een voorrecht, dat men, indien het verzuimd werd, al ware het ook slechts voor eeno enkele maal, zou kunnen verliezen. Te Antwerpen doet eene geschiede- nis, welke een togenhangster vormt van do zaak MielvaqueDe Campos, veel van zich spreken. Een jongmensch zonder eenig vermogen is er in geslaagd een jong meisje te huwen van oudon Russischen adol en met een onmetelijk fortuin. Z ontmoette te Ostendo de schoono Ivanovna De Sen had PRIJS DER ADVEKTENTIEN: Tm 1—G regels 1.05. More re-el moor 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incae- aeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. reeds dadelijk zjjn plan gereed. Het gelukte hem eene gelegenheid te vinden om zich aan het meisje en hare moeder voor te stellen en hij maakte een gunstigon indruk. Om de zaak tot een goed einde te brengen bad hij geld noodig. Een huwelijksagent leende tegen buitensporig hoogen interest eene som van 10,000 fr. op voorwaarde, dat hij voor een vriend zou door gaan en zich zoo overtuigen of het liuwolijk wer kelijk kans van slagen had, al dan niet. Hjj was weldra gerust gesteld. Z viel zeer in don smaak der boide dames. Hij had aan zijn burgerlijken naam dien van een dorpje nabjj Antwerpen toegevoegd en maakte verteringen, gelijk het een zoon van aanzienlijken huize past. Zjjn aanzoek werd aange nomen en er werd bepaald, dat hot huwelijk in Rusland plaats zou hebben. Z vernam, tot zijne groote vreugde, dat de bruidschat zjjnor verloofde ruim een millioen zou bedragen. Maar alvorens naar St.-Petersburg te vertrekkoD, moest Z.zich met zijne ouders die te Antwerpen eene kroeg hielden verstaan on hun zjjne aanstaande voorstellen. Weder geholpen door zijn kassier, huurde h(j eene gemeubileerde villa in hot dorpjo, waarvan hjj den naam had aangenomen, en verzocht zjjn ouders er zich heen te begeven. Hjj huurdo een muziekcorps, bestelde bjj een restauratour in Antwer- pon een copieus diner en nam voor één dag een aantal lakeien en kellners in zjjn dienst. Ten slotte huurde hij een fraai rijtuigje met een koetsier in vergulde livrei op den bok om het gezolschap van hot station te Antwerpen af to halen. Alles was gereed. Z.mot zjjn kas sier en de beido dames kwamen vrooljjk en wel te W.aan, waar oen muziekcorps hen opwachtte. Natuurlijk was het heele dorp op de been en daar met milde hand geld en levensmid delen onder do menigte werden uitgedeeld, ont brak het niet aan toejuichingen, welke Z. met een beschermend knikje boantwoordde. De beide dames dachton niet anders of de avonturier was een aanzienlijk man, die niet slechts zjjne landgooderon, maar ook zjjne onderdanen had. Do ouders werden voorgesteldzjj hadden hun beste plunje aan, maar zagen er niettemin verschrik kelijk burgerlijk uit. Z.zeide de beide dames in vertrouwon dat de oude lui de patriarchale zeden maar niet wilden afleggen; men moest daar genoegen mee nemen. De dames waren allerliefst en de schoone Ivanovna omholsdo do oude kroeg houdster zeer hartelijk. Deze maakte onder hot diner wel allerlei min welvoeglijke gebaren en haar echtgenoot, die allongs- kens de hoogte kreeg, beging tallooze domheden, zoodat Z.op hoete kolen zat, maar een en ander ontsnapte aan de aandacht der gasten. Do list ge lukte volkomen. Z.is nu te St.-Petersburg, waar hij, dank zjj de verwanten zijner nieuwe familie, in de groote wereld verkeert. Een belangrijk vonnis, ook voor Noderlandsche geneeskundigen van gewicht, werd kort geloden gewezen door de rechtbank voor burgerlijke zaken te Besancon. Een inwoner van Besancon had eene levensver zekering aangegaan tot - 011 bedrag van 5000 fran- kon. Na zjjn dood verlangde de Maatschappij, over eenkomstig de bepalingen van de polis, van de erfgenamen eon certificaat aangaande den duur dor ziekte en de oorzaak van het overlijden. De erfgenamen wendden zich daarvoor tot den geneesheer, die den ljjder had behandeld; deze echter weigerde zulk eeno verklaring af te geven. 't Zou schending van ambtsgeheim wezen, be weerde deze, en hem bloot stellen aan vervolging ovoreonkomstig art. 378 Code-Penal (in Nederland thans art. 272 Strafwetboek). De erfgenamen daag den tegelijkertijd den geneesheer en de Maatschappij

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 9