Leiden, 23 Juli. PRIJS DEZER COURA2TT: Vcor Loidon por 8 maanden1.10. Franco por post1«*0. Afzonderlijke Nommera0.05. tgtze {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- es geestdagen, uitgegeven. PKIJS DEB, ADVEBTENTIEK: 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ3.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot kseas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oflieiëele Kennis^oviusei Directe Belastingen. Do Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter alge- meene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld het kohier der personec-le belastiüg, dienst 1887/S8, van Wijk 6, executoir verklaard den Sisten Juli jl., en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bij de Wet be paalden voet to voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 23 Juü 1887. DE KANTER. Naar aanleiding der benoeming van dr. E. A. 0. "VVas, leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes alhier, tot leeraar aan het gymnasium te Breda, is door de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middel baar onderwijs een voorstel ingediend tot wijziging van do inrichting van het onderwijs in bedoeld vak. Zjj wenscht de bevoegdheid voor te behouden tot aanstelling van eene leerares, en om aan den te benoemen leeraar of de leerares een gedeelte van het onderwijs in de aardrijkskunde en geschiedenis op te dragen, terwijl zij voorstelt do jaarwedde vast te stellen op ƒ1400, met twee periodieke verhoo gingen, elk van ƒ100. Gaarne vereenigen B. en Ws. zich met dit voor stel, overtuigd dat daardoor de belangen van het onderwijs worden gebaat en bij oventueele vermeer dering van het aantal leerlingen de aanstelling van meerder onderwijzend porsoneel wordt voorkomen, zoodat het voorstel mede is in het finantiëel be lang der gemeente. Alleen zouden B. en 4Vs. de bevoegdheid tot het opdragen van onderwijs in de aardrijkskunde en geschiedenis, niet wenschen te beperken tot het geval dat de eerste klasse moet worden gesplitst. Be mogelijkheid toch bestaat dat ook andere klassen wogons vermeerdering van het aantal leerlingen moeten worden gesplitst en dan is het geraden het onderwijs in de aardrijkskunde en geschiedenis ook in die klassen te kunnen op dragen aan den te bonoomen leeraar of de leerares in de wiskunde. Het maximum der lesuren is in do verordoning reeds vastgesteld op 24 uren per week, met bepa ling dat dit aantal tydoltjk kan worden verhoogd, in wolk geval voor olk uur, boven het maximum eene toelage van ƒ100 'sjaars wordt verleend. Stijgt hot aantal lesuren alzoo ten gevolge van het aan do te benoemen leerares of den leeraar opgedra gen onderwijs in geschiedenis en aardrijkskunde in de parallel klassen tot boven het maximum, dan wordt de bovenbedoelde toelage genoten. Daarom stellen B. en "Ws. voor de betrekkelijke bepalingen in de verordening in dien geest te wjjzigen. Do commissie van financiën heeft geene be denkingen tegen den suppletoiren staat van begroo ting van het Gereformeerde minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis, tot overbrenging van het batig saldo ad 30256.53s van den dienst 1886, op den dienst 1887. Zjj geeft mitsdien in overweging dien staat goed te keuren. Door het aan den lsten onderwijzer van de school der 4de klasse No. 2 verleend eervol ont slag is die betrekking vacant, zoodat B. en "Ws., ter vervulling dier vacature, de volgende voordracht aanbieden, die opgemaakt is in overleg met den arrondissements-schoolopziener, na ingewonnen be richt van het hoofd der betrokken school, als: lo. N. Gouwentak, tweede onderwijzer en reeds sedert ruim 20 jaren aan die school werkzaam2o. R. Adama, mede 2de onderwijzer aan de genoemde school, en 3o. J. M. Vos, onderwijzer aan de school der 3de klasse No. 1. Aan de betrekking is eene jaarwedde van ƒ1100 verbonden. Ter vervulling der vacaturo, ontstaan door het aan H. "W. De Koning verleend eervol ontslag wordt de volgende voordracht aangeboden, ter be noeming van een derden onderwyzor aan de school der 4de klasse No. 2, op eene jaarwedde van 550, alslo. C. Huge, adspirant-onderwyzer, aan de ge noemde school werkzaam; 2o. P. H. Van dor Lelie, onderwijzer aan de openbare school der 3de klasse No. 3, en 3o. P. C. Schreuder, adspirant-ondenvjj- zer, werkzaam aan do openbare school der 4de klasse No. 2. In de zitting van 5 Augustus des vorigen jaars werd bepaald dat de aanstelling van den heer A. N. Clavier tot leeraar in de Franscho taal aan het Gymnasium, tot welke betrekking hy benoemd was in de zitting van 10 Juni te voren, zou gelden voor den cursus 1886/87, en zulks op grond dat de minister van binnenlandsche zaken bezwaar had gemaakt de benoeming tot het einde van den cursus 1887/88 goed to keuren. Thans wordt door curatoren van het Gymnasium by schrijven van 12 Juli jl. voorgesteld den heer Clavier zonder be paling van termijn te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Fransche taal aan hot Gymnasium, terwijl de inspecteur der Gymnasia van oordeel is dat thans tot eene definitieve benoeming moet worden overgegaan. Zich met het govoelen van curatoren veroenigendo, geven B. en Ws. in overweging te bepalen dat de benoeming geschiede tijdelijk, zonder bepaling van een termijn, en om tot zoodanige benoe ming alsnu over te gaan. Na overleg met den voorzitter der Commissie van Fabricage geven zjj tevens in overweging aan A. Van Dijk vergunning te verloenen om op open baren gemeontegrond eene stoep te leggen vóór zyn huis in do Janvossenstoeg No. 56, mits niet meer dan 75 centimeters buiten den gevel uitspringende en overeenkomstig aanwijzing van rooimeesters. Gedurende deze week zyn dagelyks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 35 63 volwasson personen en van 8 13 kinderen. Aan de corpsen te 's-Gravenhage is mede gedeeld dat by den kolonel-plaats.-commandant berichten zyn ingekomen van het verschijnen in het openbaar in burgerkleeding, van enkele der aldaar met verlof zynde cadets der Kon. Milit. Academie. Ton gevolge daarvan zijn door genoem den hoofd officier de officieren uitgenoodigd om, wanneer zy dergelijke overtredingen of afwijkingen van do tenue by cadets mochten bespeuren, hem daarvan terstond kennis te willen geven. Geineugd Nieuw*. Zóó'n machinetje in huis, dat zou wat waard zyn 1 Verbeeld u, lezer, in de plaats van de kraan uwer waterleiding, boven de aanrechtbank, eene eenvou dige tapmachine te hebben, die geeft wat men maar verkiest! Wy zagen het hedenmorgen: Citroen-limonade! werd gevraagd. En de machine gaf citroen-limonade. Water 1 Onmiddellijk bood de machine een flesch water aan. Frambozen-limonade En zij was er. Champagne-cider 1 Oranje-limonade 1 Een heer gebood en het stond er. Inderdaad, voor wie niet in Engeland is geweest en daar die groote fabrieken van mineraalwateren heeft bezocht, is het eene ware verrassing even een kijkje te nemen het staat ieder vry 1 in de Leidsche Mineraalwaterfabriok van den heer M. A. Taverne op don Ouden Singel No. 158. De moeielykheid om kunstminerale wateven kool zuurhoudend te maken schijnt thans opgelost to zyn. Genoemde heer heeft in zyne fabriek eene door de firma Bratby Hinchliffe te Manchester vervaardigde machine geplaatst, waarmede mine raalwateren vervaardigd worden, welke, nadat de flesch geopend is en oenigen tyd geopend heeft gestaan, toch koolzuurhoudend blyven en nog zoo danig mousseeren als waren zy bier. Deze verbe tering van dit fabrikaat is daaraan toe te schrijven, dat met deze machine het te fabriceeren water ge heel met koolzuur wordt verzadigd, iets, wat bij andere soortgelijke machines niet altyd het geval is. Dit verzadigen geschiedt onder eene spanning van 200 Engelsche ponden, gelijk staande met ruim 13 atmosferen. Verder dient nog te worden opgemerkt, doordien de machine geheel met zilver gevoerd is, dat alle te vervaardigen dranken bepaald metaalvrij moeten zyn, omdat men by zilver geen oxydeeren te vreezen heeft, waardoor de minerale wateren van den heer Taverne nimmer voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen kunnen bevatten. Zyn de meeste der bovenvermelde dranken meer geschikt als verfrisschende zomerdranken, het gin- ger-ale, iets nieuws op dit gebied, is eon winter- drank, welke niet alleen verfrisschend, maar tevens ook verwarmend is. De machine, als zy door stoom in beweging ge bracht wordt, kan 20000 fleschjes dezer dranken per dag vullen; maar ook thans, alleen met de handbeweging, brengt men het nog tot het respec tabel getal van 7000, zonder buitengewone inspan ning en mot inbegrip der aflevering. In verlegenheid behoeven do gebruikers dus niet te zitten, te minder als men denkt aan do andere hier tor stede roods bestaande inrichtingen van der- gelyken aard. Vloed te Katwijk aan Zee: Z. 24 Juli - 5.22 D. 28 Juli - 8.30 M. 25 - 6.5 V. 29 - 9.30 D. 26 - 6.48 Z. 30 - 10.30 V7.27 - 7.30 Z. 31 - 11.30 Deze uren gelden, met een klein verschil, zoo wel vóór den middag als na den middag. Op do Lange Gracht te 's-Hage had gisteren een 5-jarig jongetje het ongeluk een ketel mot kokende koffie van de tafel om te werpen. Het kind kreeg het vocht over het lijf en bekwam zware brandwonden. Door de Haagsche politie is proces verbaal opgemaakt togen den huisknecht van mevrouw De K., in de Parkstraat, wegens dief stal van een aanzienlijk bedrag aan geld. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen een paar bekende zwendelaars aldaar, verdacht van verduistering ten nadeele van den scheepmaker v. S., in de Hel- mersstraat. De heer B. Van Mantgem, boekdruk- ker te Amsterdam, is door den hertog van Saksen- Meiningen benoemd tot hofleverancier, met vergun ning het wapen te mogen voeren. Ook te Haarlem hebben zich g is ter namiddag en avond een paar personen langs do voornaamste straten vertoond, behooronde tot het zoogen. Leger des Heils. Zij bepaalden zich tot het colporteeren van het blad hunner vereeniging en trokken door hunne uitmonstering een aantal nieuws gierigen. In een steegje by den N.-Z. Voorburg wal, te Amsterdam, was gistermorgen een werk man op een zolder aan den arbeid. Eensklaps sprong de bodem der spirituslamp, welke hjj gebruikte, en do kleeren van den man vatten vlam. Luid om hulp roepend, snelde hjj de trap af, waar eene bewoonster, die juist melk gekocht had, hem den geheelen inhoud der kan over het lijf goot en daarmede de vlammen bluschto. Zijne verwonding was echter zóó ernstig, dat hij in het Gasthuis moest opgenomen worden, (N. v. d. J>

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5