Door B. en Ws. dor gemeento Valkenburg werd dozer dagen aanbesteed: lo. hot bouwen van een kaaimuur, en 2o. het bouwen van een gedeelte muur om het kerkhof. Ingekomen waren 9 biljetten: lo. Rijnarreld te Viaardingen, perc. 1 voor ƒ1234.56, perc. 2 voor 444.44, 2o. J. en P. Iterson te Rynsburg, perc. 1 voor ƒ1340.50, porc. 2 voor 426.30, of gecombineerd voor ƒ1550. 3o. A. Oosterlee te Valkenburg en K. Haasnoot te Katwijk, perc. 1 voor ƒ1199, perc. 2 voor 358. 4o. P. De Graaf en Zn. te Koudekerk, perc. 1 voor 1033, perc. 2 voor 375, of gecombineerd voor ƒ1346. 5o. P. H. Smitte- naar te Leiden, perc. 1 voor ƒ1124, perc. 2 voor ƒ446, gecombineerd voor ƒ1570. 6o. D. Leenheer te Koudekerk, porc. 1 voor 1297, perc. 2 voor 347. 7o. D. Kooreman te Leiden, perc. 1 voor ƒ1194, perc. 2 voor ƒ490. 8o. W. H. Nouteboom te Leiden, perc. 1 voor ƒ1591, perc. 2 voor 280, gecombineerd voor ƒ1871. - 9o. Van Tilburg te Nootdorp, perc. 1 voor ƒ1475, perc. 2 voor 471, gecombineerd voor ƒ1916. - Laagste inschrijvers waren alzoo voor beide perceelen de heeren P. De Graaf en Zn. te Koudekerk. De vorige week, zoo meldt het weekblad „Ons Bolang", werd de residentie bezocht door een ver tegenwoordiger van de Fransche regeering, den heer G. De la Marnierre, behoorende tot de Fransche militaire intondance en bestuurslid van de „Cercle Militaire" te Parijs. Genoemde heer was door zijne regeering belast met een onderzoek naar de wer king van de militaire coöperatieve veroenigingen in Nederland. Bü de jaarlijksche examens der Ned. Toon- kunstenaarsvereeniging te 's-Hage zijn gisteren de 5 candidaten geslaagd: voor piano (L.O.) mejn. A. J. De Haan, van 's-Hage; T. D. F. Lüning, van RotterdamC. D. Sewing, van Amsterdam, en de heer H. L. A. Melchior, van Rotterdam. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen is uit den Witten Singel alhier opgehaald het ljjk van een mansper soon. Er bestaat een niet ongegrond vermoeden dat de drenkeling zelfmoord heeft gepleegd. De ongelukkige was niet erg sterk van geestvermo gens, doch overigens van oppassenden aard. Het ljjk word onder toezicht der politie haar het dren kelingenhuisje overgebracht. Eene eigenaardige manier van bou wen zag men dozen morgen op de Nieuwe Bees tenmarkt alhier. Bij het opslaan eener kermistent, waarmede vyf man, daartoe behoorende, bezig waren, moest oen zeil tot dekking dier tont, daarover gohaald wor den. Dit was voor hen echter te zwaar, waarom een paar voorbijgangers beleefd verzocht werden, „even" een touw vast to houden. Dezen, niet wetende wat hun te wachten stond, voldeden hieraan bereidwillig. Toen zij echter het touw vast hadden, werd hun weer even vriendelijk verzocht, daarmede wat achter uit te gaan (trekken). Dat dit touw-vasthouden en achteruitgaan lang zoo gemakkelijk niet bleek te zijn, kon men, nadat het werk was afgeloopen, wel aan de gezichten der „noodhulpen" zien. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" genomen 1015 zwembaden door heeren en 101 door dames. De temperatuur van het water is 22' Celsius. Aan de gomeentewaag worden he- don gewogen 364/8 en 62/16 doelen boter, te zamen 7900 K.G. In de afgeloopen week zijn hier ter stede aangogoven 2 gevallen van mazelen. Sterfge vallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Voorde lotorij dor tentoonstelling te Amsterdam is als eerste prijs aangekocht het door de heeren Vos en Legrand tentoongestelde oetkamor-ameubloment. Gisterveormiddag is een 20 -jarige schipporszoon, die langs den kant der Spoorweg haven te Feyonoord liep en mot eene lyn hot schip voorttrok, van den wal te water gevallen en ver dronken. Zjjn ljjk is omstreeks 2'/» uur later opgevischt en bij den vader aan boord gebracht. In de „Ommelaiider Courant" wordt door den heer H. P. G. te Scheemda, de meening geopperd dat de holdore ster, welko volgens de Amerikaansche bladen onJangg in Louisiana en Kentucky werd waargenomen, dezelfde ster is, die d? Wijzen uit ]]§t Onsten naar Betfï.'èilfim geleidde. Hij kwam tot die meening by hot lezen van prof. Kaisers „Sterrenhemel". Het trof hem dat in de jaren 945, 1260 en 1572 plotseling eene heldere ster verschenen was, dio een paar jaren zichtbaar bleef en helderder was dan alle andere sterren. Die ster scheen dus om de 314 of 31S jaren te verschijnen, en, achteruittellend, kwam hij tot het jaar van Christus geboorte, terwijl de ster in 1887 of 1888 weder moest verschijnen. De heer Kaiser, wien hij zijne opmerking mee deelde, erkonde de juistheid zijner onderstelling. Nog een tweede gerucht heeft ge- loopen over den dood van Stanley. De stoomer, aan boord waarvan hy zich bevond, zou vergaan en de groote verkenner door strandbewoners vermoord zijn. Daar ook dit bericht afkomstig is van den zendeling van Matadi, dio insgelijks het eerste ver spreidde, kan er weinig geloof aan gehecht worden. Hierbij komt nog dat do minister van Engelands koloniën, sir H. Holland, in het Lagerhuis door den heer Herbert Gardner over de zaak geïnter pelleerd, verklaard heeft geen reden te hebben het gerucht als eon feit te beschouwen. Aan de „Standard" wordt uit Napels geseind dat te Catania een aantal winkels wegens de cholera gesloten zijn en vele gezinnon de vlucht nemen op do schepen in de haven. De Italiaansche regeering tracht de paniek onder de bovolking tot bedaren te brengen. Het volksgeloof wil weer dat het voedsel on het water vergiftigd zijn. Uit twintig gemeenten in den omtrek van Catania zjjn be richten ingekomen dat er zich gevallen van cholera hebben voorgedaan. Uit Iiogebeintum wordt gemeld: In den vorigen nacht is in de onmiddellijke nabijheid van ons dorpje een hevige brand uitgebroken, welke in korten tijd een blok woningen, bewoond door 5 arbeidersgezinnen, in asch heeft gelegd. De gebouwen waren wel, doch de inboedels niet tegen brand schade verzekerd. Eene koe en een schaap van één der arbeiders, welko hy, dank zy langdurige vlijt en spaarzaamheid, zjjn eigendom kon noemen, kwamen in do vlammen om. Ook eene naaimachine, waarmoe men trachtte in de behoeften van het ge zin te voorzien, ging verloren. Te Bordeaux werd dovrouw van een lid van den gemeenteraad, Barckhausen, in hare woning vermoord door een man, die aan oene dor dienstboden, zijne schoonzuster, het adres was komen vragen van zijne vrouw, van wie hy ge scheiden leefde. Barckhausen was uit eten en toen de bezoeker lastig werd, wees mevr. B. hem de deur. Daarop schoot hij tweemalen mot oene revolver. Men vond mevr. B. dood op den grond liggen. De moordenaar heeft zich zeiven aangegeven bij de politie; hij zeido dat hjj op zijne schoonzuster had willen mikken. Te Pirmasens (Boieren) is in eene menagerie zekore Schlepfer, een Zwitser, toen hjj een hok met vier leeuwen binnentrad om hon hunne kunsten to doen vertoonen, door één der dieren aangegrepen on op den grond geworpen. Op het zelfde oogenblik wierpon de drie andero leeuwen zich op hem en slechts met groote moeite kon men den ongelukkige aan hunne klauwen ontrukken. Hy was overdekt met wonden en is reeds den volgen don dag aan bloedvergiftiging gestorven. Honderd vijf-en-twintig paarden, behoorende aan eene Tramweg-Maatschappij te Nieuw-York, zjjn op geheimzinnige wyze vergeven negen zjjn gestorven. In Britsch-Indië schijnt veel regen te vallen. Do spoorweg-directiën aldaar vroozen voor veel schadeop sommige plaatsen was het verkeer al gestremd of belemmerd. Een nieuw spoorwegongeluk wordt uit Amerika geseind. Een exprestrein van Chicago, op den „New-York, Lake Erie Western spoorweg," om eene bocht komende tusschen Allendale en Hohokus, st. Nieuw-York, stoomde op eene ploeg Ita liaansche werklieden in, waarvan 13 onmiddellijk gedood en velen gewond werden. De express was een uur to laat en de ploegbaas verzuimde het signaal voor de nadering van den trein te geven. Uit Sundown, waar de prins van Wales zich bevindt, kwam Donderdag te Londen het bericht dat de prins op het wedrenveld dood was neergevallen. Er werd onmiddellijk een onder zoek ingesteld en het bleek gelukkig dat het bericht geheel uit de lucht was gegrepen. In het Hongaarsche comitaat Tolna is dezer dagen eene begraafplaats gevonden van de Avaren, den ouden met de Hunnen verwanten en dikwijls mot ben verwarden volksstam. Het gevondene deed zien dat de Avaren hunne doodeh bogroeven, to paard gezeten, met de voeten in de stijgbeugels. Naar men in de Parijsche „Ménéstrel" leest, heeft de koningin van Spanje, vurig bewonde raarster van Wagner, den directeur van den Konink lijken Schouwburg te Madrid uitgenoodigd om ver schillende opera's des meesters ten toonoele te brengen. Overeenkomstig haren wensch zal men met de tetralogie der „Nevelingen" beginnen. Een slager te Dürkheim, in Rijn- Beioren, die bedorven vleesch en worst in den handel had gebracht, is deswege tot een half jaar gevan genisstraf, drie jaren eerverlies en in do zware kosten veroordeeld. Een klein, achtjarig kereltje speelt vreeselijk op togen de dienstbode. Zjjn vader, die het tumult hoort, zegt op toor- nigen toon„Pas op, of moet ik eens met m'n stok komon?" „Ik heb er geen stok by noodig; ik zal haar zonder stok wel tot haar plicht brengen!" roopt de bengel. Telegrammen. WEENEN, 22 Juli. Men schenkt voel beteekenis aan de twee bezoeken, welke de prins van Coburg hier by den Duitschen gezant heeft afgelegd. Zonder twyfel komt do nieuwe keuze der Bulgaren van die zijde. BERLIJN, 22 Juli. De chef der Duitsche expe ditie in oostelyk Afrika, de heer Peters, wiens bedrieglijke handelingen aanleiding gaven tot her haaldelijke verwikkelingen met den sultan van Zanzibar, is teruggeroepen overeenkomstig den wil van den minister van buitenlandsche zaken, die nieuwe oneenigheden vreest. SOFIA, 22 Juli. Stoiloff is hior aangokomen. St.-PETERSBURG, 22 Juli. Het oföcieele regee- ringsblad bevat oen keizerlyk besluit van 6 dezer, waarby de vrye uitvoer van paardon naar het bui tonland weder wordt toegestaan. PARIJS, 22 Juli. De president der Republiek zal morgen naar Mont-sous-Yaudrey vertrekken. NIEUW-YORK, 22 Juli. De Tarwe-markt opende heden zwak en ofschoon de berichten omtrent on gunstig weder blijven aanhouden en groote vraag voor export bestond, daalden de prijzen verder, daar de „Bears" zeer ondernemend waren. De prijzen daalden ca. 7/c c- onder de laatste slotkoersen en de markt sluit stil. Men gelooft niet dat de toevoe ren in het Westen veel beter zullen worden. In Koffie bestond meer neiging om te verkoopen. MADRID, 22 Juli. De minister van financiën heeft in do Kamer de verklaring afgelegd, dat het be heer der binnenlandsche inkomsten en uitgaven een overschot laat van 11 millioen pesetas. SOFIA, 23 Juli. De afgevaardigden hebben bevel ontvangen onmiddeliyk naar Sofia terug te keeren en de boslissing van den prins van Coburg niet af te wachten. Overigens hebben de houding en het antwoord van den prins aan de afgevaardigden, die hom de kroon kwamen aanbieden, geen gunstigen indruk gemaakt en aanleiding gegeven tot een anti-Coburgsch gevoelen. De president van den raad, Stoïloff, die vooral de candidatuur van den Coburger ondersteunde, is thans een deel van zyn vertrouwen kwijt. Radoslavoff en Nicolajev, de aanhangers van den prins van Battenberg, stygen weer in aanzien. Volgens hen moet Bulgarye zelfstandig optreden en zich zelf regeeren, onafhankelyk van anderen. LONDEN, 23 Juli. Do „Times" verneemt dat Rustem-pacha, namens de Turksche regeering, lord Salisbury eene nota heeft overhandigd, waarin wordt voorgesteld nieuwe onderhandelingen aan te knoopen over Egypte, doch op een anderen grond slag als die, waarop de eerste overeenkomst berustte. LK1DE\, 23 Juli. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingwostelyke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 20° Celsius 68° Fahrenheit; hedenmorgen om 8uren 18° C. 64.4° F.; 'smidd. 12 uren 20° C. 68° F.'8 namiddags 4 uren 20° C. 68° F. Hedenmiddag is verschenen het afdeelings- verslag der Eerste Kamer over de Grondwets herziening. De meerderheid der leden in de nagenoeg vol tallige afdeelingen had overwegende bezwaren tegen het voorstel-Schaepman. De weglating der grond wettige waarborgen dat overal het openbaar onder wijs gegeven zal worden met eerbiediging van ieders

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2