MiemEGBieiteralVirsiMei Ned. Rijnspoorweg. Eene Strijkster, Eene Dame Weggeloopen Verkoophuis I. VAN DER STEEN. fatsoenlijke Juffrouw, Ter volg der Advertentiën. Zendingsfeest aan de Grebbe. LANGEBRUG No. 43. STEEDS VOORRADIG: Caoutchouc Boorden, Manchetten en Dassen. N°. 8408. DinsKlao- 19 JTnli. Au. 1887. PRIJS DEZER COURANT: Toer L«iden per 3 mundtol.M. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. Gemongd Nleutf». Er hoorscht tegenwoordig in de Drentsche en omliggende venen allerwegen brand. In het „Eekhoutsblok" te Smilde en te Hyker Smilde in het boekweitveen, stygen de vlammen hoog op en richten aanzienlijke schade aan. By Dalen, waar hot vuur onlangs de Vossebelt bedreigde, heeft het nu de turf in het bovenveen aangetast. In het An- nermoeras, by Zuidlaren, heeft het vuur het vaste veen bereikt en reeds menige stobbe baggerturf vernield. Door do Ar r.-r echtbank te Leeuwar- den is uitspraak gedaan in de zaak van den mo lenmaker Van der Heide, beschuldigd van moord, gepleegd op den steenhouwer Brik. Hy is te dier zake veroordeeld tot twintig jaren gevangenisstraf. Eene talryke volksmenigte was bij de uitspraak togenwoordig. Bij hot doen van opgravingen in den omtrek van Ryckholt en St.-Geortruid (Limburg) met het doel om Romeinscho oudheden te ontdek ken, heeft men veertien geraamten van menschen en vele overblijfselen uit de dierenwereld gevonden. Men vermoedt dat de eersten afkomstig zijn van tor dood gebrachte misdadigers. Men zal zich herinneren dat in den nacht van 14 op 15 Juni jl. te Heinkonszand in Zeeland een achtjarig jongetje op gruwelyke wyzo werd vermoord en do vader, onder verdenking den moord te hebben begaan, is gearresteerd. Thans verneemt men dat de moeder, e9ne 28 jarige vrouw, omstandig heeft bekend de misdaad te hebben gepleegd. De drie uit Nederland afkomstige personen, die dezer dagen op eene aanvraag uit 's-Gravenhage te Bordeaux in hechtenis zijn geno men wogens diefstal van verschillende waarden ton bedrage van 240,000 fr., zijn woder op vrye voeten gesteld, krachtens bevel van het parket te Bordeaux, omdat geen termen voor aanhouding aanwezig waren. Ter waarschuwing meldt de „Tyd": In den laatston tyd reist een Franschman pensio naten, seminariën en collegos af met een nouveau système d'enseignement, bestaande in een potlood, aan een elastiek verbonden. Op eene behendige wyze weet hy daarmede als met een pantograaf te teekenen. Hy verzamelt adreskaarten van boven gemelde inrichtingen en beweert van elke grooto bestellingen gekregen te hebben. Door mooipraten weet hy van zyn instrument soms veel te plaatsen, en na zyn vertrek bemerkt men pas dat hy een waardeloos voorwerp voor veel gold heeft achter gelaten. Men zy voor dien chevalier d'industrie op zyne hoede Een groot aantal personen, meest vrouwen en kinderen, was dezer dagen in de kerk van Roccadia (Palermo) byeen om don dienst by te wonen, toen plotseling een jong schoenmaker met een hakmes binnenstoof en den pastoor aan viel. Hy bracht deze verscheidene wonden toe en zou hem ongetwyfeld vermoord hebben, als een schoon jong meisje niet moedig tussclienbeide ge komen en er na eene hevige worsteling in geslaagd ware, den knaap ter aarde te werpen en te ont wapenen. Zy kreeg daarbij zelve eene ernstige wonde aan do linkerband. "Wat don moorddadigen schoenmaker dreef, wordt niet gemeld.. Ook na zyne v e r o o r d e e 1 i n g blyft Pranzini zyne onschuld volhouden. Bij zyne terug komst in de gevangenis verzocht hy den directeur te spreken. Toen deze was verschenen, deelde hy hem zeer kalm de uitspraak mede en verzekerde dat de jury zich had vergist. „Men zal dit later zien", verklaarde hij. Hy verzocht als eene kleine vergoeding om een smakelyk maal, dat hij met fue jouraat wordt dageltjks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uit ge geven. veel eetlust rustig gebruikte. Daarna besprak hy kalm met zyne bewakers het vonnis en verzocht hen of zy hem niet een exomplaar van het boekje, dat zyne levensgeschiedenis zou bevatten en dat op straat werd verkocht, konden bezorgen. Hy kwam er tegen op dat zyne levensgeschiedenis was be- schrevon, bewerend dat het verhaal valsch moest zyn, omdat hy zich nooit aan iemand had geopen baard. Sedert zyne opneming in de gevangenis sliep hy geen enkelen nacht goed door. Hy loopt dikwyls op en neer in zyne cel en rookt en leest veel. Pranzini, die eerst aarzelde om cassatie aan te teokenon van zyn doodvonnis, heeft er thans toe besloten. „Ik ga er toe over," heeft hy gezegd, „omdat hot hof van cassatie is samengesteld uit knappe mannen en de jury uit ezels." Genezing van kanker. In de Trans kei is, volgens de „Umtata Herald", eene vrouw geheel genezen van kanker in het aangezicht door het gebruik van Euphorbia(Molkboom)sap, nadat zy verscheidene andere middelen had aangewend. Op de grenzen zogt do Transvaalsclie „Volksstem" is Euphorbiamelk reeds jaren bekend als een ge neesmiddel voor kanker. Te Montigny-sur-Sambre is "Woens dag-avond een vrooselyke moord gepleegd, die in geheel de gemeente schrik en ontsteltenis teweog- bracht. Vyf maanden geleden ongeveer huwde zekere Degand, stoker, oon meisje uit die plaats van twintig jaren. Degand was zeer jaloersch en daarbij ongemakkelyk voor zyne vrouw; dikwyls sloeg liy haar. Dit duurde zoolang tot dit zyne echtgenoote be gon te vervelen, die wegliep en bij hare moeder eene schuilplaats zocht. Degand scheen zich dit zeer aan te trekken, beloofde beter voor haar te zullen zyn on ging, na de toestomming der moeder, weder samen met zyne vrouw wonen. De vorige tweespalt scheen echter niet veel by hem uitgewerkt te hobben, althans dezelfde behan deling of beter gezegd mishandeling had wederom plaats. Voor een paar woken was de vrouw, Aline Collard, naar de jaarmarkt gegaan en moet daar gedanst hebben. Do man was hierover zeer woedend en verklaarde op ruwe wyzo daar voortaan een einde aan te zullen maken en herhaalde dit onop- houdelyk. Voor twee dagen kwam Dogand van zyn werk, dronk rustig koffie en ging toen naar Charleroi, waarschynlijk om zich kruit voor zijn geweer te verschaffen. Daarop kwam hy terug, sliep een beetje, stond toen op en liop daarna zeer onrustig en met vreemde gebaren door het huis. Toen ging hy naar zyn pasgeboren kind en streelde het, tot de groot moeder zeggendo, dat hy naar zyn vroeger rerblyf zou terugkeeren als hy Aline, zooals hy haar gezegd had, oen kogel door het hoofd zou gejaagd hebben. In de keuken gogaan, zag de dertienjarige broe der zijner vrouw dat hy iets mot een geweer deed en vroeg hem wat dat beteekenen moest. Hy ant woordde dat hy een haas wilde schieten. Toch ging het kind zyne zuster waarschuwen. Degand echter stiet het ter zyde en verscheen in het gat van de deur met het geweer in de hand, op het oogenblik dat zyne vrouw met de zuigeling op den arm zat. Dit deed evenwel geene uitwerking op den woes teling; hij riep: „Vuur!" en schoot op de moeder, die hy, evenals het kind, zwaar verwondde. De moeder van het slachtoffer greep het kind, dat echter spoedig stierf, terwyl ook Aline den laatsten adem uitblies. De dader is gevat en een onderzoek ingesteld. Hij is verhoord en met zyne slachtoffers gecon fronteerd. Hij ontroerde niet het minst en by zyn weggaan werd hij door de menigte uitgejouwd. PRUS DER ADVERTENTIEN: Vsn 1—6 regel* 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere lettere naar pleitarnimte. Voor het incae- eoeron buiten de eted wordt 0.10 berekend. In de plaats van den Heer J. DUIVENVOORDE, mede aftredend Lid van den Gemoenteraad, die wegens ongesteldheid verzoekt niet weder in aan merking to komen, wordt namens velo Kiezers aanbevolen de Heer F. H. VAN ITERSON. EXTRA SNELTREIN 1ste en 2de kl. van Lelden naar Wagcnlngen en Arnhem en terug, op Woensdag 2 O Juli 1887. Heenreis: Lelden vertr. 6.20 's raorg., Wape ningen aank. c°- 9.20, Arnhem ca- 9.00. Torugreis: Arnhem vertr. 9.10 'sav., Wage- nlngcn 7.20, 8.00 of 8.35, Ede 9.30, Leiden aank. ca- 11.55. Prys: naar Wagenlngcn 1ste kl. 3.50, 2de kl. ƒ2.50; naar Arnhem lste kl. f 3. 2de kl. 2 Zie overigens de aanplakbiljetten. Mot September a. s. gevraagd oene van middelbaren leeftyd en van den P. G., tot be sturing van het huishouden. Brieven franco onder de letters H M 11 aan BLANKENBERG's Algemeen Advertentie-Bureel te Leiden. bekend met het opdoen der wasch, nog eonige dagen disponibel hebbende, biedt zich aan by nette Fa milies of by eene Strykster. Brieven franco onder letter O aan hot Bureol van dit Blad. (Leerares M. O.) wenscht in overleg te treden mot oene beschaafde Familie, die tegen November, min stens twee rulinc, riante Hamers, geheel of gedeeltelijk gemeubeld, tor harer boschikking zou kunnen stellon of wel met het oog daarop, tegen November, een ruimer Huls zou willen huren. Adres met franco brieven onder lettor UI aan het Bureel van dit Blad. Woensdag-avond eene licht cyperschc Poes met vry langen staart en wit aan de pootjes. Wie haar terugbrengt in goeden staat, Nieuwsteeg 14, kan op belooning rekenen. Wed. L. ti. »mK8. LEIDSCÏÏ DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5