e terrein, tusschen den molen „de Stier" en hot kerk hof, op een bescheiden schaal eene kweekerij inge richt, waardoor het over eenige jaren mogelijk zal zijn zwaardere boomen te planten dan die, welke in den handel voorkomen. Gemengd N leuwflb Gisteravond omstreeks 9 uren had aan het station alhier, een vermakelijk voorval plaats. Vader en moeder stonden te wachten op de aan komst van hunne dochter, die volgens „zeggen" van een paar vriendinnetjes met een student naar 's-Gravonhago was „uit"-gegaan en vermoe delijk met den trein van 9 u. 2 m. zou terug komen. Vol verlangen werd hare aankomst verbeid. Ein delijk stoomde het ijzeren monster binnen, dat aan het lange en ongeduldige wachten een einde maakte. Alsof het toeval er mede speelde, kwam de cou pé, waarin de bewuste schoone en haar aanbidder gezeten waren, juist over de standplaats der ouders te staan. Door een kinderlijk of ander gevoel gedreven, ontdekte de dochter met den eersten oogopslag hare ouders, die aan het station gekomen waren, om haar eens hartelijk te verwelkomen. Opmerk-seam gemaakt door de angstige bewegin gen der jonge dame, bemerkte haar minnaar on middellijk hot kritieke van het geval. Dezo niet van de domsto, haastte zich de coupé, alvorens zij geopend was, aan de andere zjjde te ontsluiten, waardoor haar de gelegenheid werd geboden, te ont snappen. Zij maakte daar dan ook gretig gebruik van, tot grooto ergernis der ouders en algemeen gelach van het publiek. Nu begon een wedloop; vader liep zijne dochter ■na, moeder achtervolgde eene vriendin, die boreids de bagage van de dochter had afgenomen om deze hare vlucht te vergemakkelijken. Dat de jacht toch in het nadeel der dochter zal zyn afgeloopon, is gewis buiten kijf. Gisteravond trad in het caféPiet Heyn, aan de Beestenmarkt alhier, voor een talrijk publiek de hoer Bosco Jr. op om blijken te geven van zijne groote bekwaamheid in de goochelkunst en toeren te verrichten, welke door de toeschou wers gedurig met gejuich werden besloten. Aan het einde van het nummer „tableaux vivants," welke op den naam van schoon mochten aanspraak maken, liet de heer Bosco de beeltenissen zien van HH. MM. den Koning en de Koningin, terwijl het orkest het Volkslied speelde, alle aanwezigen op stonden en dit uit volle borst en blootshoofds zongon. Met het oog op de kindervoorstelling, a. s. Woens dag op Vreewijk te houden, raden wjj ieder aan de werkzaamheden van prof. Bosco eens te gaan bijwonen. We zijn er dan ook zeker van dat de kinderen alsdan genoegen zullen hebben. Gisteravond om zeven uren geraakte oen knaapje in de Oude Vest tusschen een schip en den wal te water. Een ijlings toegeschoten jon gen hield den drenkeling zóó lang boven water, totdat de moeder van laatstgenoemde ter hulpe kwam aansnellen en de bijna verongelukte jongen door haar bijstand met een nat pak en den schrik vrij kwam. Wij vernemen dat het ongeval, aan een vierjarig knaapje in eene poort aan de Aal markt overkomen, gelukkig niet zulke ernstige ge volgen had als eerst werd gemeld. Gemelde knaap toch is niet overleden, maar bevindt zich in vr(j gun- stigen toestandzjjn been, dat met eene kist in aanraking kwam en daardoor brak, is door deskun digen in een verband gelegd. W(j vestigen de aandacht op den extra-sneltrein 1ste en 2de klasse, welke de Neder- landsche Rijnspoorwegmaatschappij op Woensdag 20 dezer, tor gologenheid van het Zendingsfeest aan de Grebbe, tegen verlaagd tarief naar Wage, uingen en Arnhem zal laten loopen. Ten huize van O., aan de Middelste gracht, ontstond Zaterdag-avond een schoorsteen brand, welke zich vrij ernstig liet aanzien, doch door de bewoners, daarin krachtdadig ter zjjde ge staan door eenige buren, in zijne verdere uitbreiding word tegengegaan. De inmiddels aangerukte brand spuiten konden, zonder water gegeven te hebben, weder aftrekken. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee, dd. 15 Juli: Toen de stoomtram van Leiden naar Katwijk gisteravond te vijf uren in laatstgenoemde plaats aangekomen was en de hoogte langs hot strand wilde opstoomen, liep daar de 95-jarige grijsaard Bauwe Kuit op de trambaan. Door de oplettendheid van den machinist, Jan Bus, die zeer goed acht gaf op het teeken van den baanwachter Arie Geerling, bekwam de doove man geen letsel, doch slechts een lichten stoot, en werd hem alleen een klomp van den voet gereden, aangezien de machine dadelijk tot staan werd gebracht. Dit personeel van de tram heeft zich dus loffelijk van zijne taak gekweten, wanneer men nog in aanmerking neemt dat de conducteur Wolf onmiddel lijk een houten blok achter het wiel van don laatsten wagen legde om het terugloopen van den trein te verhinderen, hetgeen anders weder voor andere menschen hinderlijk had kunnen zijn. Uit Aarlanderveen meldt men ons: Met verlangen wordt door de landlieden naar het hemelwater uitgezien. Ten gevolge van de lang durige droogte krijgt het weiland eeno valo kleur en beginnen de koeien af te nemen, daar z(] niet volop kunnen grazen. Begunstigd door voor het w i e 1 r ij- den voortreffelijk weder, had Zaterdag op het terrein achter de tentoonstelling te Amsterdam de groote wielerwedstrijd plaats, waaraan de eerste rjjders uit binnen- en buitonland deelnamen. De tribune was geheel bezet door een uitgelezen pu bliek en er lieerschte eene opgewekte stemming. De wedstrijd was verdeeld in S afdeelingen. In No. 2, internationale wedstrijd voor driewielers, en No. 4, internationale wedstrijd voor tandems beide handicap, was Kidorlen weder de eerste aan 't eind der baan. Hjj reed in den laatsten rit te zamen met den heer A. L. Couvéo. Ook in het hoofdnommerde internationale strijd voor tweewielers, was hy No. 1. De Engelscho rijders toonden hier mede zeer ervaren te zyn. Gisteren werd een gezamenlijke rit gemaakt naar Oudekerk. By het afbreken eener huizin ge te Gerkesklooster viel een balk op het hoofd van een der timmerlieden, met het gevolg dat daardoor eeno hevige bloedstorting ontstond, waaraan de man binnen een paar minuten overleed. Zaterdag-namiddag strandde in de Noordergronden de Duitsche stoomboot „George Dittman," kapitein Sandbeck, met eene lading sui ker van Hamburg naar Amsterdam bestemd. Do zee was zóó kalm, dat een groot aantal blazer schuiten zonder eenig bezwaar het stoomschip kon bereiken om de lading over te nemen. Nadat ruim 2000 zakken suiker waren gelost, kwam het schip gisternacht met het vloedgetij, nadat door vletterlieden een anker was uitgebracht, vlot en oogenschynlijk zonder schade binnen. Achttien Fransche zijde wevers, die dezer dagen als landverhuizers te Nieuw-York aan kwamen en die nog wel volgens gesloten contract aldaar werk zouden vinden, werden niot toegelaten en krogen bevel naar Frankrjjk terug te keeron, daar men deze overeenkomst als strijdig met do wet beschouwde. Een merkwaardig voorbeeld van apendressuur wordt verhaald door hot Braziliaan- sche „Jornal da Comercio." Volgens dat blad ge bruikt men op eene hennepplantage daar te lande zeven apen by het inzamolen van den oogst en het gereedmaken van den hennep voor den ver koop. De dieren moeten dat werk vlugger doen dan negers. Volgens een telegram uit Nieuw- York heoft Vrijdag-avond in de nabijheid van St.- Thomas, aan het Ontariomoer, een groot spoorweg ongeluk plaats gehad. Een pleiziertrein kwam met een goederentrein in botsing en beide treinen wer den vernield. Op den goederentrein was petroleum geladen, welke na den schok in vlam geraakte en zich verspreidde over de omgevallen rijtuigen van den pleiziertrein; vele passagiers konden, ondanks alle moeite, niet uit de rijtuigen komen en bekwamen hevige brandwonden, terwijl anderen het leven ver loren. By de afzending van het bericht telde men 19 dooden en 40 gekwetsten. Uit St. - Petersburg is teBerlyn be richt ontvangen dat de geneeskundigen Katkoff hebben opgegeven en men ieder oogenblik zyn dood te gemoet kan zien. Volgens nadere berichten zijn by de ontploffing in het kruitmagazijn van Massowah 10 soldaten omgekomen en niet minder dan 70 gekwetst. De aangerichte schade wordt op 1 millioen lira's geraamd. BUITENLAND: Fraukrflk. De „France" bovat een schrijven van generaal Boulanger aan den heer Laur, afgevaardigde van het departement der Loire. Daarin betuigt de gene raal zyn dank voor de bewijzen van gehechtheid. H(j zegt ten slotte: „Ik zal altijd myn plicht doeri, in weerwil van haat en afvalligheid. Het is mij voldoende, mij te kunnen rangschikken onder hen, die Frankrijk geëerbiedigd willen zien, en het vader land stellen boven kuiperyen en persoonlijke be langen. Myn eenig doel is den Franschen toe te roepen, dat zy het hoofd bunnen en moeten op heffen, als de eenige houding, welke hun past." Deze brief wordt druk besproken. De minister van oorlog, generaal Ferron, wien het schrijven is medegedeeld, zegt dat het hier een vertrouwelijk schrijven betreft, en de openbaarmaking er van hem niet noodzaakt tussclienbeide te komen. Het „Journal des Dóbats," de „Soleil," de „Ré- pubhque Fran^aise," de „Gaulois" en de „Radical" laken nadrukkelijk de openbaarmaking van Boulan- gcrs brief en verlangen dat aan dergelijke, met de militaire tucht strijdige handelingen een einde worde gemaakt. De heer Spulier, minister van openbaar onder wijs, heeft gisteren op het feestmaal ter gelegen heid van de prysuitdeeling aan de school La Mar- tinière, to Lyon, eene belangrijke redevoering ge- houdon. Hy verkondigde den lof der republikoinsche instellingen en wijdde een dronk aan den heer Grévy, vertegenwoordiger van het wettig gezag, waartegen men zich tevergeefs zou willen verzetten. Hy maakte eene toespeling op eene coalitie, welke by niet verder by name wilde aanduiden. „In elk opzicht," zeide hy, „heeft de heer Grévy onze achting ver worven, en wie zou hom die durven ontrooven? Een man, wiens populariteit van gisteren daglee- kent en morgen niet meer bestaan zal." De minister verklaarde dat hy de staatkunde van Gambetta wil voortzetten. „"Wy willen, dat Frankrijk zyn rang in Europa herneme; dat het zyn invloed wete te herwinnen voor zoover zyn wettig deel aangaat. De Republiek bljjve daarom haren steun in de onveranderlijke beginselen der rechtvaardigheid zoe ken. Wij kunnen niet zyn wat men een „gouver nement d'action" noemt, want het land wenscht in vrede de vruchten te genieten van eene zoo moeielyk verkregen weldaad. De regeering streeft naar bevrediging en verzoening; zy wenscht langs ordelijken weg horvormingen tot stand te brengen." Duitschland. De „National-Zeitung" meldt dat de politie te Berlijn Zaterdagnacht zevon personen in hechtenis m nam, die het socialistisch centraal comité vormen, hetwelk aan het hoofd van het geheim verbond der sociaal-democraten te Berlijn staat. Ieder lid had bijzondere functiën: de een was belast met de regeling dor verspreiding van het blad „Socialdomocrat"; een tweede voerde de ad ministratie een derde was belast met de zorg voor geldelijke ondersteuning aan verbannen partyge- nooten, enz., enz. Het comité hield zich niet alleen bezig met de geheime uitgifte van kleine socialistische geschriften, maar fungeerde ook eenigermate als commissie van toezicht over de socialistische afgevaardigden in den Rijksdag en over hunne werkzaamheden, zoowel buiten als binnen het Parlement. Verscheidene artikelen en berichten in de Züricher „Social- democrat" mot de onderteekening „De gemach tigden" waren ook blijkbaar van dat comité afkomstig. Tot leden van het comité werden alleen dezulken gekozen, die nooit in het openbaar waren opge treden. De geheime party-organisatie was zoodanig geregeld, dat uit elke der talrijke kleine afdeelingen een vertrouwd persoon in een convent werd benoemd en daaruit weder een gemachtigde werd gekozen voor eene andere corporatie, aan welko hoogere bevoegdheden waren toegekend. Belgl3> In de „Moniteur" is opgenomen een koninklijk besluit, waarbij de heer Demaret, substituut vam den procureur-generaal by het hof van appèl te Brussel, van zyn ambt wordt vervallen verklaard. Uit Brussel wordt geschrevenKeizerin Charlotte baart weer eens haren voornamen bloed verwanten groote zorg. Eensklaps namelijk uit de keizerin den wensch, het zeebad Ostende te bezoeken. Eene badkuur echter onder de omstan digheden, die hier heerschen, zou met groote

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2