N°. 84-03. A0. 1887. Pit awnmer bestaat eit Twee Bladen. Leiden, IS Juli. iijgcJiag- 19 JTrtli. EEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼•«r Leiden per 8 maandenf 1.10. France per poet1.40. AfVnnderliflto Nommere0.05. ftze fourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN ▼an 16 regels 1.05. Iedoro regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berokend. De officier van gezondheid der 2de kl. R. M. J. -Van Steenbergen, gedetacheord bij hot militair-hos- Ipitaal der 2de kl. te Delft, zal tot nader order wor- den ingedeeld by het militair-hospitaal alhier, en de luitenant-kolonel dr. W. J. De Meyer, dirigeerend i officier van gezondheid der 2de kl. te Leiden, zal (1 tot nader order worden gedetacheerd by het militair- I hospitaal der 1ste klasse te Amsterdam. Do senaat dor Leidsche universiteit heeft de f subsidie uit het fonds voor studiereizen, welke dit jaar voor de eerste maal zou worden verleend, toe gewezen aan den heer F. A. Stoett, doctorandus in de letteren te Leeuwarden. By de heden gehouden openbare vorkooping van cokes in partyen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 35, ƒ18.50, 3.70 en ƒ1.85; de laagste 35, ƒ18, 3.70 en ƒ1.85. De „Spectator" behelst oen opstel van den heer Haverkorn Van Rysewyk over eenige schilderyen in het „Museum-Boymans" to Rotterdam. Het laatste gedeelte van dat opstel betreft eenige studiokoppen van Rembrandt. Uitgaande van enkele etsen van dezen meoster, van diens leerling Lievens en dions vriend J. J. Van Vliet, betoogt de schry ver dat een studiekop, onlangs door den heer Habich aangeworven en in het Museum te Kassei geplaatst en waarschynlyk ook de studiekop, welke in het Museum-Boymans doorging voor een work van J. J. Van Vliet, van wiens hand geene enkele schildery bekend is, door Rembrandt zyn geschilderd in de jaren, toen deze voor zyne Leidsche manier eene andere zocht. Do typen van die etsen en studie koppen golyken sprekend op een mansportret van f Gerard Don in het Museum te Kassei, dat het pendant is van een vrouwsportret aldaar, hetwelk sprekend gelijkt op de portretten, waarin men Rombrandt's moeder meent te herkennen. Het mansportret zou dus Rembrandt's vader voorstellen, - en die vader zou dan zoowel als de moeder Rem brandt tot model hebben gediend. Eeno medodoeling van den heer Dozy, archivaris te Leiden, doet voor het eerst den tyd, waarop Harmon Gerritszen Van Ryn, Rembrandt's vader, stierf, nader kennen. Hy werd begraven in de St.- Pieterskerk 27 April 1630. Het vertrek van Rem brandt uit Leiden in 1630 wordt hierdoor opge helderd, tenvyl men tevens dit nader bepalen kan, daar het niet waarschynlyk is dat hy in de eerste maanden na zyns vaders dood zyne moeder heeft verlaten. De studiekoppen in quaestie zyn omstroeks 1628 en 1630 geschilderd. Dat de kop in Boymans ouder en meer vervallen is dan die te Kassei, wordt toegeschreven aan ziekte of verval van krachten, wolko mot don dood eindigde. Eeno der etsen in quaestie draagt het jaartal 1631, maar zegt de schrijver het jaar der voltooiing behoeft nog niet hetzelfde to zyn als dat, waarin de ets begonnen werd, en ook kan Rembrandt haar later naar eene schets gemaakt hebben. Er bestaat gelegenheid tot verzonding der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uiterlykWoensdag-morgen om 7.56 bezorgd zyn. By koninklyk besluit van 24 Juni 1887, No. 42, is op de voordracht van den minister van oorlog van den 17den Juni jl., kabinet litt. Y 29, het volgende bopaald lo. dat van 1 tot 9 September 1887 in het zui- delyk gedoelte der provincie Drente en in het noor delijk gedeelte der provincie Overysel oefeningen met de gemengde wapens zullen worden gehouden 2o. dat aan die oefeningen zullen deelnemende staf van de 2de divisie infanterie, het 1ste en het Sste regiment infanterie (beide zonder het 5de bataljon), 2 veldeskadrons van het 2de regt. huzaren, 1 gedeelte van het eskadron ordonnancen, 4 bat- teryen van het 1ste regt. veld-artillerie, de 2de veld-compagnie en het corps genietroepeneen ge deelte van do 2do compagnie hospitaalsoldaten een detachement trein, oen detachement cavalerie, en een detachement marechaussee 3o. dat als scheidsrechters by dio oefeningen zullen optreden, da kolonel-commandant van het 1ste regt. veld-artillorio A. J. F. Egter Van "Wissokerko en de luitenant-kolonel-commandant van hot 2de regt. huzaren F. Ypey, alsmede de kolonels J. IV. Boel- laard en J. J. C. Peperkamp, rospectievelyk com mandanten van het 7de en van het 2de regt. infanterie. Te Zoeterwoude zijn als gemeenteraadslid aan de beurt van aftreden de heeren J. Versteegen, J. Kors, C. Van der Salm, S. Hoogoveen en J. Pieterso. Tot candidaten voor den gemeenteraad van Stompwyk zyn door de kiesvereeniging „Kiesrecht is kiesplicht" aldaar, gestold de heeren J. C. Boo nekamp, A. J. Arkestein (aftredondo leden) on C. J. Mooyman. Waarom het aftredende lid F. Van Niel te Leidschendam, dat onlangs in plaats van een overleden lid werd gekozen en nog niet in de ge legenheid is geweest eene enkele raadsvergadering by te wonen, geene genade mocht vinden by ge noemde kiesvereeniging, is velen een raadsel. Voor de hoofdonderwyzersakte is te 's-Hage toegelaten de hoer A. De Geus, van Voorschoten. Van de tweede groep candidaten voor het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit (13) trokken zich vóór hot examen 2 terug1 verscheen niet op het examen. Van do overigen werd het diploma voor de faculteit der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid en der wijsbegeerte en letteren uitgereikt aan 2 candidaten, de heeren E. R. Gote ling Vinnis en S. A. J. M. Kriiger; dat voor do faculteiten dor geneeskunde en dor wis- en natuur kunde aan den hoer Th. G. Den Houter. Afgewezen werden 6 candidaten1 trok zich nog tydons hot examon terug. Dezer dagen brachten de Koning on de Ko ningin een bezoek aan 'sKonings oudsten jager, Knoppers, te Soestdyk. Door dr. E. Dubois, lector 1ste adsistent by het anatomisch onderwys aan de universiteit te Amsterdam, is eervol ontslag uit die betrokking verzocht. Aanleiding tot dit verzoek is gelegen in zyn voornemen om zich in de Oost-Indische bezit tingen te gaan wyden aan natuur-onderzookingen, op een gebied, verwant aan de anatomische weten schap. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft de minis ter van binnenlandsche zaken gomeond afwyzend te moeten beschikken op een verzoek van de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Gro ningen, om den door het emeritaat van don hoog- leoraar Diephuis opengevallen leerstoel in het bur- gorlyk recht, de burgerlyke rechtsvordering en hot handelsrecht door twoe hoogleeraars te doen be zetten. By gelegenheid van den 56sten gedenkdag van den Tiendaagschen Veldtocht zullen de leden van den bond „Het Metalen Kruis" in Noord-Brabant, te Oosterwyk op 2 Augustus a. s., don verjaardag van H. M. de Koningin, zyne vyfde vergadering houden. Hot belooft er recht feestelijk toe te gaan. Gerechtigden tot het Metalen Kruis, ook zy die geen lid van den bond zyn, kunnen het feest by- wonen, zoo zy zich vóór 24 Juli aanmelden by den voorzitter van den bond, den hoor J. N. Winter te 's Hertogenbosch. Op een dor eerste dagen van dit jaar heeft men te Hoorn feostelyk den dag herdacht, waarop Jan Pietersz. Coen vóór 300 jaren daar tor stede werd geboren. Tevens werd toen het plan gevormd om een standbeeld voor den stichter van Batavia, den grondvester onzer lieerschappy in Oost-Indië, op te richten. De te Hoorn ingestelde commissie is onverwyld yvorig aan het werk getogen, met hot gunstig gevolg, dat thans vele Nederlanders van verschillenden rang en stand zich tot hunne landgenooten hebben gewend met eene circulaire, bevattende de uitnoodiging om hon by de verdere uitvoering van hun plan geldelyken steun te willen verleenen. Hot stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 16 Juli Kaap St.-Vincent; de „Rotterdam" vertrok 16 Juli van Nieuw-York naar Rottordamde „W. A. Scholten", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 17 Juli Lizardde „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 17 Juli van Colombo; de „Utrecht", van Rotterdam, is 16 Juli te Batavia aangekomen; de „Prins Willem I", van Paramaribo naar Amsterdam, is 16 Juli van Havre vertrokken; de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, passeerde 15 Juli Oues- sant; de „Voorwaarts" vertrok van Batavia naar Amsterdam 16 Juli. Clt het GcmeeBtevcrslag. Het onderhoud der wegen en voetpaden had in hoofdzaak by openbare aanbesteding plaats en wel verdeeld in lo. Zyldyk met Jaagpad; 2o. Leiderdorpsche hek met pachterswoning, be nevens de kunstwerken in den Lagen Ryndyk en langs den Zyl; 3o. Spanjaardsbrug met pachtorswoning 4o. Delftsche Jaagpad en Studentenpad; 5o. Kunstwerken in dat pad; 6o. Kunstwerken in den weg langs de Haarlem mertrekvaart. De levering van grint geschiedde ook bij uitbe steding. De singels, de weg langs de Haarlemmertrek vaart, de Leiderdorpsche weg (lage zyde) en nog een gedeelte der verdere toegangswegen werden in eigen beheer onderhouden. De voornaamste werken warenvernieuwing van de Kwaakbrug over do Haarlemmertrekvaart en ver schillende min of meer grooto horstellingen aan andere bruggen, zooals het leggen van een nieuw onder- en bovendek op de ophaalbrug te Leiderdorp. Op de boomen aan den Zoeterwoudsehen singel werd de snoeiwyze toegepast, welke in de stad met zoo goeden uitslag is gevolgd. Wel bood deze singel voor dit jaar niet zulk een vriendelyken aanblik, doch dit is slechts eon gebrek van zeer tydelyken aard, en de toestand der boomen, welke in lang niet gesnoeid waren, maakte den govolgden weg noodzakelyk. De Leidsche plantsoenen ondergingen eene aan- merkelyke uitbreiding door het herscheppen van de groote Ruïne in een Park. Dit werk geschiedde in eigen beheer, waarby de voorlichting genoten werd van den heer H. Copyn, tuinbouw-architect te Groenekan by Utrecht. Maak ten de ligging der stad en de aard van het terrein het grondwerk zeer omvangryk, het eindresultaat was zeer bevredigend en mag zich voortdurend verheugen in de belangstelling van het publiek. Het verdere plantsoen werd op de gewone wyze onderhouden. Echter worden tevens verschillende veranderingen in de heester- en bloemvakken aan gebracht; eenige dor kreupelbosschen, welke te lang ongestoord waren gelaten, werden gekapt en opnieuw ingeboet. Van het bouwterrein langs het Plantsoen wer den perceelen verkocht, te zamon groot 776 vierk. M. Nog werd op hot aan do gemeente toebehoorendo

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1