Leiden, 15 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 3 maanden1.10. France per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. feze fèourant wordt dagelijks, net uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. PPJJ3 DER. AD VERTENTIEN Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- aeeren buiten de Btad wordt 0.10 berekend. Door moj. de wed. H. Lambort, den 4don Juri 11. alhior overleden, is gelegateerd aan de Remon- strantsche gemeente te Leidon f 300 en aan de Diaconie der Evangolisch-Luthersche gemeente te Beverwijk f 200. alles vrij van successierechten. Naar gemeld wordt, hebben eenige doleerenden to Leiden, voorloopig voor den tyd van zes maan den, de grooto zaal van het Nutsgobouw gehuurd voor hot houden van godsdienstoefeningen en zou heden tot hot stichton oenor doleerende gemeente worden overgegaan, onder het consulentschap van ds. Vlug, terwijl de eerste godsdienstoefening op Zondag a. s. zal worden geleid door dr. A. Kuyper. In de algemeene vergadering van de Maat schappij tot bevordoring van Nijverheid, te Purme- rend gehouden, worden door dr. J. M. Van Bemmelen, hoogleeraar to Leiden, de gesteldheid der Zuiderzee en do voorgestelde ontwerpen tot droogmaking besproken. Hy hoopte dat de belangstelling van het Nederlandscho volk voor deze hoogst gewichtige vraag steeds levendig zou blijven. 's Gravenliage is door het congres aangewezen als plaats voor de volgende algemeene vergadering. Tot onderwijzeres aan de school voor kos teloos onderwijs te Hoorn is benoemd mejuffrouw H. M. Van der Heyde te Leiden. Uitslag der toelatings examens voor de Rijks landbouwschool te Wageningen. Toegelaten tot kl. Ai: Do Groot, uit Indië; F. Hagen, te Leiden; A. J. P. Oort, idemH. "W. H. Kist, idem. Af gewezen 1. Toegelaten tot H. B.-S. i; D. Endt, Bourlcius, W. Reinders en Th. Stumpff, allen te Wageningen Ramondt, te Heteren; C. Rijken, te Leiden; Visser, te Breda; Van "Wijngaarden, te Reenen. Afge wezen 3. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van binnonlandsche zaken, is met 16 Juli a.s. benoemd tot buitengewoon opzichter by den bouw eener Ryks hoogere burgerschool, met bybehoorende gymnastiekzaal en conciërgewoning te Venloo, de heer J. A. Sclilicker, thans te Leiden. De goedkoope retourbiljetten over den Ned. Rynspoorweg van Arnhem en "VVageningen naar Utrecht, Leiden, Den Haag, Scheveningen, Rotter dam en Amsterdam en omgekeerd van de genoemde stations naar Wageningen en Arnhem, zyn van lieden af verkrygbaar. Het hoofdbestuur van den Anti-Dienstver van gingsbond heeft hot verzoek aan de Eerste Kamer gericht, aan Hoofdstuk VIII der gewyzigde Grond, wot hare instemming niet to schenken, op grond dat de plaatsvervanging niet wordt afgeschaft en het hoofdbestuur voornoemd die afschaffing meer dan ooit noodig acht, vooral ten behoeve van ons Indisch leger, dat geen vrywilligers kan bekomen •omdat de zoogenaamde „remplaijantenbazen" het dubbele der uitgeloofde premie bieden voor plaats vervangers. De Haagsche correspondent der „Zaanl. Ct." was verkeerd ingolicht, toen hy mededeelde dat een gratie verzoek van een der palingoproerlingen, die in dezelfde omstandigheden verkeerde als de ge. gratiêerden, is gewezen van de hand. "Wy kunnen medodeelen, dat by kon. besl. van 4 dezer volle dige kwytschelding van straf is verleend aan "W. A. De Leng, die een verzoek had ingediend, en dat op dit oogenblik een zelfde verzoek der twee ove- rigoii, die in dezelfde omstandigheden verkeeren, C. N. Schwoitz en H. A. A. "Wouterson, in behan deling is. Vad.) N. Door de commissie voor het staats examen ie litot toelating aan eene dor universiteiten, is, na lijval -jortgezet examen, nog het diploma voor de facul- La eiten der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid cn der wijsbegeerte en letteren uitgeroikt aan do heeren J. B. Benders en P. J. H. Coenegracht. De Boriynscho correspondent van de „N. R. C." soint, dat, biykens bericht in het Duitsche Geneeskundig "Weekblad, voor de benoeming van een tweedon hoogleeraar in de anatomie by de universiteit te Beriyn, nevens prof. Hertwig (te Jena) in aanmerking komt prof. Fur'oringer, te Amsterdam. Als bydrage in den voorgenomen bouw van een nieiuv Burgerziekenhuis te Amsterdam is door een ingezetene aldaar eene som van f 100,000 geschonken. Het stoomschip „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde Lizard 14 Juli; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 14 Juli; de „Semarang", van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Juli van Marseille; de Con rad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 14 Juli. Z. M. heeft met ingang van 2 Aug. bevor derd tot lston luit. by het corps mariniers do 2de luits. E. Bordonis Van Berlekom, A. De Timmerman, J. C. Schravor en "W. G. Vennekool; met ingang van 1 October a. s., in hunnen rang overgeplaatst: lo. by het wapen der artillerie, en wel by het 2de reg. veld-artillerie, den kapt. W. F. ridder Van Rap- pard, van den generalen staf; 2o. by den genora- len staf, den kapt, F. R. Froger, van het 2de reg. veld-artillerie. Gemengd Nleuwa, Hedenmiddag omstreeks halfdrio waren twee vrouwen onder veel geschreeuw, aan het Kort-Galgewater, aan het vochten. Tal van toe schouwers woonden dat liefelyke schouwspel by. Het ging er dan ook warm naar toe, zóó zelfs, dat de overredingskracht van het sterke geslacht, name lijk twee agonten van politie en een brugwachter, noodig was om de verbolgen dames tot bedaren te brengen. Morgen zal in de infantoriekazerne alhier het loten plaats hebben van de miliciens dor lichting 1887, waardoor zal worden beslist of do miliciens een jaar dan wel zeventien maanden onder de wapenen zullen moeten verbiyven. Een vyfjarig knaapje geraakte gis- ternamiddag te Zoeterwoude in don Westoindschen polder te water en werd er in hopeloozen, byna levenloozen toestand uit opgehaald. Toen men by de woning van den jeugdigen drenkeling gokomen was, gaf de ongelukkige knaap den geest. Ter waarschuwing van hen, wien het aangaat: Tegen een persoon, dio in het Florapark te Haar lem in de bloemperken liep, eenige bloemon plukte en zooals door een onbezoldigden ryksveldwach- ter werd opgemerkt - ondeezyno kleederen verborg, waarna by onderzoek blesk dat hy in het bezit was van drio geraniums, welke by met wortel en al uit den grond had getrokken, is gisteren door den substituut-officier van justitie by de Haarlem- sche rechtbank krachtens art. 310 van het nieuwe "Wetboek van Strafrecht geëisclit eene veroordoeling tot eene gevangenisstraf van twee maan den, met het oog op de omstandigheid dat de misdaad was gepleegd op voorworpen, walko als het ware aan de publieke zorg waren toevertrouwd. Uitspraak over acht dagen. Door de politie te Amsterdam wordt een onderzoek ingesteld in zake een vermoedelyken zelfmoord, welke in de Roeterstraat aldaar ontdokt is. Men meent namelyk redon te hebben om by gelooven dat de ongelukkige niet zelf zich bpgo- hangen heeft, maar door eon zyner tiablstaancTen is geworgd, Pazo moet namelijk op een ochtend door eono porster beneden in het portaal slapende zijn gevonden en haar toegevoegd hebben, toen zy door zyne tegenwoordigheid ontstelde: „Nou, schrik maar zoo niet't zal in elk geval lang duren, vóór myn broer zijn nek over mij breokt." Men maakt daaruit op dat hy althans toen reeds kennis droeg van den gewelddadigen dood, welke eerst een paar uren later ontdokt werd. Een wegens bedrieglyke oplichting door een agent te Amsterdam aangehouden persoon sprong gisteron voor het politiebureel op den O. Z. Voorburgwal in do gracht. Hij werd gered en in het Binnengasthuis uit een bowusteloozon toestand tot het leven teruggebracht. Een kantoorbediende aldaar, die ten nadeole van zyn patroon f 2500 had ontvreemd, is door do politie in bewaring genomen. In stryd met berichten in andere bladen deelt een Haagsch blad mede, dat de uit levering van de personen, van wier aanhouding te Bordeaux melding is gemaakt, niet zal worden aangevraagd. De diefstal toch, waarvan zy verdacht worden, is gepleegd ten nadoele van hunne moeder en bygevolg straffoloos. Te Zwolle zyn drio naast elkander staande boerenhuizen, toebehooronde aan R. Nyho- ving, W. Nyhoving, landbouwers en kooplieden, en den landbouwer Huizing, afgebrand. De drie huizen moeten verzekerd zyn, maar niot hoog, evenmin als de inboedel. Oorzaak onbekend. In den nacht van "Woensdag op Don derdag hebbes kwaadwilligen te Helder getracht, de houten schouwburgtent van den hoer Van Lier, die aldaar gedurende de kermisweek met zyn gezel schap eenige voorstellingen gaf, in brand te steken. Door voorbygangers werd het begin van brand ge lukkig ontdekt, zoodat men met behulp der buren spoedig het vuur meester was. Onder den vloer trof men zorgvuldig verzamelde brandbare stoffen aan. De politie doet onderzoek. De broedermoord te Someren, waar van in ons vorig nommer melding word gemaakt, is gepleegd door den 17-jarigen arbeidor J. V., die zyn 21-jarigen broeder zoodanig aan hot hoofd ver wondde, dat deze aan de gevolgen overleed. Uit Portsmouth wordt, dd. 13 Juli, gemeld: Toen het koninklyk jacht „Victoria and Albert", aan boord waarvan zich de Duitsche kroon prins en zyne gemalin bevonden, benevens de drio dochters van den prins van Wales, hedenmiddag op weg was naar Cowes op het eiland Wight, stoomde het, ten gevolge van een in de machine kamer verkeerd opgevat signaal, in plaats van vóór-, achterwaarts en stootte tegen den kop van het transportschip „Orontes." Een deel van het takel werk van de „Victoria and Albert" viel op het dek of overboord. De schade wau vry aanzienlyktoch was zy niet zoo erg of bht jacht stoomde de haven uit. Het zal evenwel rhoeite kosten de avery vóór do jubilé-revue tq 'herstellen. Do „Orontes" leed nagenoeg goen schade. Een o da'peche uit Munchen - dat in de "V"" T 9 d fc eergisteren 'f"1S PlfS6nbfg- b« Kulmbach, deelde levenslange kerkerstraf veroor- w„ moordenaar Will oene poging tot ontvluchten -lagde. Hy had van de kraan der waterleiding en een poot van zyn stoel eon wapen gemaakt, waarmede hy, terwyl de overige gevangenen inde kerk waren, den oppasser een slag gaf, welke hem dood ter aarde deed vallen. De moordenaar trok toen hot pak van don verslagone aan en wilde met zyne sleutels de deur oponen, toen ee» ongewapend bediende van de ziekenzaal hem kende. Er begon toon een wanhon'* bel" waarop hulp kwam toesnellen- "n ,80vecht' wash1: schoot op den Moordenaar 1 dor togelykertyd met fcljne bajonet tegenZT^Z

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1