N\ 3494. A0. 1887. Dit nummer bestaat Bit Twee Bladen. SCHEURKALENDER. Leiden, 13 Juli. 33 ondier dag 11 Jiili. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maanden1.19, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. feze (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. t PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer 0.171. Groetere lettere naar plaatsruimte. Voor het incae- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Wy maken er onze lezers opmerkzaam op dat wy weder, evenals het vorige jaar, voor geringen prys een SCHEURKAIDEISJDER als Premie zullen aanbieden, en wel naar keuze met Humoristischen of Sticht dijken tekst. Het schild is ditmaal zóó keurig van uitvoering, dat het moeilijk zal zijn iets fraaiers op dat gebied aan te wijzen. Gelijk men weet, is sedert eenigen tijd te Amsterdam eene Hollandsche opera gevestigd, welke hare voorstellingen in den Parkschouwburg aldaar geeft, maar nu en dan ook andere plaatsen bezoekt. Tot nog toe heeft Leiden in die eer niet mogen deelen. De gelegenheid wordt thans aangeboden om met enkele personen van genoemd gezelschap kennis te maken. Aanstaanden Vrijdag-avond toch zal door dezen op Zomerzorg een buitengewoon concert ge geven worden, waarop zullen ten gehoore gebracht worden aria's, duo's enz., uit opera's van beroemde meesters, waaraan deze eigenaardigheid verbonden is, dat de voordrachten niet zullen geschieden in de oorspronkelijke taal, waarvoor ze geschreven zijn, maar in ons eigen Nederlandsch. In eene hierachter voorkomende advertentie vindt men eenige namen vermeld, welke op deze, hoofdzakelijk vocale, uit voering betrekking hebben. Reeds in eenige andere gemeenten onzes lands, o. a. te Utrecht, Dordrecht, Alkmaar en Helder, hebben deze leden van dit opera gezelschap zich doen hooren, waar zy den meesten bjjval mochten inoogsten en uitgenoodigd werden hun bezoek te herhalen. Met het oog op den geiingen entrée-prijs en het uitvoerige programma zal men ongetwijfeld ook hier ter stede dit optreden met belangstelling te gemoet zien. De 1ste luitenant jhr. W. C. Roëll, van het 2de regiment veld artillerie alhier, zal tot nader order worden gedetacheerd bij het 3de regiment van dat wapen te Bergen-op-Zoom. Ingedeeld is te Leiden de bij het 4de rog. infanterie benoemde kapitein L. M. J. Wenniger. Heden ontvingen we per Fransche mail de bladen van 4 tot en met II Juni. Te 's-Gravenhage zijn aangevangen de examens voor de hoofdonderwijzers akte. Opgeroepen waren 15 vrouwelijke candidaten. Afgewezen 7, terugge trokken 1; toegelaten de dames: C. A. Fischer uit Leiden, P. W. Koppeschaar uit 's-Hage, C. J. Van der Lee en J. Meinesz uit Sliedrecht, E. M. Van Alcurs uit Voorschoten, J. M. Nonnekens en J. M. Rueb uit Rotterdam. De te Woubrugge volgens den rooster aftre dende, doch weder herkiesbare raadsleden op Dins dag den 19den Juli a. s. zijn de heeren IV. Den Hertog en M. Kroes. De aftredende leden van den Raad der gemeente Alkemade zijn de heeren A. Straathof, (wethouder', C. Loos en "W. v. d. Geest. De heer IV. Van Os, beambte ter secretarie der gemeente Hillegom, is benoemd tot secretaris en ontvanger der gemeente Wormer. Te Oudshoorn is eone kiesvereeniging opge richt, welke zich ten doel stelt, eene keuze in vrij zinnigen geest te bevorderen van leden voor dm gemeenteraad, de Prov. Staten en de Tweede Ea mer. Een zestigtal leden zijn aanvankelijk toege treden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren C. Den Hertog, voorzitter, H. H. Kloot, secretaris, M. C. Piek, penningmeester, J. C. Treur en ld. Voorbij, leden. Tot candidaten voor de a. s. gemeenteraadsver kiezing werden met eenparige stemmen geprocla meerd de heeren H. Kloot, C. Pannevis Sr. en J. Verduijn. In de 33ste algemeene vergadering der Ver- eeniging van R.-K. bijzondere hoofdonderwijzers in het bisdom van Haarlem, gehouden te Haarlem, zijn op voorstel van het bestuur tot eereleden der Vereeniging benoemd: de Hoogeerw. heer Mgr. J. Bos, te Rotterdam, mr. Am. H. M. Van Berckel, te Amsterdam, mr. J. J. I. Harte, te Amsterdam en de heer J. J. Beynes, te Haarlem. Bij koninklijk besluit is Monsignor Spolverim, laatstelijk apostolisch internuntius bij het Neder- landsche Hof, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. We ontvingen heden het nummer van het weekblad „Lelie- en Rozeknoppen", waarin de nieuwe hoofdredactrice, mejuffrouw M. E. Pijnappel, een woord richt tot hare jeugdige lezeressen, by do aanvaarding van hare gewichtige betrekking aan dat tijdschrift. Daaruit biykt dat „Lelie- en Rozeknoppen" oen weekblad voor meisjes is, en wel in hot bijzonder voor meisjes van tien tot vijftien jaren. Het pro gramma dat dit weekblad, waarop ook H. M. de Koningin heeft ingeteekond en dat uitgegeven wordt door de heeren Nygh en Van Ditmar te Rotter dam, voortaan zal bevatten, bestaat uit: Een novelle of comediestukjeonderwerpen van ver schillenden aard; kortere verhaaltjesfabels, sprook jes of iets dergelijks; allerlei, zooals versjes, anek doten, spreuken enz uit de natuur uit het leven der dierenover bloemen, planten enz.kunstjes en raadsels en correspordentie. Met het oog op dezon inhoud zal voorzeker ook dit meisjes-weekblad by velen als vriend een plaatsje worden ingeruimd. De Haagsche kroniekschry ver van de N. Gron. Crt." gewaagt van een bezoek der koninkiyke familie aan Limburg. Door de Provinciale Staten van Groningen is tot lid der Eerste Kamer herkozen mr. B. Van Royen. De officier van gezondheid 2de klasse, P. A. Ziegeler, van het 7de regiment infanterie, is door den inspectour van den geneeskundigen dienst der landmacht overgeplaatst by het 4de regiment infan terie (Haarlem), en dit wel ter vervanging van den officier van gezondheid 2de kl., dr. C. A. J. Krol, die van het 4de regiment infanterie overgeplaatst is by het 2de regiment huzaren te Haarlem Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 13 Juli; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Southampton 12 Juli; de „Prinses Wil- helmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Galle 13 Juli; de „Batavia", van Java naar Rotterdam, vertrok 12 Juli van Marseillede „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 12 Juli Sagres de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 12 Juli Dover. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal 15 dezer niet plaats hebben. 7.. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen on accynzen: to Veghel c. a. C. J. A. Stakman, thans te Weesp c. a.te Bladel c. a. K. J. Fischer, thans der directe belastingen, invoerrech ten en accynzen te Gramsbergente Breukelen c. a. jhr. A. J. D. Coenen, thans te Waardonburg c. a. tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en der haven- en schutgelden op het kanaal van Walcheren te Voere c. a. J. F. Fokker, surnumerair uit do inspectie Leeuwarden; tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en acc Jnzen te Gramsbergen, A. J. C. Maas Geestera- nus, surnumerair uit de inspectie Rotterdamte Ter Apel, E. L. W. Van der Putten, surnumerair rit de inspectie Zutfen; voor het studiejaar 1887 1888 benoemd tot rector-magnificus teUtrecht, dr. G. H. Lamers; te Groningen, dr. F. I. Van den Ham; aan W. B. Stoof, op zyn verzoek, oorvol ontslag verleend uit zyne betrekking van leeraar in het handteekenen aan de Ryks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Utrecht, met ingang van 1 October 1887vergunning verleend lo. aan den burgemeester van de gemeente Bode- grave, W. Lotsy, om tot 1 Augustus 1888 te Gouda te wonenen 2o. aan den ontvanger der gemeente Valkenburg (Zuid-Holland), F. A. A. Beekhuis, om tot wederopzegging te Rynsburg te wonen; den kapitein B. Van Mansvelt, van het 3de regiment vestingartillerie, op zyne aanvrage op pensioen gesteld, het bedrag van het pensioen behaald op ƒ1560 'sjaars, en aan genoemden kapitein den rang verleend van majoor; by het wapen der art.: lo. benoemd by den staf van het wapen, tot ma joor-magazijnmeester, den kapitein-magazynmeester W. H. B. Wilkens, te Delft; en 2o. den'kapitein J. E. P. H. Van Panhuys, van het 4de reg. vesting art., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Gemengd Nieuws. Nu de Leidsche kermis wederom in aantocht is, zal menigeen onzer stadgenooten zeker wel eens willen weten „wat er niet en wèl komt", wat men zal moeten „ontberen", wat er te „genieten" en wat er te „doen" zal zyn. Welnu, van eenige eigenaars van tenten en spellen weten we reeds voor vast, dat ze, velen natuurlyk „voor de eerste maal", onze stad gedurende de ker- misvveek met „een bezoek zullen vereeren", om niet te spreken van de vele aanrukkende reuk altaren van oliebollen, poffertjes, enz. In de eerste plaats toch zy medegedeeld dat de beroemde Oscar Carré wel van plan is geweest om met zyn circus tot ons te komen, doch, nu hem by gebrek aan eene andere geschikte standplaats, alleen het Schuttersveld als zoodanig kon worden aange wezen, heeft hy nog niet kunnen besluiten tot die komst, aangezien hy dat veld, anders groot genoeg, wel wat laag gelogen vindt en vreest dat dit voor zyne paarden wel wat te „moerassig" zyn zal, wan neer men don by de kermis behoorenden regen in aanmerking neemt. Vervolgens brengen wy nogmaals in herinnering dat de heer Duyser het nieuwe gezelschap des heeren Frits Van Haarlem heeft geëngageerd en dat tenten zullen verryzen van de heeren Van Lier (komedie), op de gedempte Zydgraeht, Bamberg en. Owarini met hunno Galathé- en Cagliostro-theaters op de Beestenmarkt en ter zelfder plaatse Bonefang en Schuitenvoerder, respectievelyk met hun aqua rium en paardenspel en de heer Visser met zijn „groot eendenvermaak." 1 Op de Lammermarkt zal de heer Spriet zich wederom vestigen en verder de heeren Tewe, Dob- belaere en Dahmen met hunne scheepjes- en vólo- cipède-molons en Amerikaanschen schommel, terwyl de heer Jonkheer de volgende week het eerste blok op de Bloemmarkt zal gaan leggen voor zyn Pa nopticum, te midden van tenten met „voedings middelen," warm en koud. Ook heeft nog een andere heer Dobbelaere, onge- twyfeld een bloedverwant van den eerste, vergun ning om een Panorama op de Lammermarkt te doen bouwen en zal zekore heer H. Witges eveneens eene tent van denzelfden aard laten opslaan. De heer Schuitenvoerder zal op de Groote Beesten markt der schoone sekse „eer bowyzen" door eene vrouwelyke Hercules en, door de zorgen van den heer Van Heusde zullen wy eens met „de kleine Marie" kennis maken. Veel, zeer veel zal dus aangeboden worden, zoo

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1