DAGBLAD. N°. 8403. "Woensdao- 18 Juli. A0. 1887. Hit nnminer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 12 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Tmt Leiden por 8 manden1.10. Fr&nee por poot1.40. Affcoaderljjke Nommere0.05. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gpn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootore lettors naar plaateruimte. Voor het inoee- êeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. OlUciëele Kenniggerlng»». Inenting tegen betaling. Burgemeester en Wethouder» der gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis dat op Donderdag 14 Jolin.*. des namiddags tusschen 2 en 8 uren in het Klis&bethshof aan de Oude Vest gelegenheid wordt gegeven om te worden ingeënt met animale vaccinestof, tegen betaling van f 1 per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Juli 1887. E. KIST, Secretaris. By koninklyk besluit zün de eommissiën, die, met ingang van 1 Aug. 1887, gedurende één jaar belast zullen zijn met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester samengesteld, o. a. de commissie te Leiden als volgtlid en voorzitter dr. T. Zaayerlid en secretarisdr. D. Doyer, bei- I den hoogleeraren te Leidenledendr. 6. D. L. Huet, dr. S. S. Rosenstein, dr. J. E. Van Iterson J.Azn., dr. H. Treub, dr. E. A. Van der Burg, allen hoog leeraren te Leiden, en dr. C. L. G. Becht, te 's-Gravenhage. Tot adjudant-onderofficier bij de dd. scbutterü alhier is, ter vervanging van den heer De Gaay Fortman, benoemd de heer A. Heisterborg, gepen- sionneerd adjudant onderofficier van het 4de reg. infanterie. Wy vernemen heden uit Nieuw-York, dd. 28 Juni, dat de composities van onzen stadgenoot, den heer B. Heinrich Gebharit, muziekonderwyzer, als muziekwerken van den eersten rang door het „Con servatory of Music at New-York" aangenomen zün en waardig bevonden door de studenten aldaar bestudeerd te worden. By het onderzoek in de afdeelingen derProv. Staten van Zuid-Holland voor het jaar 1888, werd ."fcs het van verschillende zyden niet overeenkomstig met de waardigheid der Staten geacht, steeds cpfers voor te dragen van traktementen, welke voortdurend door de Regeering ongemotiveerd wer den ter zyde gesteld. Andere leden wilden in deze dat de Staten consequent bleven en ook Gedep. Staten vinden geene aanleiding tot wyziging van de uitgetrokken traktementen. In nagenoeg alle afdeelingen werd de wensch uitgesproken dat zoo spoedig mogelijk in de pro vincie zelve voldoende gelegenheid zou worden ge vonden om arme krankzinnigen te doen verplegen, daar de bestaande toestand voor de meeste ge meenten moeiiykheden oplevert. Gedep. Staten antwoorden dat nog niet beslist is welke veranderingen in de in deze provincie be staande krankzinnigengestichten zullen komen, ten gevolge van de eischen der krankzinnigenwet van 1884. De beslissing van den Raad der gemeente Rotterdam, welke op het te nemen besluit van invloed is omtrent het al of niet in stand bly ven van het gesticht aldaar, mag spoedig worden verwacht. Ook de zaak der subsidiën gaf in nagenoeg alle afdeelingen stof tot uitvoerige gedachtenwisseling, en wel naar aanleiding van de nieuwe aanvrage voor Dordrecht en de verhoogde aanvrage voor Leiden. Er gingen verschillende stemmen op, die het van harte toejuichten dat de provincie het zoogenaamde „vakonderwijs" krachtig ondersteunde, en die daarom én de nieuwe subsidie aan Dor drecht èn de verhoogde subsidie aan de Practische Ambachtsschool te Leiden wenschten toe te staan. Aan den anderen kant verklaarden verschillende leden dat, hoewel zy vooralsnog geene voorstellen wenschten te doen om de bestaande subsidiën te schrappen, zy in ieder geval tegen iedere verhoo ging of uitbreiding gestemd waren en daarom ook het voorstel om aan Dordrecht de gevraagde subsidie te geven, afkeurden. Do voorgedragen post voor toelagen aan ge meenten ten behoeve van betere genees- en ver loskundige hulp werd ten deeie toegejuicht, ten deele bestreden. In ééne der afdeelingen werd een droevig tafe reel opgehangen van den nood, waarin geheele streken ten platten lande op dit punt verkeeren, en vond men het bedrag van 1000 voor dit doel veel te weinig. Gedep. Staten handhaven in deze de voorgedra gen cyfers. In de algemeene vergadering der „Liberale Unie" zyn, in de plaats der aftredende, niet her kiesbare leden van het bestuur, de hoeren Yan Hamel, Bolhuis en Kan, als zoodanig verkozen de heeren mr. E. E. Van Raalte te Rotterdam, Van de Werk te Amsterdam en mr. S. J. Fockema Andre® te Leiden. Er zyn thans 66 kiesver- eenigir.gen by de Unie aangesloten. De Indische mail per stoomschip „Oceanien", met berichten uit Batavia tot 13 Juni, wordt mor gen alhier verwacht. By de gisteren door commissarissen der Nieuwe of Litteraire Sociëteit te 's Hage gehouden inschrij ving voor den bouw eener Sociëteitstent in het Haagsche Bosch waren acht biljetten ingekomen. De minste inschryver was de heer J. Van Lith Jr. aldaar, voor do som van ƒ99,000. In verband met het Christelyk Nationaal Zendingsfeest. te Reenen zal de Rynspoorweg Woensdag 20 Juli a. s. een goedkoopen extra-trein doen loopen voor 1ste- en 2de-kl.-reizigers van Rotterdam, Den Haag en Leiden naar Wageningen en Arnhem en terug. Prijs per persoon voor Wageningen ƒ3.00 resp. ƒ2.50, en voor Arnhem 3 resp. ƒ2. Station Wageningen is evenals station Reenen omstreeks 45 minuten van het feestterrein (Heimer- stein aan de Grebbe) verwyderd. By de periodieke verkiezing, op Dinsdag 19 Juli a. s., zyn te Leimuiden aan de beurt van af treding de heeren K. Stigter en J. J. Bokhoven. De laatste stelt zich niet herkiesbaar. Ds. J. Van Walsem te Alfen a/d. Ryn heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.-Herv. ge meente te Ermeloo. Baron d'Estournelles De Constant, eerste secre taris van de Fransche legatie te 's-Gravenhage, heeft dezer dagen met verlof zyn post verlaten. Te zyner tydelyke vervanging is gisteren aldaar aangekomen en afgestapt in het Hotel Paulez, de heer G. Saint René Taillandier, eveneens secretaris by eene der legation van de Fransche Republiek. De minister van waterstaat, handel en nyver. heid, de heer Bastert, brengt ter kennis van be langhebbenden dat hy eiken Donderdag, te beginnen met Donderdag 14 dezer, des namiddags te 1 uur, aan het lokaal van zyn departement op het Binnen hof allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zyn departement wenschen te spreken. De heer Taco H. Do Beer heeft ontslag ge vraagd als leeraar aan de Tooneelschool. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 11 Juli; de „Zuid-Holland" vertrok 9 dezer van Ba tavia naar Rotterdamde „Noord-Holland", van Java, passeerde 11 Juli Dover en kan den 12den te Rotterdam verwacht worden; de „Semarang", van Rotterdam naar Java, passeerde 9 Juli Gibraltar; de „Leerdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 11 Juli Lizard; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 11 Juli Wight. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Hertogenbosch, ter standplaats Mill, F. P. De Poorter, thans notaris te Oldenzaal pensioen verleend aan: J. J. Heynsius, commies lste kl. by 'sRyks belastingen, 503; W. F. Yer- tholen, betaalmeester, 2224; S. C. M. Knappert, controleur der directe belastingen enz. te Leiden, ƒ784W. H. Waltmans, commies lste kl. by 's Rijks belastingen, ƒ253; A. C. Christ, id., ƒ520; H. Schweig, id., ƒ391; jhr. F. J. J. Van Ryckevorsel Van Kessel, ontvanger der directe belastingen, 1867; den tydelyken off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. E. Mory, ter zake van het eindigen van zyn vierjarig dienstverband, met 16 Juli a. s. eervol uit den zeedienst ontslagenden adelborst lste kl. L. De Waal, op zyn vorzoek, met 1 Augus tus a. s. eervol uit den zeedienst ontslagenden dirigeerend apotheker lste kl. van het leger in Ned.- Indië, F. W. Neuhaus, op zyn verzoek, met ingang van 1 Augustus 1887, eervol uit Zr. Ms. militairi n dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemengd Nleu wft De heer M. P. Okhuysen gaf gister avond zyne eerste voorstelling in de Stadszaal, ofschoon wel niet voor een talryk, dan toch zeur zeker voor een hoogst aandachtig en beschaafd publiek. Nu, de volle aandacht der bezoekers waren de schitterende nummers van het uitvoerige pro gramma overwaard en ons valt het dan ook zeer moeilyk te zeggen welk nummer nu juist het schoonste, het aantrekkelykste, het boeiendste was, daar elk onderdeel van het kleurenryke, effect volle geheel als het ware om den voorrang dong. We mogen evenwel vooral de schilderachtige landschappen, de frappante zee-, water- en berg gezichten, getrouw naar de natuur weergegeven, niet onvermeld laten, zoo vol afwisseling, zoo aangrypend als zo waren en welke des te meer in den smaak der aanwezigen vielen om de mechaniek, waardoor in het byzonder eene schip breuk op eene onstuimige zee, en eene processie in een trotsch kerkgebouw zoo volkomen uitkwa men; al hetgeen nog verhoogd werd door toepas- selyk piano- en viool- of door orgelspel. Als slot van een zestal nummers, voorstellingen van bekende tafereelen, verscheen Neerlands hope, prinses Wilhelmina, beschermd door engelen, be waakt door leeuwen, omgevon door schoone bloemen op het doek en, terwyl het Wilhelmus en het No- derlandsche Volkslied werden gespeeld, smolt de luide welkomstgroet aan de kroonprinses samen met de daverende byvalsbetuigingen aan den hcor Okhuysen, die daarop in waarheid recht had. Onze wensch is dan ook dat deze verzameling van schitterende decoratiën, prachtig perspectief en schoone tableaux meer bezoekers tot zich zal trek ken dan gisteravond het geval was, want nogmaals zy het gezegdniemand zal zich in zyne verwach tingen teleurgesteld zien. De heer B. M. Duyser, pachter van het gebouw, heoftr ditmaal weer eene gelukkige keuze gedaan om ook zyn jeugdigen stadgenooten eene aangename ont spanning te bezorgen. Op elk gebied is vooruitgang, oot in het zorgen voor eene waardige uitvaart aan onze dierbare afgestorvenen. Zoo heeft de heer Zwaan, stalhouder alhier, blykens achterstaande advertentie,, zyn vroegeren lykwagen doen vervangen door eon„ welke het in doelmatigheid wint. Wy waren heden in de gelegenheid dit voertuig te bezichtigen, en het trof ons met welk eene harmonie, eenvoudigheid en netheid wat de bekleeding betreft, hier gepaard gaan. Ryk is het rondom gedrapeerd met zwart laken, zoodat de lykkist geheel aan het oog wordt onttrokken. Hierdoor is vervallen het, door de meermalen gebrekkige inrichting, soms stootende plaatsen van het stoffelyk overschot in den wagen ter zyden daarvan want met de nieuwe constructie

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1