een houten paard met eene ton tot romp zyn tegen- partyder te gemoet te komen. Nog vóór zy er goed en wel waren opgezeten, telde men reeds vele niet zand-, maar waterruiters. Aangezien de voorwerpen van onderen niet voldoende bezwaard waren, viel dit gedeelte der waterspelen met recht in het water, behalve de pret die men er van had. Alleen voor den tobbenwedstryd werden pryzen toegekend, en wel aan N. Yan Rossen en C. A. Quant, die het in hun zonderling, steeds byzonder wankelbaar en ronddraaiend vaartuig het langst uithielden, zonder daarmede naar beneden te gaan of er zelfs onder terecht te komen. Voor het duiken had men thans eene groote pop in den vorm van een mensch gemaakt, ter ver vanging van den vroeger gebruikeiyken zak zand. Deze pop scheen wel iet of wat de krachten der duikers te boven te gaan, want slechts weinigen zagen hunne pogingen met gunstigen uitslag be kroond. Toen één hunner enkel met de pruik van den voorgewenden drenkeling bovenkwam, heerschte er natuuriyk eene algemeene hilariteit. De volledige uitslag van den wedstrijd is deze: Afdeding ASnelzwemmen op den buik. I. Ongeoefende leden beneden 15 jaar. Lengte der baan 30 meter. Zeven deelnemers. PrysEen luxe artikel, behaald door D. Sala in 35 sec. Premie: idem, door H. Offerhaus in 37 sec. XI. Geoefende leden beneden 14 jaar. Lengte der baan 50 meter. Negen deelnemers. Prysdiploma met zilveren medaille, G. Sala in 41 s. Premie: diploma, W. Piek en C. A. Quant,ieder in 43 sec. III. Leden beneden 18 jaar. Lengte der baan 80 meter. Zeven deelnemers. Prysdiploma met zilveren medaille, G. M. Vreeae in 90 sec. Premie: diploma, J. W. Van Nouhuys in 96 sec. IV. Leden van eiker! leeftyd. Lengte der baan 80 meter. Zeven deelnemers. Prysdiploma met zilveron medaille, H. J. Kramers in 82'/, sec. Premie: diploma, "W. E. Van Eek in 87 sec. V. Leden en liefhebbers. Lengte der baan 160 meter. Vijftien deelnemers. Prpsdiploma met gouden medaille, A. M. Hart- hoorn te Amsterdam in 2 m. 48 sec. lste premie: diploma met zilveren medaille, L. E. Bestelzen te Gouda in 2 m. 54 sec. 2de premio: diploma, C. Unger te Delft in 2 m. 54'/, seconden. VI. Jongens van de Kweekschool voor Zeevaart. Uitgenoodigd door de Zwemclub. Acht deelnemers. Prys: W. Gerritsen, in 2 m. 6'/, sec. Premie: I. H. L. Cousyne in 2 m. 14'/» sec- Afdeeling B. Snelzwemmen op den rug. I. Leden beneden 17 jaar. Lengte der baan 30 meter. Zeven deelnemers. Prijsdiploma met zilveren medaille, G. W. Vreede in 29 seconden. Premie: diploma, M. Rappard in 30'/, sec. II. Leden van eiken leeftyd. Lengte der baan 40 meter. Zeven deelnemers. Prysdiploma met zilveren medaille, H. Schudel in 40 seconden. Premie: diploma, H. D. Sala in 41 sec. III. Leden en liefhebbers. Lengte der baan 80 meter. Veertien deelnemers. Prys: diploma mot gouden medaille, J. D. Bloe men te Amsterdam in 1 m. 22'/, sec. lste premie: diploma met zilveren medaille, G. P. H. Van Musschonbroek te Delft in 1 m. 25 sec. 2de premie: diploma, C. C. Krom te Gouda in 1 m. 28'/, seconden. Afdeeling C. Duiken. Leden en liefhebbers. Diepte 3'/> meter. Veer tien deelnemers. Prys: diploma met zilveren medaille, A. M. Hart- hoorn te Amsterdam in 51'/, sec. Premie: diploma, J. D. Bloemen te Amsterdam in 56 seconden. Leden der jury waren de heeren D. Vrydag te Amsterdam, E. H. M. Schlette te 's-Hage, J. La Brée en H. Rappard te Leiden. De pryzen werden des avonds op eene gezellige byeenkomst ter zeifder plaatse uitgereikt, voorafge gaan en meermalen vergezeld van gelukwenschen en andere toopasselyke woorden des voorzitters der Club, zoomede door tal van fanfares der Ulrich- kapel, welke, evenals des middags, weer tegen woordig was, om, nu op hot water in eene geïm proviseerde tent gezeten, hare opwekkende tonen te doen hoeren. De wind was echter te sterk om de voorgenomen illuminatie te doen gelukken, zoodat hat slechts by enkele stukken vuurwerk bleef. Daarentogen trachtte men in de zaal zich eene vergoeding te bezorgen door het houden van allerlei komische voordrachten, waarin men vry wel alaagde, zoodat men daar zelfs nog byeen was toen het uur was genaderd, waarop de gasten van elders zich naar het station dienden te spoeden, waarheen hun onder gezang en bengaalsche verlichting in opge wekte stemming werd uitgeleide gedaan. Ten gevolge van het voorkomen van één geval van miltvuur by een kalf van den vee houder J. Kraan te Zwammerdam, zyn 34 stuks runderen en 42 stuks schapen in verdachten toestand geraakt. Op advies van den plaatsvervangenden districts veearts is aan de woning van genoemden Kraan een bord geplaatst met opschrift: „besmet- t lyke veeziekte miltvuur." Tot heden kwamen er gelukkig geene verdere gevallen van die ziekte voor. In September a. s. zal te Zwammer dam vanwege de afdeeling der Hollandsche Maat- schappy van Landbouw „Zwammerdam" evenals het vorige jaar eene tentoonstelling van fokkalveren worden gehouden. In den goud- en zilverwinkel van den heer E. Merjenberg aan de Groote Markt te Zwolle kwam Donderdag-avond eene goedgekleede vrouw, uit naam van mevr. I., by wie ze opgaf werkvrouw te zyn, een paar stel gouden oorbellen op zicht vragen. Ze gaf voor dat het kind de bellen van de meid had stuk gemaakt en mevrouw haar een nieuw stel wilde teruggeven. Twee paar, een van ƒ13 en een van ƒ11, werden meegegeven. Zekerheidshalve zond de heer Merjenberg haar zyn leerling na om zich te overtuigen dat de bellen aan het opgegeven adres bezorgd werden. De jon gen zag haar by den heer Corman Van Eyk ingaan, waar zy, zooals later bleek, voor haar dochter fluweel wilde koopen; men had echter geweigerd het goed zonder betaling mee te geven. By de Sassenpoort verloor de jongen haar uit het gezicht. Toen Mer jenberg 's avonds 10 uren geen bericht had, ging hy by mevr. I. om antwoord vragen, doch vernam aldaar dat vanwege mevr. I. geen boodschap ge zonden was. Toen Vrydag-morgen de bellen niet terecht waren, deed Merjenberg van het voorgevallene aangifte. Den geheelen dag werd overal onderzoek gedaan, doch tevergeefs. Des avonds kwam het dochtertje van de bewuste vrouw by den heer Corman Van Eyk nogmaals om het fluweel vragen. Het werd wederom geweigerd, maar don heer Merjenberg hiervan kennis gegeven. De weg, dien het kind volgde, werd nagegaan en ten laatste ontdekt dat zy in eene gang in de Tuinstraat woonde. Toen Merjenberg, vergezeld van de politie-agenten Visscher en Salet, kort daarna de woning binnentrad, kwamen do vormiste bellen weldra voor den dag en moest de vrouw haar vergryp bekennen. Hot plan scheen bestaan te hebben het oudste meisje de belletjes ten geschenke te geven op haar ver jaardag. De man, J. M., die by ieder, die met hem in aanraking kwam, als een oppassend, braaf huis vader bekend stond en als wagenmaker op den constructiewinkel goed zyn brood had, wist niets van het voorgevallene en was natuuriyk hevig ont steld. De vrouw, die het jongste van de vyf kin deren aan de borst had toen de politie binnentrad, geraakte in zulk een overspannen toestand, dat aan geen bodaron te denken viel. By het vertrek van den heer M. en de politie agenten waarschuwden deze den man dan ook om zyne vrouw te bewaken. Wat in den nacht van Vrydag op Zaterdag tusschen den braven werkman en zyne vrouw is voorgevallen, is niet bekend, maar des ochtends blook dat beiden door ophanging een eind aan hun leven hadden gemaakt. Zy hadden, zooals gezegd is, vyf kinde ren; het oudste is een meisje van 15 jaron, dan volgt er een van 13 jaar; de anderen zyn veel jonger. De geheele stad is van het treurige voorval vervuld. (Zio. Crt.) Zaterdag werd te Pary s eon a an van g gemaakt met de behandeling van het proces tegen Pranzini (beschuldigd van den bekenden drievoudi- gen moord in de rue Montaigne.) De gerechtszaal was geheel vol nieuwsgierigen. Toch had de voorzitter nog aan duizenden het verzoek om eene toegangskaart moeten afwyzen, en niemand werd dan ook toegelaten, die van zoo danige kaart niet voorzien was. De voorzitter richtte, eer hij tot het verhoor van Pranzini overging, eenige woorden tot het pubhek. Hij beval het aan eene gepaste houding aan te nemen. „Ik verzoek een ieder wel in overwoging te nemen, dat wy hier niet in den schouwburg zyn." Voor het overige gaf liy te kennen dat hij elke onbehoorlyke uiting streng zal te keer gaan. Ook heeft hy het gebruik van tooneelkykers ver boden. By het verhoor heeft Pranzini, evenals by de langdurige instructie, alles geloochend wat ten be- wyze der misdaad kan strekken. Dat stelsel heeft hy volgehouden met taaie volharding. Hy geraakte daardoor wel dikwyls in verlegenheid wat te ant woorden op eene tot hem gerichte vraag, maar dan antwoordde hy ook niet, of gaf een ontwijkend antwoord. Het was hem nu en dan ook aan te zien, dat de vragen van den voorzitter hem in verlegen heid brachten. De gerechtszitting, om kwart over elven geopend, heeft, met eene pauze van ruim een kwartier, ge duurd tot zes uren, om heden voortgezet te worden. BUITENLAND. Prankr||k. Aan alle stations, welke generaal Boulanger aandeed op zyne reis van Parys naar zyne nieuwe standplaats, werd hy met demonstration ontvangen. Aan het station van Clermont-Ferrand werd hy door eene feestcommissie toegesproken. De generaal Boulanger is aldaar twee uren te laat aangekomen, wegens de ongeregeldheden by zyn vertrek uit Parys. Een paar honderd personen wachtten aan het station en begroetten den generaal by zyne aan komst met het geroep„Vive Boulanger Er viel niets byzonders voor. De generaal scheen zeer vermoeid van de reis. Men verwachtte gisteren eene belangryke mani festatie, wanneer de generaal officiéél zyn post zou aanvaarden. In den ministerraad, Zaterdag onder voorzit terschap van president Grévy gehouden, gaf de minister van binnenlandsche zaken Fallières ver slag van de ongeregeldheden, welke plaats vonden by het vertrek van generaal Boulanger uit Parys. Deze ongeregeldheden waren volstrekt niet van politieken aard, zeide hy. De afgevaardigde Boissy d'Anglas deelde mede dat hy de regeering in de Kamer over Boulanger wilde interpelloeren, doch na overleg met den heer Fallières, don minister van binnonlandscho zaken, stelde hy de interpellatie voorloopig uit. De regee ring wilde eerst afwachten, wat er gebeurde te Clermont Ferrand. Een der monarchistische bladen vergelykt de ongeregeldheden bij het vertrek van generaal Bou langer uit Parys met die, welke plaats vonden by de begrafenis van Victor Noir, den journalist, die indertyd door prins Napoleon werd doodgeschoten. S ids dien tyd zegt het blad heeft Parys zulk een schandaal niet beleefd, en wel ten ge volge van de lauwheid der regeering, dio niet in staat is 2,500,000 rustigo Paryzenaars tegen een paar duizend rumoermakers te beschermen. Werkelyk hadden dan ook de voorzorgsmaatregelen der politie, waarvan zoo hoog word opgegeven, weinig te beteekenen. Het geringe aantal politie agenten, aan het station geposteerd, vermocht niets tegen do oproerige volksmenigte, welke grooten- deels uit jongens en leegloopers bestond. Op het porron bevond zich ook de heer Dérou lède met eenige radicale afgevaardigden. Zy moes ten den generaal twee medailles aanbieden met de portretten van generaal Chanzy en Gambetta, doch zy waren biy toen zij door de handigheid van een paar conducteurs, die het volk misleidden en een anderen weg volgden, met den generaal in eene waggon derde klasse werden geduwd. Tevergeefs trachtte de heer Déroulède uit den waggon de menigte tot kalmte aan te sporen. „Burgers", riep hy, „weest toch bedaardgy ziet het, ik ben er immers om den generaal namens de Ligue uitgeleide te doen." Maar de burgers luisterden evenmin naar hem als naar de woorden van generaal Boulanger. Het was hoog tyd dat Boulanger uit het gedrang geraakte, want nauwelyks was de generaal in den waggon in veiligheid gebracht, of hy word onwel. „De generaal heeft dorst", werd er geroepen, en van hand tot hand ging eene flesch wyn, tot dat deze den waggon had bereikt. Nauwelyks had Boulanger zich met eene teug verkwikt, of de om standers vochten om het glas, waaruit de generaal had gedronken. „II a bu dans ce verre, grand' mère," gilden de opgeschoten jongens, van wie ieder het glas wilde hebben. Eindeiyk, toen de politie ver-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2