N°. 8402. Dinsdag IS Juli. A0. 1887. 5it mmer bestaat git Twee Bladen. Leiden, 11 Juli. LEIDSCH iÉSl DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 8 maanden1.10. France per poet1.40. AfoonderLqke Nommere0.05. De uitslag der heden door burgemeester en wethou ders gehouden aanbestedingen is als volgt: lo. het vernieuwen van de gemetselde brug over den Zuidsingel bij de Oranjegracht. Ingeleverd waren 9 biljetten; de hoogste inschrijving bedroeg ƒ835 en de laagste ƒ539, voor welke som het werk is gegund aan den heer P. L. Van Erkel Jr., met sela r alhier; 2o. het verrichten van eenige werkzaamheden aan de schoolgebouwen in vyf perceelen. Als laagste inschrijvers zijn aannemers geworden van de perc. I en 2 te zamen de hoer S. Van Leeuwen, tim merman alhier, voor ƒ1082; van perc. 3 de heer N. Bink, timmerman alhier, voor 297; van perc. 4 de heer W. L. Leget, timmerman alhier, voor ƒ302 en van perc. 5 de heer C. E. Verhaaff tim merman alhier, voor ƒ434. De koninklijke bewilliging is verleend aan de statuten van de „Leidsche Dekenfabriek" te Leiden, met een kapitaal van ƒ100,000, in 100 aandeelen van ƒ1000, waarvan bij het verlijden der akte meer dan een tiende is gestort. De aandeelen worden alleen uitgegeven op naam, en zulks in 2 seriën A en B. De eerste serie bevat 60 aandeelen, welke moeten geplaatst zjjn vóór 1 Januari 1888. De uitgifte der tweede serie B, van 40 aandeelen, wordt nader door directeur en commissarissen be paald, met dien verstande dat deze aandeelen, be houdens verlenging van den termijn door den Koning, moeten geplaatst zijn vóór of op 1 Mei 1892. Het tijdstip der storting van geplaatste aandeelen der tweede serie wordt door directeur en commissarissen bepaald. Benoemd is tot directeur do heer Wobbe Binnes De Vos te Leiden. Het college van commis sarissen .wordt op de eerste algemeene vergadering van aandeelhouders gekozen. Voorts zijn goedgekeurd de gewijzigde statuten van de „Leidsche Broodfabriek." Benoemd is tot conrector aan het gymnasium te Breda dr. "W. Galand, leeraar aan het gymnasium to Maastricht; tot leeraar in de Nederl. taal en geschiedenis de heer W. H. L. Uges, leeraar te Stedum; tot leeraar in de wiskunde dr. E. A. O. AVas, leeraar te Leiden, en tot leeraren aan ge noemd gymnasium de lieeren W. C. Hedick, in de natuur- en scheikundeC. Goedeljee, in het Fransch C. J. Vierhout, in het Hoogduitschdr. J. Bos scha Jz., in de natuurlijke historie, en H. A. Rij- kens, in de aardrijkskunde, allen leeraren aan de hoogere burgerschool aldaar. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 35, 3.70 on 1.85. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (14,750) 6918.56, bagage (16 ton) ƒ101.68, bostel-, ijl- en vrachtgoederen (1731 ton) ƒ1968.14, levende dieren en rijtuigen 358.06diverse ontvangsten totale op brengst ƒ9346.44. Totale opbrengst van af 1 Mei 1887 ƒ19,806.87'/,. Men schrijft ons uit NoordwijkIn het „Hof van Holland", te Noordwjjk-binnen, gaf de Noord- wyksche zangvereeniging „Zang en Vriendschap" Zaterdag avond een zomer-concert. Hoewel men niet verzuimd had bij professor Buys Ballot mooi weder te bestellen, was het 's avonds te koel om het con cert en het bal in den tuin te doen plaats hebben, zooals aanvankelijk het voornemen was. Van de eerste en derde afdeeling van het programma maakte men eene concert-promenade, zoodat onder het uit voeren der harmoniemuziek het publiek gelegenheid had in den tuin rond te wandelende tweede en <§t!ze fourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeren. vierde afdeeling, de zangstukken, werden in de zaal aangehoord, terwijl ook het bal, dat zeer geanimeerd was, binnen gegeven werd. De instrumentale muziek van UIrich's kapel werd als afwisseling zeer gewaardeerd, doch het vocale gedeelte der muziekuitvoering was natuurlijk de hoofdzaak. Alle zangstukken werden a capella ge zongen. Het zingen zonder begeleiding vereischt voor een koor zeer groote oefening. Dat het der Noordwjjk- sche zangvereeniging hieraan niet ontbreekt, bleek Zaterdagavond weer ten duidelijkste; alle moeilijk heden toch werden met succos overwonnen. Van de acht op het mot smaak gekozen programma voorkomende nummers werden vooral „Abend", van Fr. Abt, „Waldlied" van V. E. Becker, „Still ruht der See", van O. Ludwig en „Die Brautfahrt in Hardanger" van H. Kjerulf zeer toegejuicht. „Otto Ludwig" is de pseudoniem onder welken de directeur dezer zangvereeniging reeds een klein aantal verdienstelijke compositiön het licht deed zien. „Still ruht der See" is eene uitstekend ge slaagde compositie, die de stemming van Pfeil's ge dichtje volkomen weergeeft. Wij maken hier tevens gaarne melding van een drietal „Wanderlieder" van Otto Ludwig, die onlangs bij den boekhandelaar B. Blankenberg, te Leiden, het licht zagen. Uit dankbaarheid voor de uitste kende wjjze, waarop de heer Felix Driessen dezen winter die liederen op een concert te Noordwijk voordroeg, heeft de componist het drietal aan hom opgedragen. Ons oordeel over deze liederen gaven wjj reeds na afloop van het vorige concert, zoodat w(j nu kunnen volstaan met deze uitgaaf in de belangstelling der zangers aan te bevelen. Beroepen is tot predikant te Rozenburg en te Waddingsveen, ds. Ph. Peter te Serooskerke op Walcheren. De drie leden van den Raad der gemeente Hillegom, die dit jaar periodiek aan do beurt zijn van aftreden, zijn de heeren: H. Mjjnders (wet houder), J. Van Dril en J. Van Waveren Pz. De door den Raad der gemeente Zwammerdam voorloopig vastgestelde gemeenterekening over 1880 bedraagt in ontvangsten ƒ17,931.871/, en in uit gaven ƒ16,598.07, sluitende dus met een batig slot van 1333.80'/,. Onder de ontvangsten zijn begrepen: lo. eene som van ƒ2000 wegens teruggaaf van tijdelijk be legd kasgeld in de Spaarbank en 2o. eene geldlee- ning ad ƒ3550, benoodigd voor den bouw eener nieuwe school met onderwijzerswoning in den Tempel. Onder de uitgaven komen o. a. voor: eene som van ƒ2000 wegens tijdelijk belegd kasgeld en eene som van 4959.22 wegens kosten van den school- bouw in den Tempel. De Raad heeft besloten tot den aankoop eener brandspuit van nieuwe constructie voor de deelen dier gemeente: de Overtocht en Oud-Bodegrave. Het getal scholen voor lager onderwijs in Zuid- Holland was einde 1886 aldus: 427 openbare, 7 gesubs. bijzondere en 240 niet-gesubsidiëerde bijzon dere scholen, totaal 674. In dat jaar werden opge richt 3 openbare scholen, nl. 2 te Rotterdam en 1 te Zwammerdam en 6 niet-gesubs. bijzondere scho len, nl. te 's-Gravenhage, Hazerswoude, Nieuw-Lek- kerland en Vlaardingen en 2 te Rotterdam. Opge heven werd eene niet-gesubs. bijzondere school te Kralingen. Het hoofdbestuur van de „Vereeniging tot bevordering van het Volksonderwijs en het school bezoek in Nederland" heeft een adres aan de Eerste Kamer gericht, waarin het verklaart dat het de totstandkoming van het ontwerp tot wijziging van het Xde Hoofdstuk der Grondwet zeer zou betreuren. Eene gedetailleerde regeling van het onderwijs acht het hoofdbestuur in de Grondwet niet op PHIJS DEB AD VEBTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet inoae- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. hare plaats, maar wel eene omschrijving van de hoofdbeginselen, welke essentieel zjjn voor elke deugdelijke regeling en dus buiten het bereik van den partijstrijd moeten worden gesteld. Onder de heeren, die bjj het groot Oost-In disch ambtenaars-examen dit jaar geslaagd zijnT zonder echter in aanmerking te komen voor eene beschikbaarstelling van den gouverneur-generaal, om tot ambtenaar te worden benoemd, komt voor de candidaat, die in het vorige jaar door de beslis sing van de lijst dor benoembaren afviel. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 14 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Batavia", van Java naar Rotterdam, passeerde 9 Juli Kaap del Armi; de „Leerdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, pas seerde 10 Juli Dover; de „Schiedam" vertrok 9 Juli van Nieuw-York naar Amsterdamde „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok 8 Juli van Suez de „P. Caland," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 10 Juli Scilly; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te South ampton den llden Juli. Gemeugd Nieuw». De nationale en onderlinge zwem wedstrijd, gistermiddag op „Rhynzigt" door de „Leidsche Zwemclub" gegeven, kon niet op zulk gunstig weder bogen als verleden jaar. Thans nam het concours, nadat de loting had plaats gehad, om halféén eon aanvang onder bege leiding van een aardig briesje, gepaard met eene vrij langdurige, zjj Ret dan ook geen sterke regen bui, hetgeen blijkbaar van invloed was op den toevloed van toeschouwers, die daardoor meer in den loop van den wedstrijd kwamen opdagen, al was de opkomst bij het begin echter ook reeds niet onbelangrijk te noemen. In tegenstelling met verleden jaar, was onder de aanwezigen de schoone sekse ditmaal sterk vertegenwoordigdeen bewijs dat de jeugdige ver eeniging zich meer en meer in de belangstelling harer stadgenooten mag verheugen. Z(j heeft getoond deze volkomen waard te z(jn, en door de regeling van het feest èn door hetgeen z(j in het werk had gesteld om het den bezoekers aangenaam te maken, althans voor zooverre het haar zelve mogelijk was. Voor wat de bezoekers onderling aangaat kan zjj niet instaanwant bijna altijd en overal zal men persoHen vinden, wier voorkomendheid te wenschen overlaat tegenover dames, wat het in gebruik nemen van stoelen betreft. De grootere opkomst der dames is ongetwijfeld tevens wel daaraan toe to schrijven dat door het bestuur was bepaald dat de mededingers aan dezen wedstrijd zich te water moesten begeven gekleed met zwembroek, tricot met schouderbedekking en pantalon tot beneden de knie. Ook van buiten de stad was de aandacht op dezen wedstrijd gevestigd, want bekende zwemmers uit Delft, Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Den Haag en Gouda waren naar hier gekomen om naar de prijzen in de nationale nommers mede te dingen, waarbij zich slechts twee Leidenaars aansloten. Er werd dan ook kranig gezwommen; men be- kampte elkaar den palm der overwinning om het hevigst, herhaaldelijk aangevuurd door de enthou- siastische kreten, welke opstegen uit de toeschou-, wers, die eindelijk weer door den warmen zonne schijn werden gekoesterd. De wedstrijd werd besloten met verschillende waterspelen, waartoe de deelnemers zich in aller hande bespottelijke kostumes hadden gestoken, welke den lachlust van het publiek grooteiyks opwekten, evenals de meermalen mislukte, maar koddige pogingen om in eene tobbe vooruit-, of om op

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1