Gemengd Nlcawii Evenals in verschillende andere gemeenten zal de hoer Okhuysen ook hier ter stede, te beginnen met a. s. Maandag, eene reeks voorstellingen geven met zyn „Fantastisch, illusi onistisch, mechanisch Theater." Volgpns het oordeel dor pers zjjn die voorstellingen oen bezoek over- waardig, zoowel om de schoone decoration, als om de schitterende verlichting der verschillende num mers van het ryke programma. De vertooningen zoo lezen we spreken van een streven naar vooruitgang, van eene benijdenswaardige volharding om steeds meer te voldoen aan de eischon van het waarlijk schoone. De Kristal Diamant Tableaux zjjn het glanspunt der voorstellingen en worden bijna geëvenaard door het ryk der illusion. Al het schoone kan evenwel niet genoemd worden en, vertrouwende op den naam Okhuysen, begeve men zich dus naar do Stadszaal, om daar met eigen oog zich van het schitterende geheel te gaan over tuigen In de afgeloopen week zijn hier ter stede aangegeven 4 gevallen van mazelen. Sterfge vallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" genomen 1286 zwembaden door heeren en 56 door dames. Do temperatuur van het water is 21° Celsius. In ons derde blad hebben weeene uitvoerige plaats ingeruimd voor eene roerende, onopgesmukte lijdensgeschiedenis, ontleend aan het „Sociaal Weekblad", en handelendo over oen Noord- Brabantschen pachter, die, ongelukkig goworden buiten schuld, op het punt staat, van havo en goed beroofd, door zjjn onmenschelijken pachtheer naakt aan den dyk te worden gezet. Wjj kunnen daaraan hier thans toevoegen dat de man nog geholpen en gered kan worden. Zooals de heer Bruinsma mededeelde, is reeds door vrienden ter plaatse ƒ7000 beschikbaar gesteld. Maar nog moet f 2570 worden gevonden. Dan kan de man weer voor zeven jaren inhuren tegen een pacht prijs, dien hy in 't vervolg vermag op te brengen en waarvoor enkele buren borg bly'ven. Met een beroep op de min of meer welgestelden onder de lezers, doet het „Sociaal Weekblad" eene poging om die som bjjeen te brengen. Gelukt zij, dan blijft de man op zijne hoeve, met zijn gezin eene goede toekomst tegengaande. Vindt de roepstem voldoende gehoor, dan zal door velen worden goed gemaakt wat één slecht mensch misdreef. De uit gever van genoemd blad, de hoer H. D. Tjeenk Willink, te Haarlem, en de redactie zelve verklaren zich tot de ontvangst van bijdragen bereid, evenals de heer A. Van Eek, hypotheekbewaarder alhier. Reeds zyn er enkele giften ingekomen. Ook in de gemeente Oegstgeest is door den burgemeester bevolen, dat alle losloopende honden moeten voorzien zijn van een muilkorf. Door do politie te Katwijk is proces verbaal opgemaakt tegen een aldaar inwonenden belastingschuldige, omdat hy getracht had zynen inboedel op slinkscho wyze uit zyne woning te brengen, ondanks er een garnizaire was inge kwartierd. Vloed te Katwyk Z. 10 Juli - 5.37 M. 11 - 6.15 D. 12 - 6.53 W. 13 - 7.30 Deze uren golden, mot een klein verschil, zoo wel vóór den middag als na don middag. Men meldt ons uit Zwammordam van heden: In de afgeloopen week heeft zich in Oud-Bodegrave, gemeente Zwammerdam, een geval van miltvuur voorgedaan by een zwart-bont kalf, toebehoorondo aan J. Kraan, veehouder aldaar. Bedoeld kalf liep in de weide en na den dood heeft men geconstateerd dat hot aan miltvuur leed. Op last van den plaatsvervangenden districts-veearts is dit kalf dadelyk verbrand. Zulk verbranden gaat evenwel met veel moeite en inspanning gepaard. Een 3-jarig meisje plukte gistermor gen eenige rozen in een tuintje van een hofje op de Hoefkade te 's-Hage. Do eigenaar der bloemen werd daarover zóó driftig, en rukte de rozen met zooveel geweld uit het handje van het kind, dat hy haar den pols brak. Heelkundige hulp moest wor den ingeroepen. Zekere juffrouw aldaar moet zich door kolendamp van het leven hebben beroofd. Zy werd door haar man dood op hare kamer gevonden. aan Zee: D. 14 Juli - V. 15 - 16 - 17 - Z. Z. 8.30 9.30 10.30 11.30 Gisterochtend had te Ou d-D e I f t s h a ven de loodgiotorsknecht C. A. v. K., bezig zyndo met het verrichten van werkzaamheden op het pand „Holland", hot ongeluk naar benedon te storten. Hy was onmiddellyk eon lyk. Van K. was een braaf, oppassend man, en laat eene weduwe met 3 kinderen na. In het Kurhaus te Scheveningon heeft men dezer dagen opgemerkt de ex-keizerin Eugénie, die, vergezeld van den hoer Piétri, een halven dag uit Amsterdam naar de rosidentie was overgekomen. Te Scheveningon vertoeven thans 1356 vreemdelingon met 229 dienstboden. Omtrent de ongeregeldheden te Woensdrecht, waarby één persoon gedood zou zyn, wordt aan do „N. R. Crt." geschreven: By gelegenheid der kermis of jaarmarkt te Putten (Belgische grenzen) zijn er onaangenaamheden ont staan tussclien Puttorscho en Woensdroclitsche jongens (grootendeels polderwerkers), waarbij hot schoone geslacht eene hoofdrol speelde. Dit heeft aan enkelen van eerstgenoemde gemeente aanleiding gegeven om by de Woensdrechtsche kermis lucht te geven aan hunno verontwaardiging. Gewapend met .yzoren ringen, welke door middel van eene veer aan de handen worden bevestigd, hebben zy, verhit door drank, tweespalt gezaaid en met behulp van dat wapen er rechts en links op ingehakt. By hot algemeen gevecht, dat hierop volgde, zyn vry ernstige wonden aan weerszyden toegebracht. Van doodelyk treffen is echter geen sprake. Het aanvankelyk bericht, dat één persoon, en, zooals later te Bergen-op-Zoom word medegedeeld, dat drie personen aan bekomen verwondingon overleden waren, kunnen wy ten stelligste tegenspreken. Goen enkele verwonding is zorgwekkend, hoewel het aan tal gekwetsten, of beter gezegd „toegetakeldon" vry groot is. Do onmiddellyk toegesnelde maróchaussées hebben by dezo gelegenheid een der daders in han den gekregen. Omtrent den drieroudigen moord te Roubaix blykt uit de latere berichten van heden dat hot Vrydag op een biljet, hetwelk in do straten van Roubaix werd rondgevent, heette dat de moor denaar door de plaatselyke gendarmerie gevat was te Hem; maar ook dezo geruchten scbynon van allen grond ontbloot, hoewel men van meening is dat Slot zich weldra in handen der justitie zal be vinden, omdat hij noch geld noch verraommings- kleederen te zyner beschikking heeft. Slot is geboortig van Voiscreville in hot arron dissement Pont-Audemer en verloor zyne moeder toen hij goboron werd. Zyn vader, een Belg, wilde zich toen van hom ontdoen, maar een kameraad van eerstgenoemde kreeg medelyden met het kind en besloot, ook omdat zijne vrouw do min van het knaapje was, het aan te nemen. Deze pleegvader is nog in leven en zeer getroffen over het gebeurde. De tante der jeugdige slachtoffers is overgekomen om do lyken, welke beneden in het huis, waar do misdaad gepleegd werd, liggon, te zien, en was zeer ontroerd. Wat mejuffrouw Merchió betreft, deze heeft hare tegenwoordigheid van geest behouden, maar klaagt over hevige pynen in den rechterarm. Gisteren is zy bevallen van een dood kind van het mannelyk geslacht. Telegrammen. PARIJS, 8 Juli, 's avonds halftien. (Gas.) De artike len van sommige dagbladen hebben, hoowel niet het gewonschte, dan toch eenig gevolg gehad. Gis teren waren reeds tal van nieuwsgierigen, die geen kennis droegen van het tegenbevel, aan het station, doch zagen slechts drie gewone officieren vertrek ken. Ook begaf men zich naar het Hotel du Louvre, waar Boulanger woont. Een generaal in uniform, die van de teraardebestelling van generaal Richard huiswaarts keerde, werd begroet met den kreet: „Leve generaal Boulanger!" Te vyf uren was do weg van het genoemde hotel tot het station zwart van nieuwsgierigen; hun aantal bedroeg ongeveer een vyftienduizend personen. De politie nam hiel en daar voorzorgsmaatregelen. Toen eindeiyk generaal Boulanger te halfacht uit het hotel kwam, daverde de lucht van hoezees en met hoeden en zakdoeken werd gewuifd. Het rytuig reed evenwel zóó snel, dat van eene mani festatie in den waren zin des woords geen sprake zyn kon en ook aan het station waren de bewe gingen van den ex-minister daartoe te snel. Onder de vrienden, die hem daar de hand drukten, be merkte mon noch Clemenceau, noch Camillo Pel- letan, noch Laisant of zelfs niet Henry Rochefort. Na het vertrek van den held van don dag ging de menigte spoedig uiteen. Men meldt dat te Clermont-Ferrand door een doel der bevolking eene demonstratie zal gehouden worden by de komst van den generaal aldaar. LEIPZIG, 8 Juli. Kloin en Grebert zyn behalve tot tuchthuisstraf voor tien jaren tot eerloosheid veroordeeld. LONDEN, 8 Juli. De beurs alhier zal morgen 9 Juli gesloten zijn. PARIJS, 9 Juli. Gisteravond by het vertrek van generaal Boulanger naar Clermont-Ferrand, word hier eone groote demonstratie gehouden. Eene volksme nigte, omstreeks 80,000 personen sterk, bezette de toogangen naar het „gare de Lyon." Zoodra de ge neraal was aangekomen, werd de deur van het station opongobrokon en het perron bezet. De wag gons en de locomotieven werden met geweld door de menigte onder eone onbeschrijfelyke opgewon denheid vormeesterd. Yele manifestanten wilden Boulanger verhinderen te vertrekken. Intusschen kon geen enkele trein het station binnenloopen. Omstreeks kwartier vóór tienen kwam eene storke afdeeling politie-agenten, welke, door de troepen ge steund, er in slaagde het grootste gedeelte der rumoormakers naar den uitgang terug te dringen. De stationschef liet Boulanger toen stappen op de locomotief, welke zonder rytuigen vertrok. De menigte verliet toen het station onder het zingen van de „Marseiliaiso" en „II Reviendra." Evenwol bleef het volk nog byeen voor het station en hield eene manifestatie op het plein van de Bastille. By de brouwery van Grubor kwam het tot eene botsing met de politie, maar verder werd de orde niet gestoord. TIRNOVA, 9 Juli. Prins Ferdinand van Saksen- Coburg-Gotha heeft de modedooling zyner benoeming tot vorst van Bulgarye aldus beantwoord Ik ben trotsch op en dankbaar voor het besluit der Sobranje. Ik hoop my het vertrouwen van een zoo edel volk waardig to betoonen. Ik ben boreid aan uwe roepstem gehoor te geven en naar Bulgarye te komen, ten einde myn leven te wyden aan het geluk en den voorspoed van Bulgarye, zoodra de verkiezing door de Porte is goedgekourd en door de mogondheden is erkend. TIRNOVA, 9 Juli. Hot antwoord van prins Fer dinand van Coburg aan de Sobranje (zie Bulgarye) wordt aldus opgevat, dat, wannoer de poging om de goedkeuring van alle mogendheden te erlangen, schipbreuk lyden zou, de vorst niettemin, na de goedkeuring en op aanraden van slechts eenige mogendheden, naar Bulgarye komen zal. Naar men in laatstgenoemd land meent, zal hieromtrent binnen vier weken beslist worden. Do telegrammen van dankbetuiging, aan den prins gezonden, dragen het opschrift: „Aan Zyne Koninklyko Hoogheid Vorst Ferdinand van Bulgarye, Prins van Coburg-Gotha." Hot geschil tusschen de ministers en de regenten duurt voort. Pogingen tot het verkrygen een6i- goede verstandhouding tusschen de regenton en Radoslavov en Nikolajev worden aangewend, doch de hoop op goeden uitslag is zwak. LEIDEN, O Juli. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidwestenwind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 26° Celsius 78.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8uren 21° C. 69.8° F.; 'smidd. 12 uren 20° C. 68° F.; 's namiddags 4 uren 22° C. - - 71.6° F. De uitslag der overgangsexamens aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes alhier is als volgt: lste klasse, 28 leerlingen; onvoorwaardolyk be vorderd 20, voorw. 5, niet bevorderd 3. 2de klasse, 23 leerlingen; onvoorw. bevorderd 20, niet bevorderd 3. 3de klasse, 20 leerlingen; onvoorw. bevorderd 15, voorw. 4, niet bevorderd 1. 4de klasse, 11 leerlingen; onvoorw. bevorderd 6; voorw. 3; niet bevorderd 1. Over het bevorderen van ééne leerling, die de school zou verlaten, werd niet beslist. Voor het eerste admissie-examen hadden zich aangemeld 30 candidaten, nl. 27 voor de lste klasse, waarvan 26 werden toegelaten; twee candidaten voor de 2de klasse, waaronder ééne voor enkele vakken, en ééne vakleerling voor de 3de klasse, die toegelaten werden. Maandag 11. zijn de graven der HH. Marte laren van Gorkum, te Briolle, bezocht door 195

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2