N°. 8401. Maandag 11 JTmli. A°. 1887. Dit mtmer bestaat uit Drie Bladen. Leiden, 9 Juli. LKI DSCII |f|§DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maandon1.10. PraDCo per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. De heer W. A. P. Nonhebei, candidaat in de godgeleerdheid alhier, heeft met gunstig gevolg het kerkelyl; voorbereidend examen afgelegd. In hare gisteravond in het Nutsgebouw ge houden vergadering zijn door de liberale kiesver- eeniging „Het Algemeen Belang" tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad ge steld: mr. S. J. Fockema Andre®, mr. N. K. F. Land, J. J. Van Masyk Huiser Van Boenen, F. A. Verster Van Wulverhorst, mr. N. L. J. Van But- tingha Wichers, dr. G. Zaalberg en dr. T. Zaayer, allen aftredende leden. Tor vervulling van de overige plaatsen werden als candidaten gekozen de heerenA. Koetser en mr. J. J. Hchneither voor het witte stembiljet; de heeren J. A. Van Hamel en A. L. De Sturler voor het blauwe stembriefje. De uitslag van het voor do Hoogere Burger school voor jongens alhier gehouden admissie exa men is, dat zjjn toegelaten tot de eerste klasse 29 adspiranten en 15 voorwaardelijk, terwijl er 13 afgewezen werden. Tot de 3de klasse werd 1 ad- spirant voorwaardelijk toegelaten. Wederom is een der weinige nog in leven zijnde oudstrijders uit den Belgischen opstand niet meer. De metalen-kruis-ridder G. J. Dam is heden alhier in den ouderdom van 80 jaren overleden. Het tegen a. s. Dinsdag op Zomerzorg aan gekondigde derde buitengewoon harmonie-concert der stafrauziek van het 4de reg. inf., onder directie van den heer Hann, wordt, blijkens nadere aan kondiging, uitgestold tot Dinsdag 19 Juli. Het muziekcorps der grenadiers namelijk is onverwacht verhinderd geworden het vijfde zomerconcert te geven op den eerst daarvoor vastgestelden datum en zal zich nu Dinsdag 12 Juli op Zomerzorg doen hooren. Met genoegen zal men vernemen dat onze „3-October-Vereeniging" opeens 81 nieuwe donateurs is rijker geworden, en wel door toetreding van 81 Amerikaansche heeren, allen afstammelingen van Nederlanders, die vóór 1675 hun Vaderland ver wisselden met de Nieuwe Wereld. Het behoeft geen betoog dat de commissie zeer is ingenomen met dit heuglijk feit, waaruit zulk eene groote belangstelling in het streven der Vereeniging spreekt; maar zeer zeker ware het wenschelijk dat dit voorbeeld, ge geven door hen, die over den Oceaan zich zooverre van hier bevinden, navolging vond by zoo tal van stadgenooton zeiven, die nog niets van zich lieten merken en op wier steun men in de eerste plaats had mogen aanspraak maken. Dat nu alle Leide- naars, nog geen lid zynde, zich aangespoord mogen gevoelen tot de vereeniging toe te treden! Niet onmogeiyk is het dat velen kennis willen ma ken met de namen van hen, die in de Niouwe Wereld zulk een levendig belang in onze geschiedenis toonen te stellen. Wy laten ze daarom hier volgen. Het zyn allen geen onbekende namen Thomas Francis Bayard, Gerard Beekman, Van Brunt Bergen, Rev. Cornelius Ryckman Blauvelt, Louis Vacher Booraem, Samuel Decker Coykendall, Thomas De Witt Cuyler, John Watts De Peyster, Abraham Van Dijck De Witt, Thomas Dunkin De Witt, Rev. Joseph Rankin Duryee, Irving Elting, Eduard Elsworth, John Cornelius Hasbrouck, Joseph Perrot Hegeman, W. A. Ogden Hegeman, Pierre Van Buren Hoes, Rev. Roswell Randall Hoes, Har- manus Barkaloo Hubbard, Thomas Hun, Richard Mentor Jacobus, Joremiah Johnson Jr., Edgar Knic kerbocker, Charles B. Lansing, John Townsend Lansing, Joseph Alexander Lansing, Abraham Lott, Theodore Miller, John Paul Paulison, Henry M. Polhemus, Danisl Bennett, Robert Barnwell Roose- ftze jouraat wordt dagelijks, mei uitzondering ran gon- en feestdagen, uttgegeren. velt, Robert Barnwell Roosevelt Jr., Augustus Schoonmaker, George Washington Schuyler, Hiram Edward Sickels, John H. Starin, Thomas Storm, General William Scudder Stryker, Peter J. Stuyve- sant, James Suydam, Lambert Suydam, Garret Adam Van Allen, Lucas L. Van Allen, William Van Al- styne, John Henry Van Antwerp, William Meadon Van Antwerp, William James Van Arsdale, Charles H. Van Benthuysen, Lincoln Van Cott, Walter L. Van Denburgh, Charles Albert Vanderhoof, David Augustus Van der Veer, Charles Henry Van De- venter, Thomas Kittera Van Dyke, Amos Van Etten, Edgar Van Etten, Louis Bevier Van Gaasbeek, Theodore Van Wyek Van Heusen, Francis Charles Van Horn, William Van Orden, Nicholas Van Slyck, Rev. John Garnsey Van Siyke, Bennet Van Syckel, Brevet Major-General Stewart Van Vliet, Bartow White Van Voorhis Jr., Menzo Van Voorhis, Hooper Cumming Van Vorst, James Bartis Van Woert, John Voorhees Van Woert, John Voorhees Van Woert Jr., Stephen Van Wyck, John Barnes Varick, John Leonard Varick, John D. Vermeule, Judah Back Voorhoes, John R. Voorhis, Fletcher Vosburgh, Garret Dorset Wall Vroom, Evert Jansen Wendell en Jacob Wendell. Gedurende do vorige week zyn dagelyks in de Stedelyke Werkinrichting alhier opgenomen van 30 63 volwassen personen en van 9 13 kinderen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar den Kongo-staat, door middel van het stoomschip „Afrikaan", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Woensdag-morgen om 9.38 bezorgd zyn. Do Engelsche mail, met beri-Iiten uit Indië, wordt morgen(Zondag)ochtend alhier verwacht. By beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, zijn in de vroe ger benoemde commissie, belast met het afnemen van examens in de Franscho taal, voor zoover be treft do in de maand Augustus, en, des noodig, ook in het laatst van Juli, door haar af te nemen examens, alsnog benoemd tot leden: de plaatsver. vangende leden A. Gauthey, leeraar aan de H. B.- school te Zaandam, en A. H. W. De Bock, leeraar aan de H. B.-school mot 5-jarigen cursus te's Hage; tot plaatsvervangende ledenP. Werkman, leeraar aan de H. B.-school met 5-jarigen cursus te Leiden, en A. Sunier, leeraar aan de H. B.-school met 3-jarigen cursus te Rotterdam. De collecte voor den gewapenden dienst bracht te Oegstgeest op de som van 41 en te Voorhout 9. Men schryft ons uit Voorhout, d. d. 8 Juli: Hedenmorgen kwam alhier aan de nieuwe stoom boot van Noordwyk, welke door den weleerw. heer Van Lynschoten, pastoor dezer gemeente, naar Amsterdam was gezonden om een tachtigtal woes- moisjes uit het R.-K. weeshuis aldaar af te halen, die dezen dag by Z.-W.-Eerw. zouden doorbrengen. Te 9 uren aangekomen, begaven zy zich onder geleide van drie Eerw. Zusters van liefdadigheid naar de kerk, woonden den dienst by en hieven een prachtig koorgezang aan, na afloop waarvan zij door Z.-Weleerw. hartelyk welkom werden ge- heeten en op koffie, brood enz. enz. werden onthaald. Te ongeveer één uur begaven zy zich weder per boot naar Noordwyk om de Noordzee, nog nooit door haar gezien, te aanschouwen en welke een machtigen indruk op die jeugdige meisjes teweeg bracht. Aan het badhuis aldaar werden zy door aldaar aanwezige heeren onthaald op limonade en koek, waarna zij naar Voorhout per boot terug keerden om aldaar het middagmaal by genoemden geestelyke te gebruiken, en van daar weder te zes uren vertrokken. Het is ondoenlyk te beschryven de vreugde, de blydschap, welke op het gelaat dier ouderloozen te lezen stond, alsmede hare dankbaarheid voor PB.ÏJS DEE ADVERTENTIEN: Van 1—6 regel» 1.06. Iedere regel meer/ 0.174. Grootere lettere naar plaaternimte. Voor het incaa- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. den blydon dag, haar door don weleerw. heer Van Lynschoten bereid. Het was in zeker opzicht, hoe blyde die gezichtjes ook stonden, toch aandoenlyk een tachtigtal dier meisjes allen in hetzelfde kostuumzwart boven kleed met witte boezelaars, doekjes en mutsen, te aanschouwen, allen het kenmerk dragende van de goede zorgen aan haar besteed. Heil het land, waar dergelyke inrichtingen bestaan! Heil het land, waar personen worden aangetroffen, die, met liefde, jonge ouderlooze kinderen, gelukkige dagen beroiden! Aan het overgangs examen van het lste naar het 2de studiejaar by den hoofdcursus te Kampen hebben de volgende onderofficieren voldaan. Zy zul len worden voorgedragon om I October a. s. in de 2de kl. te worden geplaatst. Voor de inf.: jhr. P. A. Alting Von Geusau, C. J. Boon, J. E. Collard, D. Van Dompseler, A. J. Van Gruting, A. H. Van der Hoeve, E. H. Hubors Van Assenraad, M. D. J. De Jongh, D. Van der Keilen, W. De Laet, L. G. De Lagh, L. Levinson, C. G. S. Muller, G. K. Mül- lor, W. J. Prins, A. J. J. G. Prinsen, S. H. J. W. T. Schuak, G. A. Soeteman, D. Toekamp Lammers, S. L. J. Verschoor, J. Vethake, J. W. C. Vuyk,D. A. N. Van der Wedden en H. S. Wontink. Voor de administratie in O.-I.: A. J. A. Brandon Bravo, B. W. A. Fransella, L. C. D. Van Ginkel en F. W. J. Van Hombracht. Niet voldoende voor de inf. 2 en voor de admi nistratie in O. I. 2. De overgangs examens aan den hoofdcursus te 's-Hortogënbosch hebben hel navolgende resultaat opgeleverd: Den lsten October a. s. zullen plaats nemen in do 2de kl. van de inf., de sergeanten Van Buuren, Reitsma, De Boer, Van Bak el, Kroes, Schanzleh, Rynvaan, De Visser, De Vos, Van Straa- ten, De Roever Kröber, Dekker, Kanaar, Peltzer, Ryntjes Van Nessen, Dibbetz, Canter Visscher, Elhorst, Op 't Eynde, Zeper en Van Schmid. Vijf onderofficieren zullen andermaal de lessen van het lste studiejaar moeten volgen. In het „Rott, Nbl." komt een ingezonden stuk voor van Veritas in verband met „de verwyde- ring van jhr. De Sturler van het Departement van buitenlandsche zaken", van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van bovenstaand feit wordt wederom de aandacht op bovengenoemd Departe ment gevestigd. 'tSchyntdaar byzonder vreemd toe te gaan. Vroeger wilde men daar niet dood en ook niet weg gaan. Thans zyn de bordjes verhangen de een gaat dood, de ander moet voor gezondheid met verlof, een derde had er genoeg van en zocht wat anders, een vierde wil er uit zonder dat; „Promotie's volgen elkander in grillige wanorde, op, zonder dat in de meeste gevallen de oorzaak is te doorgronden. Jhr. De Sturlor aan den dyk gezet omdatEn zou er niet iets anders te doen zyn? Hoe is het met het archief, waar een onder geschikt ambtenaar om zyne noeste vlyt zulk eene in het oog vallende geldelyke promotie maakte? En met den catalogus van de bibliotheek» waarvoor een jaar of wat geleden een ambtenaar commies werd en eon hulpbeambte werd aange steld? Men hoort er niets van; 't wordt tyd, meer dan tyd, dat er een einde komt aan die raadsel achtige wijze van handelen, waarover de Haagsche bladen hardnekkig het stilzwijgen bewaren." - Z. M. heeft aan mr. L. Ph. C. Van den Bergb, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Adel, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem als zoodanig bewezenaan mej. M. L. Schrüdors, geboren te Wegberg (Pruisen), vergunning verleend tot het geven van lager onderwys, mits zy overigens aan de by de wet gevorderde vereischton voldoet.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1