uit een oud Psalmenboek. Toen het kind met de boter thuisgekomen was, ontdekte moeder de vrouw dat er tusschen de bladen papier een muntje van f 50 zat; zij ging dit aan den winkelier terug- brongen. Deze, dio het Psalmenboek onder oud papier had gekocht, deelde met haar het buiten kansje en schonk haar f"5; zy kon hot goed gebruiken(Mb.) Gisteravond werd in het Huygens- park to 's-Hage, de kastelein W., wonende in de .lava-straat, mishandeld door zekeren B. Toen laatstgenoemdo in den afgeloopen nacht op straat liep, werd hy op zyne beurt ernstig met een broodmes gestoken door een bij de politie on gunstig bekend staand persoon, V. genaamd, welke verwonding eene wraakoefening schijnt te zjjn geweest over de mishandeling in het Huygenspark. De dader is, met behulp van militairen, naar het politiebureel aan de Nieuwe Haven gebracht, alwaar ook gedeponeerd is het met bloed bevlekte brood mes, dat in twee stukkon gebroken was. Ter tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam zjjn op de tijdelijke ten toonstelling van vruchten, gisteren geopend, slechts twee inzenders, on op die van boter en kaas, ook gisteren geopend, 14 inzenders voor boter en 10 voor kaas. Heden worden de veldkeukens in dienst gesteld en wordt de minister van oorlog verwacht. Onge veer 400 militairen zullen op het terroin aanwezig zijn. Sedert eenigen tijd heeft zich onder de militairen te Amersfoort eene ontevredenheid geopenbaard, die te voren nooit is waargenomen. In het laatst der vorige week heeft een 55 tal manschappen den troop verlaten. Zaterdag werd op de deserteurs onder de gemeente Hoogland eene for- meele jacht gemaakt, waarbij het slechts gelukte 6 a 7 man aan te houden, die, met den fouragej strik aan het paard gebonden, by het corps werden teruggebracht. De overigen wisten in de korenvel den te ontkomen. Van oen 13-tal zjjn verzoekschrif ten ingekomen, om bij een van de eskadrons huza ren te worden overgeplaatst. Ook onder de gegra dueerden moot ontevredenheid bestaan, die evenwel nog niet uit daden is gebleken. (Utr. Dbl.) Twee mannen gingen in eene roeiboot in den Ryn by Arnhem varen en zwemmen. Een hunner, zekere Lucas, metselaar van beroep, is daarby verdronken. Hjj laat eene vrouw met vyf kinderen achter. Zyn lyk is nog niet opgevischt. Een invalide, die te Bronbeek ver pleegd werd, is door den trein uit Arnhem te Velp overreden en onmiddellijk gedood. Omtrent de vreeseiyke misdaad te Spa, vernoemt hot „H. Dgbl." nader: In de buurt staat het vóór eenige jaren door moj. Van der Auwera gestichte kasteel Val Kose. De eigenares overleed ten vorigen jare zonder recht- streeksche erfgenamen na te laten en de zogels werden gelegd, in afwachting dat hare nalatenschap, welke naar 't schijnt zeer aanzienlijk is, geregeld was. De heer Lambrette, een achtbare ouderling van 65 tot 70 jaren, werd aangewezen om den eigen dom te bewaken. Hij vestigde zich in eene der kamers van de villa en vertoonde zich op bepaalde uren, om water te halen of zijne maaltijden te gebruiken. Dinsdag zag men hem niet. "Woensdag evenmin en zijne afwezig heid trok de aandacht zijner familie. De deuren werden geopend, de meubelen verbrij zeld gevonden, en de grootste wanorde heerschte in al de vertrekken. Eene som van 3000 fr. was gestolen. In do slaapkamer van Lambrette gekomen, werd men door een gruwelijk schouwspel getroffen. Het bebloede lyk van den armen waker lag in een zetel, overdekt met epne matras van zjjn bed, welke men er opgeworpen had. Drie revolverkogels, in het hoofd en in de borst, hadden den ongelukkige gedood. De moordenaars moeten beproefd hebben het lyk by de tafel te zetten om te doen gelooven dat hy schrijvende verrast werd, want het lyk hield eene pen in de hand. De matras was geheel met petroleum doortrokken, hetgeen doet gelooven dat zy voornemens zyn ge weest het huis in brand te steken, om de sporen der misdaad te doen verdwijnen. Geheel Spa is door deze misdaad in opschudding. Uit Antwerpen wordt, d.d. 5 Juli, ge meld Eene vreeselyke ontploffing van naphtha heeft hedenavond plaats gehad tegen halfnegen in eon winkel in drogerijen in do rue Large. Het huis werd door de ontploffing verwoest en tevens ontstond er brand. Het geheele huisgezin van den drogist en eene familie, welke eveneens het huis bewoonde, werden onder de puinhoopen bedolven. De drogist en zijne vrouw zijn er van onder te voorschijn ge haald en de laatste alleen was ernstig gewond. Hen denkt dat nog zes of zeven personen en daarbij de twee kinderen van den drogist onder het puin lig gen. Het grooton ijver worden door de brandweer mannen pogingen tot redding in hot werk gesteld. De burgemeester, leden van den stedelyken raad, de gendarmerie en de politie zyn op de plaats dos onheils. Eene dichte menigte staat opgopakt in den omtrek van het vernielde huis en kykt naar den brand, welke nog niet gebluscht is. Naar men be weert, is nog een slachtoffer, eene dame, zwaar ge wond van onder het puin gehaald. De cholera is weder in Italië ver schenen. Een matroos bracht haar uit Catania naar Rocella in het district Eeggio over. Zestig percont der aangetasten zyn reeds overleden. De bewoners vluchten in allo richtingen. Volgons oen te Madrid ontvangen bericht uit Las Palmas, op de Kanarische eilan den, is het dorp Aguinees, op 28 kilometer van daar gelegen, door rebellen in brand gestoken. De kerk, het gemeentehuis en de schoolgebouwon zyn in de asch gelegd. Een drama te Wee n en. Eene dame had haar man verloren en nu kwam hare oudere, ongehuwde zuster by haar inwonen. De woduwo word gek en in een gesticht verpleegd, maar na Kerstmis als geheel genezen ontslagen. Eergisteren namen beide zustors, respectievelijk 52 on 62 jaren, een rijtuig en reden daarmede naar den Donau by den Kahlenberg; daar gekomen zonden zjj het rjjluig weg, bonden zich aan elkaar vast en lieten zich in de rivier zakken. Een spoorwegconducteur slaagde er in eene der zusters het was do krankzinnige nog levend, hoewel bewusteloos, uit het water te halende andere was reeds dood. De geredde sprong, toen zy tot- zich zelve was teruggekeerd, weer in de rivier, maar werd er weer uitgehaald. Zjj zal nu naar het gesticht worden teruggezonden. Eene d ep e ch e u it B o r d e a u x van den 5den Juli meldt dat opnieuw een onweder boven de stad en hare omstreken heeft gewoed. Vele huizen werden door den bliksem getroffen en brandden af. Te Jasz Bareny, in Oosten rjjk-Hon- garjje, is gisteren gedurende het onderwijs, dat den pionniers werd gegeven, eene dynamietpatroon ontploft, naar het schynt door eene verkeerde be- dioning van den geleiddraad te Bixford. Er zjjn veertig gewonden, waarvan zeven en twintig ernstig -zyn gekwetst. Het aantal dooden bedraagt acht. Onmiddellijk heeft men de gewonden behandeld naar den aard hunner kwetsuren. De minister van oorlog begaf zich naar de plaats van het ongeluk. BUITfclNLAND. FraukrJIk. De ministerraad, gisteren onder voorzitterschap van president Grévy gehouden, hield zich bezig met de begrooting van inkomsten en uitgaven. In vergelijking met de begrooting van 1887 is op do nieuwe begrooting 160,000,000 franken bezuinigd. De begrootingscommissie heeft zich in beginsel verklaard voor het ontwerp om de proef te nemen met de mobilisatie en de byeentrekking van een legercorps, onder voorbehoud later den termijn daarvoor te bepalen. De Kamer en de Senaat hebben ontwerpen aan genomen, waarbjj de rechten op alcohol, tot 30 November a. s., van 30 op 70 fr. worden gebracht. Do Kamer van Afgevaardigden verleende gis- toren, met 467 tegen 41 stemmen, hare goedkeuring aan art. 3 der militaire wet, waarbij de duur van don dienst op 3 jaren wordt bepaald. De heer Rouvier diende een gewijzigd budgot in, waaruit blijkt dat noch tot eene leening, noch tot nieuwe belastingen de toevlucht behoeft genomen te worden. Het nieuwe kabinet heeft het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven hersteld, uitsluitend door het invoeren van bezuinigingen. Dultschland. Keizer Wilhelm is te Ems gistervoormiddag aan gekomen. Do keizer reed in een open rjjtuig van het station naar het Kurhaus. By de voortzetting van het proces te Leipzig wegens hoogverraad werd voorgelezen eene verkla ring van het Pruisische ministerie van oorlog, waarin wordt medegedeeld dat zeer belangrijke plannen en schetsen zyn afgeleverd, welker geheimhouding voor Duitschland een onvoorwaardelijk vereischte was, omdat zij ingeval van oorlog den vijand nauw keurig konden inlichten aangaande de moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden. Sléchts door schending van hot ambtsgeheim kon Klem in het bezit dier inlichtingen geraken. De militaire des kundigen hebben zich bjj deze verklaring aange sloten; zy betoogon dat Klein in de gelegenheid was, aan Frankrijk nauwkeurige beschrijvingen te leveren. Uit de briefwisseling met Schnaebele blykt overtuigend, dat Klein hem veel nauwkeuriger be richten zond, dan hy wil erkennen. Hier bestaat eene grove schending van ambtsgeheimen, want vele der mededeelingen waren zelfs niet aan alle officie ren bekend en zjjn voor verdere openbare behan deling ongeschikt. Het getuigenverhoor is gesloten. Heden beginnen de pleidooien. De getuige Haas, uit Straatsburg, hoeft zich te Leipzig gistermorgen door ophanging van het leven beroofd. De Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het ontwerp betreffende de recru- teering van het loger. De minister president Beornaert verklaarde dat de regeoring is voor persoonlijken dienstplicht, maar toch niet wil dat alle burgers verplicht zijn te dienen, omdat daardoor de staatsdienst en de bediening van den godsdionst nadeel zouden ljjden. Verplichte krijgsdienst is in België mogelijk, want daarvoor worden te groote uitgaven vereischt. Hy wilde dus het stelsel van persoonlijken dienst zien toepassen behoudens verscheideno uitzonde ringen, vooral met betrekking tot onderwijzend personeel en seminaristendoch met dien verstande dat de vrijgestelden in tjjd van oorlog orden op geroepen voor speciale diensten by hospr alen, enz. Hy noemde dat stelsel rechtvaardig en populair. Ofschoon verder erkennende dat het beginsel zelf der plaatsvervanging by den krijgsdienst in het alge meen onzedelijk is, verklaarde de heer Beernaert toch dat de rogeering niet de kabinetsquaestie zal stellen, indien het ontwerp tot invoering van den persoonlijken dienstplicht niet wordt aangenomen. Oreot-Britannli Lord Salisbury verklaarde in de gisteim vond door het Hoogerhuis gehouden zitting, dat de ratificatie dor Engelsch-Turksche overeenkomst otreffende Egypte niet heeft plaats gehad, maar ok niet is geweigerd. „Sir Henry Drummond Wolff zeide hij verder, „heeft in last ontvangen Konst tinopol in den loop dezer week te verlaten, en in dezo last geving hebben wy geen verandering gebracht." In het Lagerhuis deelde sir James Fergusson mede dat Frankrijk het Britsche protectoraat over Dongarita bepaaldelijk heeft erkend. Met betrekking tot de overeenkomst -etroffende den handel in sterke dranken in de Noordzee zeide hij, dat de Regeering eene mededeeling van Neder land verwacht, zoodra laatstgenoemde ogendheid bekend zal zijn met do inzichten van België, Dene marken en Frankrijk over de door Duitschland voorgestelde veranderingen, welke reeds Engelands goedkeuring hebben verworven. Verder verklaarde hy: „Indien de Engr.lsch-Turk- sche conventie over Egypte mocht vervallen, zal geene subsidiaire overeenkomst daarvoor in de plaats treden. In geen geval kan er sprake zyn van eene nota, waardoor de zin der oorspronkelijke overeen komst wordt gewijzigd, of aan Engeland eenigerlei last of verplichting wordt opgelegd. Gfschoon de verlengde ratificatie-termijn is afgeloopon, wenscht Engeland zeer, zijne voornemens tegenover den Sul tan en de mogendheden te vervullenen daarom zou het de ratificatie niet afwijzen wanneer die mocht geschieden vóór hot vertrek van sir Henry Drummond Wolff, welk vertrek in elk geval over weinige dagen zal plaats vinden." „Het officiëele dagblad van Nicaragua," zeide hy ten slotte, „bevat een besluit, waarbij het verdrag van vriendschap en handel met Engeland wordt opgezegd. Dit verdrag loopt met 11 Juni 1888 ten einde." Na een debat van twee uren nam het Huis met 153 tegen 148 stemmen oen door de regeering be. stredon voorstel aan van den heer Atherley Jones om de zitting van het Huis te verdagen, ten einde nader het geval te bespreken, dat een meisje on rechtvaardig door de politie van onze-lelyke hande lingen zou beschuldigd zyn. De regeering had een gerechtelijk onderzoek beloofd, indien eene schrifte- telyke verklaring van het geval aan do overhf werd overgelegd. Het Huis werd dus verda -. ju

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2