N9. 83S8. X3oi2.«lei°cl£E.«>' X Juli. A0. 1887. Dit Bummer bestaat sit Twee Blades. Leiden, 6 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommora0.05. ftze igonzant wordt dagelijks, met uitzondering ran fan- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVER.TENTIEN: Van 1—6 regela 1.05. Iedore regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- aeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De uitslag van de heden gehouden overgangs. examens der leerlingen van de Hoogero Burger school voor Jongens alhier, is, dat van de 1ste tot de 2de k). werden bevorderd de leerliDgon: D. G. Stibbe, B. Coops, H. J. Spandaw, B. K. M. Ten Brink, M. De Graaf, E. Yon Bulow, N. Goud kade, H. G. M. Sonders, J. "Willinck, W. Verbrugge, H. J. Brommer, J. Klinkert, G. H. Hamersma, P. J. Couvée, F. Dagevos, J. W. Florijn, C. F. Schüdel, W. Voute, H. T. Damsté, C. J. M. v. d. Braak, B. J. M. Markx, A. Goekoop, H. A. Ter Heulen, C. M. Bejjerinok, F. C. Van Sillovoldt, F. A. Dee Jr., G. Le Poole, D. A. Kelder, E. C. P. Nicola, F. Vos, P. A. Meerburg, M. T. Ph. Waller Zeper en S. W. P. Van Sypveld. Voorwaardelijk worden, wegens onvoldoende vor deringen in één of meer vakken, bevorderd do volgende leerlingen: S. J. Le PooleH. C. Van der Horst, D. Wejjers, G. H. Cunaeus, H. H. Ter Meer, M. J. P. F. Kosters G. C. Van Nouhuys, E. H. J. Cunaeus, J. J. Ripping, D. J. J. De Koster, en voorwaardelijk voor enkele vakkon: R. Do Wilde, terwijl 7 leerlingen niet zjjn bevorderd. Van de 2de naar de 3do kl. bevorderd de leer lingen J. J. Van Leeuwon, F. C. H. Darlang, G. W. Vroede, M. G. Labree, J. Van Tubergen, H. Koopmans van Boekeron, H. G. M. Do Jongh, G. G. Bortel, T. Hameeteman, J. A. Mejjboom, L. J. Quant en J. D. Viruly, en voorwaardelijkA. P. Veldhuijzen, J. Dijkman en G. A. Ootmar, terwijl 11 leerlingen niet bevordord worden en voor enkele vakken 2. Van de 3de naar de 4de klasse bevordord do loerlingenP. Buitendijk, W. P. Petri, P. A. Driessen, A. G. Schilham, W. Tongborgen, H. T. A. Verhoef, L. A. v. Lelyveld, en voorwaardelijkC. H. J. A. Bredius en J. Hunger, terwijl niet bevorderd wer den 6 leerlingen en voor enkele vakken bevorderd E. W. J. Groen en L. H. F. Bertelvoorwaar delijk H. E. E. Chavannes en J. J. Planjer, terwijl niet bovorderd word 1 leerling. Van de 4de naar de 5de klasse bevorderd de leerlingen J. D. Filippo, W. E. Van Eek, L. Tinne- veld, C. H. Jeltes en M. Rappard; voorwaardelijk: A. F. Oostdijk, terwijl niet bovorderd werd 1 leerling en voor enkele vakken bevorderd werden do leor- lingen: B. H. J. Van Linden, K. J. M. Proot en W. L. Svvaan. Het examen voor apothekersbediende is to Breda met goed gevolg afgelegd door mej. N. M. J. Rodbard, van Leidon. Er bestaat golegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen om 9.38 bezorgd zijn. Hedenmiddag om halfdrie werd alhier op het terrein van het Laboratorium aan het Steenschuur, bij de Nieuwsteog, door prof. dr. Van Bemmolen de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw, dat aldaar zal opgericht worden en tot uitbreiding dienen zal van eerstgenoemd gebouw. De hoogloeraar sprak daarbij een toepasselijk woord. Het werk, onder beheer van den architect P. G. Lancel, voor de ijsbergplaats enz. is hedon gegund aan de wed. Meiman te Warmond voor de som van f 5845. De kapel van het 3de regiment huzaren, te 's-Hage in garnizoen, kapelmeester de heer L. M. Van Waasdijk, zal, evenals de kapel van het 3de reg. inf. te Breda, deelnomen aan den internationalen muziek - wedstrjjd 3 en 4 Oct. a. s. te Mechelen te houden. Uit Assen komt het bericht dat de heer L. Oldonliuis Gratama, oud-lid der Tweede Kamer, in den ouderdom van 72 jaren overleden is. In hem verliest Nederland een braaf en werkzaam man, terwijl zijn dood vooral door Drentes bewoners be treurd zal worden. In 1815 geboren, studeerde Lucas Oldenhuis Gra tama in de rechten aan de Groningsche universiteit, vestigde zich eerst als advocaat te Assen en be kleedde daar vervolgens verschillende rechterlijke betrekkingen. In 1867 werd Gratama door de liberale kiezers van Assen naar de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal afgovaardigd, en onafgebroken vervulde hij met grooten ijver dit ambt tot in het begin des vorigen jaars, toen redenen van gezondheid hem noodzaakten zijn ontslag te nemen. Gratama was een groot beoefenaar der geschie donis van Drente. Hjj was o. a. een der oprichters van het Oudheidkundig Museum te Assen, hoeft tal van werkjes over Hunnebedden doon verschijnen, terwijl ook enkele bijdragen over het Oud-Drentsche recht van zijne hand het licht zagen. Zijne tusschen- komst bewerkte dat de Nederlandsche Regeering de zorg voor de Hunnebedden, welke zeer verwaar loosd werdon, op zich nam. Bovendien was Gratama een ijverig medewerker van tal van rechtsgeleerde tijdschriften. De over ledene was ridder der orde van 'den Nederland- schen Leeuw. Zoowel het Provinciaal Friesch Genootschap als de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde te Leiden en do Société royale de numismatique te Brussel kenden hom het lidmaatschap toe. (Ilbl.) De Staatscourant van heden meldt: Bij koninklijk besluit van 3 Juli 1887 No. 31 is met ingang van 11 Juli 1887: lo. eervol ontslag verleend aan den heer J. G. Van den Borgh, op zijn daartoe gedaan verzoek, als minister van waterstaat, handel en nijverheid mot dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den Koning en aan den lande bowezen; 2o. benoemd tot minister van waterstaat, han del en nijverheid, de heer J. N. Bastort, lid van de Staten van Utrecht, te Maarseveen; 3o. de minister van marine F. C. Tromp onthe ven van de waarneming der function van minister van waterstaat, handel en nijverheid, hem tijdelijk opgedragen bij koninklijk besluit dd. 7 Juni 1887 No. 4, mot dankbetuiging voor do gedurende die waarneming aan den lande bewezen diensten. Hot stoomschip „Batavia", van Java naar Rotterdam, vertrok 5 Juli van Port-Said; de „Prin ses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 5 Julide „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 5 Juli van Southampton.de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 5 Juli. Gemengd Nieuw». De verordening, dat honden op de openbare straat gemuilkorfd moeten zijn, schijnt altijd bij eenige bezitters van honden niet onmid dellijk den gewenschten indruk te maken, althans wij zagen ook heden nog eenige dezer dieren on beheerd rondloopen. Hun, die prijs stellen op het bezit van hun getrouwen levensgezel, hennneren wij er aan, dat, nu eenmaal het feit van hondsdol heid zich heeft voorgedaan, do veiligheid eischt dat met gestrengheid deze verordening worde gehand haafd. De commissaris van politie alhier bericht tevens dat de honden, in den loop van heden opge vangen, morgen om 10 uren kunnen worden terug- verkregen, altijd tegen betaling van het maximum der boete, zijnde ƒ10. Na dat uur worden die hon den afgemaakt. Reeds sedert geruimen tijd hebben we bomerkt dat op verscheidene plaatsen in onze stad en juist daar waar het mogelijk was en een onooglijke toestand heerschte, kleine hoesters en struiken, ja, ook bloemen werden aangebracht; hem, die daartoo het initiatief nam, brengen wij gaame allen lofoeno dergelijke verfraaiing onzer stad zal haar tot eer strekken. Waar wij echter met den meesten nadruk togen op willen komen is hot vandalisme, de vernielzucht, welke bij sommigen onzer inwoners heerscht, waar schijnlijk wel bij de straatjeugd. Het komt toch menigmaal voor dat wat op den eonen dag in orde is gebracht, den volgendon dag is vernield. Wij waar schuwen echter degenen, die dit op hun geweten hebben, daarmede niet voort te gaan, doon een beroep op de bevoegde macht daarop streng te letten ea gaarne zouden wij zien, dat met het oog op voorgekomen feiten, oeno verordening dienaangaande werde gemaakt. Een jongen, die gisteravond met eene schuit door de Mare voer, had het ongeluk, dewijl zjjn boom in den grond bleef vastzitten en hjj dien wilde lostrekken, aldaar van het vaartuig te water te geraken. De schipper zelf, het ongeval ziende, greep een anderen boom en trok den jongen naar de schuit, waardoor hjj dan ook weder op het droge kwam. Toen de jongen uit het frissche bad verlost was, ging hjj naar zijne woning aan den Vliet. Hedenmorgen werd oen meisje, dat van eene in den Witten Singel, nabjj do Doezabrug, liggende schuit in 't water viel, door haar zusje gered. De op het angstgoschroeuw inmiddels toegeschoten hulp was niet meer noodig. Door het gemeentebestuur van Kou dekerk is besloten elk jaar aan ieder huisgezin een exemplaar te doen uitreiken van de voorschriften,, welke toegepast kunnen worden by verdrinken, verstikking enzalvorens een dokter ter plaatse aanwezig is. Gisteravond is by eon twist in eene tapperij in de Zorgvlietstraat, te 's-Gravenhage, zoo men beweert, door den kastelein een schot gelost op een dor bezoekers. Deze kwam werkelijk met eene hoofdwond aan het politiebureel. Uit het ge neeskundig onderzoek in het ziekenhuis bleek ech ter, dat geen kogelwonde, hoogstens een schamp schot was toegebracht, zoodat de man naar huis kon gaan. Intusschon doet do politie nader onderzoek. Na afloop der parade to 's-Hage ge raakte gistermiddag een jongen, die op krukken liep, onder den voet. Aan gezicht en handen deerlijk gekwetst en met eene gebroken kruk werd de knaap opgenomen en naar zijne woning in de Sumatra- straat gebracht. Door het dorailleeren van eene tram aan den Hoogen Wal te 's-Hage geraakte een heer, die op het achterbalkon stond, met zjjn neus door eene ruit. Zjjne vrouw, die binnen zat, deed dit even eens met hare wang. Beiden bekwamen daardoor lichte kwetsuren. Do gemeenteveldwachter te Benne- broek heeft aangehoudon den welbekenden J. Kor- tekaas, op het oogenblik dat deze zich bjj den bakker D. Janes vervoegde, om onder den naam van Cor nells Prins belangrijke inkoopen te doen. Hij gaf voor eene bruiloft te moeten vieron, en bestelde daarvoor bruidsuikers, taarten enz. enz., doch werd op aanwijzing van den heer De P., die in het vorige jaar door hem opgelicht was, door de politie inge rekend en naar Haarlem gevoerd. Eene Rotterdam sche huisvrouw had gisteren door haar dochtertje een ons boter laten halen. De winkelior had het schaaltje, waarin de boter gehaald werd, gedekt met een paar bladen

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1