LEÏDSCH DAGBLAD! N°. 8397. ^-Voeiisdas: O Juli. A". 1887. Leiden, 5 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.19. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. feze (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17^. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor liet incas- seeren buiten de etad \rordt 0.10 berekend. Oiüciëele Kennisgoyingen» HOjVDSDOLHEID. Dc Burgemeester der gemeente Leiden. Gelet op liet bij hem onovangen bericht dat in doze ge meente een geval van hondsdolheid is voorgekomen; Gezien art. 3 der Wet van den 5 Juni 1875 tot vaststel ling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid (Staatsblad No. 110); Beveelt dat godurende vier maanden, te rekenen van den dag der afkondiging van dit bevelschrift, alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geeno openbare middelen van vervoer zynde) in do gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moe ten voorzien zijn van een muilkorf, volgens het door Z. E. den Minister van Binncn'andsclie Zaken, bij beschik king van 27 Juli 1875 voorgeschreven model, ter gemeente secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteld; met dien verstande nochtans dat ingevolge Mini6terieolc beschikking van 7 September 1875, de stalen band van den muilkorf, die den hals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. Leiden, Be Burgemeester voornoemd, 4 Juli 1887. DE KANTER. Heden zyn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap: de heer F. Vredonryk Engelenburg, geb. te Arnhem, mot academisch proefschrift, get.„Het internationaal krankzinnigenwezen", en de heer B. Rutger Royer, goh. te Zwolle, met academisch proefschrift, get.: „Eenige opmerkingen over het vonnis by verstek. Artt. 75, 76 en 135 B. Rv." Aan den 46sten verjaardag van Prinses Marie der Nederlanden, gemalin van Prins Von "Wied, werd heden alhier op do gebruikelijke wijze ge dacht. Van de openbare gebouwen was het vader- landsche dundoek ontrold en door de drie wapens van het garnizoen werd om twaalf uren op het Schuttersveld eene parade gehouden, onder leiding van don majoor G. Bloem en geïnspecteerd door den kolonel commandant W. H. Doorman, beiden van de infanterie. De parade is wegens, het regenachtige weder te Amsterdam niet goliouden, te 's-Hage echter wol. Evenals voor een paar jaren, zal ook nu wederom spoedig de „Vereeniging van Weesvaders" den ingezetenon dezer gemeente circulaires aanbieden om hen op te wekken als begunstigers van boven genoemde vereeniging toe te treden. Het schoone dool der vereeniging, nl. om niet of slecht ver zorgde weezen in ons vaderland goed te verplegen, dringt er ons toe onzen stadgenooten er opmerk zaam op te maken, de aan te bieden inteekenlyst toch niet oningovuld te laten, daar vele golden noodig zijn en het aantal weezon, tot nu toe van- wogo deze vereeniging verzorgd, zeer gering is in betrekking tot het groote aantal der ouderloozen, die naar eene betere opvoeding en verzorging uitzien. By de gehouden aanbesteding voor het bouwen van eene ijsbergplaats en verdere werken, waren ingekomen 11 biljetten van de volgende heeren, als: N. Bink voor ƒ8574, P. v. d. Horst ƒ5887, wed. Molleman te Warmond f 5845, S. Van Leeuwen ƒ5790, Iz. v. d. Kamp, f5750, P. Gestman 5650, C. Van Diest te Koudekerk 5575, J. J. Le Mair 5200, J. Blansjaar 4996, P. Hasselbach 4990 en M. ICapteyn Den Bouwmeester 4977. Zy, van wie de woonplaats niet is vermeld, zjjn allen te Leiden woonachtig. Do gunning is aangehouden. Zondag jl. trad ds. Voorhoeve, pred. te Katwijk, voor de Ned.-Herv. gemeente (niet doleerend) te Aarlanderveen in eepi tijdelijk voor kerk ingericht gebouw op. Naar Aanleiding van Joh. 12:20 23 hield hy, in bezielende taal, eene geïmproviseerde leerrede, die al zijne hoorders zóó boeide, dat zy als 't ware aan zijne lippen hingen. Gezongen werden Ps. 84 6 (voorzang), Ps. 42 5, Gez. 39 4 en 5 en Ps. 146:3 (nazang). Het orgel werd bespeeld door A. H. Lok. Eene zeer aanzienlijke collecte getuigde van de blijdschap, die allen vervulde, dat zij weder te zamen konden opgaan. Aan 't eind der godsdienstoefening werd den ge- vierden leeraar en allen, die do zaken der Herv. gemeente aldaar behartigen, Ps. 134 3 toegezongen. In gevoelvolle woorden bodankte ds. Voorhoeve, ook namens zijne ambtgenooten, loden van 't classi kaal bestuur van Leiden, voor deze zegenbede. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deelt mede, dat aan de gehouden verkiezing voor twee plaatsen in zijn midden is deelgenomen door 189 departementen, te zamen uitbrengende 642 stemmen. De uitslag is als volgt I. mr. A. Bloembergen Ezn. te Loeuwarden ver kreeg 619 en dr. W. P. Ruysch te 's-Gravenhage 23 stemmenII. mr. G. A. Van Hamel te Amster dam verkreeg 566 en mr. W. H. K. Mouthaan te Amsterdam 76 stemmen, zoodat de heeren Bloember gen en Van Hamel met groote meerderheid zjjn geko zen. Beiden hebben zich de kouze laten welgevallen. De „vriendschappelijke bijeenkomst" van de leden der Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantenkunde zal dit jaar worden gehou den te Boskoop, op Dinsdag 26 Juli, dos voormiddags te 11 uren. Op dat uur zullen de leden worden ontvangen in het hotel „'t Wapen van Boskoop", om van daar, na hot gebruik van vorverschingen, eenige van de voornaamste kweekerijen te bezoe ken. Te 3 uren zal per rijtuig een bezoek wordon gebracht aan de hoeve voor zuivelbereiding van den voorzitter, mr. D. Visser Van Hazerswoude, en de bijeenkomst zal worden besloten met een gemeenschappelijken maaltijd, te 5 uren, in boven genoemd hotel. Eenige Haagsche schutters hebben hot plan gevormd een „Noderlandschen Schuttersbond" te vestigen. Don buitongewonen leden der „Liborale Unie" wordt in herinnering gebracht, dat zy tot de alge- moene vergadering van 9 dezer toegang hebben, voor zoover deze openbaar is. Toegangsbewijzen voor de buitengewone leden zijn by den secretaris verkrijgbaar. Heden maakten wjj kennis met het nieuwe weekblad voor jonge dames „De Hollandsche Lelie", oen blad onder hoofdredactie van mejuffrouw Catha- rina Albordingk Thijm, voor volen zeker geene onbekende persoonlijkheid. Reeds dadelijk wordt mon om de uitvoering voor deze nette uitgave van den heer W. Cremer te 's Gravonhage onwillekeurig gunstig gestemd en wanneer men uit do inleiding ziot wat dit tijdschrift ten doel heeft, nl. eeno herinnering te zijn aan en eene ontwikkeling van het geleerde, eene opwek king tot al wat goed en odel is, een spiegel, waarin men kan zien hoe men beter en beminnenswaar diger wordt, eon steun in oogenblikken van moe deloosheid, nu eens optreedt als eene handige naaister en dan weer als huisvrouw on vrouw van de wereld, kan het wel niet anders of dit dames-weekblad zal eene eerste plaats innemen in onze vrouwenwereld. De Vlaamsche „Kleine Gazet" verzekert dat prof. Beets, die verleden week een paar dagen te Antwerpen doorbracht, een boek onderhanden heeft over zijne „Camera Obscura". Daarin zal hy eene verklaring geven van alios wat in dat hoogge schatte werk minder gemakkolyk te verstaan is voor lezers van den tegenwoordigen tyd. Hildebrand dus verklaart het blad deze uit gave ontving honderden brieven mot verzoek om zulke ophelderingen, en besloot, die vragen op deze wijze te beantwoorden. De lste luitenant-kwartiermeester W. Woud stra, van het 3de reg. veld-artillerie, is benoemd tot leeraar van den hoofdcursus voor de militaire administratie, te Kampen. De civiel-ingenieur R. A. I. Sn6thlage, thans in de Transvaal verbiyf houdende, is benoemd tot hoofd-ingenieur by de Ned. Zuid-Afrikaansche Spcor- weg-maatschappy. De gewone audiöntiën van de ministers van oorlog en waterstaat op 7 en van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken op 9 dezer zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Zeeland", van Java naar Rotterdam, arriveerde 3 Juli te Colombo; de „Ba tavia", van Java naar Rotterdam, arriveerde 4 Juli te Suez; de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 3 Juli; de „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde 3 Juli Kaap del Armi; de „Prins Maurits" is 30 Juni van Am sterdam te Paramaribo en 3 Juli te Demerary aan gekomen; de „Prins Willem I" vertrok 26 Juni van Paramaribo naar Amsterdam; de „Semarang", van Rotterdam naar Java, arriv. 4 Juli te Southampton. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Groningen, ter standplaats de gemeente Gro ningen, jhr. R. A. Quintus, cand. notaris te Haren, en jhr. C. W. Rongors Hora Siccama, thans notaris te Vries; met ingang van 11 Juli a. s., den heer J. Van der Kolk, arts, benoemd tot off. van gez. 2de kl. by de zeemacht; een eervol ontslag ver leend uit hunne tegenwoordige betrekking tot de landmacht: met ingang van 1 Juli 1S87 aan den reserve-officier van gez. lste kl. dr. G. Luchtmails, arts te Utrecht, en zulks op zyno aanvrago en ter zake van lichaamsgebreken, hem ongeschikt ma kende voor den militairen dienst; met ingang van 14 Juli 1887 aan de reserve officieren van gez. 2de kl. dr. A. Huysman en J. A. Guldenarm, artsen, beiden te Utrecht, eorstgemelde op zyne aanvrage, laatstgenoemde in verband met de omstandigheid, dat hy zich niet heeft aangemeld om voor eene herbenoeming in bedoelde betrekking in aanmerking te komen; benoemd, bij het wapen der inf: bij het 4de reg. tot lsten luit. den 2don luit. D. M. E. De Ridder, van hot corps; by het 6de reg., tot kapt. den lsten luit. J. Terlaak, van het reg. gre nadiers en jagers; by het 7de reg., tot kapt. den lsten luit. J. J. L. Geel, van hot 8sto rog. inf. by hot 8ste reg., tot lsten luit. den 2den luit. J. A. J. Smit, van het corps; en den kapt. C. J. B. Sprengers, van het 7de rog. inf., gerakend van de dag- teekening van het togenwoordigo besluit, krachtens punt 4o. van art. 38 der wet van 18 Augustus 1851 (ïtbl. No. 128), op non-activiteit gesteld, in afwach ting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; benoemd tot directeur van het postkantoor te Gulpon, J. D. Vissering, thans commies der pos- teryen 3de kl.tot commies der posteryen 4de kl. C. J. Beolenkamp en mej. M. W. C. De Koning, thans surnumerairs der posteryen; en bevorderd tot commies der posteryen 3de kl., J. F. Damsté en F. M. Van der Velde, thans 4de kl.be noemd tot tolegrafist 2do kl. by de Rykstelegraaf: P. Colmjon, H. Van 't Hof, N. H. Degens, J. J. Steenhuisen, P. Witsen Elias, allen thans leerlin gen-telegrafist, en W. Brauckmann, J. Molondyk en H. Vertregt, allen thans telegrafisten 3de kl. benoemd tot waterschout le Rotterdam, jhr. S. B. Ortt, ten einde die betrekking gelyktydig te beklesden met die van lsten Rykshavonmoestor voor de vaart in de Nieuwe Maas en de Konings haven te Rotterdammet ingang van 1 Oct. a. s., aan de hoofdingenieurs lste kl. van 's Ryks waterstaat, J. De Kruyff en L. J. Du Celliée Muller, op hun verzoek, een eervol ontslag verleend als zoodanig, onder dankbetuiging voor de goede diensten door kon aan den lande bewezen; den heer A. J. Salm, arts, benoemd on aangesteld tot off. van gez. 2de kl. by het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië; den heer M. Réthy, tydelyk, namelyk voor den tyd van vyf jaren, benoemd en aangesteld tot off. van gez. 2de kl. by het leger in Ned.-Indië.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1