De beruchte roover Schimak bly ft nog altyd in Moravië rondzwerven zonder den gen darmes in handen te vallen. Het aantal moorden en moordaanslagen, diefstallen en rooveryen nam de laatste weken echter zóó toe, dat hot vermoeden hoe langer hoe sterker werd, dat andere schavuiten van de vrees voor Schimak gebruik maakten om hunne kans waar te nemen. Dat vermoeden is dezer dagen tot op zekere hoogte bevestigd. In oen dorp van Moravië kwam den 27sten Juni een man, dien de vrouw dos herbergiers herkonde als een persoon, die enkele dagen te voren daar ook geweest was, maar toen met een baard, dien hy nu afgeschoren had. Dat was haar genoog om de gendarmes te waarschuwen, dat „Schimak er was". Even daarna verschenen dan ook twee man met de bajonet op het geweer en de onbekende groep bij hunne komst dadeiyk in zyn gordel. Maar even snel werd hom de bajonet op de borst gezet, de handen vastge houden en zyne kleeding doorzocht. De gendarmes vonden by hun gevangene valsche sleutels en gou den voorwerpen, die gestolen schenen te zyn, en twee geladen revolvers van groot kaliber in den gordel. Het was dus blykbaar een gevaarlyk indivudu, maar Schimak was het niet. To Sevilla is men tot de ontdekking gekomen dat de politie al sinds jaar en dag ge- meeno zaak maakt met do dieven en zakkenrollors en in do meeste gevallen 60 percent van de waarde van het gestolene ontving. De dieven verklaarden voor do rechtbank dat zy zelf tot openbaarmaking van dit schandaal hadden medegewerkt, omdat zy niet verkozen langer voor do politie te „werken." Wie het land kent, zegt de „Küln. Ztg.," weet dat zoo iets in Spanje volstrekt niet tot de zeld zaamheden behoort. Een Fransche hardloopor, Firmin Weiss, heeft te Brussel 70 kilometer afgelegd in minder dan 3 uren. Zyne ouders bestemden hem voor bet notariaat, waaruit biykt dat ouders zich wel eens in de roeping hunner kinderen vergissen. Weiss is 24 jaren oud. Hy wil thans eene wed dingschap aangaan, om van Parys naar St.-Peters- burg to loopen. De naar het heet onschuldig ter dood veroordeelde Ziethen, die reeds 4 jaar achter den rug heeft van de levenslange gevangenisstraf waarin het doodvonnis veranderd werd, is nog altyd niet op vrye voeten gesteld; ofschoon men terstond begonnen is hem beter te behandelen. De rechtbank te Elborfeld onderzoekt thans de zaak van den persoon, die zich zelf als de dader van den op Ziet- hen's vrouw gepleegden moord aangegeven beoft en wiens waarheidsliefde op goode gronden in twyfel getrokken scliynt te moeten worden. Voordat dit onderzoek is afgeloopen, zoo vorklaardo de minister aan den vader van den veroordeelde, die Vrydag by hom was, kon hy niets doen en ook van oen request aan den keizer voorspelde hy geen beter resultaat. De behandeling der zaak zal echter zooveel mogelyk bespoedigd worden. Lovend verbrand. Vrouw J. B. Mar- bais bowoonde alleen eene kleine herberg in de nabyheid van Flobecq. Haar man is sedert acht jaren naar Frankryk getrokken om landarbeid te verrichten en hare dochter is in do stad dienstbaar. Sedert eenige dagen scheen do vrouw ongesteld te zyn en Vrydag was zy niet opgestaan. Hare schoonmoeder, die in de buurt eveneens eene tappery houdt, ging naar haar toe om het deeg voor het brood te bereiden. Daar zy nu behoefte aan warm water had, stak zy een houtvuur aan en toon zy alles verricht had, ging zy heen. Ongeveer twintig minuten daarna zond zy haar dochtertje om eens door het raam te zien of de zieke rustte. Het kind vond alles in orde. Men kan dus nagaan hoe groot de verbazing der schoon moeder was, toen zy, een half uur daarna terug komende, zag dat vrouw Marbais by het vuur lag met geheel verkoold hoofd en eveneens verkoolde handen. BUITENLAND, Duit.MChland. Volgens nader bericht heeft de Keizer, wiens ge zondheidstoestand op het oogenblik niets te wen- schen overlaat, alleen wegens het onbestendige koude weder zyne reis naar Ems uitgesteld, maar is die thans bepaald op a. s. Woensdag. De Keizer zal slechts 14 dagen te Ems blyven, omdat de bad kuur te Gastein, alwaar hy met Keizer Frans Jozef eene byeenkomst wil hebben, biyft vastgesteld. Op reis naar Gastein zal hy zich te Constantz ophou den en waarschynlyk langs den Alberg-spoorweg do reis voortzotten. Voor aankomst te Gastein wordt gerekend op 28 Juli. Te Leipzig is do 70sto verjaardag van den be roemden jurist Windscheid sedort 1874 professor aldaar waardig gevierd. Ihoring was uit Gottingen gekomen om hem geluk to wonschen on het rogendo telegrammen en brieven. Heden wordt den feest vierende een „Festcommers" aangeboden- In den gemeenteraad van Borlijn was deze week een voorstel aanhangig om den weg „Unter den Linden" electrisch te vorlichton. Het is ochter met 50 tegen 39 stommen verworpen. QrooO r.-i 3M>.nrat In den loop van het debat in hot Hoogerhuis over het rapport op het wetsontwerp betreffende het grondbezit in Ierland, verklaarde lord Salisbury gisteravond dat de regeering het artikel schrapt, waarby aan de grondeigenaars de macht wordt toe gekend, de achterstallige pachters te dwingen zich failliet to vorklaren. Op don avond van het jubilé is te Londen 33 millioen kubieke voet gas gebruikt. Dit is de groot ste hoeveelheid, die ooit op één avond verbrandde. Prins Albert Victor hield te Dublin eene revue over 5000 man; 50- a 60-duizond menschen waren in hot Phoenixpark bijeen. Do prins werd tot ridder van St.-Patrick verheven. Bij do „Gardenparly" in Buckingham-palace zag men Gladstono blootshoofds met eene roos in zyn knoopsgat voor de tent, waarin de vorstelyko personen waren gezeten; hy loek een der jongste en vroolijkste van al de gasten en zag er uit alsof hij pas zyn 50ston verjaardag had gevierd, zegt do „Pall Mali." De koningin van Hawai vertrekt heden naar Liverpool en zal met de „Servia" naar haar land terugkeeren. Uit Durban, in Natal, wordt gemeld dat op 21 Juni, den dag van het jubileum, de souvereini- teit van koningin Victoria over Zoelooland afge kondigd is te Ekowe door den heer Osborne, Britsch commissaris in Zoelooland. Vele inlanders waren daarby togenwoofdig, die, naar het bericht luidt, de afkondiging zeer toejuichten. A3n don beroemden Britschen hoogleeraar Tyndall, dio vier en dertig jaar den leerstoel van natuurlyke wysbegeerte aan do „Royal Society" hooft bekleed, maar thans die betrekking heeft nodergolegd, is Woensdag 11. vanwege die instelling en door vele vrienden en vereerders een afscheids diner aangeboden. Uit Rome wordt aan de „Daily Chronicle" gemeld dat de buitengewone gezant van den Paus, die naar Ierland is afgevaardigd, bevel heeft ont vangen om te Parys te blyven, in afwachting van nadere instructiën uit Rome. Do uitslag van den jubilé zeilwedstryd is, dat hot jacht „Genesta" de overwinning heeft behaald. Do „Genesta" heeft den tocht rondom de Britsche eilanden volbracht in 12 dagen, 16 uren en 55 minuten; zy legde gemiddeld 122 knoopen per dag af; één dag, by harden wind, liep ze 48 knoopen in vier uren. De prys door het jacht „Genesta" behaald, bedraagt duizend guineas, d. i. de grootste prys, welke ooit by eon openbaren zeilwedstryd werd uitgereikt. Do prys, welke hierop volgt, is de „Sleuthounds 250 pd. st. Cup", welke door den Koning van Nederland zes jaren geleden aan de „Royal Yacht Squadron" word gegeven. Do geschiedenis vermeldt echter een nog groo teren prys. Ongeveer 20 jaren geledon werd te Ryde een zeilwedstryd gehouden, waarby do prijs bestond uit 1000 pd. st. plus het verliezende schip. De winner in dezen wedstryd stak toen ongeveer 2000 pd. st. op. Oostenr.-IIougr .-Nlonarolile. De verkiezingen in Hongarye hebben dezen uit slag opgeloverd, dat do Regeerings-party in hot Lagorhuis, de liberale partij, omstreeks 260 leden tellen zal, dat wil zoggen 110 of 120 meer dan de overige partyen te zamen. De liberalen verloren 27, maar wonnen 50 zetels en de toch reeds aanzien- lyke meerderheid, op welke de minister Tisza roke- nen kan, is dus belangryk versterkt. Een staaltje onder de velen van de wjjze, waarop het by verkiezingen in Hongarye toegaat, vindt men in een bericht uit Jazova, waar de liberalen de meerderheid hadden. Dezen vereenigden zich na afloop dor verkiezing tot ceno feestelyke byeen komst in een lokaal, waar twee zoons van den vrederechter, tot do andere party behoorende, in twist met eenige booren geraakten. Do; n joegen de twee feestverstoorders de deur uit. Zy kwamen hunnen nood by hun vader klagen, die daarop met eone revolver naar het feestlokaal vloog en in den blinde eenige schoten loste; hy trof vier mannen zóó gevaarlijk, dat twee spoedig bezweken en aan hot herstel der twoe anderen gewanhoopt wordt. De menigte geraakte daardoor in zulk eene woede, dat zij don vrederochter gruwelyk vermoordde34 man der gondarmorio waren noodig om de orde te horstellen. Rusland. De Russische regeering heeft aan do gouverneurs van de westelyke provinciën golast allo vreemde grondbezitters, die meer dan 5 jaren in hot land wonen, als Russische onderdanen in te -.hryven. Om aan geld te komen heeft de Russische minister van financiën voorgesteld uit l orken en kloosters allo kostbaarheden, die niet voor den dienst gebruikt worden, te nomen en daarvoor 3 pets. obli gaties te geven. Men denkt dat de cz. ar dit plan zal goedkeuren. Turkije. In eene gisteren met sir Honry Drum ondWolff te Konstantinopel gehouden byeenkomst vroegen de Turksche commissarissen een nieuw uitstel na 4 Juli a. s., voor de ratificatie der Engolsch-Turksche conventie over Egypte. Van hoe langen duur dit nieuwe uitstel zou zyn, weet men nog et. INGEZONDEN. „Oordeel niet, op-ï.-.t niet ge oordeeld wordet." (Jezus uit Nazareth.) Den Heer Redacteur van het Leidsch Dagblad.' Als oud-Leidenaar kan en mag ik iet anders dan opkomen togen het verfoeielyk In Memo- riam," dezer dagen geleverd door verschillende bladen over Lammert van Leyen. Niet met zekere, waarmee waarschynlijk bedoeld wordt quasi-emoti., maar met wezenlyk innige emotie heb ik dat zoo 't zal moeten heeten grappige bericht van zyn dood_ uit de Delftsche courant vernomen. Daarop volgt de mededeeling dat hy was de meest bekende en beruchte van het iertal, dat indertyd door iemand (dien ik niet kun in photo graphic is gebracht. Veldbrief is mij zoomin als Bart do spoorlooper bekend. Sot te Koen ont moette ik echter nog by myn laatsL bezoek aan Leiden, op den jaardag van haar ontzet. Van hem zou ik u ook voel naar waarheid kun nou vertellen. Hoe uiteenloopend de karaktors van Lurn er ten Koen ook zyn, heeft Koen dit met den ander gemeen dat hy lachend door het leven trekt. Lammert had altijd pret, hoe dronken hy ook w» -Koen is God beware er ieder voor, het is het or, elukkigste wezen dat bestaat i d i o o t in den agaten graad. Zal hy by zyn dood ook moeten dienen om eene krant grappig voor hare lezers te maken? Doch laat ik voorshands eindigen en zoo u dit viit, Mijnheer do Redacteur, u later meer van don .oden Lam mert en den levenden Koen vertellen. Dat zal niet komisch, maar grootendeels tragisch zjjn. „De overlevering zegt." Vóór vorder te gaan herinner ik dat overlevering eene ve nelding van feiten genoemd wordt, welke lang geleden hebben plaats gehad, maar welker waarheid by geen mogelykheid by gebrek aan schrifteiyko, mondelinge of oogengetuigenissen kan goconstateord worden. Zoo heeft b. v. de kerk vele overleveringen, welke de een voor waarheid, de ander voor leugen houdt, maar toch - dit zy tot haar eer gezegd zy las tert niet. Trouwens, we hebben hier ook met geen overlevering te doen, maar met een feit, dat my voorstaat, een feit, dat hoogsfen 20 jaar ge leden kan zyn. En wat is dan dit feit Op zekeren dag waren Lammert en een andere spoorlooper, twee vrienden, die altyd samen leef den, droDken, en dronken waren, zóó dronken (dronken dus in den 3den graad) d i zo op het zon- p derlinge en roekelooze idéé kwame eene wedden schap voor een borrel (ze haddon nog niet ge- noeg) aan te gaan: wie van de twee van de wip van de valbrug aan het Galgewat0r, eene hoogte van stellig een dorpskerktoren, in het diepe water van dien naam ('t is de Ryn) zou kunnen springen en het eerst naar wal zwemmen. Zoo gezegd, zoo ge daan. Beiden doen op 't commando van 1, 2, 3, den sprong Lammert komt na eene lange poos boven water, zwemt naar den wal enwint dus de woddenschap al verspeelt hy den gewonnen borrel, wantzijn maat komt niet weer boven L fi verdrinkt. Dit is het feit en niet lat hy zyn

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6